Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.01.2011, 00:36:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Noi nu putem oferi nimic lui Dumnezeu,caci ce ar avea nevoie Cel prea Inalt de la noi?Cine suntem noi in fata Sa? Noi de fapt ne oferim tot noua,ceea ce credem ca oferim.
Oferim smerenie:tot noua ne e de folos,caci ne ajuta sa venim in firea noastra.
Oferim milostenie:noi ne vom folosi de ea,caci vom avea astfel acces la mila in ziua Judecatii.
Oferim curatenie :noua ne va folosi,caci trupul nu ne va arde in iad.
Oferim dragoste ?Dar cine poate avea dragoste,sau macar ceva simtire mai aprinsa,daca Duhul lui Dumnezeu nu locuieste in el.
Tot ce avem,avem de la Dumnezeu.Si toata jertfirea noastra se cuprinde in acestea : " ale Tale,dintru ale Tale"
Imitându-L cât mai mult pe Hristos , ne respectăm pe noi și-n primul rând pe Dumnezeu ! Toate cele înșirate de tine, sunt spre binele nostru și Bucuria Lui, căci orice Părinte se bucură de reușita copiilor lui. Așa să ne ajute Dumnezeu!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.01.2011, 10:00:57
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ce altceva pot sa ofer eu Tatalui meu Ceresc, decat pe mine cu sufletul gasindu-si calea "reintoarcerii acasa ".....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.01.2011, 10:13:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Fiinta, asta trebuie sa-I daruim lui Dumnezeu. Si putem face acest lucru, numai sa vrem. Si veti vedea ca pe masura ce ne daruim Lui, ne si impartasim de iubirea Sa. Si impartasindu-ne de aceasta iubire, vom trai lumea mai curat si cu mai multa bucurie. Daruiti fiinta fara zgarcenie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.01.2011, 10:25:44
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

M-ai completat frumos, iti multumesc !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.01.2011, 10:42:22
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
In aceste vremuri grele si tulburi,ce credeti ca i-am putea oferi noi lui Dumnezeu,ce jertfa ar primi El de la noi care sa-I placa?
Post,milostenie,mai multa rugaciune,feciorie?
Cred ca in ecteniile care se rostesc la dumnezeiestile slujbe intalnim un raspuns la aceasta intrebare, anume: "Pe noi insine si unii pe altii si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam."

Dar noi parca am uitat tot mai mult semnificatia darului tocmai fata de Daruitor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.01.2011, 10:44:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cred ca in ecteniile care se rostesc la dumnezeiestile slujbe intalnim un raspuns la aceasta intrebare, anume: "Pe noi insine si unii pe altii si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam."

Dar noi parca am uitat tot mai mult semnificatia darului tocmai fata de Daruitor.
"...si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam."Un raspuns frumos si plin de adevar.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.01.2011, 10:53:30
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Era o pilda cum un cioban ii jertfea lui Dumnezeu zilnic o strachina de lapte.O punea intr-un loc si a doua zi o gasea golita.

Un mare parinte ,intalnindu-l i-a spus ca se insala,Dumnezeu nu primeste jertfa materiala,si ca dovada au stat amandoi la panda ,si au vazut ca venea un animalut si manaca laptele.

Ciobanul s-a convins ,insa dupa cateva zile era mahnit ,pentru ca el crezuse cu toata fiinta lui ca Dumnezeu ii primeste jertfa.


Iar Dumnezeu aratandu-i-se acelui parinte I-a spus ca a gresit cu ciobanul, ca El primea aceasta jertfa cu placere.

Iata ,cum ,sa cautam si noi paharul cu lapte care sa-l oferim...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.01.2011, 13:44:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Era o pilda cum un cioban ii jertfea lui Dumnezeu zilnic o strachina de lapte.O punea intr-un loc si a doua zi o gasea golita.

Un mare parinte ,intalnindu-l i-a spus ca se insala,Dumnezeu nu primeste jertfa materiala,si ca dovada au stat amandoi la panda ,si au vazut ca venea un animalut si manaca laptele.

Ciobanul s-a convins ,insa dupa cateva zile era mahnit ,pentru ca el crezuse cu toata fiinta lui ca Dumnezeu ii primeste jertfa.


Iar Dumnezeu aratandu-i-se acelui parinte I-a spus ca a gresit cu ciobanul, ca El primea aceasta jertfa cu placere.

Iata ,cum ,sa cautam si noi paharul cu lapte care sa-l oferim...
Foarte frumoasă istorioară cu tâlc ! Mulțumim, Daniel .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.01.2011, 09:10:12
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sa avem mintea inaltata spre Imparatia Cerurilor,sa ne gandim la rasplata care va fi pentru noi,o viata vesnica,plina de bucurii,fara necazuri.....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.01.2011, 09:27:52
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

mie mi-ar place sa Ii daruiesc bucuria mea; adica, darul meu pt El sa fie atitudinea mea nu numai de multumire ci recunostinta si de mare bucurie pt tot ce mi-a dat (fara a le judeca/ separa in bune si rele); un chip luminos, un suflet empatic si vorbe intelepte pt apoapele mi-ar placea sa fie darul meu pt El; asta e acum intentie si "in lucru" spre a deveni fapta
__________________
ESTE
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum putem ajuta pe cineva sa-L gaseasca pe Dumnezeu? eulaura Generalitati 25 27.06.2013 15:36:21
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 05:22:11
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Cum putem sa ne mantuim ? gabi3010 Intrebari utilizatori 13 04.03.2011 21:35:01
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28