Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.04.2017, 20:01:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Daca asta e antiecumenismul, ce practica grupurile astea, atunci eu devin filo-ecumenist de acum inainte.
Dar poate că antoniap si ceilalti asa-zisi antiecumenisti exact asta vor, ei fiind niste agenti subtili ai ecumenismului, compromitând antiecumenismul prin însusi modul în care îl promovează.

După cum si alin_ny ar putea fi mai degrabă agent al Vestului, având în vedere cu ce imagine proastă se alege Estul de pe urma postărilor lui, mai degrabă parodice :)

Chiar, citindu-le nu simti că, încet-încet, începi să detesti mai putin Occidentul?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 12.04.2017 at 20:15:02.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.04.2017, 20:38:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dar poate că antoniap si ceilalti asa-zisi antiecumenisti exact asta vor, ei fiind niste agenti subtili ai ecumenismului, compromitând antiecumenismul prin însusi modul în care îl promovează.

După cum si alin_ny ar putea fi mai degrabă agent al Vestului, având în vedere cu ce imagine proastă se alege Estul de pe urma postărilor lui, mai degrabă parodice :)

Chiar, citindu-le nu simti că, încet-încet, începi să detesti mai putin Occidentul?
Asta e deja perla! Doamne, cât ești de îndoctrinat cu ecumenism!

Agenții și agenturili!!! Dacă nu spui ,,teroriști", tot degeaba! M-ai intimidat! Ești mulțumit?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 12.04.2017, 20:49:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul

După cum si alin_ny ar putea fi mai degrabă agent al Vestului, având în vedere cu ce imagine proastă se alege Estul de pe urma postărilor lui, mai degrabă parodice :)

Chiar, citindu-le nu simti că, încet-încet, începi să detesti mai putin Occidentul?
Mie mi se pare mai degraba un troll care umple forumul cu topicuri de astea tampite asa incat oricine intra sa poata vedea cam ce cred crestinii.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 12.04.2017, 20:56:56
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul

După cum si alin_ny ar putea fi mai degrabă agent al Vestului, având în vedere cu ce imagine proastă se alege Estul de pe urma postărilor lui, mai degrabă parodice :)

Chiar, citindu-le nu simti că, încet-încet, începi să detesti mai putin Occidentul?
pai ny vine de la new york, prima colonie valaha in america! :)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.04.2017, 21:03:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mie mi se pare mai degraba un troll care umple forumul cu topicuri de astea tampite asa incat oricine intra sa poata vedea cam ce cred crestinii.
E vorba despre un eveniment al Ortodoxiei. Numai ,, Sfântului și Marelui Sinod" sa i se acorde importanta? Da. Exista creștini care fideli Sfintilor Parinti. Asta nu înseamnă ca sunt agenți, teroriști sau troll-iști, ci pur și simplu creștini.

Cum argumentezi ca aceasta sinaxa trebuie detestata? Aruncând cu sudalme?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 12.04.2017, 21:07:54
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E vorba despre un eveniment al Ortodoxiei. Numai ,, Sfântului și Marelui Sinod" sa i se acorde importanta? Da. Exista creștini care fideli Sfintilor Parinti. Asta nu înseamnă ca sunt agenți, teroriști sau troll-iști, ci pur și simplu creștini.

Cum argumentezi ca aceasta sinaxa trebuie detestata? Aruncând cu sudalme?
asta de la cip ti se trage, se referea la agentul occidentului!

"gura pacatosului"?!? :)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.04.2017, 21:19:44
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Toata discutia devine interesanta. Adevarul e ca noi, astia normalii, nu avem decat de asteptat "pe malul raului". E clar ca se vor divide in trotzkisti si stalinisti, sau ma rog, adecvat la situatie: acrivisti si ikonomisti. Deh, grecisme calugaresti aghiorite pseudo-teologice!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.04.2017, 21:31:35
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mie mi se pare mai degraba un troll care umple forumul cu topicuri de astea tampite asa incat oricine intra sa poata vedea cam ce cred crestinii.
Excat asta cred si eu. Si se pare ca sunt ezitari in a il banna, poate din cauza ca pare sa sustina, vezi Doamne, cat de mielusei fusera ortodocsii de-a lungul istoriei, ca si confesiune si state/popoare deopotriva, si de! intra subiectivismul confesional in joc, ca forta motrice.
Lucrurile sunt clare, cand e vorba de omul cazut: toate bisericile, confesiunile si ideologiile, cand au fost la putere, direct sau prin statul ideologizat/teocratic, au facut rost degrab' de sange pe maini. Asa ca si ortodocsii au facut crime confesional-politice, si nu foarte putine, dar nici genocidari ca ateii militanti bolsevici sau nazistii.
Dar hai sa revenim la oile nostre vorbitoare si nemaipomenit de nepomenitoare.
Se pare ca gasca sta sa se rupa, ceea ce eu astept cu o incantare vecina cu fumatul ierbii. Odata ce se va incheia mizeria asta, oamenii (poate, sper!) vor intelege ca in Biserica nu merge cu ridicatul pumnului sau parului, ci cu o intelegere deopotriva dogmatica, sociologica (da, ati citit bine, Biserica e prima nu doar bibluoteca din lumea crestina, ci prima practica de sociologie empirica) si...politica (animalul imbracat, tehnopat si latrator-articulat e un animal politic, nu putem ocoli asta).
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.04.2017, 21:33:27
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E vorba despre un eveniment al Ortodoxiei. Numai ,, Sfântului și Marelui Sinod" sa i se acorde importanta? Da. Exista creștini care fideli Sfintilor Parinti. Asta nu înseamnă ca sunt agenți, teroriști sau troll-iști, ci pur și simplu creștini.

Cum argumentezi ca aceasta sinaxa trebuie detestata? Aruncând cu sudalme?
Era vorba despre alta chestie, nu despre sinaxa aia. Este cineva pe forum care deschide intr-una topicuri aiurite, nu ma refeream la tine. Tu o faci mai rar. :)
Despre tine cred ca esti chinuita tare de ispite de-a dreapta si ca ti-ar sta mult mai bine daca ai fi sub ascultarea unui duhovnic decat asa cum esti acum, sub ascultarea lui saccsiv. Dar nu te-am facut nici troll si nici agent.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.04.2017, 21:37:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cum argumentezi ca aceasta sinaxa trebuie detestata? Aruncând cu sudalme?
Nu trebuie niciun argument, este suficient să citești câteva rânduri să-ți dai seama cât de tâmpi pot fi pseudo sfânțișorii care stabilesc de la ei putere unde este Duhul Sfânt. Și cărora voi le ridicați statuie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare