Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.05.2011, 17:08:05
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Taina Cununiei se celebreaza din ce in ce mai mult sambata, dintr-o obisnuinta de a sarbatori toata noaptea de sambata spre duminica la restaurant, ca sa poata lumea participa fara sa invoce motivul ca a doua zi ar merge la serviciu.
Aici e o rupere de la adevarata Traditie ortodoxa legata de Sf. Cununie, care transpare o indepartare de rolul Tainei Cununiei si o apropiere de dorinta de distractie.

Normal, in Traditia ortodoxa, nuntile se fac duminica, dupa Sf. Liturghie
Este foarte adevărat ce ai spus, dar este necesar să avem în vedere și alte aspecte.
Dacă la o biserică sunt anunțate mai multe nunți în aceeași lună, nu se pot face toate doar duminica. Unele vor fi programate și sâmbăta.
Dacă în familiile mirilor există și creștini nepracticanți, ei nu vor putea înțelege importanța participării la Sfânta Liturghie, și nici lipsa petrecerii. Rezultatul ar fi îndepărtarea lor de voi, dar și mai grav, îndepărtarea lor de Biserică.
Se poate însă face o petrecere în care muzica să fie mai selectă și mai puțin zgomotoasă. Iar în meniu, comanda pentru băuturi alcoolice poate fi mai redusă.
Este de dorit ca mirii să se poarte frumos cu toți nuntașii și să aplaneze eventualele discuții în contradictoriu sau nemulțumiri. Am participat la astfel de nunți în care era o atmosferă de bună înțelegere și bucurie.

Last edited by Carmen FUNIERU; 07.05.2011 at 19:02:54.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.05.2011, 21:07:15
ana nicolae ana nicolae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Mesaje: 1
Implicit

petrecerea se poate face si acasa nu numai la restaurant
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.05.2011, 13:11:44
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

asa este, petrecerea se poate face si acasa si nu este obligatoriu sa dureze pana a doua zi dimineata.
Eu una asa am planuit sa facem cununia Duminica dupa sfanta Liturghie iar apoi sa mergem la parintii mei acasa unde vom manca si vom inchina un pahar de vin sau de sampanie dupa preferinta fiecaruia.
La aceasta petrecere vor participa in afara de noi doi, nasii, parintii, rudele de gradul 1 si atat. Restul prietenilor tineri care vor sa se bucure impreuna cu noi de acest eveniment frumos o pot face oricand, in alta seara a saptamanii.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2011, 17:02:35
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Parinte, eu nu stiu sa scrie undeva ca tinerii TREBUIE sa aiba relatii trupesti din ziua cand se cununa. Eu cred ca daca s-au infranat pana atunci, mai pot sa reziste inca 3 zile, astfel putand sa se impartaseasca in ziua cand se cununa. E intr-un fel iubirea de Hristos pusa in balanta cu iubirea trupeasca. Cred ca se poate inca putina infranare, nu?! Asa vad acum, va anunt daca la fel simt si in ziua cununiei (daca va avea loc vreodata).
Subscriu.e chiar recomandat sa exista 2-3 zile de infranare dupa taina Nuntii, mai ales in cazul in care tinerii s-au impartasit.
Sfanta Impartasania nu e o joaca. Nu ne putem permite sa ne apropiem de ea oricum. e nevoie de o anumita pregatire, doar e Trupul Domnului. asta o spun canoanele. Si chiar daca nu ar spune-o e o chestie de bun simt. Nu te poti impartasi si de Hristos si de sot.
Atat in viata duhovniceasca, cat si in cea trupeasca exista o randuiala.Stabilita de minti luminate si par inalbit de vreme si intelepciune. Si cred ca bine facem daca i-am asculta.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2011, 23:25:28
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alphred Vezi mesajul
Chiar daca ai pastra postul nu ai putea face cununia. Ca nunta e de bucurie si postul e de intristrare si pocainta.
Oare asa sa fie? Oare chiar exista o nepotrivire, o stanjenire reciproca?
Dar, totusi, despre ce bucurie vorbim, despre ce fel de intristare?
Va sunt recunoscator pentru eventuale detalii aici, in acest punct al afirmatiei lui alphred, deoarece cred ca e un punct de mare importanta in intelegerea si trairea nuntii, bucuriei, intristarii, pocaintei.

Imi exprim deja opinia (de fapt convingerea ferma): nu este nici o nepotrivire intre post si Nunta, dimpotriva. (Voi argumenta daca discutia va continua, multumesc!)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.05.2011, 23:34:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine face tare pocainta, macar o data in viata, stie cu siguranta deplina ca pocainta e seva care hraneste floarea bucuriei si a luminii.
Pocainta e mana pe care o intindem spre Domnul spre a fi umpluta de El cu daruri de nespus... Cata lumina in pocainta buna!, caci unde mai adevarat decat in pocainta ne intalnim cu Domnul nostru Multiubitor...
Nu vine Mangaietorul unde nu e pocainta...
Dumnezeieste se preschimba lacrima durerii pentru pacate, in lacrimi de fericire de nespus (prin Har, crestinului in dar)...
Nu-i lucru cu adevarat minunat ca mirii imbaiati in pocainta, curati si improspatati, sa primeasca stralucirea neasemuita a Tainei Nuntii?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.01.2012, 23:35:46
carmen1980 carmen1980 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Taina Cununiei se celebreaza din ce in ce mai mult sambata, dintr-o obisnuinta de a sarbatori toata noaptea de sambata spre duminica la restaurant, ca sa poata lumea participa fara sa invoce motivul ca a doua zi ar merge la serviciu. Aici e o rupere de la adevarata Traditie ortodoxa legata de Sf. Cununie, care transpare o indepartare de rolul Tainei Cununiei si o apropiere de dorinta de distractie.

Normal, in Traditia ortodoxa, nuntile se fac duminica, dupa Sf. Liturghie sau chiar in timpul ei (sunt locuri unde se pot face unite cu Sf. Liturghie). In biserica primara toate Tainele erau unite cu Sf. Liturghie. Sf. Liturghie, ca moment al venirii in lume, nasterii, propovaduirii, jertfei si invierii Mantuitorului, dadea fiecarei Taine o semnificatie superioara, prin venirea si "fizica" a Mantuitorului sa dea binecuvantarea. Avantajul e ca atat mirii cat si nuntasii pot participa si la Sf. Liturghie, se pot impartasi cu Trupul si Sangele Mantuitorului, pot fi intr-o comuniune de rugaciune mai indelungata... Apoi nuntasii pleaca la masa, care dureaza pana la 20-21. A doua zi (luni) oamenii pot sa mearga la serviciu. Eu una cand va fi momentul pt mine (daca va fi vreodata)...va anunt , voi invita oamenii la Biserica duminica dimineata si nu le voi da alte informatii legate de restaurant, ca nu as vrea sa am oameni care-mi aterizeaza la restaurant; scopul nuntii e rugaciunea in comun pt cei doi care isi unesc vietile pt vesnicie, nu imbuibarea de la restaurant.

In Romania, f multe nunti, mai ales de ortodocsi cu numele care vor "sa intre in randul lumii" (iertare daca lezez pe cineva), se fac sambata dupa-amiaza si toata lumea ramane pana duminica dimineata la nunta. Saracii ortodocsi practicanti se duc a doua zi la Sf. Liturghie si mai mult dorm in timpul ei, iar cei care sunt mai nepracticanti se bucura ca au pretext ca "sunt obositi" si nu mai se duc. Eu cred ca Dumnezeu Se uita cu multa mahnire cand vede asa ceva, ca El vine sa dea binecuvantare cand e chemat, la cheremul mirilor, iar apoi duminica, de ziua Lui, oamenii nu-L mai baga in seama sa-I calce pragul Casei.

Asa ca fratilor, sa punem si noi inceput bun si sa fixam data nuntii duminica, sa ne pregatim cu spovedanie, post si rugaciune pt impartasirea cu Sf. Taine si astfel sa indraznim si noi sa cerem binecuvantarea lui Dumnezeu pt cununia noastra! :)
Elena
Ideea este buna de luat aminte, sincer, insa Doamne, dar unde mai gasesc eu pe lumea asta pe viitorul sot (nici nu a rasarit la mine) care sa fie intr-utotul de acord cu aceste lucruri? chiar mi-ar face placere sa fac asemenea lucru.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.01.2012, 10:18:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Taina Cununiei se celebreaza din ce in ce mai mult sambata, dintr-o obisnuinta de a sarbatori toata noaptea de sambata spre duminica la restaurant, ca sa poata lumea participa fara sa invoce motivul ca a doua zi ar merge la serviciu. Aici e o rupere de la adevarata Traditie ortodoxa legata de Sf. Cununie, care transpare o indepartare de rolul Tainei Cununiei si o apropiere de dorinta de distractie.

Normal, in Traditia ortodoxa, nuntile se fac duminica, dupa Sf. Liturghie sau chiar in timpul ei (sunt locuri unde se pot face unite cu Sf. Liturghie). In biserica primara toate Tainele erau unite cu Sf. Liturghie. Sf. Liturghie, ca moment al venirii in lume, nasterii, propovaduirii, jertfei si invierii Mantuitorului, dadea fiecarei Taine o semnificatie superioara, prin venirea si "fizica" a Mantuitorului sa dea binecuvantarea. Avantajul e ca atat mirii cat si nuntasii pot participa si la Sf. Liturghie, se pot impartasi cu Trupul si Sangele Mantuitorului, pot fi intr-o comuniune de rugaciune mai indelungata... Apoi nuntasii pleaca la masa, care dureaza pana la 20-21. A doua zi (luni) oamenii pot sa mearga la serviciu. Eu una cand va fi momentul pt mine (daca va fi vreodata)...va anunt , voi invita oamenii la Biserica duminica dimineata si nu le voi da alte informatii legate de restaurant, ca nu as vrea sa am oameni care-mi aterizeaza la restaurant; scopul nuntii e rugaciunea in comun pt cei doi care isi unesc vietile pt vesnicie, nu imbuibarea de la restaurant.

In Romania, f multe nunti, mai ales de ortodocsi cu numele care vor "sa intre in randul lumii" (iertare daca lezez pe cineva), se fac sambata dupa-amiaza si toata lumea ramane pana duminica dimineata la nunta. Saracii ortodocsi practicanti se duc a doua zi la Sf. Liturghie si mai mult dorm in timpul ei, iar cei care sunt mai nepracticanti se bucura ca au pretext ca "sunt obositi" si nu mai se duc. Eu cred ca Dumnezeu Se uita cu multa mahnire cand vede asa ceva, ca El vine sa dea binecuvantare cand e chemat, la cheremul mirilor, iar apoi duminica, de ziua Lui, oamenii nu-L mai baga in seama sa-I calce pragul Casei.

Asa ca fratilor, sa punem si noi inceput bun si sa fixam data nuntii duminica, sa ne pregatim cu spovedanie, post si rugaciune pt impartasirea cu Sf. Taine si astfel sa indraznim si noi sa cerem binecuvantarea lui Dumnezeu pt cununia noastra! :)
Elena
frumos spus. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.12.2012, 16:22:38
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Care sunt regulile canonice ale nuntii crestine? - Parintele Ilie Cleopa

1. Cei doi tineri care vor sa se cunune unul cu altul, sa nu fie intre ei nici un fel de rudenie trupeasca sau duhovniceasca, adica din Sfantul Botez. Cununia intre rude este oprita cu desavarsire de Sfintele Canoane ale Bisericii Ortodoxe.
2. Parintii celor doi tineri trebuie sa se invoiasca si sa se uneasca la casatoria copiilor lor. Nuntile facute fara voia parintilor nu aduc bucurie copiilor si sunt canonisite de Sfantul Vasile cel Mare in canoanele 38, 40 si 42 ca si desfranarea, cu trei ani oprire de la Sfanta Impartasanie pana la impacarea celor doi tineri cu parintii lor.
3. Cei doi tineri trebuie sa se iubeasca si sa se invoiasca a se casatori unul cu altul; caci de se casatoresc fara voia lor, la indemnul parintilor sau pentru castiguri materiale, aceasta nunta nu poate dainui.
4. Logodirea celor doi tineri sa se faca cu preot, dupa randuiala Bisericii, cu cercetarea canonica cuvenita.
5. Tinerii logoditi sunt datori sa traiasca la parintii lor pana la cununia religioasa si sa-si pazeasca cu sfintenie fecioria, ca de vor gresi mai inainte sunt canonisiti de Biserica ca niste desfranati si opriti sapte ani de la Sfanta Impartasanie.
6. Mai inainte cu o saptamana sau doua de cununia religioasa cei doi tineri sunt datori sa se spovedeasca la duhovnicul lor din copilarie sau la preotul satului, cu post si rugaciuni si, daca au voie, sa se pregateasca pastru Sfanta Impartasanie.
7. Cununia religioasa se cuvine, dupa traditie, a se face dimineata, de obicei Duminica, mai inainte de inceperea Sfintei Liturghii, iar nasii mirilor sa fie crestini buni, capabili sa invete si sa povatuiasca pe calea cea buna pe finii lor.
8. Dupa slujba cununiei, cei doi tineri stau cu cununiile pe cap in mijlocul bisericii, inconjurati de credinciosi pana la sfarsitul slujbei, iar preotul da binecuvantare de Sfanta Liturghie si se roaga impreuna cu toti cei de fata pentru ajutorul celor incununati. Crezul si Tatal nostru este dator sa le zica mirele.
9. Cand preotul zice : "Cu frica de Dumnezeu, cu credinta si cu dragoste sa va apropiati" , atunci cei doi miri se apropie de Sfantul Potir si se impartasesc cu Trupul si Sangele lui Hristos, daca au voie de la duhovnicul lor.
10. Dupa terminarea Sfintei Liturghii cei doi miri sunt condusi la casa mirelui de nuntasi dupa vechea traditie ortodoxa, unde se aseaza la masa, mananca si se veselesc cu cucernicie si buna randuiala, intru slava lui Dumnezeu, precum se cuvine crestinilor.
11. Daca cei doi tineri s-au impartasit, se cuvine sa fie in curatenie pana in seara zilei urmatoare, pentru cinstea Sfintelor Taine.

Aceasta este regula canonica a celor ce se casatoresc, randuita de Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe, pe care cei mai multi crestini o calca in zilele noastre, spre a lor osanda (Dupa Hristoitia, Bunul Moral al crestinilor, cap. 26; pag. 67-69, de Sfantul Nicodim Aghioritul) . Cei ce implinesc aceste reguli crestine la casatorie, primesc binecuvantare de la Dumnezeu si duc viata linistita in familie si cu buna sporire in toate. Iar cei ce calca randuiala Bisericii la casatorie, duc viata cu multe ispite. Dupa randuiala Bisericii nu se fac cununii sambata seara, spre ziua Sfintei Duminici. Unii fac nunta cu scop de castig, spre a dobandi daruri si sume mari de bani, schimband Taina Nuntii randuita de Dumnezeu in rai, in prilej de desfranare, de sminteala si de castig pierzator de suflete spre a lor osanda. Un alt mare pacat fac tinerii care se cununa numai de ochii lumii, nu pentru nastere de copii, ci spre placere trupeasca si fac cununie si petrecere in sfintele posturi, cand nuntile sunt oprite.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.12.2012, 00:12:03
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Elena mi se pare ca are dreptate. In general sunt perfect de acord cu toate aceste idei discutate pe acest topic. Mi se pare normal ca Sfanta Taina a Nuntii sa se desfasoare duminica dupa Liturghie. Insa de asemenea este adevarat ca nuntasii chemati la petrecere, nu sunt foarte incantati de aceasta alegere si de multe ori evita sa vina (mai ales daca ii chemi din alt oras) pe motiv ca nu mai pot ajunge luni dimineata la serviciu.
Cred ca ideea e in felul urmator:
1) Daca tu si mirele tau vreti ca acest eveniment sa fie exclusiv pentru sufletul vostru, e foarte bine sa urmati toate aceste sfinte principii. Chemati doar parintii, nasii si rudele foarte apropiate fara vreo mare petrecere apoi. Mi se pare frumos si corect.
2) Daca insa va frustreaza gandul ca la acest eveniment deosebit din viata voastra sa nu fie prezenti toti cunoscutii vostri, cred ca ar trebui ca parerea lor sa conteze. Automat cand inviti multa lume la nunta, trebuie sa te gandesti in primul rand la toata aceasta masa. Mi se pare foarte aiurea sa chemi 200-300 de persoane si sa spui ca faci totul doar dupa bunul tau plac pentru ca este nunta ta.

Legat de principiul ca mirii ar trebui sa astepte cel putin trei zile dupa nunta pana la inceperea vietii conjugale...ce sa zic, ar fi frumos sa fie asa.
Cunosc insa doua cazuri similare in care s-a dorit sa fie asa, dar nu a fost. Exact ce se discuta, mireasa era chiar in perioada aceea a lunii si mirele nici n-a vrut sa auda sa astepte invocand ca a asteptat doi ani pentru acest lucru. In afara faptului ca nu s-a tinut cont de Sfanta Impartasanie, mi se pare ca s-a incalcat un principiu moral si etic. Din cate am inteles nu e chiar un caz izolat.
Prin urmare, chiar nu stiu ce sa zic legat de chestia asta. Eu cel putin sunt dezgustata de astfel de situatii. Barbati care se dau drept crestini si dupa ce s-au vazut cu sacii in caruta, nu mai au rabdare nici macar o zi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata lui Lazar Mia Mia Diverse Sarbatori 12 13.04.2014 06:18:13
putem concepe copilul sambata seara sau duminica seara? ioanaz Nunta 217 25.02.2012 23:24:49
Rugaciunea de Sambata gabi3010 Intrebari utilizatori 4 10.07.2011 14:36:19
sambata de sus podolski Generalitati 3 20.09.2008 08:55:32