Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 05.08.2012, 21:27:57
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Papa Pius al XII-lea?
DOamne ajută!
Corect, Papa Pius al XII-lea.
Patrie si Credinta a dat o parte din răspuns, iar Laura19 a completat. De aceea, puteți pune fiecare dintre voi câte o întrebare. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #102  
Vechi 06.08.2012, 09:13:48
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intrebare din Istoria Bisericii Ortodoxe Romane.

Cine a distrus intre anii 1761-1763,Transilvania, aprox. 200 de schituri si de manastiri ortodoxe, la ordinele cui si cu ce scop?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 06.08.2012, 09:18:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Buccow, Maria Tereza.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #104  
Vechi 06.08.2012, 09:19:16
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Intrebare din Istoria Bisericii Ortodoxe Romane.

Cine a distrus intre anii 1761-1763,Transilvania, aprox. 200 de schituri si de manastiri ortodoxe, la ordinele cui si cu ce scop?
Generalul Bucow, la ordinele Mariei Tereza, întrucât românii din Transilvania nu acceptaseră unirea cu biserica Romei?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 06.08.2012, 12:04:57
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Generalul Bucow, la ordinele Mariei Tereza, întrucât românii din Transilvania nu acceptaseră unirea cu biserica Romei?
Corect. :) (generalul Bukow)
si DragosP a zis corect, insa a uitat sa mentoneze si motivul.

Socot ca amandoi puteti pune o intebare, nu? (mai trebuie sa puna o intrebare si Patrie si Credinta)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 06.08.2012, 12:15:48
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Corect. :) (generalul Bukow)
si DragosP a zis corect, insa a uitat sa mentoneze si motivul.

Socot ca amandoi puteti pune o intebare, nu? (mai trebuie sa puna o intrebare si Patrie si Credinta)
Am o singură întrebare în minte și nu este chiar din istoria bisericii... sper să fie acceptată de dragul jocului...

Cine a fost copilul pe care l-a arătat Iisus atunci când a spus că cei care se vor asemăna copiilor vor intra în Împărăția cerurilor? Este un (ulterior) sfânt în calendarul ortodox.

Îmi cer scuze și pentru că am luat-o înaintea lui Dragoș cu întrebarea (mai ales că răspunsul meu provine de pe net, și nu din cunoștințele mele .... )
Reply With Quote
  #107  
Vechi 06.08.2012, 13:33:07
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Am o singură întrebare în minte și nu este chiar din istoria bisericii... sper să fie acceptată de dragul jocului...

Cine a fost copilul pe care l-a arătat Iisus atunci când a spus că cei care se vor asemăna copiilor vor intra în Împărăția cerurilor? Este un (ulterior) sfânt în calendarul ortodox.

Îmi cer scuze și pentru că am luat-o înaintea lui Dragoș cu întrebarea (mai ales că răspunsul meu provine de pe net, și nu din cunoștințele mele .... )
Sfântul Ignatie Teoforul, unul dintre Părinții apostolici, episcop al Antiohiei, care a suferit moarte martirică pentru Hristos în anul 107, pe vremea domniei împăratului roman Traian (98-117 d. Hr.). Informația, potrivit căreia Sfântul Ignatie al Antiohiei a fost chiar acel copilaș pe care Mântuitorul l-a luat în brațe și l-a dat drept exemplu de curăție, provine din tradiție, nefiind menționată în Sfânta Scriptură.
De aceea apelativul "Teoforul", atribuit Sfântului Ignatie, poate avea un sens activ ("purtătorul de Dumnezeu") sau unul pasiv ("cel purtat de Dumnezeu", fiindcă a fost purtat în brațe de către Hristos).
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 06.08.2012 at 13:37:41.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 06.08.2012, 13:35:02
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Sfântul Ignatie Teoforul, unul dintre Părinții apostolici, episcop al Antiohiei, care a suferit moarte martirică pentru Hristos în anul 117, pe vremea domniei împăratului roman Traian (98-117). Informația, potrivit căreia Sfântul Ignatie al Antiohiei a fost chiar acel copilaș pe care Mântuitorul l-a luat în brațe și l-a dat drept exemplu de curăție, provine din tradiție, nefiind menționată în Sfânta Scriptură.
De aceea apelativul "Teoforul", atribuit Sfântului Ignatie, poate avea un sens activ ("purtătorul de Dumnezeu") sau pasiv ("cel purtat de Dumnezeu", fiindcă a fost purtat în brațe de către Hristos).
Corect și cât se poate de complet!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 06.08.2012, 13:47:04
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Corect și cât se poate de complet!
Mulțumesc. :)
Voi pune o întrebare, dar îi așteptăm cu întrebări și pe DragosP și Patrie si Credinta. :)
Ce prevedea edictul emis de către împăratul roman Teodosie I în 28 feb. 380? Ceva legat de creștinism... :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #110  
Vechi 06.08.2012, 14:02:09
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Mulțumesc. :)
Voi pune o întrebare, dar îi așteptăm cu întrebări și pe DragosP și Patrie si Credinta. :)
Ce prevedea edictul emis de către împăratul roman Teodosie I în 28 feb. 380? Ceva legat de creștinism... :)
Prin edictul de la Tesalonic din 28 februarie 380, al împăratului Teodosie I, creștinismul a devenit religie oficială de stat în imperiul roman.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
de ce se falsifica istoria? camidece Generalitati 6 29.09.2009 22:45:37
Istoria altfel camidece Generalitati 3 29.09.2009 22:06:08
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 13:34:07
100 de ani de istoria religiilor odin Generalitati 0 09.03.2007 18:47:32