Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2171  
Vechi 29.11.2013, 14:16:29
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate ar trebui sa citesti asta:

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...esc-69013.html

Apropo, cum intelegi tu credinta?
Mergi in fiecare duminica, macar o ora la Sf. Liturghie?
Te-ai spovedit macar o data in viata?
La ambele intrebari da!
Si oricum, nu inseamna ca daca nu te-ai casatorit virgin/virgina nu esti credincios/credincioasa!
Am inteles- nu este bine nici a fi dastrabat/dastrabata (a schimba partenere/partenerele ca pe ciorapi ), insa nici sa cadem in extrema cealalta!
Reply With Quote
  #2172  
Vechi 29.11.2013, 14:41:42
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Florin a raspuns bine, suntem oameni, a fi om inseamna automat a gresi, a pacatui. Si daca te casatoresti virgin/virgina, ce sanse sun sa nu pacatuiesti in acelasi fel, doar ca, cu gandul?!
Mai bine pacatuiesc cu un singur om, fizic, decat sa pacatuiesc cu n cu gandul. A fi om inseamna utomat a-ti pune intrebari, a-ti imagina, a creea scenarii. Zi-mi tu om care nu face asta. Zi-mi tu om cae nu pacatuieste/nu a pacatuit (in afata e Iisus Hristos).
Alin, ce sa-ti povestesc, ce detaliu personal mare ti-am cerut. Nu e ca si cum te-am intrebat cu cate femei daca te-ai casatorit virgin/esti virgin, te-am intrebat un simplu casatorit sau necasatorit? o intrebare la care trebuie sa raspunzi pana si pe un amarat de CV. Dar mai bine ne ascundem dupa deget si vorbim de altii, ca e mai simplu.

Alin, cum intelegi tu credinta? ca sa-ti pun eu aceeasi intrebare care i-au pus-o lui Florin.
Reply With Quote
  #2173  
Vechi 29.11.2013, 20:15:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Am inteles- nu este bine nici a fi dastrabat/dastrabata (a schimba partenere/partenerele ca pe ciorapi ), insa nici sa cadem in extrema cealalta!
De unde știi care e extrema, când tu nu știi care e punctul de referință?
Reply With Quote
  #2174  
Vechi 29.11.2013, 21:29:47
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca prin tot ce am spus si explicat (la modul concret, practic) stiu care ar fi "punctul de referinta"!
Pana la urma si in definitiv -vizavii de subiectul acestui topic- ca si barbat- conteaza a iubi si a fi iubit de o femeie, cu care sa te casatoresti apoi.
A spune mai mult de atat inseamna a "bate apa piua" si a lungi inutil discutiile, dupa metoda despicarii firului in patru.
Reply With Quote
  #2175  
Vechi 29.11.2013, 21:36:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce spune învățătura ortodoxă contează?
Reply With Quote
  #2176  
Vechi 29.11.2013, 23:28:08
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Ne intrebam de ce sa ne infranam pana la casatorie eu ma gandesc ca Domnul vrea ce e mai bun trebuie sa fie mai bine asa.Toate poruncile sunt destinate ridicarii calitatii relatiei dintre oameni .Numa noi zicem ca ne multumim cu mai putin nu ne trebuie culmile perfectiunii .Cat de adevarat este ca ne multumim cu mai putin insa doar cunoscatorul inimilor stie si daca vede ca am fi nemultumiti de fapt atunci ne ajuta sa tintim la mai sus unde chiar vom avea implinire.
Reply With Quote
  #2177  
Vechi 30.11.2013, 18:20:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Ne intrebam de ce sa ne infranam pana la casatorie eu ma gandesc ca Domnul vrea ce e mai bun trebuie sa fie mai bine asa.Toate poruncile sunt destinate ridicarii calitatii relatiei dintre oameni .Numa noi zicem ca ne multumim cu mai putin nu ne trebuie culmile perfectiunii .Cat de adevarat este ca ne multumim cu mai putin insa doar cunoscatorul inimilor stie si daca vede ca am fi nemultumiti de fapt atunci ne ajuta sa tintim la mai sus unde chiar vom avea implinire.
Curatia mirilor este bineplacuta Domnului, iata de ce trebuie infranare.

http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...a-ne-casatorim
Reply With Quote
  #2178  
Vechi 02.12.2013, 09:17:02
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

de-aici rezulta oarecum ca ar fi bune sa ne casatorim la 12-16 ani, ca atunci e sigur (sau poate nu in zille noastre) ca ne casatorim virgini... Da, daca o iei asa, chiar nu prea ai cand sa ai relatii intime, tu fiind un copil.
Daca e sa ma iau dupa articol inseamna ca am stat virgina mai mult cu ani buni decat oamenii din vremurile de de mult apuse. Ah, ca nu m-am casatorit la varsta aia, e altceva.

Intreba ce spune invttura ortodoxa.
Spune sa ne casatorim virgini.
Bun...pana aici in regula.
Dar oare cine respecta intocmai TOATA invatatura ortodoxa?! Nimeni, pentru ca nimeni nu e fata pacate. Singurul om fara pacate a fost Iisus Hristos, iar noi, niste amarati de oamni, n-avem cum sa ajungem la a fi fara pacate. Unii avem pacate mai mari, altii mai mici, unii multe mici, altii putine mari, unii multepacate meri, alti putin mici, dar absolut nimeni nu e fara de pacat.
Si sincer, cati dintre voi se caiesc abolut pentru toate pacatele pe care le are? Cati sunt dispusi sa nu repete unul sau mai multe pacate? Ca pan la urma dac iti pare rau de ceva, pur si simplu nu mai faci.
Raspuns: nimeni.

Sa vorbim de minciuna, un pacat care sigur il are toata lumea. De cate ori ai iesit dintr-o situatie complicata mintind sau de cate ori ai salvat pe cineva mintind, ori de cate ori a iesit ceva bun dintr-o minciuna? Macr o data in viata, nu? Ei bine, daca minciuna a dus la ceva bun (se mai intampla, rar, dar se mai intampla) poti sa te caiesti 100% de minciuna respectiva?! Cel mai probabil nu...
Reply With Quote
  #2179  
Vechi 02.12.2013, 10:21:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
de-aici rezulta oarecum ca ar fi bune sa ne casatorim la 12-16 ani, ca atunci e sigur (sau poate nu in zille noastre) ca ne casatorim virgini... Da, daca o iei asa, chiar nu prea ai cand sa ai relatii intime, tu fiind un copil.
Daca e sa ma iau dupa articol inseamna ca am stat virgina mai mult cu ani buni decat oamenii din vremurile de de mult apuse. Ah, ca nu m-am casatorit la varsta aia, e altceva.

Intreba ce spune invttura ortodoxa.
Spune sa ne casatorim virgini.
Bun...pana aici in regula.
Dar oare cine respecta intocmai TOATA invatatura ortodoxa?! Nimeni, pentru ca nimeni nu e fata pacate. Singurul om fara pacate a fost Iisus Hristos, iar noi, niste amarati de oamni, n-avem cum sa ajungem la a fi fara pacate. Unii avem pacate mai mari, altii mai mici, unii multe mici, altii putine mari, unii multepacate meri, alti putin mici, dar absolut nimeni nu e fara de pacat.
Si sincer, cati dintre voi se caiesc abolut pentru toate pacatele pe care le are? Cati sunt dispusi sa nu repete unul sau mai multe pacate? Ca pan la urma dac iti pare rau de ceva, pur si simplu nu mai faci.
Raspuns: nimeni.

Sa vorbim de minciuna, un pacat care sigur il are toata lumea. De cate ori ai iesit dintr-o situatie complicata mintind sau de cate ori ai salvat pe cineva mintind, ori de cate ori a iesit ceva bun dintr-o minciuna? Macr o data in viata, nu? Ei bine, daca minciuna a dus la ceva bun (se mai intampla, rar, dar se mai intampla) poti sa te caiesti 100% de minciuna respectiva?! Cel mai probabil nu...
mai bine pomeneai de clevetire. Pacatul asta in face orice persoana
Reply With Quote
  #2180  
Vechi 02.12.2013, 10:36:47
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

E cam anormal a te casatori la 12-14-16 ani! (Doar daca nu vrem sa luam ""exemplul"" tiganilor!).

In primul rand, la aceea varsta, suntem inca copii sau adolescenti, si nu putem aveea nici dezvoltarea fizico-somatica (la 12 ani o fata sa devina "sotie"" e cam ridicol), dar nici dezvoltarea psihica si emotionala, pentru o casatorie.

Apoi inainte de a se casatori este bine ca doi tineri sa aiba un serviciul stabil, pentru a se putea intretine singuri si a nu locui sau depinde material de socrii (indiferent cat de bune ar fi intentiile soacrei/socrului, in general cred ca stiti unde duce de multe ori traiul la comun cu acestia).
Ori ca sa ai un serviciul stabil, intai trebuie sa ai o meserie bine definita (nu zic neaparat facultate, dar in orice caz o scoala profesionala sau liceu industrial, care la 15-16 ani de-abia le incepi)..

Inainte era chestiunea ca de-abia dupa terminarea stagiului militar obligatoriu (acum din pacate nu mai este) cineva se considera "barbat"".

In plus- in situatia economica de astazi- gasirea unui loc de munca, in special in orasele mici, este dificila si de multe ori, pentru a-si gasi de lucru, doi tineri sunt nevoiti a se muta intr-un oras mai mare, unde (putini isi permit sa dea 50.000- 100.000 euro ca sa cumpere o garsoniera sau apartament intr-un oras mare) de obicei locuiesc cu chirie. Ori cand locuiesti cu chirie, cand poate si locul de munca de la patron nu-i 100% sigur (nu mai este cum era pe vremea lu' nea'' Nicu, cand primeai repartitia si stiai ca de acolo iesi la pensie), nu cred ca poti sa te casatoresti si sa mai faci si copii asa rapid.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 21:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 14:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 20:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 22:30:02