Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.04.2006, 11:38:44
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Pote ca nu stiti,ca atunci cand ai o boala care te mananca din interior ,durerile sunt gruaznice, astfel mintea omului nu mai gandeste bine ,si faptul ca el accepta sa fie eutanasiat este o dovad a putinei credinte pe care o are ,si a deznadejdii in Dumnezeu. RASPUNSUL este clar ,ca daca un om accepta sa fie eutanasiat , atunci se sinucide ,dar daca este o hotarare luata fara cunostinta sa atunci este crima . Acum insa va intreb pe voi cei ce ati raspunsa aici, daca te afli undeva unde nu trebuie si aproapele tau este aruncat de o explozie puternica, si este plin de arsuri si plin de sange ,pange si urla , nu mai are piciore deoarece acestea au fost retezate, nu va mai traii mai mult de 30 min, si te va striga pe tine. TU CE VEI FACE?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.04.2006, 04:12:34
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
Pote ca nu stiti,ca atunci cand ai o boala care te mananca din interior ,durerile sunt gruaznice, astfel mintea omului nu mai gandeste bine ,si faptul ca el accepta sa fie eutanasiat este o dovad a putinei credinte pe care o are ,si a deznadejdii in Dumnezeu. RASPUNSUL este clar ,ca daca un om accepta sa fie eutanasiat , atunci se sinucide ,dar daca este o hotarare luata fara cunostinta sa atunci este crima . Acum insa va intreb pe voi cei ce ati raspunsa aici, daca te afli undeva unde nu trebuie si aproapele tau este aruncat de o explozie puternica, si este plin de arsuri si plin de sange ,pange si urla , nu mai are piciore deoarece acestea au fost retezate, nu va mai traii mai mult de 30 min, si te va striga pe tine. TU CE VEI FACE?
salut Spin!Sunt de acord cu ceea ce ai spus pana la intrebare..Dar intrebarea ta ma speriat.Cred ca va trebui sa ne rugam ca Dumnezeu sa-i ierte pacatele si sa-i usureze durerea dindu-i viata cea vesnica.Nu cred ca cineva ar avea puterea sa-i usureze durerea cu mana lui[mi-e si greu sa ma pronunt],ptr.ca va suferi dupa aceea toata viata lui si cred ca va ajunge la sinucidere.Dumnezeu sa ne ajute sa nu fim intr-o astfel de situatie!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.04.2006, 10:35:40
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

da... este un cam greu de imaginat durerea acelui om ....aceea este o situatie de criza, o situatie in care trebuie sa actionezi rapid....niciodata nu sti cand se intampla un accident
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.06.2006, 22:34:05
Danuta's Avatar
Danuta Danuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Nu, categoric nu. Nu cred ca are cineva dreptul de a se juca de-a Dumnezeu. Dumnezeu a dat, Dumnezeu va lua.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.08.2006, 13:54:21
moriane moriane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Credeti ca eutanasia ar trebui legalizata? Dumnezeu ne-a lasat posibilitatea de a ne sinucide. Daca nu ar fi asa nici nu am putea s-o facem. [daca vrem]. Atunci de ce sa refuzam altora aceasta libertate?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.08.2006, 04:17:33
Mirce Mirce is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 2
Implicit

Eutanasia nu trebuie facuta. E omor! In orice caz, poate agonia bolnavului este o cale prin care Dumnezeu il mai scapa de greutatea pacatelor pe pacatos...Sau poate,cine stie, Dumnezeu isi va arata puterea si maretia prin vindecarea miraculoasa a suferindului...
Noi n-avem dreptu` sa ne amestecam in treburile Domnului.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.08.2006, 21:47:45
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
Pote ca nu stiti,ca atunci cand ai o boala care te mananca din interior ,durerile sunt gruaznice, astfel mintea omului nu mai gandeste bine ,si faptul ca el accepta sa fie eutanasiat este o dovad a putinei credinte pe care o are ,si a deznadejdii in Dumnezeu. RASPUNSUL este clar ,ca daca un om accepta sa fie eutanasiat , atunci se sinucide ,dar daca este o hotarare luata fara cunostinta sa atunci este crima . Acum insa va intreb pe voi cei ce ati raspunsa aici, daca te afli undeva unde nu trebuie si aproapele tau este aruncat de o explozie puternica, si este plin de arsuri si plin de sange ,pange si urla , nu mai are piciore deoarece acestea au fost retezate, nu va mai traii mai mult de 30 min, si te va striga pe tine. TU CE VEI FACE?
Am sa iti raspund strict la ultima intrebare pt ca am stat o luna de zile in spitalul de chirurgie plastica din Buc.(fosta maternitate Steaua de pe Calea Grivitei)la sectia de arsi...la capataiul unei bune prietene care..a luat foc in propriul apartament in urma unei explozii care a izbucnit datorita unor scurgeri de gaze,iar ea nestiind a aprins lumina...
Ceea ce am trait si am vazut acolo in acea luna de zile este de neimaginat si de nedescris...mirosul si privelistea erau ca in filmele de groaza...peste tot in jurul meu erau oameni umflati...cu rani ce supurau si numai carne vie...am avut ocazia sa vad o fetita care de la brau in jos avea in loc de piciare...avea 2 membre care prezentau doar muschii exact ca in plansetele de anatomie unde inveti despre sistemul muscular...deci acolo nu mai era epiderm (desigur ca a si murit)...peste tot se auzeau durerea de la gemete in surdina pana la urlete infioratoare 24 de ore din 24...

Ar fi mult de povestit dar nu asta am vrut....ci,vreau sa spun cu toata taria ca NU as apela la eutanasie sub nici o forma...nu numai pt ca prin eutanasie faci o crima dar iei si dreptul la mantuire al acelui om.Daca Dumnezeu i-a ingaduit sa aiba acest sfarsit..inseamna ca este spre mantuirea lui...i-a dat suferinta pe care daca o rabda asa cum poate,dar sa nu ceara eutanasia se mantuieste...desi as suferi enorm langa el si durerea lui fara sa ii arat acest lucru, n-as putea decat sa ii spun permanent cuvinte de incurajare si sa ma rog in gand pt izbavirea si iertarea sufletului lui....ATAT...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.08.2006, 08:59:15
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sunt de acord cu eutanasia dar numai in cazuri de exceptie: daca pacientul respectiv este in stadiul de "leguma", adica leziunile creierului sunt prea mari pentru a mai permite revenirea la viata (pentru cei care nu inteleg despre ce e vorba, daca nu este irigat cu singe o perioada mai multa de timp sau daca prezinta lovituri profunde si pe o suprafata mare, creierul este distrus iremediabil, el nu se reface precum o rana la mina sau picior). in astfel de cazuri, simpla conectare la aparatele care il tin in stare de functionare nu inseamna ca respectivul mai traieste.

insistenta de a-l mentine legat la aparate in astfel de cazuri, in ideea ca se va petrece un miracol, este gresita. in plus, ii afecteaza pe cei din jur, pentru ca ii obisnuieste cu ideea ca mai exista o raza de speranta. de fapt, nu exista nici o speranta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.10.2006, 22:51:57
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit


Doamne ajuta!

Noi, cei care traim in acest mileniu, avem o privire deformata de pacat asupra tuturor lucrurilor. Este nevoie de rugaciune, citirea Cuvantului si primul pas spre SMERENIE pentru a putea intelege- cat de cat- ceea ce este bine si ce nu este bine.Adeseori nu stim ce este bine cu adevarat. Sa ne intrebam, atunci cand nu suntem siguri de ceva: oare ce ar face Mantuitorul, Bunul Iisus Hristos, in locul meu? Ar intra in acest loc?
Ar citi aceasta revista? Si-ar cumpara aceasta bluza? s.a.m.d.
Cu ce drept sa luam VIATA cuiva? Este atata nevoie de LUMINA!
NU pentru eutanasie.

Doamne ajuta-ne!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.10.2006, 14:50:45
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru un crestin nici nu se pune problema. E foarte greu sa accepti ca boala ta poate fi o cale de mantuire dar daca ai reusit asta restul nu mai e asa de greu. Daca intelegi ca viata aici pe pamant este mai putin decat o clipa, ca dincolo, daca Dumnezeu iti iarta pacatele marturisite (de 70 de ori cate 7)ai sansa vesniciei, cred ca nu mai stai in cumpana. Dar la persoana care trebuie sa faca injectia letala nu se gandeste nimeni? De ce sa-si asume un pacat in plus? Si mai cred ca noi, in general, tineri sau varstnici, nu prea suntem informati. Sau nu culegem informatiile de unde trebuie. Acum exista carti sau carticele, brosuri... la mai toate bisericile sau manastirile. Exista librarii ale Patriarhiei... timp sa ai sa citesti. Nu e bine sa invatam exclusiv din ce ne spun unii sau altii. Si cred ca cel mai important este sa avem sansa unui duhovnic intelept si cu har.
Sau poate ar fi trebuit sa incep cu cele 10 porunci. Si gata..
Ingaduiti-mi sa va spun- din propria mea experienta - ca boala te poate face sa te apropii mai mult de Dumnezeu si ca nu trebuie sa talmacim si sa rastalmacim adevarul. Adevarul este simplu si-l poate vedea cel care vrea sa o faca.
Dumnezeu sa ne ajute sa deosebim binele de rau, sa incercam sa-l imitam in toate pe Domnul Iisus Hristos si sa-l iubim si atunci nici gandurile rele nu se mai apropie de noi. Dumnezeu sa ne ajute si sa ne ierte in marea lui bunatate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Permite biserica ortodoxa eutanasia la pisici ? LOREDANAPOPESCU Eutanasia 188 28.01.2014 18:37:56
e pacat cristina mioara Generalitati 37 13.08.2011 20:11:49
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 23:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 14:30:20
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 22:52:04