Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.12.2007, 16:31:23
Pilu Pilu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2007
Mesaje: 3
Implicit

Am ajuns aici pentru ca simt nevoia de ajutor. Sunt gay dar vreau sa fac altfel. Un om s-a sinucis din cauza mea pentru ca l-am parasit si acum nu stiu ce sa fac. Vreau sa ma schimb pentru ca desi am toate portile deschise sa-mi continui amagirea aceasta, nu vreau ca viata unui om pe care l-am iubit sa se fi irosit in zadar.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.12.2007, 16:59:12
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Primul pas l-ai facut deja scriind aici:) Bine ai venit si nu te tulbura chiar daca vei primi si raspunsuri taioase:D Nu privi inapoi ci drept inainte!! Alearga la un parinte si spovedeste-te curat! Maica Domnului sa te aibe in paza!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2007, 17:21:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pilu
Am ajuns aici pentru ca simt nevoia de ajutor. Sunt gay dar vreau sa fac altfel. Un om s-a sinucis din cauza mea pentru ca l-am parasit si acum nu stiu ce sa fac. Vreau sa ma schimb pentru ca desi am toate portile deschise sa-mi continui amagirea aceasta, nu vreau ca viata unui om pe care l-am iubit sa se fi irosit in zadar.
Nu deznadajdui. Dumnezeu ti-a deschis ochii. Fi tare si ai incredere in EL. Pentru inceput abstinenta totala. Cauta un preot (duhovnic) de urgenta si spovedeste-te si stai de vorba cu el fara rusine. Schimba-ti calea in viata. NADEJDE ! CURAJ !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.12.2007, 17:23:34
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Faptul ca iti doresti sa te schimbi este deja un pas inainte, cel mai important pas.Apoi poti sa vorbesti cu un preot, cu un psiholog, sa ceri sprijinul familiei, al prietenilor.Sinuciderea prietenului tau dovedeste ca avea probleme psihice(nu in sensul ca era nebun, ci ca avea tulburari emotionale), deci nu ar trebui sa iei toata vina asupra ta...apoi, poate ca tocmai acest eveniment ti-a deschis ochii si nu ar trebui sa treci peste el fara sa constientizezi unde pot duce sentimentele negative ale oamenilor, cat de distructive pot fi ele...deci trebuie sa fim atenti cu cei din jurul nostru, sa nu-i ranim, dar nici sa nu-i mintim(desi asta uneori este un paradox, tocmai faptul ca-i mintim ii scuteste poate de suferinta)...oricum,cu timpul toate ranile se cicatrizeaza, tu trebuie sa ai credinta in Dumnezeu si vointa, si ai sa treci peste toate:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.12.2007, 20:45:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Pilu, cuvintele lui oni, sa-ti fie chezasie si sti de ce ? Pentru ca vin din mintea unui copil, adolescent care au mare greutate si care sunt sincere, din suflet si foarte mature. Da are mare dreptate. Te-ai trezit. Te-ai trezit dintrun vis urat. Te rog, urmeaza o cale noua. O sa-ti fie greu pentru inceput. Refuza-ti trecutul sa mai devina vreodata prezent. Poti cu siguranta sa fi normal, placut LUI DUMNEZEU. Incepe o noua viata, adevarata viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.12.2007, 23:31:21
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Eu cred ca nu ai nici o vina pentru ce a facut acea persoana.

Si de asemeni cred ca ai toate sansele sa devii hetero sau sa-ti gasesti echilibrul si multumirea, dar trebuie o lupta cu vechile înclinatii, lupta ce poate dura si ani.

În orice caz, fi sigur ca întoarcerea ta bucura pe Dumnezeu si îngeri, precum si pe membrii acestui forum.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.12.2007, 23:37:28
Pilu Pilu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2007
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc pentru sprijinul si primirea facuta. Nu mi-e rusine sa spun ca am nevoie de asa ceva in momentele acestea desi familia este alaturi de mine. Mi-e greu, mi-e foarte greu pentru ca in afara de plans si fumat nu pot face nimic. Curaj imi da speranta si trebuie sa ma pun pe picioare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.12.2007, 00:10:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pilu
Va multumesc pentru sprijinul si primirea facuta. Nu mi-e rusine sa spun ca am nevoie de asa ceva in momentele acestea desi familia este alaturi de mine. Mi-e greu, mi-e foarte greu pentru ca in afara de plans si fumat nu pot face nimic. Curaj imi da speranta si trebuie sa ma pun pe picioare.
Cumparati o carte de rugaciuni de la oricare Biserica si incepe sa te rogi pentru sufletul tau, al prietenului tau si pentru sufletul celor dragi tie. In cartea de rugaciuni, gasesti rugi si acatiste pentru toate nevointele. Incearca si va fi bine. Indeparteaza-te de la patima ta, grea si pieritoare. Te rog schimbati viata, modul de a fi, de a gandi, de a exista. Esti in al-12 -lea ceas. Acum ori nicicand. Renaste din propri cenusa si ramai mereu pe acest forum, al ortodoxiei, al iubirii , al sperantei si al dragostei de DUMNEZEU. Vreau si sunt sigur ca vei deveni, un frate in al credintei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.12.2007, 00:55:50
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

"Mi-e greu, mi-e foarte greu pentru ca in afara de plans si fumat nu pot face nimic."
Ba poti face multe!Faptul ca staaai si te tot gandesti la ce s-a intamplat nu face decat sa te deprime.Nu stiu cati ani ai si daca ai timp, dar cred ca ar trebui sa-ti gasesti o ocupatie care sa-ti umple timpul...de ex ai putea sa te implici intr-o fundatie de sprijin comunitar-de ajutorare a batranilor sau a copiilor abandonati(si faci si o fapta buna;) ),daca nu, creeaza lucruri frumoase(picteaza o icoana sau un tablou si ofera-l in dar) sau citeste ceva care sa iti distraga atentia de la gandurile negative.Nu spun sa uiti ceea ce s-a intamplat,ci sa inveti ceva din asta, dar nu stand si plangand sau fumand(apropo,"fumatul dauneaza grav sanatatii");)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.12.2007, 15:21:24
Pilu Pilu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2007
Mesaje: 3
Implicit

Astazi dupa cam aproximativ 2 ani de zile am reusit sa ajung la liturghie. N-am mers pentru slujba, recunosc, ci pentru a ma ruga. Nu m-am simtit vrednic nici sa iau anafura macar, dar tot am zis ca e mai bine, mai ales ca nu mancasem. Inca nu ma simt pregatit penstru spovedanie. Poate e si asta inca o incercare in plus.
For now baby steps.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intoarcere la Dumnezeu...neasteptata maria-15 Intamplari adevarate 11 11.01.2013 16:31:50
Calea de mijloc NECTARIE Generalitati 7 04.01.2011 18:13:37
Calea de mijloc Rodica50 Intrebari utilizatori 3 30.11.2010 21:46:00
Cum sa revin pe calea cea buna? ASPIRANT Generalitati 1 11.08.2010 17:04:16
care-mi este calea? ElaManolache Generalitati 1 09.07.2010 21:25:51