Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.01.2007, 10:55:14
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Noi incercam sa judecam lucrurile fragmentat de intreg.Nu putem avea o viziune asupra intregului decat fiind intreg si tu.Uitam ca suntem marginiti si ratiunea noastra este marginita.E cam si cum ai vrea sa vezi lumea dintr-o groapa.Dar uitandu-ma la creatura il vad pe Creator.Observand moartea descopar Viata.Nimic nu e mai real si mai sigur in lumea aceasta decat faptul ca murim.Si atunci prin credinta o iau spre Viata.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.01.2007, 10:59:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stiti ce-mi place la acest subiect,ca te poti juca,bine merci cu cuvintele,cat pot afecta ele atata timp cat realitatea nu-i decat o perceptie,te poti juca de-a breniac ca sa vezi unde poate ajunge mintea omenesca atunci cand poate calcula tot ce-i in jur,altfel decat a facut-o in mod firesc,pana acum.Ai putea sa scrii si o carte,despre tot ce-i in jur sub o forma neconventionala,nimeni nu poate sa te critice,atata timp cat existenta poate imbraca forme diverse de inexistenta.Ai putea deveni si geniu,intr-o lume in care gandirea a devenit sita noua care sta in cui...si tot noua si nefolosita ramane.
Cel care a initiat acest topic trebuie sa-si fi dat seama ca nu poate exista un raspuns concret la o notiune atat de fictiva,si ca atare,fiecare din cei care au postat aici,are dreptate,pentru ca pana la urma totul se rezuma la ideea initiala,la perceptie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.01.2007, 14:46:25
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

"Exact asta am vrut sa subliniez si eu ca doar "o mana de oameni" activeaza in domeniu. "
Corect

""Indivizi deosebiti..." Depinde prin ce medii te invarti. Aici suntem inca aproape de evul mediu. "
Foarte corect...si foarte trist totodata.

Acum inca mai astept...poate ma trezesc primine raspunsuri inteligente, nu doar de la userii la care ma asteptam sa aud replici decente.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.01.2007, 11:28:18
Anodos Anodos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 13
Implicit

Un raspuns la provocarea lui Alexandru-Bazil poate fi citit aici:



la capitolul "Β. ON COGNIZANCE AND FAITH".

Merita.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.01.2007, 11:32:13
Anodos Anodos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 13
Implicit

Nu mi-a iesit link-ul in mesajul anterior...

Mai fac o incercare:

http://www.oodegr.com/english/dogmatiki1/perieh.htm

e adresa paginii, si "Β. ON COGNIZANCE AND FAITH" e capitolul pe care vi-l propun.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.01.2007, 14:31:15
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Toti useri de aici par sa se bazeze puternic pe conceptele de bine si rau, se afunda adanc, ignorand de multe ori ideea de "punct de vedere" sau "perceptie". Eu am sa urc un nivel mai sus de problemele de perceptie a unor notiuni cum ar fi binele si raul, divinitatea, etc. si lansez o provocare pentru oricine poate sa ma contrazica(cu argumentele de rigoare bineinteles)

"Avand in vedere ca existenta noastra se bazeaza strict pe perceptia noastra, este imposibil sa afirmam cu certitudine absoluta ca noi existam."

Pentru a elimina orice neclaritate, fraza sustine urmatoarea idee: noi sustinem ca suntem fiinte reale doar pentru ca noi percepem in acest mod realitatea din jurul nostru. Dar perceptia nu este un lucru sigur, si este condamnata la subiectivitate. O minte antrenata(sau bolnava) poate percepe universul intr-un mod profund diferit...dar nu are neaparat dreptate. La fel orice "adevar" bazat pe perceptie nu este neaparat o realitate, dar nici nu e neaparat un fals.

Provocarea mea este urmatoarea: demonstrati ca putem afirma cu certitudine ca noi, si universul din jurul nostru, intradevar exista.

Chiar daca nu reuseste nimeni(eu pana acum nu am reusit sa infirm aceasta idee),exercitiul de gandire este, in opinia mea, benefic.

(Am mai facut o referire vaga undeva la problema perceptiei, dar am zis sa elaboram)
iti voi raspunde la intrebare tot cu o intyrebare: poti tu oare sa-mi confirmi ca nu existam? de-mi vei confirma tu ca nu existam, atunci iti voi dovedi eu ca existam.....
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.01.2007, 15:33:53
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

nu....am zis ca asta ar fi ideea? citeste mai incolo si afirm ca e imposibil sa spunem ca suntem reali SAU NU...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.01.2007, 21:29:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alexandr_Bazil,

Eu cred ca intrebarea ta este pura filozofie si pierdere de timp. Ba, daca ma gandesc mai bine, incercarea de a da un raspuns ASA ZIS pertinent te poate aduce in pragul nebuniei! Un exemplu concret ar fi insusi Einstein, care dupa ce a descoperit Teoria Relativitatii, nu a prea mai ramas intreg la minte. Ceva asemanator puteti gasi in cartea lui Richard Bach, cea cu Pescarusul "nu stiu cum". Nici dupa ce citesti asta nu si te straduiesti sa cuprinzi ce spune individul nu prea mai esti normal. Spun asta din proprie experienta, ca mi-a trebuit ceva timp sa imi revin.

Nu credeti ca ar trebuie sa ne ocupam timpul si mintile cu ceva mai folositor ?!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.01.2007, 22:37:43
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

"Alexandr_Bazil,

Eu cred ca intrebarea ta este pura filozofie si pierdere de timp. Ba, daca ma gandesc mai bine, incercarea de a da un raspuns ASA ZIS pertinent te poate aduce in pragul nebuniei! Un exemplu concret ar fi insusi Einstein, care dupa ce a descoperit Teoria Relativitatii, nu a prea mai ramas intreg la minte. Ceva asemanator puteti gasi in cartea lui Richard Bach, cea cu Pescarusul "nu stiu cum". Nici dupa ce citesti asta nu si te straduiesti sa cuprinzi ce spune individul nu prea mai esti normal. Spun asta din proprie experienta, ca mi-a trebuit ceva timp sa imi revin.

Nu credeti ca ar trebuie sa ne ocupam timpul si mintile cu ceva mai folositor ?!

Doamne ajuta!"

Intradevar...Doamne ajuta...ca altcineva nu prea are cum.
As putea clar sa continui cu o argumentare...dar va intreb are vre-un rost? Nu va simtiti complimentati...faptul ca crestinismul ortodox poate indobitocii pana la nivelul cand argumente logice, rationale, sunt desconsiderate in fata unei credinte oarbe nascute din obisnuinta, nu este deloc ceva exceptional. E trist. E si mai trist ca poti numara pe degetele de la o mana oamenii capabili sa functioneze mintal la un nivel mediu(de pe acest forum).
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.01.2007, 05:18:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

adica ce vrei sa spui dumneata? ca cei care au credinta in Dumnezeu sunt dobitoci ?! ... sau te referi numai la crestinii ortodocsi??... dar, chiar asa, la ce iti foloseste intrebarea asta a ta... "existentiala" ?!

mare e gradina ta, Doamne !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gandire intunecata aldea-daniela Generalitati 34 28.07.2011 12:42:32
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 18.02.2011 23:03:22
subiect de GANDIRE moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 62 04.06.2009 11:29:10
VRAJITORIA!!! ADEVAR SAU PROVOCARE sergiub Preotul 9 29.05.2008 22:28:25