Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 10.09.2012, 22:45:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Apel catre administratie !
Draga Adrian , te rog prin masurile regulamentare ce se impun , sa readuci acest forum la aspectul lui Ortodox de odinioara !
Multumesc :
P. Cristian Stefan
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #382  
Vechi 10.09.2012, 22:45:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Cat L-am uratit pe Dumnezeu , cat am deformat credinta noastra , si cat de mult ne indepartam de adevarata Mantuire , nu de cea "gandita " de mintea ravasita de atatea si atatea dispute fara rost !
Iertare ca scriu bolduit , dar sunt la capatul rabdarii sa va citesc ineptiile multora dintre voi !
Ati facut Ortodoxia un amestec , ceva gretos si greu de digerat , de acceptat , pentru orice minte normala cat de cat !
Atat : filozofie , mandrie si un eu imputit de mandrie !
Diavolul a reusit sa bage zazanie pe acest forum printr un "tartaruga-buturuga " , l-a "mutilat sufleteste pe Ioan , si pe cei asemenea lui care au reusit pana acum sa mentina echilibrul pe acest forum !
Iustine , ai sa uiti si cum te cheama , ai sa uiti si de Maicuta lui Dumnezeu , ai sa uiti de cele mai elementare trairi Ortodoxe , daca o ti tot asa !
Sa nu muscam din momeala necuratului , sa nu dam satisfactie fratilor uratorului de suflete !
Am uitat esenta pana la urma , am uitat de insasi Ortodoxia noastra , atat de simpla si frumoasa , prin rugaciuni , cantece si dragoste de Dumnezeu !
De ce ? ? ? ? . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #383  
Vechi 10.09.2012, 22:52:35
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Un raspuns ortodox la cele discutate ati putea sa dati? Sa explicati cum sta treaba cu mantuirea, cu Noul Legamant, cu cei mici si mari care sunt invatati de Dumnezeu fara a mai avea nevoie sa ii invete vecinul, ceva lamuriri la toate acestea, lamuriri ortodoxe, aveti?
  #384  
Vechi 10.09.2012, 22:54:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Cat L-am uratit pe Dumnezeu , cat am deformat credinta noastra , si cat de mult ne indepartam de adevarata Mantuire , nu de cea "gandita " de mintea ravasita de atatea si atatea dispute fara rost !
Iertare ca scriu bolduit , dar sunt la capatul rabdarii sa va citesc ineptiile multora dintre voi !
Ati facut Ortodoxia un amestec , ceva gretos si greu de digerat , de acceptat , pentru orice minte normala cat de cat !
Atat : filozofie , mandrie si un eu imputit de mandrie !
Diavolul a reusit sa bage zazanie pe acest forum printr un "tartaruga-buturuga " , l-a "mutilat sufleteste pe Ioan , si pe cei asemenea lui care au reusit pana acum sa mentina echilibrul pe acest forum !
Iustine , ai sa uiti si cum te cheama , ai sa uiti si de Maicuta lui Dumnezeu , ai sa uiti de cele mai elementare trairi Ortodoxe , daca o ti tot asa !
Sa nu muscam din momeala necuratului , sa nu dam satisfactie fratilor uratorului de suflete !
Am uitat esenta pana la urma , am uitat de insasi Ortodoxia noastra , atat de simpla si frumoasa , prin rugaciuni , cantece si dragoste de Dumnezeu !
De ce ? ? ? ? . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #385  
Vechi 10.09.2012, 22:54:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cat L-am uratit pe Dumnezeu , cat am deformat credinta noastra , si cat de mult ne indepartam de adevarata Mantuire , nu de cea "gandita " de mintea ravasita de atatea si atatea dispute fara rost !
Iertare ca scriu bolduit , dar sunt la capatul rabdarii sa va citesc ineptiile multora dintre voi !
Ati facut Ortodoxia un amestec , ceva gretos si greu de digerat , de acceptat , pentru orice minte normala cat de cat !
Atat : filozofie , mandrie si un eu imputit de mandrie !
Diavolul a reusit sa bage zazanie pe acest forum printr un "tartaruga-buturuga " , l-a "mutilat sufleteste pe Ioan , si pe cei asemenea lui care au reusit pana acum sa mentina echilibrul pe acest forum !
Iustine , ai sa uiti si cum te cheama , ai sa uiti si de Maicuta lui Dumnezeu , ai sa uiti de cele mai elementare trairi Ortodoxe , daca o ti tot asa !
Sa nu muscam din momeala necuratului , sa nu dam satisfactie fratilor uratorului de suflete !
Am uitat esenta pana la urma , am uitat de insasi Ortodoxia noastra , atat de simpla si frumoasa , prin rugaciuni , cantece si dragoste de Dumnezeu !
De ce ? ? ? ? . . .
Cristi,mai schimba metodele.Si eu am incercat cu atacuri directe,si nu tine . Nimeni nu te baga in seama . Si eu am incercat sa schimb pe ceilalti ,sa judec,sa ma cred deasupra lor,si nu functioneaza.
Hai mai bine sa dialogam,chiar si despre tine.De ce uneori te trezesti atacind brusc pe cineva? Esti convins ca acela intelege ce ai cu el? Poate faci aceiasi gresala ca si mine: subintelegi ca el stie ce ii reprosezi. Dar ,ar fi bine sa si explici macar,atunci cand faci o observatie cuiva,si sa fii cat se poate de clar.Caci vorbele tale pot rani atunci,pe cine nu incearca sa te cunoasca ,si sa te ia asa cum esti.
De a lungul timpului am urmarit vreo 5 useri de care te ai luat,la intervale regulate,de cateva luni.Si eu am fost printre ei. Am urmarit si reactiile lor .Cei mai multi erau timorati si isi faceau autocritica imediat,spunind ca sunt smeriti si pacatosi.Atita asteptai...
Ar fi bune observatiile tale,daca ar fi dublate de mai multe expicatii,sa inteleaga omu ce vrei.Altfel,te va trata ca pe o ciudatenie care din cand in cand iese din barlog si mai musca,dar niciodata nu va intelege cu adevarat ce vrei .
E bine sa fie si cineva cu biciul ,dar ia exemplul unei mame:cel mai mult doare pe un copil dojana atunci cand e inteleasa.
  #386  
Vechi 10.09.2012, 22:54:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Apel catre administratie !
Draga Adrian , te rog prin masurile regulamentare ce se impun , sa readuci acest forum la aspectul lui Ortodox de odinioara !
Multumesc :
P. Cristian Stefan
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #387  
Vechi 10.09.2012, 22:56:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cristi.
Iustine , ai sa uiti si cum te cheama , ai sa uiti si de Maicuta lui Dumnezeu , ai sa uiti de cele mai elementare trairi Ortodoxe , daca o ti tot asa !
Sa nu muscam din momeala necuratului , sa nu dam satisfactie fratilor uratorului de suflete !
Am uitat esenta pana la urma , am uitat de insasi Ortodoxia noastra , atat de simpla si frumoasa , prin rugaciuni , cantece si dragoste de Dumnezeu !
De ce ? ? ? ? . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #388  
Vechi 10.09.2012, 23:03:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iustine , ai sa uiti si cum te cheama , ai sa uiti si de Maicuta lui Dumnezeu , ai sa uiti de cele mai elementare trairi Ortodoxe , daca o ti tot asa !
Sa nu muscam din momeala necuratului , sa nu dam satisfactie fratilor uratorului de suflete !
Am uitat esenta pana la urma , am uitat de insasi Ortodoxia noastra , atat de simpla si frumoasa , prin rugaciuni , cantece si dragoste de Dumnezeu !
De ce ? ? ? ? . . .
Pai aia intreb si eu,de ce?
Ce te a suparat asa? Explica sa intelegem.
Fiecare isi cauta drumul sau.Esti tu Dumnezeu sa poti ajuta pe fiecare,sa stii ce e bine pt fiecare ? Cel mult poti face observatii ,in calitate de egal al celui cu care vorbesti.
Vrei sa ajuti,simplu ,fi de folos celuilalt ,asa cum stii tu,mai cu o vorba de duh,mai cu o observatie .Vrei sa fii boss? Simplu ,fa te sluga celorlalti,robul lor,castiga le inima.
Iar daca te am suparat cu ceva personal spunemi-o.Sunt intrebarile mele ,sunt multi care se cauta aici ,si am nevoie sa vorbesc.
  #389  
Vechi 10.09.2012, 23:10:04
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iustine , ai sa uiti si cum te cheama , ai sa uiti si de Maicuta lui Dumnezeu , ai sa uiti de cele mai elementare trairi Ortodoxe , daca o ti tot asa !
Sa nu muscam din momeala necuratului , sa nu dam satisfactie fratilor uratorului de suflete !
Am uitat esenta pana la urma , am uitat de insasi Ortodoxia noastra , atat de simpla si frumoasa , prin rugaciuni , cantece si dragoste de Dumnezeu !
De ce ? ? ? ? . . .
N-ar fi rau sa descoperiti de ce ati uitat esenta Ortodoxiei, pentru ca din cauza oamenilor ca dvs. se pierd si multi altii care apoi vorbesc exact ceea ce au vazut si au primit in Ortodoxie, cam ceea ce dati si dvs: poale largite la mesage ca sa va vada bine toti de pe site, biciul in mana si... cam atat. Iar faptul ca sunteti veteran pe forum cu astfel de metode in timp ce victimele dvs. sunt puse la punct, arata cam cat de raspandita este o astfel de practica in "Ortodoxia" actuala romaneasca, cel putin cea forumistica. Si apoi cica altii sunt dusmanii. Imaginari bine-nteles, pentru ca cel mai mare dusman se afla la dvs. si v-a pacalit cu poale largi, faima si bice ascutite. Iar daca P. -ul din fata numelui mai vine cumva si de la o titulatura gen preot sau parinte, este bine de luat aminte topicul: de ce pleaca unii din bisericile traditionale. Raspuns: pentru ca, din pacate pentru ei, au dat in viata doar peste astfel de "slujitori" ai Domnului. Si apoi ma mai mir de unde ideea ca in afara Ortodoxiei mantuirea este exceptionala. Nu degeaba a atras Ap. Pavel atentia in Romani 11 ca noi suntem doar altoi salbatic in timp ce radacinile sunt la evrei, si daca aceia, fiii iubirii au fost dati afara din cauza necredintei, cum o sa fim noi mai vartos dati afara de unde nici radacini nu avem, daca nu avem credinta...
  #390  
Vechi 10.09.2012, 23:14:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai aia intreb si eu,de ce?
Ce te a suparat asa? Explica sa intelegem.
Fiecare isi cauta drumul sau.
Sa-ti fie rusine ca ne-ai mintit ! Asta sa o cauti , nu aici , ci la matrimoniale ! ! ! Drumul nostru este ORTODOXIA , de aia suntem aici , si nu pe siteurile la care tu visezi !
Asta ma supara : cel ce curvasareste cu mintea , precum o faci tu in permanenta , esti cu un ochi la noi si cu altul la vecinii protestanti ! Canti la multe capete baiete , iar in capul tau este o adevarata harababura , o ciulama , amestecand cuvinte frumos rasunatoare , chimvale ruginite ,atat si nimic mai mult !
Iaca , previziunea mea de acum o luna s-a adeverit ! Ti-ai gasit in sfarsit jumatatea , Tartaruga ! Sa fie intr un ceas bun , dar te implor sa o lasi mai moale cu iubirea , rastignirea , iertarea , ce le amesteci non stop in caciulita ta de scamator ieftin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 10.09.2012 at 23:16:18.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 12:15:26
Mantuirea in lume Nicolae Calugarul 21 18.06.2007 15:24:08
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 02.11.2006 23:56:38