Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.03.2011, 14:58:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Nu va inversunati asa.Exista pe lumea asta si prieteni adevarati pe care NU I-AI VAZUT NICIODATA.Oameni care te lasa inmarmurit de ce gest au putut sa faca pentru tine intr-un moment critic.
Ce spui tu aici, nu sunt prieteni adevarati.SUNT OAMENI ADEVARATI.Si le doresc din suflet,sa le dea Dumnezeu pe masura bunatatii si iubirii din inima lor!

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Despre egoism si iubire e cam verificat.Daca un prieten isi gaseste iubirea adevarata se cam retrage cu ea si relatia cu tine nu mai e chiar la fel.Se verifica si cu iubirea de Dumnezeu:din ce e mai mare te cam retragi din lume.
Offff....pai mai cocorele, daca esti tu prieten adevarat cu X, si X isi gaseste fericirea cum spui si iubeste si se retrage cu iubirea lui intr-o casnicie frumoasa si reusita, PAI NU-I NORMAL SA NU VA MAI VEDETI ATAT DE DES??Si nu-i FIRESC ca tu fiind prieten bun, SA TE BUCURI PENTRU FERICIREA LUI??? Uite cum imi confirmi si tu, ca nu poate cineva ierta fericirea unui prieten.E clar ca buna ziua!
Auzi si tu motiv:"se cam retrage"...si iti spun eu ca problema de fapt este ca "e cam fericit"...:-)))
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.03.2011, 15:10:28
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit bine bine

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Offff....pai mai cocorele, daca esti tu prieten adevarat cu X, si X isi gaseste fericirea cum spui si iubeste si se retrage cu iubirea lui intr-o casnicie frumoasa si reusita, PAI NU-I NORMAL SA NU VA MAI VEDETI ATAT DE DES??Si nu-i FIRESC ca tu fiind prieten bun, SA TE BUCURI PENTRU FERICIREA LUI??? Uite cum imi confirmi si tu, ca nu poate cineva ierta fericirea unui prieten.E clar ca buna ziua!
Auzi si tu motiv:"se cam retrage"...si iti spun eu ca problema de fapt este ca "e cam fericit"...:-)))
Iti confirm Melissa ca tu vrei neaparat sa confirm ce sa mai zic.Da sa stii ca am mari retineri la confirmarea asta.Acu trebuie sa plec da revin
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.03.2011, 15:24:27
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Iti confirm Melissa ca tu vrei neaparat sa confirm ce sa mai zic.Da sa stii ca am mari retineri la confirmarea asta.Acu trebuie sa plec da revin
Esti foarte simpatic:-))

Invata sa nu aprobi pe cineva daca nu esti de acord si ai retineri vis-a-vis de parerea expusa.Mai bine mai intrebi,mai discuti,te mai gandesti,te mai informezi pana ai o parere clara si apoi ti-o sustii.Chiar daca e opusa celei expuse de cealalta persoana..

Last edited by Melissa; 17.03.2011 at 17:31:50.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.03.2011, 18:06:54
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb doi prieteni celebri

Ghilgames la moatea lui Enkidu:

"Unde este prietenul meu care ucise impreuna cu mine lei?"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.03.2011, 18:49:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Prietenii sunt foarte "prieteni" atata timp cat situatia ta( pe toate planurile) este cel mult cat a lor.De preferat este ca ei sa se simta un pic superiori, macar dintr-un punct de vedere.Atunci e bine.Toate-s bune si frumoase.Sunt saritori, sfatuitori,alaturi la greu,etc..
Pentru ca,peste un singur lucru nu pot trece prietenii : peste fericirea si implinirea ta personala!
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12258
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.03.2011, 19:07:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da,ai perfecta dreptate!EL este singurul nostru prieten care nu ne va trada sau dezamagi niciodata!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.03.2011, 19:19:27
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Un prieten adevarat este acela care atunci cand i ceri ajutorul te asculta macar , orice ar fi....care daca te vede lacrimand iti sterge obrazul...care NICIODATA nu-ti intoarce spatele sustinand ca pt gestul sau va plati, ...prietenul real nu-ti va sugera vreodata sa nu astepti sa la un om ceva....ci iti va demonstra ca el este OM...Nu va "dezerta" lipsit de eleganta cand ai un necaz imens....In fine...sunt fff rari prietenii adevarati si loviturile cele mai teribile , ti le dau chiar ei, cand ai mai mare nevoie de ei......E trist dar adevarat...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.03.2011, 23:03:01
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela1990 Vezi mesajul
Cu totii avem prietene, prieteni dragi carora le trimitem ganduri bune, de incurajare uneori sau doar cate o vorba care sa le aduca zambetul pe buze.
Ma gandeam sa scriem aici cateva din ele, ganduri, vorbe sau povestioare care provin din suflet pentru dragii nostri prieteni.
Prietenii…prietenia,,,ce cuvinte dragi, si chiar …si sfinte..
Cu durere citesc pe acest topic,,de invidii, ca acei ei/ele se supara de un anumit suces al nostru in viatza
Pai, dragi crestini,, aceia nu sunt/erau prieteni……
Acum, 17 martie e ziua Sfantului Alexie, Omul lui Dumnezeu...Hmm...dupa revolutzie, aflat-am multzi de manastirea Sihastria, parintele Cleopa...Eram studenta atunci. in Iasi
Cu o prietena m-am dus in aceasta data de 17 martie la manastire..printr-un ‘jok ‘ al viezii, parintele ce ne-a spovedit atunci. si ne-a schimbat viata .la cateva zile a avut ascultare la Mitropolia din Iasi, infiintandu-se, prima, sa zicem ‘librarie’ ortodoxa..
Oricum, aveam probleme mari, peste medie..parintele cand intram in librarie..zicea...’pai asteapta, sa te spovedesc’!...Oricum, ce sa va zic de prietena mea!!!????????Un om minunat...
Chiar parintele ramanea mirat de frumusetea sufletului ei..dupa spovedanie ochii plansi si bluza uda de lacrimi....Multe sunt de zis, oricum prietena mea e acum calugaritza !(mai mult de 17 ani)..la o manastirea vestita din Moldova!
Va precizez..m-a ajutat enorm...,, Prietenii sunt ca stelele: nu le vezi intotdeauna, dar stii ca sunt mereu la locul lor si te asteapta ...’
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.03.2011, 00:16:54
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Dupa cum o floare aleasa raspandeste o mireasma in jurul ei, tot astfel prietenii lasa ceva din farmecul lor locurilor pe unde au trecut; asa ca, adesea, aflandu-ne acolo fara ei, plangem si suspinam, aducandu-ne aminte de vremea petrecuta impreuna" (Sfantul Ioan Gura de Aur).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.03.2011, 07:37:33
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit pai am zis

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Esti foarte simpatic:-))

Invata sa nu aprobi pe cineva daca nu esti de acord si ai retineri vis-a-vis de parerea expusa.Mai bine mai intrebi,mai discuti,te mai gandesti,te mai informezi pana ai o parere clara si apoi ti-o sustii.Chiar daca e opusa celei expuse de cealalta persoana..
Nu am zis de retineri? Ma,io simt ca nu-i asa cum zici adica nu-s aia prieteni care nu se bucura de binele tau.E ca-n dragoste asadara o chestie care se face in doi si daca ceva nu merge nu poti sa zici ca-i vina doar a unuia.Trebuie comunicare, trebuie intelegere, iertare, ingaduinta si mai ales rabdare.Nici prietenia si nici iubirea nu cresc cu scrasnituri din dinti,ultimatumuri sau urlete.Si mai e avantajul ca prietenii ti-i poti alege nu-ti vin la pachet ca rudele :casca ochii bine de la inceput daca vrei prieteni adevarati si fa-ti putini prieteni nu multe cunostinte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prietenie ovidiu b. Generalitati 30 14.05.2012 15:50:55
Renuntarea la prietenie IonelaC Generalitati 20 23.06.2011 19:54:32
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
prietenie aida975 Umanitare 10 14.02.2010 03:12:08
Despre prietenie si dragoste 14carol06 Generalitati 17 16.02.2009 00:22:45