Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2009, 22:51:53
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit Comentariu la articolul "limba de lemn"

[SIZE=3]Domnule Adrian Cocoșilă,[/SIZE]
[SIZE=3]Am scris, încă de prin 1991-1992 cîteva articole pe tema... jignirii lemnului - așa cum și d-ta faci aici...[/SIZE]
[SIZE=3]Lemnul este un material viu, sfînt chiar. A folosi expresii de tipul acesta, după acel franțuz sfertodoct, care a introdus sintagma, fără a fi trăit însă comunismul, fără a fi fost vreodată terorizat de ședințele de sindicat ori de acelea, tot obligatorii, destinate învățămîntului ideologic constituie o simplă pălăvrăgeală... [/SIZE]
[SIZE=3]Am propus, așadar, prin acele intervenții - o propun din nou, nu numai d-tale, ci și cititorilor acestor rînduri - dacă tot ar fi nevoie de o sintagmă referitoare la încremenire stilistică, la împietrire sufletească și sterilitate ideatică - LIMBA DE PLASTIC.[/SIZE]
[SIZE=3]À bon entendeur salut![/SIZE]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2009, 01:17:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Interesant, limba de plastic!
Dar cred ca lemnul este vazut aici ca lemnul mort, deja taiat, nu ca lemnul viu, al unui copac care creste. Mie imi place sintagma asta. Si mi-a placut si articolul - pentru ca si eu cred ca suntem amenintati mereu de limba de lemn. Este o ispita atotprezenta in Biserica.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2009, 10:52:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Limba de lemn" e mai degraba expresia lipsei de intelegere a auditoriului... Niciodata versetele din biblie, sau scrierile Sfintilor Parinti, sau alte scrieri inspirate din acestea, nu se vor transforma in "limba de lemn", daca vor fi intelese; dar ele sunt "limba de lemn" pentru cei, care nu le inteleg sau nu le acorda toata atentia necesara. Parerea mea.
Intr-adevar expresia "Limba de lemn" este sugestiva, caci aminteste de "piciorul de lemn", ca in expresia "frectie la piciorul de lemn", adica ceva inutil si fara efect. Ori limbajul bisericesc este departe de a fi inutil si fara efect.
Desigur ca Adrian Cocosila face referire al folosirea repetata a acelorasi sintagme, fara ca cel, care le foloseste sa le fi partruns cu adevarat. Este posibil; dar la fel de posibil este si faptul ca cel care foloseste aceste sintagme sa le fi inteles si patruns. Doar Dumnezeu stie care este adevarul...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2009, 12:43:56
fadmin's Avatar
fadmin fadmin is offline
Administrator
 
Data înregistrării: 11.07.2005
Mesaje: 66
Implicit

Originea expresiei "limba de lemn" este ruseasca, vine de la "limba de stejar" (dubovii iazik). De ce limba de lemn? Pentru ca lemnul desi este un obiect nobil, sufera de elasticitate. El nu se poate mula. Ce se umarea printr-un asftel de limbaj? O uniformizare impersonala. Limba de lemn sugereaza saracia de idei a vorbitorului.

Lemnul nu este sfant prin el insusi, el este sfintit atunci cand vorbim de o cruce de lemn, de un locas din lemn, etc. (Adrian Cocosila)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2009, 13:16:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand si de ce este folosita aceasta limba:

- evitarea unor raspunsuri la intrebarile incomode;
- neputinta de a atrage atentia printr-o argumentatie foarte slaba;
- mascarea absentei unor informatii precise;
- ascunderea unor obiective reale;
- impunerea unei ideologii;
- disimularea unui adevar dezagreabil;
- imposibilitatea de a impresiona interlocutorul;
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2009, 13:48:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb "limba de lemn" exista

"Limba de lemn" desemneaza acele expresii, insiruiri de cuvinte, de formulari gata pregatite de limbajul comun care mascheaza lipsa argumentelor, a persuasiunii in comunicare.
Ascultam mai zilele trecute interviuri luate unor parlamentari de la Bruxelles. Un tanar din Bulgaria spunea "vrem sa dovedim ca am meritat sa intram in UE". Exemplu tipic de limbaj de lemn, atitudine de sluga, fara demnitatea propriei identitati.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2009, 14:17:11
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ati putea sa-mi dati un exemplu de limba de lemn in biserica?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2009, 14:30:50
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ati putea sa-mi dati un exemplu de limba de lemn in biserica?
V-ati adresat mie? Sincer si deschis, nu am considerat niciodata vreun cuvant din limbajul predicilor de dupa Sfanta Liturghie ca facand parte din categoria aceasta! Prin cuvintele preotilor vorbeste Domnul catre noi! Fie ca Bunul Dumnezeu sa dea har si nevointa preotilor Sai!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2009, 16:35:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ati putea sa-mi dati un exemplu de limba de lemn in biserica?
Predicile care simti ca te tulbura si te smintesc in loc sa te linisteasca. Motivele sunt multiple...si le cunosti si tu foarte bine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.06.2009, 16:39:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea Vezi mesajul
[SIZE=3]Domnule Adrian Cocoșilă,[/SIZE]
[SIZE=3]Am scris, încă de prin 1991-1992 cîteva articole pe tema... jignirii lemnului - așa cum și d-ta faci aici...[/SIZE]
[SIZE=3]Lemnul este un material viu, sfînt chiar. A folosi expresii de tipul acesta, după acel franțuz sfertodoct, care a introdus sintagma, fără a fi trăit însă comunismul, fără a fi fost vreodată terorizat de ședințele de sindicat ori de acelea, tot obligatorii, destinate învățămîntului ideologic constituie o simplă pălăvrăgeală... [/SIZE]
[SIZE=3]Am propus, așadar, prin acele intervenții - o propun din nou, nu numai d-tale, ci și cititorilor acestor rînduri - dacă tot ar fi nevoie de o sintagmă referitoare la încremenire stilistică, la împietrire sufletească și sterilitate ideatică - LIMBA DE PLASTIC.[/SIZE]
[SIZE=3]À bon entendeur salut![/SIZE]
Mi se pare exagerata sensibilitatea ta pentru o bucata de lemn mort.
Daca spunea limba de copacel, ar fi fost o alta nuanta, insa limba de buturuga...sa avem pardon.
Acum ce ne facem daca schimbam in ..limba de bolovan si ne trezim cu geologii si iubitorii de cristale pe cap?.

In ziua de astazi cind fiecare are o voce in uriasa diversitate existenta, nu ai cum sa nu superi pe cineva
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Articolul de azi: "Schimbarea sexului" sophia Intrebari utilizatori 14 02.08.2012 17:43:34
Referinta pentru articolul "Patimile si facultatile sufletului" Simonac Spiritualitatea ortodoxa 0 16.02.2012 00:03:18
Comentariu rugaciune "Cuvine-se cu adevarat" Ludescu Despre Biserica Ortodoxa in general 17 26.05.2011 04:17:42
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42