Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.04.2010, 12:13:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Predica la Duminica slabanogului de la Vitezda

O scriu si pe asta, pentru ca este una din pildele cele mai dragi mie din scripturi.
A nu avea Om...Cel de la Vitezda era asa de peste 20 ani.
Inseamna multe: a nu avea omul la situatie de nevoie, a fi singur, a nu avea ajutor.
Ieri s-a vorbit la predica despre Om, prietenie, singuratate. Iata pe scurt ideile:
1. Omul de la Vitezda nu avea Om sa-l ajute sa se vindece. Fie el ruda, sau prieten care sa-l ajute in situatia de boala trupeasca sau duhovniceasca.
Si toti trecem prin asemenea situatii.
2. Singuratatea este f.grea si apasatoare si este de multe feluri: lipsa de rude, prieteni, necasatorit sau despartit/vaduv, singuratate in lume straina, singuratate la batranete.
Singuratatea nu este rea numai prin lipsa trupeasca a omului ci si prin cea sufleteasca.
3. Prietenia si iubirea de oameni este f.importanta. Sa nu lasam oamenii singuri, sa le fim Om.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.04.2010, 12:44:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da Sophia, este foarte important cel de langa noi. Nu intamplator Mantuitorul a spus ca ajutorul dat celui de langa noi este un ajutor dat lui Hristos. El a legat mantuirea de semnul nostru.

Referitor la aceasta duminica, exista si un alt aspect care merita atentie. S-a spus ca in urma tulburarii apei, doar un om se facea sanatos. Am cautat explicatii in acest sens. Cele gasite de mine se rezuma la doua raspunsuri: in vechime vorbim de nedeplinatatea harului, acum sunt toti vindecati prin Hristos, iar un alt raspuns ar fi ca acea coborare in scaldatoare era chipul botezului, ca n-avem voie niciodata sa botezam doi oameni deodata, ci numai unul. Insa, din cate stiu, se pot boteza doi copii deodata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.04.2010, 13:43:29
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
A nu avea Om...Cel de la Vitezda era asa de peste 20 ani. Inseamna multe: a nu avea omul la situatie de nevoie, a fi singur, a nu avea ajutor.
Exista pericolul de a uita de Dumnezeu asteptand omul. Un semen nu ne va putea oferi tot ceea ce avem noi nevoie si, prin urmare, asteptarea noastra se va arata intrucatva zadarnica. De aceea, toata nadejdea trebuie sa ne-o punem in Dumnezeu, singurul in masura sa ne vindece atat sufletul, cat si trupul.

Cum spune Costel, este minunata slujirea aproapelui, intrucat daca facem bine aproapelui, lui Hristos facem. Dar acest lucru ne angajeaza in primul rand pe noi, sa savarsim binele avand constiinta acestui fapt. Iar acest lucru mi se pare un lucru extrem de greu. Impietrirea inimii face sa nu-L putem vedea pe Hristos in orice om aflat in suferinta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2010, 14:01:40
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
O scriu si pe asta, pentru ca este una din pildele cele mai dragi mie din scripturi.
A nu avea Om...Cel de la Vitezda era asa de peste 20 ani.
Inseamna multe: a nu avea omul la situatie de nevoie, a fi singur, a nu avea ajutor.
Ieri s-a vorbit la predica despre Om, prietenie, singuratate. Iata pe scurt ideile:
1. Omul de la Vitezda nu avea Om sa-l ajute sa se vindece. Fie el ruda, sau prieten care sa-l ajute in situatia de boala trupeasca sau duhovniceasca.
Si toti trecem prin asemenea situatii.
2. Singuratatea este f.grea si apasatoare si este de multe feluri: lipsa de rude, prieteni, necasatorit sau despartit/vaduv, singuratate in lume straina, singuratate la batranete.
Singuratatea nu este rea numai prin lipsa trupeasca a omului ci si prin cea sufleteasca.
3. Prietenia si iubirea de oameni este f.importanta. Sa nu lasam oamenii singuri, sa le fim Om.
Ai dreptate....Intradevar singuratatea este f dureroasa cand nu ai macar un prieten adevarat la care sa poti apela si atunci ma gandesc ca singurul prieten adevarat este Iisus si familia Am fost si eu la biserica cand sa citit predica aceasta si mie imi place f mult Parintele a tinut o predica f frumoasa, spunea ca slabanogul din predica era trist., cati nu sunt si in ziua aceasta in situatia lui, dar mereu sunt cu zambetul pe buze Cuvintele acestea mi-au intrat in suflet adanc:)
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.05.2010, 21:36:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up Sa nu lasam oamenii singuri, sa le fim Om.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Prietenia si iubirea de oameni este f.importanta. Sa nu lasam oamenii singuri, sa le fim Om.
Mi-a placut foarte mult zicerea asta, Sophia.
Asa sa facem, sa ne ajute Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2012, 18:05:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Referitor la aceasta duminica, exista si un alt aspect care merita atentie. S-a spus ca in urma tulburarii apei, doar un om se facea sanatos. Am cautat explicatii in acest sens. Cele gasite de mine se rezuma la doua raspunsuri: in vechime vorbim de nedeplinatatea harului, acum sunt toti vindecati prin Hristos, iar un alt raspuns ar fi ca acea coborare in scaldatoare era chipul botezului, ca n-avem voie niciodata sa botezam doi oameni deodata, ci numai unul. Insa, din cate stiu, se pot boteza doi copii deodata.
Un raspuns la intrebarea mea, l-am gasit la Parintele Constantin Coman. El spune in acest sens, ca pana la Intrupare, interventiile lui Dumnezeu sunt episodice, izolate, spectaculoase, in comparatie cu ceea ce avea sa se intample dupa Inaltarea Sa si pogorarea Sfantului Duh. Daca pana la Intrupare, oamenii asteptau interventiile rare si extraordinare ale lui Dumnezeu, dupa Intrupare, El devine o permanenta accesibila oricand. Biserica este o scaldatoare Vitezda, dar care nu mai functioneaza dupa principiul coborarii episodice a ingerului, ci dupa principiul prezentei si intalnirii directe cu Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O predica frumoasa din Duminica Mironositelor sophia Sfanta Liturghie 3 16.05.2013 15:07:42
Prinos de recunostinta in Duminica slabanogului glykys Generalitati 2 05.07.2010 20:10:47
Vindecarea slabanogului de la scaldatoarea Vitezda. savudanmihai Intrebari utilizatori 8 31.05.2010 08:28:32
Predica la Duminica Slabanogului ani1946 Intrebari utilizatori 1 25.04.2010 09:35:40
Predica la Duminica Floriilor leopoldina Intrebari utilizatori 0 28.03.2010 15:03:49