Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2011, 22:07:50
ARYADNA ARYADNA is offline
 
Data înregistrării: 11.07.2011
Mesaje: 1
Implicit AJUTATI-MA...

ASI DORI SA STIU SI EU CE RUGACIUNE ASI PUTEA SA CITESC SAU CE SA FAC...AM O PROBLEMA...M-AM CASATORIT IN URMA CU UN AN DE ZILE...DAR INCA NU IL POT UITA PE FOSTUL PRIETEN ALATURI DE CARE AM PETRECUT 5 ANI...EL ACUM IMI REPROSEAZA CA I-AM DISTRUS VIATA CA NU ISI MAI POATE REVENII...IAR EU NU IMI POT SCOATE ASTA DIN MINTE..MA CHINUIE...MA SIMT VINOVATA...DESI EU AM VRUT SA MA CASATORESC CU EL..DAR DIN ORGOLIU SI MANDRIE A AMANAT IN FIECARE AN PANA IN ZIUA CAND NU AM MAI PUTUT REZISTA LA GANDUL CA TRAIESC IN PACAT DE ATATA TIMP..AM VRUT O FAMILIE...ACUM INCERC SA IMI FAC UNA..DAR NU IL POT UITA PE FOSTUL PRIETEN..CE SA FAC...DATI-MI UN SFAT...VA MULTUMESC ANTICIPAT..CU STIMA SI RESPECT...ARY..DOAMNE AJUTA..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.07.2011, 01:10:06
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Doamne ajuta Aryadna! Uite aici rugaciunea dorita :

http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...lae-72527.html

Fie ca Sfantul Ierarh Nicolae sa-ti ajute!
Sfatul meu este sa te rogi mult si sa ii spui si prietenului tau, si sotului curent ( din cate inteleg ) sa se roage. Si cu siguranta Preabunul Dumnezeu va va ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.07.2011, 08:48:06
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARYADNA Vezi mesajul
ASI DORI SA STIU SI EU CE RUGACIUNE ASI PUTEA SA CITESC SAU CE SA FAC...AM O PROBLEMA...M-AM CASATORIT IN URMA CU UN AN DE ZILE...DAR INCA NU IL POT UITA PE FOSTUL PRIETEN ALATURI DE CARE AM PETRECUT 5 ANI...EL ACUM IMI REPROSEAZA CA I-AM DISTRUS VIATA CA NU ISI MAI POATE REVENII...IAR EU NU IMI POT SCOATE ASTA DIN MINTE..MA CHINUIE...MA SIMT VINOVATA...DESI EU AM VRUT SA MA CASATORESC CU EL..DAR DIN ORGOLIU SI MANDRIE A AMANAT IN FIECARE AN PANA IN ZIUA CAND NU AM MAI PUTUT REZISTA LA GANDUL CA TRAIESC IN PACAT DE ATATA TIMP..AM VRUT O FAMILIE...ACUM INCERC SA IMI FAC UNA..DAR NU IL POT UITA PE FOSTUL PRIETEN..CE SA FAC...DATI-MI UN SFAT...VA MULTUMESC ANTICIPAT..CU STIMA SI RESPECT...ARY..DOAMNE AJUTA..
Pe care din cei doi barbati ii iubesti acum? De aici pleaca discutia:-)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.07.2011, 10:06:43
ilieradu ilieradu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

incearca sa ii tot spui simplu lui DUMNEZEU ce simnti si cum simnti! si sa citesti PARACLISUL MAICI DOMNULUI zilnic!
si foarte important sa iti cauti duhovnic!
bunul DUMNEZEU pentru rugaciunile MAICII DOMNULUI si a tuturor SFINTILOR sa te ajute!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.07.2011, 12:07:34
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARYADNA Vezi mesajul
ASI DORI SA STIU SI EU CE RUGACIUNE ASI PUTEA SA CITESC SAU CE SA FAC...AM O PROBLEMA...M-AM CASATORIT IN URMA CU UN AN DE ZILE...DAR INCA NU IL POT UITA PE FOSTUL PRIETEN ALATURI DE CARE AM PETRECUT 5 ANI...EL ACUM IMI REPROSEAZA CA I-AM DISTRUS VIATA CA NU ISI MAI POATE REVENII...IAR EU NU IMI POT SCOATE ASTA DIN MINTE..MA CHINUIE...MA SIMT VINOVATA...DESI EU AM VRUT SA MA CASATORESC CU EL..DAR DIN ORGOLIU SI MANDRIE A AMANAT IN FIECARE AN PANA IN ZIUA CAND NU AM MAI PUTUT REZISTA LA GANDUL CA TRAIESC IN PACAT DE ATATA TIMP..AM VRUT O FAMILIE...ACUM INCERC SA IMI FAC UNA..DAR NU IL POT UITA PE FOSTUL PRIETEN..CE SA FAC...DATI-MI UN SFAT...VA MULTUMESC ANTICIPAT..CU STIMA SI RESPECT...ARY..DOAMNE AJUTA..
Legat de dilema ta îmi vine în minte cuvântul Domnului: „Nici unul care pune mâna pe plug și se uită îndărăt nu este potrivit pentru împărăția lui Dumnezeu“ (Luca, 9, 62)

Alegând să te căsătorești ai ales să rupi cu păcatul; L-ai ales pe Dumnezeu, nu numai un om. Nu mai privi înapoi! Rupe orice legătură cu trecutul. Trebuie să nu-l mai vezi, să nu-l mai auzi, nici la telefon, nici pe mess; deloc. Încet, încet, îl vei uita.

Iar vinovată nu trebuie să te simți, pentru că dacă vroia să se însoare cu tine a avut timp suficient să o facă. Acum, că te-a pierdut, îi pare rău. Nu te-a iubit cu adevărat; altfel nu pot să înțeleg de ce nu a vrut căsătoria.

Acum ai soț. Trebuie să-i fii credincioasă și să-l iubești. Să-i dăruiești toată inima ta. Să devină unic pentru tine și tu pentru el. Nu-l vei putea iubi dacă nu-l vei uita pe celălalt.

Viața trăită cu fostul prieten trebuie să o incluzi, cu durere, la „păcatele tinereții”
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.07.2011, 15:10:26
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Post

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Legat de dilema ta îmi vine în minte cuvântul Domnului: „Nici unul care pune mâna pe plug și se uită îndărăt nu este potrivit pentru împărăția lui Dumnezeu“ (Luca, 9, 62)

Alegând să te căsătorești ai ales să rupi cu păcatul; L-ai ales pe Dumnezeu, nu numai un om. Nu mai privi înapoi! Rupe orice legătură cu trecutul. Trebuie să nu-l mai vezi, să nu-l mai auzi, nici la telefon, nici pe mess; deloc. Încet, încet, îl vei uita.

Iar vinovată nu trebuie să te simți, pentru că dacă vroia să se însoare cu tine a avut timp suficient să o facă. Acum, că te-a pierdut, îi pare rău. Nu te-a iubit cu adevărat; altfel nu pot să înțeleg de ce nu a vrut căsătoria.

Acum ai soț. Trebuie să-i fii credincioasă și să-l iubești. Să-i dăruiești toată inima ta. Să devină unic pentru tine și tu pentru el. Nu-l vei putea iubi dacă nu-l vei uita pe celălalt.

Viața trăită cu fostul prieten trebuie să o incluzi, cu durere, la „păcatele tinereții”

Sunt de-acord cu cele scrise mai sus. Incearca sa nu te mai gandesti la fostul prieten. Ti-as recomanda sa citesti rugaciunea cea pentru inlaturarea ispitelor si cea la vreme de necaz. Fii tare, nu ceda ispitelor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ierarh Nicolae Velimirovici ortodox4life Generalitati 9 20.12.2013 21:56:56
Sfantul Ierarh Nicolae Victoria2005 Diverse Sarbatori 17 29.12.2010 16:26:54
Sfantul Ierarh Nicolae volga Moaste 1 30.06.2009 22:22:37
Sf. si Blândul ierarh Nicolae Laurentiu Generalitati 3 06.12.2007 13:18:08