Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.03.2009, 12:24:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

HA!hA!hA!,CE-MI VINE SA RAD!Multe din ceea ce este scris in Pidalion nu se mai tine seama,dar exista tendinta negativa de-a se ignora acestea si de neasumare a consecintelor,fiindca,evident,exista si anumite consecinte.
Eu am vazut(si nu o singura data),preot facut la 19 ani,diacon,asemenea,iar episcop la 29 de ani....NO COMMENT!oRICUM NU VETI GASI NICAIERI LAMURIRI IN ACEASTA PRIVIINTA,asa cum nu se gasesc in majoritatea neregulilor.Mergem inainte,ascundem tarna sub pres,dam vina pe altii...orice,numai gandire sa nu fie.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.03.2009, 12:43:44
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nici nu va dati seama ce haos s-a facut in multe dintre manastirile ortodoxe prin ceea ce a fost tendinta noua dupa anii 90 de strangere de fonduri banesti pentru constructia si imbunatatirea manastirilor.Multi,foarte multi dintre calugari(maici)au fost OBLIGATI sa mearga in lume pentru aceasta strangere de bani,au fost obligati sa stea prin lume CU ANII,si nu exagerez,ajungandu-se aceasta indeletnicire pana la a da dependenta in priviinta majoritatii calugarilor care erau cunoscuti ca fiind pentru starngere de bani.Au fost supusi unor presiuni sociale extrem de mari,osciland fiinta lor intre lume si manastire,traind concomitent in ambele.Foarte multe dintre aceste parti monahale s-au transformat,au devenit confuzi si,in cele din urma au cedat lumii sociale si s-au infruptat de amagirea acesteia mai mult decat trebuia.Foarte multi dintre acesti calugari au plecat din manastire.Am vazut multe manastiri nou construite,marete dar atat de goale,am vazut manastiri infrumusetate,dar tot aproape goale.Nimeni nu si-a asumat acest flagel,iar el a durat cam 15 ani,ani de sacrificiu al partii monahale,pentru niste ziduri fara sens si fara simtamant desavarsit de la sine inteles.
Am intalnit multi calugari si maici care mi s-au confesat,ajunsesera dependenti de mers in lume "la strans bani",cautau orice pretext,orice minciuna,orice inselare fata de membrii superiori ai manastirii,doar ca sa-i lase sa mearga iarasi si iarasi in lume la strangere de bani,nu mai suportau sa stea in manastire mai mult de cateva zile,se obisnuisera cu aceasta viata dubla,dar mai ales cu banii,care nu intotdeauna ajungeau in totalitate scopului propus.Nu este motiv de sminteala ci de tristete,pentru ca NIMENI,ABSOLUT NIMENI nu si-a asumat aceste lucruri,aceste adevaruri,toti ai dau cu Cuvantul Domnului inainte,exprimat atat de vag,cu necredinta si neputinta,fara sa se gandeasca macar o clipa la propriile responsabilitati,la adevaratele criterii morale care trebuie sa insuseasca orice relatie umana,si in primul rand,la a nu ne minti pe sine.
Pe timpul lui Ceausescu biserica era prigonita si tot reusea sa supravietuiasca,tot reusea sa se administreze din punct de vedere financiar,apoi a aparut libertatea,libertatea necredintei si-a fatarniciei umane,fiindca acesti bani,foarte multi bani,nu a facut decat sa hraneasca o lacomie si sa saraceasca o credinta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.03.2009, 15:52:34
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
HA!hA!hA!,CE-MI VINE SA RAD!Multe din ceea ce este scris in Pidalion nu se mai tine seama,dar exista tendinta negativa de-a se ignora acestea si de neasumare a consecintelor,fiindca,evident,exista si anumite consecinte.
Eu am vazut(si nu o singura data),preot facut la 19 ani,diacon,asemenea,iar episcop la 29 de ani....NO COMMENT!oRICUM NU VETI GASI NICAIERI LAMURIRI IN ACEASTA PRIVIINTA,asa cum nu se gasesc in majoritatea neregulilor.Mergem inainte,ascundem tarna sub pres,dam vina pe altii...orice,numai gandire sa nu fie.
ory, in locul tau m-as abtine. Oricum nu comentarii de genul acesta asteptam aici la acest topic. Iti multumim, dar nu, multumesc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.03.2009, 16:10:19
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
ory, in locul tau m-as abtine. Oricum nu comentarii de genul acesta asteptam aici la acest topic. Iti multumim, dar nu, multumesc.
ai dreptate.
dar totusi.
hai sa o luam logic...
episcop la 30 de ani da se mai face si de asta..
pe ce motiv?
hai sa ne uitam la episcopii din TARA:
episcopi mai tinerei avem pe PS lucian care are 39 de ani..
iar episcopi si mai tineri sunt in DIASPORA: pt cei care nu stiu, e de ex: episcopia ortodoxa romana pentru europa de nord de exemplu..
cum poti sa pui un episcop batran de vreo 50 si ceva de ani cand el tre sa mearga prin o groaza de tari si locatii pt eparhia lui??
gandim logic oamenilor..
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.03.2009, 17:37:37
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Aspectul varstei cred ca ar trebui sa conteze mai puti,daca face pe cineva episcop la 70-80 ani cand va avea timp el sa-și indeplineasca misiunea si datoriile pe care le are...?asa si cu preotii multa lume spune e tanar si nu stie,sau imi spune mie popa asta care e de-o varsta cu nepotul...dar sunt unii care stiu poate mai multe decat unul de 60 de ani...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.03.2009, 19:14:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
ai dreptate.
dar totusi.
hai sa o luam logic...
episcop la 30 de ani da se mai face si de asta..
pe ce motiv?
hai sa ne uitam la episcopii din TARA:
episcopi mai tinerei avem pe PS lucian care are 39 de ani..
iar episcopi si mai tineri sunt in DIASPORA: pt cei care nu stiu, e de ex: episcopia ortodoxa romana pentru europa de nord de exemplu..
cum poti sa pui un episcop batran de vreo 50 si ceva de ani cand el tre sa mearga prin o groaza de tari si locatii pt eparhia lui??
gandim logic oamenilor..
Iarta-ma, eea, dar nu inteleg. Adica pentru tine 50 ani inseamn batranete? eu am 60 si te contrazic. Un episcop are mare putere si raspundere. Poate nu intamplator s-a stabilit varsta aceasta. Intr-adevar in Nord e un episcop de 30 ani. Nu am ce-i reprosa, dar nu pentru repros am pus intrebarea, cat pentru a vedea in ce masura se mai tine cont de Pidalion; si rezultatul e cam nesatisfacator, indiferent de parerile noastre particulare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.03.2009, 19:17:04
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iertare, lui ioanhodean ii era adresat raspunsul. Ioane, tu ai 16 ani, nu? La 16 ani ai impresia ca oamenii sunt f batrani la 30. Vei vedea ca nu e asa. Nici chiar la 50 nu sunt batrani. Doar aspectul difera si experienta de viata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.03.2009, 19:34:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Aspectul varstei cred ca ar trebui sa conteze mai puti,daca face pe cineva episcop la 70-80 ani cand va avea timp el sa-și indeplineasca misiunea si datoriile pe care le are...?asa si cu preotii multa lume spune e tanar si nu stie,sau imi spune mie popa asta care e de-o varsta cu nepotul...dar sunt unii care stiu poate mai multe decat unul de 60 de ani...
Vad ca accentul se pune pe anii de scoala mai mult decat pe anii in parohie si pe experienta acumulata. Exact asta e problema; de aici si intrebarea mea.
Anii omului 70 sunt... Nu cred ca a spus cineva sa se faca episcopi la 70-80 ani. Mai degraba mitropoliti si Patriarh la acea varsta, caci acolo e necesara multa intelepciune, nu numai cunoastere.
Ce-i drept, Sf. Vasile cel Mare a murit la 50 ani; dar cine e stalp de foc astazi, ca sa se compare cu el.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.03.2009, 19:35:10
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

oncluzia este ca sfintenia se poate dobandi la orice varsta lavem modele de sfinti f tineri dar si de sfinti care au ajuns la starea de sfintenie la o varsta mai inaintata....totusi ar trebui sa-I daruim lui Dumnezeu cei mai frumosi ani,cei ai tineretii..la 70-80 de ani nu se mai pot face toate lucrurile ca la 20-30 de ani...Anca-Miha, nu-i nicio problema...
p.s. multi inainte...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.03.2009, 20:15:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Era vorba de 50 ani pentru episcop, nu de 70-80; asa considera potrivit Pidalionul. Tanara fiind, crezi ca le poti pe toate la varsta tineretii. Daca e asa, de ce s-a mai mentionat varsta optima pentru diaconi, preoti si episcopi?!?
Si apoi, eea, harul nu s-a inmultit fata de inceputul crestinismului, cand s-a umplut calendarul cu sfinti. acum doar smerenia ce a mai ramas sa ne mantuiasca. Si tocmai asta lipseste la anii tinereti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 22:10:09
Ganduri de Sfantul Valentin prodaniela Intrebari utilizatori 0 14.02.2011 09:02:14
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 20:01:35
2o DE ANI DE LA HIROTONIA INTRU ARHIEREU a Preafericitului Parinte Patriarh Daniel cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 7 22.03.2010 19:33:57
Moastele Sfantului Valentin ionica Stiri, actualitati, anunturi 0 23.04.2007 16:29:20