Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.06.2010, 15:36:49
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

La Bacau...la Cimitirul central..e un preot mare vazator la portofel...simte totul de la mare distanta.Se cheama Mihai Beicu...cautati si va veti convinge de talentele lui.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.06.2010, 21:49:35
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
La Bacau...la Cimitirul central..e un preot mare vazator la portofel...simte totul de la mare distanta.Se cheama Mihai Beicu...cautati si va veti convinge de talentele lui.
La ce este de folos o astfel de cautare?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.06.2010, 23:07:58
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Oare merităm să mai avem părinți văzători cu duhul?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2010, 14:32:59
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Oare merităm să mai avem părinți văzători cu duhul?
te intrebi pe tine? sau pe mine?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.07.2010, 15:47:30
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Din ce am citit, inaintevederea, prin Duhul Sfant, nu apare tot timpul ci in anumite momente.
asa este si depinde si de preot si de a cel care cere indrumare de la Duhul Sfant.
Preotul este mijlocior intre om si Dumnezeu: "În numele lui Hristos, așadar, ne înfățișăm ca mijlocitori, ca și cum Însuși Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcați-vă cu Dumnezeu! " 2 Corinteni 5,20

Un preot care are harul acesta (spre exemplu Parintele Nicolae Floroiu din localitatea Valea Mare judetul Covasna) spunea in predica "vin oameni la mine si ma intreaba: ce fac maine? pai oameni buni harul Duhului Sfant nu este ghiceala. Dumnezeu nu spune preotului in Duhul sfant ce faci maine, ci spune ce ar trebui sa faci pentru mantuirea ta (personala) in primul rand... si apoi a celorlati (familie, prieteni... dupa caz)". Indrumarile generale pentru mantuire nu sunt secrete... ba sunt marturisite in gura mare de Biserica: "respecta poruncile si vei fi viu" (Luca 10,28)... spovedeste-te, impartaseste-te, posteste, fa milostenie, roaga-te...

Desigur Dumnezeu ne avertizeaza prin preoti de anumite necazuri care vin in viata noastra (ca urmare a pacatelor noastre) si ce anume trebuie sa facem ca sa le evitam. In principiu: spovedanie, impartasanie, post, rugaciune, milostenie... iar acestea nu trebuie privite separat ci ca un tot unitar.

De multe ori Dumnezeu opreste preotul (in Duhul Sfant) de a da spune "viitorul" unui om, iar Dumnezeu face aceasta din dragoste pentru om, caci daca stie viitorul omul va fi ispitit de diavol pe masura proorociei facute. Caci satana spune lui Dumnezeu: "Doamne ia lasa-ma sa ispitesc pe omul acesta pe masura proorociei pe care ai facut-o si pe care i-ai descoperit-o... sa vedem isi pune omul acesta increderea in Tine ca vei face toate cele proorocite despre EL... sau va starui omul acesta in rugaciune, milostenie, post, spovedanie, impartasanie, participarea la slujbele Bisericesti... nu cumva va slabi in evlavie..."

iata deci ca trebuie sa fim cu bagare de seama...

Sa multumim lui Dumnezeu ca daruieste astfel de har preotilor Sai... si ne pastoreste (prin preotii Sai).

"cuvântul meu și propovăduirea mea nu stăteau în cuvinte de înduplecare ale înțelepciunii omenești, ci în adeverirea Duhului și a puterii, Pentru ca credința voastră să nu fie în înțelepciunea oamenilor, ci în puterea lui Dumnezeu. " I Corinteni 2,4-5.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2010, 18:14:07
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Ca sa poti ajunge la un parinte vazator cu duhul, depinde de duhul tau. Cei care spun aici du-te la X sau la Y fac o mare greseala. Acei parinti sunt vazatori cu duhul doar pentru cei ce au duh...adica au ochi de vazut si urechi de auzit.
Eu am intalnit enorm de multi preoti, atat de mir cat si calugari, pentru mine unii au fost vazatori cu duhul din ceea ce am auzit cand am vorbit cu ei...dar nu acelasi lucru l-au spus si altii despre acei preoti.
Alti preoti care pentru unii erau vazatori cu duhul pentru mine au ramas simpli slujitori ai Sf. Altar pentru ca n-am simtit si n-am vazut sau n-am auzit nimic care sa ma impresioneze, sa ma atraga in vreun fel.
Din experienta mea vie va spun ca depinde de duhul vostru cand cautati ceva anume.
Din experienta mea citita (adica din carti) va pot spune de pr. Arsenie Papacioc, pr. Iustin Parvu, pr. Calistrat de la Barnova, pr Coman Constantin din Bucuresti, pr Vasile de la Bis. Rusa din Bucuresti...etc (sunt multi care sunt in viata dar si multi care s-au dus la Domnul si au ramas doar scrierile)
Părintele Calistrat de la Vlădiceni! nu de la Bârbova
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2010, 18:23:29
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
caut un astfel de preot , sau calugar cum au fost multi altii, unii nestiuti poate. Daca sunt persoane care au intalnit astfel de pustnici chiar daca nu stie lumea de ei, sau sunt foarte simpli si nu banuiesti nimic.... cum era de exemlu pe vremea sa cuvios Paisie Aghioritul (desi dupa o vreme foarte multa lume stia de el)....rog sa imi impartasiti trairile dumneavoastra care v-au impresionat... Rog sa imi scrieti pe privat atunci cand doriti sa imi recomandati o anumita astfel persoana -fie din orice colt al lumii sunt dispus sa merg oriunde
Si tu esti vazator cu duhul dar probabil te mustra constiinta prea tare daca te uiti mai atent.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2010, 19:59:21
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow preoti Inainte vazatori cu duhul

Iata ce spune Sf.Ioan Iacob Hozevtul cu privire la preoti si la timpurile de acum;
VIntul stricaciuni cu moda cea noua calatoresc astazi mai iute ca gIndul.
Pacatele si neputintele clericilor nu se cade a le scoate la iveala(aratare).
Clerici sInt si ei oameni neputinciosi, iesiti din plamadeala lumi desarte. Ei nu au coboIrt din cer,si nicinu au crescut intre Ingeri.Lumea de astazi ia odraslit,in lumea aceasta desarta au crescut, la scoala lumi au Invatat.Iar dupa ce au intrat In slujba Altarului ,lumea tot nu-i lasa impace. Viermele lumesc este mai iute si mai stricator ca alta data . el patrunde ca si vIntul cel rau in toate partile:
Preoti fiind In legatura cu lumea sa vatama mai usor ca Inainte:Datoriile lor fiind aceleasi ca la inceput, insa pedicile au sporit, duhul lumii s-a Inasprit si sa salbaticit. Stiinta a declarat cel mai mare si aprig razboi Impotriva vieti duhovnicesti, iar lumea merge orbeste dupa stiinta , DepartInduse de sf. Credinta: StapInitorul viclean al veacului acesta arunca cele mai aprigi sageti si ura Impotriva Fetelor bisericesti, Lumea aceasta desarta dupa ce otraveste Duhul omenesc cu tot felul de anmagiri : MAI ARE SI PRETENTIA SA VADA PE CLERICI SFINTII DE PE ICOANA: Insa de unde au vlastarit oare clericii ?? NU din radacina lumi??
Daca radacina ar fi mai de soi, atunci si vlastarele ar fi mai bune.Sarea care se soate din mare, usor se se TOPESTE cInd da de umezeala . Preoti sint sarea cea iesita din marea lumii si pentru ca vInturile Lumesti sInt astazi mai rele si mai patrunzatoare, pentru asta sarea se topeste mai usor ca alta data si uneori se strica de tot daca lumea este din vacul acesta preoti nu pot fi cei din vechime. Toate se schimba dupa duhul vremii.........
Iar acum cIte ceva cu privire la preoti Inainte vazatori cu duhul Sunt si nu putini Pt ca Bunul Dumnezeu ia Imbract cu putere de sus dar nu vor sa fie cunoscuti si blamati de lume .Vedet si cunoasteti ca mai apare cIte unul si lumea Imediat Il si condamna la tacere de ce ? pentru ca vrajmasul veacului acesta anticistul este pe panInt intre noi si atunci bine spune SCRIPTURA NU AUNCATII MARGARITARELE VOASTRE DE PRET CISTIGATE CU MULTA TRUDA SI SUDOARE SI PATIMIRI INDURATE porcilor ca sa nu turbeze si sa se napusteasca asupra voastra sa va sfIsie , cam asta ar fi si daca nu credeti cercetati ce spune Sf. prooroc Ioil la cap (3) Fagaduinta MIntuiri.
1) Dar dupa aceia, varsa-voi Duhul Meu peste tot trupul, fii si fiicele voastre vor profeti, batrini vostri visuri vor visa iar tineri vostri vedenii vor vedea.
2) chear peste robi si peste roabe voi varsa Duhul Meu.

Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni si nu cer sa ma bat cu nimeni in cuvInt sata este intelegerea mea data de Domnul si nu vreasa malaud cu ea amin amin amin.

Doamne si StapInul vieti mele, Duhul trIndaviei, al griji de multe, al iubiri de stapIniresi al grairi in desert nu mil da mie Slugi tale.
Iara duhul curatiei , al gIndului smerit, al rabdarisi al dragostei, daruieste-l mie slugi Tale.
Asa Doamne , Imparate ceresc daruieste-mi ca sa-mi vad gresalele mele si sa nu osIndesc pe fratele meu, Ca bine cuvIntat esti in veacul vecilor amin amin amin +++ +++ +++ +++
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.09.2010, 11:31:27
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit acatiste si scrisori arestate(A.Boca)

Ceea ce te frapeaza rasfoind dosarul parintelui este multimea anexelor. Sute de acatiste si de scrisori nu au mai ajuns niciodata la destinatar. In schimb, pe fiecare plic o mana vigilenta mazgalea un ordin: "A se urmari operativ semnatarul". La suferinta parintelui, Securitatea a adaugat mereu, ca o drojdie imunda, suferinta nevinovata a credinciosilor, a celor care ii cereau disperat ajutor.
Din delatiuni si rapoarte rezulta ca Arsenie Boca era urmarit pas cu pas, zi si noapte, prin prieteni sau simpli observatori, in biserica sau pe strada, in atelier sau in intimitate. Cu o precizie diabolica, paginile dosarului recompun zile intregi din viata parintelui: la ce ora a iesit din casa, cum era imbracat, in ce tramvai s-a suit, ce loc a ocupat, cine a trecut pe langa el, cine i-a adresat vreo intrebare. La coborare, toti cei in cauza erau legitimati, pusi sa dea declaratii. Pagini intregi cu nume si adrese: Izvor 123, Dunavat 74, Boteanu 53. Nume de oameni fara nici o vina. Alaturi, pagini si mai rusinoase: turnatorii pline de venin si invidie ale unor apropiati (unii preoti cu renume), care nu se sfiau sa scrie: "Fachiristul Arsenie Boca"... "Paranoic ca si Sandu Tudor, care voia si el sa aiba aureola de mare duhovnic."
Pare greu de crezut, dar dezordinea de ani si inscrisuri din dosar ascunde o minutie patimasa de colectionar: pagini de jurnal, mici insemnari, ba chiar si taieturi din ziare, ocazie cu care constati ca parintele reprezenta o problema de stat inca din 1944, cand ministrul Cultelor din acea vreme, Popa Burducea (cel cu steaua si cu crucea), a dat ordin sa fie anchetat. Marea spaima a regimului era ca la slujba parintelui de la Saliste participasera tarani din 41 de sate! Autoritatea parintelui era prea mare, iar vorbele lui - o cumplita primejdie: "Sa nu luati arma in mana si sa aparati alte teritorii decat acelea care ne apartin si pe care sunt cladite urme de credinta romaneasca (...). Iubiti-i pe preoti acum, cand ii mai aveti, caci va veni o vreme cand nu-i veti mai avea".
La fel se intampla si in 1946, cand parintele este anchetat pentru cele afirmate intr-o predica: "Lupii vor fi sfasiati de catre oile atacate. Credinciosii, desi mai putini ca numar, nu vor putea fi suprimati de puterea numerica a celor lepadati de credinta, atata timp cat vor sta stransi in jurul Bisericii".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.09.2010, 11:41:32
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
caut un astfel de preot , sau calugar cum au fost multi altii, unii nestiuti poate. Daca sunt persoane care au intalnit astfel de pustnici chiar daca nu stie lumea de ei, sau sunt foarte simpli si nu banuiesti nimic.... cum era de exemlu pe vremea sa cuvios Paisie Aghioritul (desi dupa o vreme foarte multa lume stia de el)....rog sa imi impartasiti trairile dumneavoastra care v-au impresionat... Rog sa imi scrieti pe privat atunci cand doriti sa imi recomandati o anumita astfel persoana -fie din orice colt al lumii sunt dispus sa merg oriunde

Iata-ma-s! Te vaaaad!

Dincolo de gluma, ori dumneata esti gresit educat spiritual ori esti dintre cei care baga zazanie! Eu atat vad cu Duhul in directia aceea! Lamureste-ma daca nu vad bine!

P.S. Nu vederea cu Duhul o contest, Doamne fereste!, ci "cautarea vazatorilor", pentru diverse scopuri!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic vazator cu duhul doareu Intamplari adevarate 53 18.11.2013 21:14:56
Caut un preot? grgsc_mrs Generalitati 21 15.07.2011 14:00:37
Caut un preot care e iscusit si are timp de mine zriyac Generalitati 2 16.10.2010 15:27:33
duhul lumesc Ioana-Andreea Generalitati 2 17.07.2010 01:18:20