Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 11.09.2012, 00:19:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
N-ar fi rau sa descoperiti de ce ati uitat esenta Ortodoxiei, pentru ca din cauza oamenilor ca dvs. se pierd si multi altii care apoi vorbesc exact ceea ce au vazut si au primit in Ortodoxie, cam ceea ce dati si dvs: poale largite la mesage ca sa va vada bine toti de pe site, biciul in mana si... cam atat. Iar faptul ca sunteti veteran pe forum cu astfel de metode in timp ce victimele dvs. sunt puse la punct, arata cam cat de raspandita este o astfel de practica in "Ortodoxia" actuala romaneasca, cel putin cea forumistica. Si apoi cica altii sunt dusmanii. Imaginari bine-nteles, pentru ca cel mai mare dusman se afla la dvs. si v-a pacalit cu poale largi, faima si bice ascutite. Iar daca P. -ul din fata numelui mai vine cumva si de la o titulatura gen preot sau parinte, este bine de luat aminte topicul: de ce pleaca unii din bisericile traditionale. Raspuns: pentru ca, din pacate pentru ei, au dat in viata doar peste astfel de "slujitori" ai Domnului. Si apoi ma mai mir de unde ideea ca in afara Ortodoxiei mantuirea este exceptionala. Nu degeaba a atras Ap. Pavel atentia in Romani 11 ca noi suntem doar altoi salbatic in timp ce radacinile sunt la evrei, si daca aceia, fiii iubirii au fost dati afara din cauza necredintei, cum o sa fim noi mai vartos dati afara de unde nici radacini nu avem, daca nu avem credinta...
Credinta e in sufletul fiecaruia,si lovituri de bici de ai primi reale,nu ti-o poate smulge nimeni.Cine isi lasa credinta,inseamna ca undeva,nu a inteles-o, ca undeva gresea el,nu ca credinta era gresita
Din partea mea pot sa vad de zece ori mai mult razboi,si sa fiu ocarit de dimineata pina seara,cum sa il las pe Dumnezeul meu,care este singura mea alinare ?
Credinta este in Dumnezeu nu in oameni.Pentru doar 5 oameni credinciosi,Domnul a vrut sa ierte sodoma . Nu numarul credinciosilor si calitatea lor tine Biserica ,ci harul lui Dumnezeu
,care ,rastignit fiind de noi,s-a intors sa ne dea painea vietii.
Asa raspunde Dumnezeu,urii cu dragoste , greselii cu indurare , neputintei cu indurarea.
  #392  
Vechi 11.09.2012, 00:21:00
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa-ti fie rusine ca ne-ai mintit ! Asta sa o cauti , nu aici , ci la matrimoniale ! ! ! Drumul nostru este ORTODOXIA , de aia suntem aici , si nu pe siteurile la care tu visezi !
Asta ma supara : cel ce curvasareste cu mintea , precum o faci tu in permanenta , esti cu un ochi la noi si cu altul la vecinii protestanti ! Canti la multe capete baiete , iar in capul tau este o adevarata harababura , o ciulama , amestecand cuvinte frumos rasunatoare , chimvale ruginite ,atat si nimic mai mult !
Iaca , previziunea mea de acum o luna s-a adeverit ! Ti-ai gasit in sfarsit jumatatea , Tartaruga ! Sa fie intr un ceas bun , dar te implor sa o lasi mai moale cu iubirea , rastignirea , iertarea , ce le amesteci non stop in caciulita ta de scamator ieftin !

Domnule P. Cristiboss,

Nu ar fi rau sa va masurati cuvintele ca o sa dati socoteala intr-o zi pentru toate acestea, si nu noua celor de aici cu care va purtati ca si cu niste viermi, si deci nu ma mira ca doriti sa ne striviti sub talpa dvs. binevoitoare, ci o sa dati socoteala Aceluia cu care va laudati ca ii slujiti si care nu o sa se uite la latimea casutei in care scrieti, nici la litera P din fata numelui, nici la marimea sefiei dvs. afisata in nume si in veteranitate, ca au mai fost si alti veterani care au facut legea condamnand nevinovati.
Masurati-va cuvintele...
  #393  
Vechi 11.09.2012, 00:22:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation


Cat L-am uratit pe Dumnezeu , cat am deformat credinta noastra , si cat de mult ne indepartam de adevarata Mantuire , nu de cea "gandita " de mintea ravasita de atatea si atatea dispute fara rost !
Iertare ca scriu bolduit , dar sunt la capatul rabdarii sa va citesc ineptiile multora dintre voi !
Ati facut Ortodoxia un amestec , ceva gretos si greu de digerat , de acceptat , pentru orice minte normala cat de cat !
Atat : filozofie , mandrie si un eu imputit de mandrie !
Diavolul a reusit sa bage zazanie pe acest forum printr un "tartaruga-buturuga " , l-a "mutilat sufleteste pe Ioan , si pe cei asemenea lui care au reusit pana acum sa mentina echilibrul pe acest forum !
Iustine , ai sa uiti si cum te cheama , ai sa uiti si de Maicuta lui Dumnezeu , ai sa uiti de cele mai elementare trairi Ortodoxe , daca o ti tot asa !
Sa nu muscam din momeala necuratului , sa nu dam satisfactie fratilor uratorului de suflete !
Am uitat esenta pana la urma , am uitat de insasi Ortodoxia noastra , atat de simpla si frumoasa , prin rugaciuni , cantece si dragoste de Dumnezeu !
De ce ? ? ? ? . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #394  
Vechi 11.09.2012, 00:23:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Apel catre administratie !
Draga Adrian , te rog prin masurile regulamentare ce se impun , sa readuci acest forum la aspectul lui Ortodox de odinioara !
Multumesc :
P. Cristian Stefan
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #395  
Vechi 11.09.2012, 00:27:31
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Credinta e in sufletul fiecaruia,si lovituri de bici de ai primi reale,nu ti-o poate smulge nimeni.Cine isi lasa credinta,inseamna ca undeva,nu a inteles-o, ca undeva gresea el,nu ca credinta era gresita
Din partea mea pot sa vad de zece ori mai mult razboi,si sa fiu ocarit de dimineata pina seara,cum sa il las pe Dumnezeul meu,care este singura mea alinare ?
Credinta este in Dumnezeu nu in oameni.Pentru doar 5 oameni credinciosi,Domnul a vrut sa ierte sodoma . Nu numarul credinciosilor si calitatea lor tine Biserica ,ci harul lui Dumnezeu
,care ,rastignit fiind de noi,s-a intors sa ne dea painea vietii.
Asa raspunde Dumnezeu,urii cu dragoste , greselii cu indurare , neputintei cu indurarea.
Credinta da, dar in Dumnezeu si nu in oamenii cu poale largi si cu faima castigata prin bici si adevar impus prin forta si manipulare utilizand amenintari, si cuvinte nemasurate, si judecati nedrepte. Cam aici este problema, ca la acestia nu poate fi adevarul iar credinta in ceva propovaduit de ei nu poate fi decat credinta intr-o iluzie.
  #396  
Vechi 11.09.2012, 00:32:06
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Apel catre administratie !
Draga Adrian , te rog prin masurile regulamentare ce se impun , sa readuci acest forum la aspectul lui Ortodox de odinioara !
Multumesc :
P. Cristian Stefan
Domnule P. Cristian Stefan,

Vad ca ati inmultit semnele de exclamare. Inseamna ca ati ajuns in ziua 12-13 Nissan, ati pus deja la cale condamnarea si procesul. Urmeaza in curand ziua 14-15 Nissan cu executia. Iar nevinovatul va pieri in timp ce veteranul va trai bine mersi... numai Domnul stie pana cand...
Dar... Tatal iarta-l ca nu stie ce face!

Last edited by Tartaruga; 11.09.2012 at 00:34:34.
  #397  
Vechi 11.09.2012, 00:41:39
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa-ti fie rusine ca ne-ai mintit ! Asta sa o cauti , nu aici , ci la matrimoniale ! ! ! Drumul nostru este ORTODOXIA , de aia suntem aici , si nu pe siteurile la care tu visezi !
Asta ma supara : cel ce curvasareste cu mintea , precum o faci tu in permanenta , esti cu un ochi la noi si cu altul la vecinii protestanti ! Canti la multe capete baiete , iar in capul tau este o adevarata harababura , o ciulama , amestecand cuvinte frumos rasunatoare , chimvale ruginite ,atat si nimic mai mult !
Iaca , previziunea mea de acum o luna s-a adeverit ! Ti-ai gasit in sfarsit jumatatea , Tartaruga ! Sa fie intr un ceas bun , dar te implor sa o lasi mai moale cu iubirea , rastignirea , iertarea , ce le amesteci non stop in caciulita ta de scamator ieftin !
Multumesc pt gandurile tale sincere ,dar iti spun : in afara ca am o oarecare dezorientare ,am defectul ca nu ma exprim asa cum trebuie,suficient de complet ,si de multe ori mi se atribuie ce nu am vrut sa spun,de ma mir si eu . Mea culpa.
Totusi nu sunt protestant ,doar ca am gresit abordind aceiasi metoda dura ca si voi ,pentru a va vindeca pe voi de duritate .Am gresit aici ,pt ca nu mi se potriveste rolul.
Doar ca am capacitatea de a judeca in mai multe feluri si de a ii intelege pe toti,dar in inima mea il iubesc pe Dumnezeu, si iubesc si calea ortodoxa .Acuma asta zic eu despre mine,dar adevarul,numai Domnul il judeca
Si la urma urmei ce contez eu
Importanti sunteti voi,sa plecati un pic ma indreptati de aici,asa cum si eu am facut-o.
M-am cunoscut treptat,prin cuvintele fiecaruia dintre voi,fara sa ma mai supar atit pe unu si pe altu. Chiar nu se poate vorbi fara patima ? E asa de greu sa fii cu ochii la tine si nu la altu? Chiar dreptatea care ni se pare ca o avem,ne orbeste intratit,incat am da si in cap celuilalt ,pentru ca exprima o parere "ratacita" ?
Adevarul nu se poate exprima si altfel,mai elegant,mai atractiv?
Cine poate vorbi de religia iertarii ,si sa se ia de fratele sau,tocmai pentru ca e impotriva religiei iertarii? Oare aceasta atitudine o vrea Domnu de la noi ?
Oare daca ar fi aici,ar tuna si ar fulgera la fiecare oaie ratacita care vine sa il caute?
  #398  
Vechi 11.09.2012, 00:55:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Credinta da, dar in Dumnezeu si nu in oamenii cu poale largi si cu faima castigata prin bici si adevar impus prin forta si manipulare utilizand amenintari, si cuvinte nemasurate, si judecati nedrepte. Cam aici este problema, ca la acestia nu poate fi adevarul iar credinta in ceva propovaduit de ei nu poate fi decat credinta intr-o iluzie.
Daca ai fi iubit ortodoxia,si pe Hristos prin ea,puteau sa se ia 100 de cristi pe zi de tine, si nu ai fi lasat-o. Ideea e ca tu nu vezi in ortodoxie pe Hristos,aici e singura problema.Ceilalti sunt asa aprigi,pentru ca il vad pe Hristos in ortodoxie,ei chiar cred,si ii doare fiecare farimitare adusa adevarului.
Dar sunt si ei oameni,si nu stiu sa o exprime ca sfintii,cu har. Daca ti ar fi vorbit asa parintele Cleopa iti zic eu ca l-ai fi indragit.
Defectele noastre nu justifica lipsa adevarului lui Dumnezeu,ci doar lipsa adevarului nostru.Nu ortodoxia e gresita,ci noi nu suntem ortodocsi .Un adevarat ortodox ar sti sa iti vorbeasca. Suntem bieti inchipuiti,mai mult sau mai putin credinciosi ,spital;ul de pe umerii lui Hristos.
Nu la noi te chemam,ca suntem urati si bubosi.Ci la El,caci doar in El este si speranta noastra. Incearca calea aceasta spinoasa,gusta,si o sa vezi,ca nu tu,ci harul lui Dumnezeu te va purta.
  #399  
Vechi 11.09.2012, 01:40:49
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Multumesc pt gandurile tale sincere ,dar iti spun : in afara ca am o oarecare dezorientare ,am defectul ca nu ma exprim asa cum trebuie,suficient de complet ,si de multe ori mi se atribuie ce nu am vrut sa spun,de ma mir si eu . Mea culpa.
Totusi nu sunt protestant ,doar ca am gresit abordind aceiasi metoda dura ca si voi ,pentru a va vindeca pe voi de duritate .Am gresit aici ,pt ca nu mi se potriveste rolul.
Doar ca am capacitatea de a judeca in mai multe feluri si de a ii intelege pe toti,dar in inima mea il iubesc pe Dumnezeu, si iubesc si calea ortodoxa .Acuma asta zic eu despre mine,dar adevarul,numai Domnul il judeca
Si la urma urmei ce contez eu
Importanti sunteti voi,sa plecati un pic ma indreptati de aici,asa cum si eu am facut-o.
M-am cunoscut treptat,prin cuvintele fiecaruia dintre voi,fara sa ma mai supar atit pe unu si pe altu. Chiar nu se poate vorbi fara patima ? E asa de greu sa fii cu ochii la tine si nu la altu? Chiar dreptatea care ni se pare ca o avem,ne orbeste intratit,incat am da si in cap celuilalt ,pentru ca exprima o parere "ratacita" ?
Adevarul nu se poate exprima si altfel,mai elegant,mai atractiv?
Cine poate vorbi de religia iertarii ,si sa se ia de fratele sau,tocmai pentru ca e impotriva religiei iertarii? Oare aceasta atitudine o vrea Domnu de la noi ?
Oare daca ar fi aici,ar tuna si ar fulgera la fiecare oaie ratacita care vine sa il caute?
Te inseli, Iustin. Tocmai ca am cunoscut mai multe confesiuni dar doar in Ortodoxie am intalnit sa se laude crestinii cu sfintii care au dat palme "ereticilor". Stii ce mi-a spus un prieten care a studiat Teologia Ortodoxa la Bucuresti? Mi-a spus ca Sinoadele din primele secole unde se adunau cu sutele (!!) pentru a stabili dogmele, aveau ca regula unanimitatea de 100% si ca atare se intampla cam ca pe aici, nu se puteau pune cu totii de acord, era imposibil, de aceea tineau zile in sir pentru a-i convinge pe toti. Insa nu reuseau ci "recalcitrantii" cam ieseau ciomagiti de acolo, asa se stabilea unanimitatea. Eu nu am studiat la Bucuresti, dar am inceput anul ce a trecut studiul la Paris, la Facultatea de Teologie Ortodoxa ruseasca si una din materii este istoria bisericii ortodoxe rusesti. Eram singura care stiam ca rusii s-au convertit pe motive politice, si am vrut sa vad ce va zice profesorul daca il intreb. Asa ca l-am intrebat de ce tarul Vladimir a dorit ca Rusia sa aiba o religie si de ce tocmai ortodoxa? Raspunsul lui m-a surprins pentru ca eu stiam ca doar decizia in sine era politica, alegerea religiei insa nu, stiam ca alesesera Ortodoxia (si nu romano-catolicismul sau Islamul) pe motiv ca tarului i-ar fi placut mai mult cantarile bizantine grecesti. Surpriza a fost ca de fapt alegerea a fost politica din cap in coada, si asa mi-am dat seama cat sunt inca de naiva sa cred in povestile despre adevarurile umane! Nu exista asa ceva, singurul adevar de care putem fi siguri este faptul ca doar Dumnezeu il detine. Doar El este Adevarul. Tot ce vine de la oameni poate fi foarte discutabil, si asa a fost de fapt in istoria bisericii, dar aceste lucruri putini au curajul sa le recunoasca mai ales in Ortodoxie. Si de fapt la Facultate se cam spun pentru cine vrea sa afle. Tu stii ce i-a spus surorii mele (cea din manastire) duhovnicul ei de odinioara, Teofil Paraian? Ca daca ar fi stiut ce urma sa invete la Teologie, nu ar mai fi studiat-o niciodata. Si mai multe nu i-a spus. Dar eu nu am uitat aceste cuvinte, si tocmai ca am inceput tot mai mult sa vad ce se afla de fapt in spatele lor. Iar cealalta sora, mi-a zis ca multi studenti la Teologie renunta pe parcurs pentru ca se smintesc (prin casatorie are preot in familie, iar nasul ei de casatorie este tot preot). Nici ea nu a stiut sa imi spuna de ce... Dar tot mai mult inteleg, desi o sa ma mai lamuresc eu pe parcurs, si de la profesori, si dupa ce o sa citesc tona de carti obligatorii la aceasta Facultate...
  #400  
Vechi 11.09.2012, 02:06:51
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Daca ai fi iubit ortodoxia,si pe Hristos prin ea,puteau sa se ia 100 de cristi pe zi de tine, si nu ai fi lasat-o. Ideea e ca tu nu vezi in ortodoxie pe Hristos,aici e singura problema.Ceilalti sunt asa aprigi,pentru ca il vad pe Hristos in ortodoxie,ei chiar cred,si ii doare fiecare farimitare adusa adevarului.
Dar sunt si ei oameni,si nu stiu sa o exprime ca sfintii,cu har. Daca ti ar fi vorbit asa parintele Cleopa iti zic eu ca l-ai fi indragit.
Defectele noastre nu justifica lipsa adevarului lui Dumnezeu,ci doar lipsa adevarului nostru.Nu ortodoxia e gresita,ci noi nu suntem ortodocsi .Un adevarat ortodox ar sti sa iti vorbeasca. Suntem bieti inchipuiti,mai mult sau mai putin credinciosi ,spital;ul de pe umerii lui Hristos.
Nu la noi te chemam,ca suntem urati si bubosi.Ci la El,caci doar in El este si speranta noastra. Incearca calea aceasta spinoasa,gusta,si o sa vezi,ca nu tu,ci harul lui Dumnezeu te va purta.
Vezi Iustin? Aici este greseala, Hristos nu se iubeste prin Ortodoxie ci prin El insusi. Pe cand mergeam numai in BO, au fost ani buni de zile cand credeam tot ce mi se spunea si faceam tot ce mi se cerea, inclusiv fusta si batic (!!), dar cu o singura exceptie totusi, mi s-a cerut de catre duhovnic sa imi parasesc prietenul "pentru o partida mai buna"(!!) ori am parasit duhovnicul pentru asemenea sfat, duhovnic care era director de seminar teoligic (!!), deci nici nu stii cat sufeream pe vremea aceea pentru ca eram saraca si nu aveam din ce sa imi cumpar toate cartile scrise de sfinti dupa care tanjeam atata, caci nu era ca acum sa le gasesti gratuit pe net sau de imprumutat de pe la unii si altii. Acum ca am posibilitatea sa imi cumpar orice carte vreau, si cheltui bani grei pe carti, am pierdut interesul pe care il aveam atunci pentru simplul fapt ca acum il am in sfarsit pe Hristos asa ca nu mai simt vidul si foamea ce le simteam atunci cand ascultam si faceam ca un robotel tot ce mi se cerea. De citit oricum le voi citi, insa doar ca pe cultura generala, ca sa vad ce a spus unul si altul, dar atat. Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat sa cunosc si altceva, mai ales dupa ce vrand nevrand am studiat la facultate filozofia greceasca si modul de dezvoltare a religiei crestine intelegand multe din lucrurile care voua va vine greu sa le acceptati desi tocmai acceptarea lor este eliberatoare in Hristos.
Dar poate ca toate la timpul lor. I-am " luat la rost " pe mai multi din ierarhia preoteasca pentru faptul ca nu fac public ceea ce ei cred de fapt insa mi-au raspuns mereu ca populatia nu-i pregatita ca atare nu se poate, caci totul trebuie facut in pace. Asa ca sunt eu prea nerabdatoare cu siguranta, dar si viata mea este limitata, nu pot astepta pana populatia "se educa". Fac rau? Posibil, insa doar in atitudinea grabita in cazul asta, nu si in continut. Ori aici tocmai continutul il dezbatem...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 23:42:56
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 13:15:26
Mantuirea in lume Nicolae Calugarul 21 18.06.2007 16:24:08
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 23:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 03.11.2006 00:56:38