Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2007, 22:33:01
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

DE LA ORANKI LA AIUD

In vara trecuta, un grup de pelerini din Bihor au vizitat manastirile din Ucraina si Rusia. Una dintre ele a fost cea de la Oranki, unde, pe mormintele fostilor detinuti politici, au ridicat o troita. La saparea fundatiei pentru postamentul acesteia au gasit sfinte moaste. Unul dintre pelerini, parintele Eftimie Mitra de la Schitul Ortodox Huta, ne-a relatat cateva amanunte legate de acest subiect

Cum de v-ati gandit sa puneti aceasta troita tocmai la mii de kilometri departare?

Nu eu m-am gandit la aceasta. Initiativa a fost a parintelui Visarion, care vietuieste in acelasi schit cu mine, si a Rodicai, o credincioasa din Oradea care organizeaza pelerinaje in Rusia si Ucraina. Au fost acolo anul trecut si au ramas profund impresionati de cele ce au vazut si trait acolo.

Ce ne puteti spune despre Oranki?

E un loc de multa sfintenie, acolo sunt multi martiri, mucenici. Localnicii povestesc ca se fac multe minuni. Un supravietuitor al lagarelor de la Oranki, pr. Dimitrie Bejan, de loc din Harlau, povesteste intr- una din cartile sale, Bucuriile suferintei, cum acolo, in rastimp de o saptamana, au fost executati cu mitraliera 11.000 de calugari, impreuna cu preotii si episcopii lor. Mai tarziu, cu ocazia unor sapaturi au fost gasite moaste intregi ale celor ingropati acolo, printre care si un mitropolit. Vesmintele sale erau intregi, nestricate. Oranki a fost o manastire unde majoritatea calugarilor aveau studii superioare. Ultimii tari ai Rusiei mergeau des pe acolo, de multe ori pentru perioade mai lungi. Aceasta manastire se afla in desertul siberian si, pentru ca era foarte izolata de lume, comunistii au transformat-o in lagar de exterminare a detinutilor politici si prizonierilor de razboi. Azi, acolo e iarasi manastire de calugari. Despre un loc asemanator celui de la Oranki, Patriarhul Alexei sunea: “Solovatul e antimisul Rusiei”.

Ce e Solovatul?

O insula in nordul Rusiei, aproape de cercul polar, unde, la fel ca la Oranki, este o manastire care in secolul trecut a fost transformata in lagar.

Spuneati de minuni care s-au petrecut la Oranki...

Localnicii povestesc despre o femeie care avea copilul orb si dupa ce i-a pus la ochi pamant de pe morminte, copilul a inceput sa vada. O alta femeie, care suferea de o boala de piele careia medicii nu-i gaseau leac, dupa ce si-a pus pamant de pe acele morminte, s-a vindecat...

Ce ne puteti spune despre noua troita asezata la Oranki?

A fost confectionata la Beius, din marmura neagra. In centrul ei se afla un desen reprezentandu-L pe Iisus Hristos in spatele unor gratii. De o parte si alta a ei se afla, ca o fila de carte, un text in romaneste si traducerea lui in rusa: “Ati suferit, ati rabdat, ati plans si pentru noi, cei care nu am fost inchisi... pentru pacatele noastre. Va multumim”.

Cum ati dus-o din Romania, v-a ajutat cineva acolo?

Acolo nu ne-a ajutat nimeni. Totul a fost pregatit de acasa. S-a carat din Oradea inclusiv balastul, cimentul si o lopatica. Fiind desert, solul e foarte nisipos, usor de sapat. In timp ce se sapa fundatia troitei, s-au gasit fragmente de corp uman, mana, coaste si coloana vertebrala de culoare maro-galbuie, asemenea sfintelor moaste. Am ramas cu totii surprinsi, dar, in acelasi timp, nici nu ne miram. Le-am pus intr-o punga si le-am adus acasa pentru a le arata si altora. Daca la intrarea in Rusia am avut numeroase probleme cu politia rutiera, ce gasea mereu motive sa amendeze soferul, de cand am avut moastele la noi nu ne-a mai oprit nimeni. Am venit netulburati pana acasa. Le-am mascat intr-o batista alba si le-am dat unor posedati sa le tina in mana. Cu toate ca nu stiau ce este inauntru, cu totii au spus acelasi lucru: ii linistesc si se simt mai bine avandu-le in mana.

In aceste inchisori au fost doar ortodocsi?

Au fost si ortodocsi, si catolici, si protestanti, si necrestini, de toate natiile si religiile. Cea mai mare jertfa pe care a avut-o crestinismul in ultimul mileniu a fost in secolul trecut, iar cei mai multi martiri i-a dat Ortodoxia. [...] Parintele Dumitru Staniloae spunea: “Comunismul nu e o ideologie, ci o satanologie”. Aici a fost lupta Bisericii Ortodoxe. La noi, peste 2.000 de preoti ortodocsi au infundat inchisorile si lagarele secolului trecut, la Aiud, Gherla, Pitesti, Jilava, Periprava, Baia Sprie si altele. Acestia au suferit din motive de credinta si nu din motive propriu-zis politice. Dovada in acest sens sunt moastele preotilor ortodocsi, care au trecut prin aceste inchisori. Din toti preotii care au trecut prin aceste suferinte, intalnim Sfinte moaste doar la preotii ortodocsi. Am vazut cu ochii mei moastele parintelui Ilie Lacatusu, din Bucuresti. Sunt intregi, cu carnea si pielea pe ele, avand temperatura unui trup in viata. Cand am intrat in capela, am simtit o puternica mireasma caracteristica sfintelor moaste. De altfel, Sf. Sinod i-a deschis dosar de canonizare. La Manastirea Petru-Voda, jud. Neamt, sunt cateva cranii ale unor preoti ortodocsi de la Aiud. In mausoleul din Aiud sunt rafturi intregi cu moaste ale detinutilor din „Rapa robilor”, din care avem si noi cateva particele in racla din biserica noastra. Si exemplele ar putea continua...

Care e motivatia existentei sfintelor moaste?

Acestea se gasesc doar in Ortodoxie, ca urmare a sfinteniei dobandite in timpul vietii prin practicarea virtutilor si vietuirea intr-o credinta dreapta, asa cum a fost lasata din timpul Sfintilor Apostoli.

Ce veti face cu sfintele moaste pe care le-ati adus in tara?

O particica din ele le voi pune in racla din biserica noastra. O bucata mai mare o vom trimite la Aiud. Avem si noi un antimis al Romaniei: Aiudul. Voi da cateva si altor biserici si manastiri din tara, iar cea mai mare parte din ele am considerat de cuviinta sa le impart preotilor care au fost in inchisori. Cine nu a trecut prin astfel de momente nu intelege ce a insemnat acest capitol din viata lor. Le-am si dat deja catorva preoti. Emotiile, bucuria care radia din ochii lor nu se poate exprima in cuvinte. Acestia, cu siguranta, vor sti sa le pretuiasca asa cum se cuvine

Interviu realizat de Prof. Cristian Marc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2007, 22:43:28
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, am citit si eu "Bucuriile suferintei" de pr.Dumitru Bejan si m-am cutremurat.....am plans mult. e gorznic ce s-a intamplat acolo la Oranki.pur si simplu :(acum cand ma recitit mes tau mi-au dat lacrimile.
jenica
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2007, 18:32:23
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

PLANGAND
...Eu stiu sa plang, m-au invatat strabunii...
Tot ei mi-au spus c-a plange e-un pacat...
Dar vreau sa plang, macar de-ar rade unii,
Ca, Doamne, Tu ai plans cu-adevarat:
Pacatul de a plange l-ai purtat
Pe crucea Ta cand Te-au lovit nebunii.

Din nou tresar, ca nu stiu daca maine
Voi sti sa plang sau voi uita curand...
Si-ar fi pacat, caci Te gasesc in paine
Pe Tine, Domnul meu, Curat si Bland,
Pe Tine Te gasesc din nou plangand,
Privind la mine cel cu chip de caine...

[Ana-Raluca Ittu, Pitesti]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2007, 19:36:31
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

www.zendurl.com/m/metodios////Oranki.pdf
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2007, 19:38:31
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

http://www.zendurl.com/m/metodios/php/viewtopic.php?t=8
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2007, 09:18:31
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Laurentiu multumim, pentru minunatele postari. Dar cu tristete observ ca sunt fff putini cei care citesc. Suntem prea preocupati de a da sfaturi, si mult prea putin interesati de a invata cate ceva:) eu iti spun Multumesc
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2007, 13:00:02
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Cu placere:)
Reply With Quote
Răspunde