Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2011, 16:31:14
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Consecintele razboiului

Buna,tuturor!Deschid un topic nou pentru cei care au idee despre asa ceva.Ma gandeam zilele trecute la cei care traiesc in zone de razboi.La cum traiesc ei si la consecintele imediate ale situatiei respective.Ce se intampla cu orasele si satele bombardate?Banuiesc ca orice activitate e paralizata:scoli,magazine,telecomunicatii,fabrici, mijloace de transport etc.Cei de la sate banuiesc ca rezista mai mult timp inchisi in casele lor,datorita alimentelor neperisabile ,care in mod normal sunt mai bogate intr-o gospodarie rurala.Dar cei care sunt luati pe nepregatite si cei cei de la oras,de unde isi mai iau painea,medicamentele si cele indispensabile vietii?Ce se intampla cu ei daca razboiul dureaza cel putin cateva luni?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2011, 16:33:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Sa ne rugam sa nu avem parte de asa ceva!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2011, 16:43:52
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Despre razboi...Distuctiv prin toate fetele lui...Personal mi-a lasat un gust extrem de amar acum mult, mult timp...Ma curta de destula vreme un el din alte meleaguri, crestin.......Si intr-o vara dinaintea datei la care trebuia sa ne fi casatorit, s-a dus acasa si in timp ce erau la masa parintii lui, o sora cu sotul , copilul lor si el....casa lor a fost practic pulverizata de arabi......Tot ce mi-a ramas DUPA, au fost ceasul lui si lantul uitat pe etajera...Ura...razboiul...distrug prea multe suflete...Si totusi....nu voi reusi sa judec niciodata TOTI arabii pentru gestul lor care a ucis o buna parte din sufletil inimii mele atunci...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2011, 16:44:39
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sa ne rugam sa nu avem parte de asa ceva!
Stii vorba aceea..."Doamne Fereste!...pan' te nimereste!".Sa ne rugam mai bine pentru cei care traiesc asa ceva.Astept totusi pareri si raspunsuri la problema ridicata de mine...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2011, 16:47:45
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Despre razboi...Distuctiv prin toate fetele lui...Personal mi-a lasat un gust extrem de amar acum mult, mult timp...Ma curta de destula vreme un el din alte meleaguri, crestin.......Si intr-o vara dinaintea datei la care trebuia sa ne fi casatorit, s-a dus acasa si in timp ce erau la masa parintii lui, o sora cu sotul , copilul lor si el....casa lor a fost practic pulverizata de arabi......Tot ce mi-a ramas DUPA, au fost ceasul lui si lantul uitat pe etajera...Ura...razboiul...distrug prea multe suflete...Si totusi....nu voi reusi sa judec niciodata TOTI arabii pentru gestul lor care a ucis o buna parte din sufletil inimii mele atunci...
Imi pare foarte rau pentru ce ai trait tu si ceilalti.Cuvintele nu pot exprima sentimentele ,cu siguranta...La intrebarea mea,in legatura cu viata celor din acele zone,ai vreo idee?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.03.2011, 16:50:29
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Depinde de natura acelui razboi...S-ar putea ca datorita unui "accident" sa ne intoarcem aproape in epoca de piatra.....Si asa va incepe lupta pt supravietuire....Daca va fi un razboi "obisnuit"...Atunci populatia a fi evacuata , se vor crea adaposturi, se va rationaliza apa si hrana....se va da interdictie de circulatie dupa o anume ora...se vor constitui puncte de prim ajutor pt raniti etc....Se va circlua cel mai probabil in deriva la inceput(aduca fiecare cu ce are , daca mai are).....Vor prolifera hotiile...si se vor plange miliarde de lacrimi......Cert e ca astfel de momente de obicei unesc oamenii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2011, 16:55:21
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela75 Vezi mesajul
Imi pare foarte rau pentru ce ai trait tu si ceilalti.Cuvintele nu pot exprima sentimentele ,cu siguranta...La intrebarea mea,in legatura cu viata celor din acele zone,ai vreo idee?
Da...Exista in orasul lui o strada coborand lin...si era impartita pe din doua...Jumatate a evreilor si jumatate a arabilor...Fiecare din cele doua grupuri , de cate ori puteau cand prindeau pe dusmanul lor in zona lor , il cotonogeau sau ....chiar il ucideau...La ei in tara insa fac armata toti, femei si barbati, sunt de mici educati sa lupte impotriva ...pericolului musulman de ex...Dar sunt uniti...Ce mai tin minte este ca erau ff bine organizati, putand evacua orase in cel mai scurt timp, ca aveau provizii serioase de apa, medicamente si hrana...(din ce imi povestise)...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2011, 17:01:38
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Depinde de natura acelui razboi...S-ar putea ca datorita unui "accident" sa ne intoarcem aproape in epoca de piatra.....Si asa va incepe lupta pt supravietuire....Daca va fi un razboi "obisnuit"...Atunci populatia a fi evacuata , se vor crea adaposturi, se va rationaliza apa si hrana....se va da interdictie de circulatie dupa o anume ora...se vor constitui puncte de prim ajutor pt raniti etc....Se va circlua cel mai probabil in deriva la inceput(aduca fiecare cu ce are , daca mai are).....Vor prolifera hotiile...si se vor plange miliarde de lacrimi......Cert e ca astfel de momente de obicei unesc oamenii...
Oare in Libia populatia o fi evacuata?Or exista adaposturi?Sau sta fiecare in casa lui?Stiu ca sunt libieni care parasesc tara,dar ma gandesc ca una e sa fii evacuat(prbabil ca evacuarea o face armata,care apara civilii cat de cat in cazul unui atac) si alta e sa iti iei cortul in spate si sa pleci singur,fiind la cheremul atacatorilor....

Last edited by mihaela75; 22.03.2011 at 17:03:44.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2011, 17:23:21
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela75 Vezi mesajul
Oare in Libia populatia o fi evacuata?Or exista adaposturi?Sau sta fiecare in casa lui?Stiu ca sunt libieni care parasesc tara,dar ma gandesc ca una e sa fii evacuat(prbabil ca evacuarea o face armata,care apara civilii cat de cat in cazul unui atac) si alta e sa iti iei cortul in spate si sa pleci singur,fiind la cheremul atacatorilor....
Nu stiu..insa inclin sa cred ca acolo nu prea exista organizare din partea libienilor, insa poate cei ce le-au sarit "in ajutor", au luat masuri, pt de regula armata vine cu ajutoare, si iau masuri pt ajutor medical, cele de trebuinta celor in nevoie , dar nu pot acoperi toata cererea...Mereu vor fi victime inocente...mutilati la propriu si la figurat...in numele unei cauze mai mult ori mai putin juste....Dumnezeu sa se indure de ei...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2011, 17:32:52
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

daca nu as fi crestin,as zice ca pana la urma si razboiul e un fenomen omenesc,si din cand in cand necesar pentru a mai alunga plictiseala, oricum datorita lui omenirea a ajuns la avansul tehinc actual !
fara razboi eram inca in pesteri,traind laolalta cu ursul de caverna !
razboiul a fost motorul istoriei umanitatii !

insa ca si crestin, stiu foarte bine, ca razboiul e opera diavolului,din dorinta de a face mult rau gratuit unor oameni nevinovati ,si asa el nu poate fi dezirabil niciodata !

mai bine iubitorii razboiului s-ar ingradi intr-un tarc mare undeva in desert,si acolo,neputand face rau unor civili,copii,batrani sau alte persoane, armatele s-ar putea confrunta in liniste decizandu-se astfel invingatorul !!! iar in loc de oameni eventual sa fie roboti,sau masini !!!

poate asa va arata razboiul viitorului ! asa vrem sa arate, si nu centrale nucleare bombardate, sau bombe atomice aruncate in capul civililor !

insa lumea e indiavolita !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Rasul excesiv si consecintele lui. iulian92 Generalitati 10 23.05.2011 23:07:04
Ecumenismul si consecintele acestuia orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 401 30.10.2010 01:06:16
Alcoholul si consecintele lui ory Generalitati 15 17.09.2010 14:13:29
Pacatul - si consecintele lui? s_snape Generalitati 14 09.05.2009 15:37:11