Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.06.2009, 00:19:44
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cate zile a durat cel mai lung post negru pe care l-ati tinut, cum v-ati simtit fizic si spiritual in timpul cat l-ati tinut, si ce beneficii fizice si spirituale v-a adus el, la final ? Rog smerenie in raspunsuri :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.06.2009, 07:52:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu n-am tinut niciodata post negru mai mult de o zi.

beneficiul constatat: te simti mai usor, atat fizic, cat si spiritual. :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.06.2009, 08:46:33
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Am tinut o data 4 zile. Doua zile m-a chinuit foamea, apoi am intrat parca in alta dimensiune, nu mai simteam nimic fata de mancare, era ceva special, te simteai dematerializat, puternic fata de lumea materiala pentru ca nu mai depindeai de ea. Au fost si alte perioade cand in unele zile consecutive mancam foarte putin iar in altele deloc dar acel efect apare doar daca nu mananci si nu bei nimic mai multe zile.


E o experienta interesanta care cred ca te imbogateste spiritual desi exista si pericolul inchipuirii de sine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.06.2009, 10:59:45
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Am tinut o data 4 zile. Doua zile m-a chinuit foamea, apoi am intrat parca in alta dimensiune, nu mai simteam nimic fata de mancare, era ceva special, te simteai dematerializat, puternic fata de lumea materiala pentru ca nu mai depindeai de ea. Au fost si alte perioade cand in unele zile consecutive mancam foarte putin iar in altele deloc dar acel efect apare doar daca nu mananci si nu bei nimic mai multe zile.


E o experienta interesanta care cred ca te imbogateste spiritual desi exista si pericolul inchipuirii de sine.

Raspund la intrebarea general: niciodata mai mult d eo singura zi.

@Traditie:

si in acest caz care ar fii recomandarea?( o experienta interesanta care cred ca te imbogateste spiritual desi exista si pericolul inchipuirii de sine)
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.06.2009, 11:00:54
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Am tinut o data 4 zile. Doua zile m-a chinuit foamea, apoi am intrat parca in alta dimensiune, nu mai simteam nimic fata de mancare, era ceva special, te simteai dematerializat, puternic fata de lumea materiala pentru ca nu mai depindeai de ea. Au fost si alte perioade cand in unele zile consecutive mancam foarte putin iar in altele deloc dar acel efect apare doar daca nu mananci si nu bei nimic mai multe zile.


E o experienta interesanta care cred ca te imbogateste spiritual desi exista si pericolul inchipuirii de sine.
Hm, si fara apa ? :D
Daca doar nu mananci, nu apare ?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.06.2009, 12:48:18
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu zic ca nu conteaza ce mananci atata timp cat tii post de pacate care este cel mai important.Degeaba tin post de bucate daca maine ma duc si fac un pacat,rad de cineva,fac o greseala etc.Mai bine ne-am concentra toti pe suflet,pe pacate,pe viata duhovniceasca care este cea mai importanta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.06.2009, 18:15:33
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
Hm, si fara apa ? :D
Daca doar nu mananci, nu apare ?
Grr, cred ca nu m-am facut inteles. Daca tii post negru, dar totusi apa iti permiti sa bei in timpul postului, apare acelasi efect ? Sau trebuie renuntat si la apa ?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.06.2009, 20:20:30
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
Grr, cred ca nu m-am facut inteles. Daca tii post negru, dar totusi apa iti permiti sa bei in timpul postului, apare acelasi efect ? Sau trebuie renuntat si la apa ?
Nu are deloc acelasi efect. Ideea e sa simti ca nu mai ai legatura cu materia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre post Marinela Spiritualitatea ortodoxa 16 15.12.2011 12:13:51
Despre Post adrian gheorghe Postul 45 01.03.2011 11:27:32
Despre post simona Intrebari utilizatori 0 05.04.2010 18:04:54
Despre post strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:35:57
despre post calugarii Biserica Ortodoxa si Massmedia 33 28.05.2007 11:21:35