Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.04.2012, 19:11:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu este ridicol - este o mica tragedie.

O femeie nu poate avea copii si nici nu reuseste sa-i infieze.
Asta chiar doare.

Restul e umplutura.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.04.2012, 19:21:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Este ridicol sa interzici altora sa vb despre anumite subiecte!Mai ales ca Sophia se refera la niste comentarii care nu i-au fost adresate in mod personal,fiind doar discutii culese de altii pt informare.

Se pot contracara aceste idei daca nu sunt bune ,se pot face unele clarificari pe marginea lor fara crize personale si alterarea formatului de forum.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.04.2012, 20:14:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14769

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14811

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=12422&page=7

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14797

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14766

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=5118&page=26

In mai putin de o luna. Cred ca este suficient totusi...

Si cu ce rezultate?

Multumesc celor care au inteles mesajul meu, mai ales Ioannei.
In rest nu mai am ce raspunde la nimeni.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.04.2012, 22:29:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Este ridicol sa interzici altora sa vb despre anumite subiecte!
Nu, nu interzice, doar cere.
Nu e atitudinea cea mai corecta fatza de problemele care le are dar..incearca si tu sa intelegi inainte sa te indignezi.

Pune o tzara de compasiune inaintea dreptatii, mai ales ca singura persoana pe care o raneste cu adevarat este ea insasi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.04.2012, 22:37:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In tara nu stiu daca se face asta. In plus din cauza unor judecati "ortodoxe" femeile sunt impinse la pacat.
Daca au ramas gravide, este pacat ca nu sunt maritate, deci trebuie sa scape de copil.
Aici gresesti, nu incearca sa scape de copil pentru ca au un simt moral ortodox ci din lasitate si simt social.

Citat:
Tatal nu este tras la raspundere,numai femeia este vinovata,
Stii cum se zice, mama e intotdeuna certa pe cand tatal..
Doar daca nu este caz de viol, femeia are ultimul cuvant si de aici si doza cea mai mare de responsabilitate.
Ea poarta copilul, ea iese cel mai mult in evidenta.

Pentru ca in definitiv cum am zis si mai sus despre asta e vorba, de ce societatea vede.

Citat:
bani de cununie si botez nu au tinerii, nici nasi nu prea se mai gasesc tot din lipsa de bani si probleme financiare.
Bani de cununie nu trebuie, oricum nu cine stie ce iar daca n-au pretentii la nasi cu bani cred ca ar gasi mai usor.

Citat:
Casa nu, scoala nu, serviciu nu.
Frica, lipsa de sfat, de ajutor concret, abandonati de toata lumea.
Sunt si astea, dar pana la urma tot respectiva/respectivul au ultimul cuvant si liberul arbitru.

[quote] Sa nu ajunga la avort? []

Nu.

Citat:
Pentru situatia inversa iar nu se dau solutii, nu lupta nimeni.
Sa usureze legile si birocratia si costurile la adoptie, sa fie dati copii repede in adoptie, nu dupa ani de zile si etc.
Avortul este gratis, situatia inversa costa de te usuca.
In Romania merge mai repede decat in Germania.
Stiu cel putin un caz concret.

Uite totusi ce poti sa faci ..mergi la o clinica de avort si incearca sa convingi o femeie sa duca sarcina pana la capat si sa-ti dea copilul in grija.
Pe urma, poate sa-ti faca in timp acte de infiere.
Simplu, nu?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.04.2012, 22:48:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Prin astfel de raspunsuri mult rau facem , si ne aratam cinismul , nu crestinismul propovaduit cel putin teoretic pe aici ! Cred ca tacerea era cea mai inteleapta , sau cel putin o atitudine asemanatoare ca a lui Horatiu Miron , care de asta data a dat clasa multor credinciosi .
Iertare , dar suntem intr o saptamana ceva mai speciala , iar bataia asta de joc a unora si cinismul asta va aduce cu siguranta multe necazuri in viitor , caci nu este posibil sa "dai" in cineva lipsit de orice aparare ( sper ca intelegeti ce vreau sa spun )
Printre atatea threaduri . . . :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14554
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.04.2012, 23:09:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Exista o durere smerita si o durere agresiva, a doua nu prea inspira mila - asta e.

Daca citesti cu atentie oamenii au incercat sa mai ajute si cu un sfat dar ...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.04.2012, 23:21:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exista o durere smerita si o durere agresiva, a doua nu prea inspira mila - asta e.

Daca citesti cu atentie oamenii au incercat sa mai ajute si cu un sfat dar ...
Este o durere ce s-a transformat in suferinta , in deznadejde . . . , iar de vei citi cu atentie toate mesajele ei , imi vei da dreptate . Nu poti sa ceri unui surd sa auda , unui orb sa vada , unui bolnav de cancer in faza terminala sa se bucure . . . Multa experienta trebuie sa avem in a dialoga in astfel de situatii , iar a sta pe margine confortabil cu de toate in jur si sa incepi a tine teorii unui muribund despre cat de frumoasa este viata si cum trebuie traita ea , deja este mult prea mult din partea noastra a"iubitorilor de Dumnezeu si a semenilor noastrii "! Insasi aceste discutii fac mult , mult rau , te rog sa ma crezi !
Noapte buna !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.04.2012, 00:02:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Idea este ca toti avem probleme(eu una am destule...) si nu trebuie sa-i agresam pe altii care nu au aceleasi probleme ca si noi.
Nimeni nu este vinovat in mod direct pt viata pe care o avem si soarta ce o purtam.
Eu cred ca intotdeauna se gasesc solutii de a iesi dintr-o suferinta,cu exceptia unei boli incurabile,desigur...

Nu-mi amintesc sa-i fi dat niciodata vreun sfat Sophiei,dar desigur fiecare are conceptiile lui personale in ceea ce privesc copiii/avorturile/nasterile...
Aceste conceptii sunt proprietatea personala a fiecaruia;nu vad de ce membrii forumului trebuie sa aiba vreo retinere in a discuta asemenea subiecte de mare raspandire si care ne vizeaza pe toti.
Daca sunt idei care contravin moralei crestine sau sunt redate gresit,atunci sa fie corectate.

Acum cateva luni,glykys si-a spus parerea despre cum vedea ea relatia de casatorie,nefiind casatorita.Unii au spus hau,altii au spus bau-dar pana la urma chiar daca nu esti in situatia aia tot ai o parere si o idee despre cum iti doresti tu sa fie,nu?Deci trebuie sa ascultam si parerea cuiva care se pregateste pt acest statut,care aspira.
Ba mai mult,in discutiile despre nasteri si lucruri absolut femeiesti,iau intotdeauna parte la discutie gramezi de barbati...Chiar daca la inceput mi-a parut straniu acest aspect,mai tarziu am inteles ca si barbatii au un cuvant de spus in ac problema in calitatea lor de sot,tata,frate,bunic,medic,preot...
Este o situatie ipotetica desigur,dar este si o conceptie asupra asteptarii tale cat si planul pe care vrei sa-l urmezi cand vei avea ocazia sa te situezi acolo.

La fel se vb si despre Laura19 ca scrie verzi si uscate iar ea este doar o tanara fara experienta...Unii se inseala aici,eu gasesc chiar interesant si deosebit de placut faptul ca niste tineri chiar iau in serios asemenea aspecte si dovedesc chiar multa intelepciune in comparatie cu altii la care nu astepti asemenea progrese.
La unii este si mai evidenta preocuparea pt normele crestine desi ei nu au primit nici un fel de educatie religioasa in familie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.04.2012, 00:20:50
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si eu rog Adminul sa stearga acest thead care este ridicol prin pretentiile impuse!
Oare in asta consta "ridicolul" acestui topic? Nu topaiala vrajmasului pentru ca ne-am gasit tocmai saptamana asta, aproape fiecare dintre noi (inclusiv eu) sa punem cireasa pe tort?
Pacat... Orice scuza e de prisos. As spune "Doamne, iarta-ne", dar nu El ne pune sa-i cautam pe ceilalti de pureci...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai facut tema? spre_rasarit Generalitati 20 30.10.2011 18:11:37
Interzicerea gradinaritului! Miha-anca Generalitati 28 24.08.2011 11:35:33
Franta: interzicerea purtarii valului islamic in public este constitutionala horatiu.miron Religia Islamica 120 24.10.2010 23:22:10
BRAVO ROMANIA!!! Interzicerea drogurilor legale! andreicozia Generalitati 0 11.02.2010 17:26:32