Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 24.06.2014, 00:34:04
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Cine -o spus doruui dor, ăla n-o fost un cuvăntușor, e bine.;. ca la lume-s de poveste
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 25.06.2014, 22:26:03
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Sa vrei sa indrepti pe altii e semn de mandrie sa doresti indreptarea altora si sa te bucuri de ea ca de a ta e semn de dragoste crestineasca.De fiecare data cand cer indreptare pentru mine apoi cer sa nu fie lipsiti nici ceilalalti de binele aceasta desi stiu ca asta depinde de omul respectiv.
Imi place duhul/tonusul care invaluie unele mesaje de pe acest forum, precum mesajul acesta. Tanjesc dupa Duhul acesta si as dori sa nu-L mai alung de la mine niciodata. Dar rautatea din mine, care ma stapaneste, nu se poate abtine, nu poate rabda iubirea cea curata si cauta mereu la propriile ambitii. Si precum Diavolul este una si aceeasi forta cu metodele dracesti de rezolvare a problemelor, la fel eu si rautatea din mine suntem una si aceeasi entitate.

Last edited by leonte; 25.06.2014 at 22:29:34.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 29.06.2014, 03:02:00
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Nu suntem entitate cu raul , e doar un praf pe noi , suntem ai Duhului Bun care e si rapitor asa ca sa fim cu nadejde
Reply With Quote
  #114  
Vechi 04.07.2014, 21:36:40
Kosminus1993's Avatar
Kosminus1993 Kosminus1993 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Locație: Iași
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Post Eu

Eu încă încerc să-L găsesc, problema e că nu ma pot lăsa de fumat. Am încercat de sute de ori.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 05.07.2014, 21:48:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie;
Nu suntem entitate cu raul , e doar un praf pe noi , suntem ai Duhului Bun care e si rapitor asa ca sa fim cu nadejde (
30. Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește.(Mt.12,30)

E drept ca nadejdea ne deschide spre actiunea Duhului Cel Bun, dar in fata lui Dumnezeu nu este decat + sau -, nu este neutru, asa ca daca n-am fi entitate cu raul(dupa cum ti se pare tie) am fi binecuvantati non-stop, ceea ce chiar si prin staruinta e pentru mine un vis prea frumos in realitatea acestei lumi.

Omul nu e in stare de iubire daca Ea, IUBIREA lui Dumnezeu, n-ar locui in noi, iar asta chiar este o binecuvantare, datorata numai lui Dumnezeu, Care ne imbunatateste inima ca sa nu-I refuzam actiunea Duhului Sau.

Citat:
În prealabil postat de Kosminus1993 Vezi mesajul
Eu încă încerc să-L găsesc, problema e că nu ma pot lăsa de fumat. Am încercat de sute de ori.
Eu an incredere ca vei reusi pentru ca deja L-ai intalnit in consideratia cu care ai folosit majuscula cand ai scris despre El.\
Ai incredere in El, nu in tine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare