Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.03.2011, 20:17:58
CristianVladut
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Imi este frica

Dupa ce am vazut imaginile din Japonia,in suflet am o frica imensa.Imi este frica de moarte,imi este frica ce este dupa ea,imi este frica de "Judecata de Apoi".Ma gandesc ca daca s-ar intampla ceva intr-o seara (Doamne Fereste),sa fie un cutremur si ca Dimineata sa nu ma mai trezesc.
Mi-e frica deoarece ,m-am cam indepartat foarte mult de credinta.Simt ca am fost un om rau,ca am fost un om pacatos.Nici pe la biserica nu am mai fost,si imi este si rusine de faptele mele.

Deci un sfat va rog.Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.03.2011, 20:31:19
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianVladut Vezi mesajul
Dupa ce am vazut imaginile din Japonia,in suflet am o frica imensa.Imi este frica de moarte,imi este frica ce este dupa ea,imi este frica de "Judecata de Apoi".Ma gandesc ca daca s-ar intampla ceva intr-o seara (Doamne Fereste),sa fie un cutremur si ca Dimineata sa nu ma mai trezesc.
Mi-e frica deoarece ,m-am cam indepartat foarte mult de credinta.Simt ca am fost un om rau,ca am fost un om pacatos.Nici pe la biserica nu am mai fost,si imi este si rusine de faptele mele.

Deci un sfat va rog.Va multumesc!
Smerenia e bună, numai câtă vreme nu te împiedică să te rogi și să mergi la biserică. Chiar și dacă ai ucis un om, roagă-te, ai și mai mare nevoie de aceasta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2011, 20:39:53
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianVladut Vezi mesajul
Dupa ce am vazut imaginile din Japonia,in suflet am o frica imensa.Imi este frica de moarte,imi este frica ce este dupa ea,imi este frica de "Judecata de Apoi".Ma gandesc ca daca s-ar intampla ceva intr-o seara (Doamne Fereste),sa fie un cutremur si ca Dimineata sa nu ma mai trezesc.
Mi-e frica deoarece ,m-am cam indepartat foarte mult de credinta.Simt ca am fost un om rau,ca am fost un om pacatos.Nici pe la biserica nu am mai fost,si imi este si rusine de faptele mele.

Deci un sfat va rog.Va multumesc!
frica asta ta e buna, pt ca te va indrepta catre Biserica si preoti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2011, 20:41:44
CristianVladut
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am ucis pe nimeni!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2011, 20:43:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianVladut Vezi mesajul
Nu am ucis pe nimeni!
Știu, am vrut să evidențiez faptul că oricât ai fi păcatuit, trebuie să te rogi, Dumnezeu te iartă. A fost doar o comparație.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2011, 20:52:21
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianVladut Vezi mesajul
Dupa ce am vazut imaginile din Japonia,in suflet am o frica imensa.Imi este frica de moarte,imi este frica ce este dupa ea,imi este frica de "Judecata de Apoi".Ma gandesc ca daca s-ar intampla ceva intr-o seara (Doamne Fereste),sa fie un cutremur si ca Dimineata sa nu ma mai trezesc.
Mi-e frica deoarece ,m-am cam indepartat foarte mult de credinta.Simt ca am fost un om rau,ca am fost un om pacatos.Nici pe la biserica nu am mai fost,si imi este si rusine de faptele mele.

Deci un sfat va rog.Va multumesc!
Mergi la popa și zici: vreau să mă spovedesc. După aia, îi spui toate lucrurile de care îți e rușine, și de care îți pare rău, și îți ceri iertare pentru ele.

După aia, se întâmplă o minune: Dumnezeu te iartă.

Și dacă mori în noaptea care urmează, mergi în Rai (mă rog, din punctul catolic de vedere, cu o vizită prin altă parte, dar esențialul este că la final ajungi în Rai).

Nu-i așa că-i simplu ?

Esențial este să îți pară rău și să vrei să nu mai faci.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.03.2011, 20:53:55
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mergi la popa și zici: vreau să mă spovedesc. După aia, îi spui toate lucrurile de care îți e rușine, și de care îți pare rău, și îți ceri iertare pentru ele.

După aia, se întâmplă o minune: Dumnezeu te iartă.

Și dacă mori în noaptea care urmează, mergi în Rai (mă rog, din punctul catolic de vedere, cu o vizită prin altă parte, dar esențialul este că la final ajungi în Rai).

Nu-i așa că-i simplu ?

Esențial este să îți pară rău și să vrei să nu mai faci.
Și după spovedanie vă mai duceți în Purgatoriu? Ce iertare de păcate mai e și aceasta?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.03.2011, 20:57:29
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianVladut Vezi mesajul
Dupa ce am vazut imaginile din Japonia,in suflet am o frica imensa.Imi este frica de moarte,imi este frica ce este dupa ea,imi este frica de "Judecata de Apoi".Ma gandesc ca daca s-ar intampla ceva intr-o seara (Doamne Fereste),sa fie un cutremur si ca Dimineata sa nu ma mai trezesc.
Mi-e frica deoarece ,m-am cam indepartat foarte mult de credinta.Simt ca am fost un om rau,ca am fost un om pacatos.Nici pe la biserica nu am mai fost,si imi este si rusine de faptele mele.

Deci un sfat va rog.Va multumesc!

Dragul meu...moartea nu e decat un act necesar trecerii tale in altacdimensiune pe drumul reintoarcerii acasa...Mai teama ar trebui sa ne fie de modul in care am muri, adica sa nu ne chinuim....Insa Domnul ne ajuta...conform lectiilor ce trebuie sa le deprindem...Esenta este insa ca teama nu e de la Dumnezeu, iar tu trebuie sa faci pace cu Domnul si cu tine...Atunci nu mai ai temeri...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.03.2011, 21:03:38
CristianVladut
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da dar mi-e frica ca o sa ajung in iad.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.03.2011, 21:04:59
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianVladut Vezi mesajul
Da dar mi-e frica ca o sa ajung in iad.
Mergi la spovedanie și toate păcatele se vor șterge cu buretele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica - este produsul unei credinte slabe? dianagroza Generalitati 20 07.11.2011 16:49:51
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 22:58:02
Ce este Frica de Dumnezeu? florin.oltean75 Generalitati 10 03.05.2011 21:04:28
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 23:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 17:04:52