Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.02.2012, 16:10:41
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Alta minune:
Aveti mila de un baiat mort la 17 ani ce are nevoie de niste imbracaminte, incaltaminte si sarmalute. Citeste mai jos.

CE dai saracilor cu mana ta si ce dau altii in numele tau e bogatia ce nu o mananca moliile si te bucuri de ea in veci.

BAiatul mort la 17 ani a aparut in visul unei profesoare de limba romana:
"Mi-am amintit de o discuție, de acum câțiva ani, avută cu fosta mea profesoară de lb română.

Mi-a povestit despre un tânăr din blocul în care locuia, tânăr care a copilărit cu fetele dumneaei, și care a murit la 17 ani. L-a visat după ani și ani, îmbrăcat într-o hăinuță de copil mult prea mică pentru cum arăta atunci când a murit... L-a întrebat de ce așa, când ea știa că mama lui îi dăduse de pomană brațe de haine. Atunci, în vis, tânărul a spus că, pe pământ, cât a trăit, e singurul lucru pe care el, cu mâna lui, l-a dat de pomană.

Și, acum contradicție la ceea ce am povestit mai sus. În același vis, băiatul i-a cerut niște sarmale de varză, dar printre sarmale să fie și bucățele de costiță afumată. Exact cum gătea doamna...

Doamna era foarte afectată de acest vis, de fapt de ceea ce i s-a transmis...

"

Tanarul a dat o haina de copii si cu ea a aparut imbracat in vis.

Cine e gospodina si vrea mancare buna dupa moarte, sa gateasca sarmale si sa le dea la un sarac, zicand "in numele baiatului din vis" si probabil va fi ajutatat sa primeasca si ea ceva dupa moarte. LA o excursie de 5 zile mai poti uita ceva, darmite la una la care nu te mai intorci. Ce nu dai la saraci, mai devreme sau mai tarziu la molii. Nu zic acuma sa stai dezbracat si altele dar gandeste ce ai vrea in viata viitoare si da saracilor, strainilor....

Cine poate sa scrie aceasta in numele lui, caci la punctuyl 26 zice cine o scrie, i se va distruge cartea pacatelor:
http://www.pseudepigrapha.com/apocrypha_nt/histjoe.htm

Profesorii sa invete elevii sa dea de pomana ca sa aiva in viata viitoare:
31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale.
32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.

Uite:
Cine nu are bani, poate curata debaraua si da saracilor hainele de pe acolo sau garajul de lucruri nefolositoare care sunt foarte folositoare saracilor. La cosignatie pe nimic, la satele sarace, ajutoare umanitare pe la Valea Plopului etc. Cine are bani si poate da nou e bine.

Cei ce sunt mai speriosi pot sa nu citeasca articolul precedent cu pozele calugarilor ce au slujit cu romano catolicii.

Last edited by spre_rasarit; 15.02.2012 at 17:19:11.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.02.2012, 19:51:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Rog frumos administratorul forulului, cel putin sa il avertizeze pe userul spre_rasarit, daca nu chiar sa fie bandat, pentru faptul ca face propaganda unor invataturi neconforme cu cea a Bisericii si o face pe multe topicuri.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.02.2012, 20:56:10
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Rog frumos administratorul forulului, cel putin sa il avertizeze pe userul spre_rasarit, daca nu chiar sa fie bandat, pentru faptul ca face propaganda unor invataturi neconforme cu cea a Bisericii si o face pe multe topicuri.
Subscriu pentru avertizare (nu, insa, pentru bannare) si adaug si eu rugamintea: sa cautam spre Rasarit, iar nu inspre apus!...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.03.2014, 19:21:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.pelerinortodox.com/aparit...iria-saidanya/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o intrebare pentru profesorii de religie... sau cunoscatori gheorghie Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 17.02.2012 22:55:33
Chemare la rugaciune individuala pentru conversia la credinta a dusmanilor ortodoxiei spre_rasarit Generalitati 45 21.07.2011 01:23:02
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42
Anunt pentru profesorii de religie!!! fllorina Stiri, actualitati, anunturi 0 06.09.2008 12:19:42