Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2012, 00:25:04
alexutzutaurashu23 alexutzutaurashu23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2012
Mesaje: 4
Implicit *URGENT!!*Intamplare la inmormantare care nu se intampla zilnic

Buna seara,

In urma cu patru zile, bunica mea a ajuns "sus" datorita bolilor pe care le avea, de la hepatita c, pana la cancer la ficat.Ea s-a stins la varsta de 78 de ani pe data de 20 Noiembrie 2012.In noaptea din 21 spre 22 noiembrie s-au intamplat niste lucruri cu adevarat rar intalnite, cred eu...aproximativ la ora 21:30, toata lumea plecase din camera cu cosciugul, iar rudele, cu totii, eram in camerele alaturate.La un moment dat, cu toti simtim un miros de fum puternic.Ne-am gandit ca este de la sobe, dar nu era nimic, iar in urmatoarele secunde am ramas "masca" cand m-am gandit ca bunica mea era moarta, singura in camera.M-am dus intr-un suflet in camera, si am vazut negru in fata ochilor:candela se terminase, plasticul se topise, si picase peste o canapea plina cu paie, care a luat foc.Flacarile erau pana la tavan, m-am dus intr-un suflet dupa galeti de apa, am aruncat nu mai putin de 10.Flacarile ajunsera la nu mai mult de 10 cm de capul decedatei, pana la tavan si am avut marea "bafta" ca ea nu a luat foc.Ne-am chinuit din rasputeri sa il stingem, si am reusit pana la urma.Canapeaua am dus-o afara, unde chiar si atunci mai ardea.Plamanii mei erau plini de fum, si am stat 5 minute afara sa imi iau oxigen.De atunci, flacarile alea mi-au ramas intimparite in minte, si ma gandesc la acest lucru la fiecare jumatate de ora.Ca si cand nu ar fi fost de ajuns, in aceasi noapte, aproape de miezul noptii, undeva la 23:45 a sarit siguranta generala de la panoul de curent al casei.Eram singurii din tot orasul fara curent.Am facut 15 sesizari in acea noapte la CEZ, dar echipa a ajuns abea dimineata.Pana atunci, nimeni nu a putut adormi datorita fricii si emotiti.Voi ce ziceti?Au fost semne?Bunica mea s-a stins trista, a avut dureri si boli groaznice, voia sa mai traiasca, si era destul de suparata pe una dintre fetele ei.

Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2012, 17:04:13
GGGGGG GGGGGG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2011
Locație: Romania
Mesaje: 5
Implicit

De asta nu este bine sa lasati nesupravegheata o camera in care sunt lumanari aprinse, poate conduce la nenorociri.
Cauti semne? Diavolul ti le arata neintarziat.

Condoleante!

Last edited by GGGGGG; 25.11.2012 at 17:11:48.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2012, 19:10:48
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Frumos era ca bunica sa nu fie lasata singura in camera: sa faca cineva priveghere la capul ei: fie sa-i citeasca o rugaciune, sau sa-i zica o cantare sau pur si simplu sa o privegheze.
asa e frumos si asa se practica.Cand a murit soacra mea, nu a fost lasata nici o clipa singura: am plans-o, ne-am rugat ptr ea, am citit psaltirea.In zona noastra e considerat o necuvinta sa lasi trupul celui decedat singur.

Poate ca daca tot vorbim de semne, a fost un semn sa va aduceti aminte ca aveti un om care vi-a fost aproape o viata intreaga in camera de alaturi. Poate ca a fost un semn prin care ea isi dorea macar atunci, cand era pe masa sa va aiba pe toti alaturi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.11.2012, 12:28:45
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Frumos era ca bunica sa nu fie lasata singura in camera: sa faca cineva priveghere la capul ei: fie sa-i citeasca o rugaciune, sau sa-i zica o cantare sau pur si simplu sa o privegheze.
asa e frumos si asa se practica.Cand a murit soacra mea, nu a fost lasata nici o clipa singura: am plans-o, ne-am rugat ptr ea, am citit psaltirea.In zona noastra e considerat o necuvinta sa lasi trupul celui decedat singur.

Poate ca daca tot vorbim de semne, a fost un semn sa va aduceti aminte ca aveti un om care vi-a fost aproape o viata intreaga in camera de alaturi. Poate ca a fost un semn prin care ea isi dorea macar atunci, cand era pe masa sa va aiba pe toti alaturi.
Sunt de aceeasi parere cu tine, Lore. Raposatul trebuie privegheat. Asa e crestineste, mai ales ca-n zilele acelea sufletul lui este prin preajma. Trebuie intretinuta lumanarea aprinsa, cadela. Si cum sa-l lasam singur pe cel sau cea care ne-a fost apropiat, l-am iubit, ne-a iubit...
Dar uite, comunitatea europeana interzice tinerea decedatilor in casa. Este obligatoriu, in unele zone, sa-l ducem la capela din cimitir. Sunt cimitire care nu permit ca pe timpul noptii sa ramai acolo. Si chiar de s-ar pernite, e sinistru sa iti petreci noaptea acolo iar iarna ar fi si mai rau.
Revenind la subiect, nu cred ca accidentul relatat este vreun semn. A fost o intamplare nefericita. Bine ca n-a fost mai rau.
Ceva asemanator ni s-a intamplat si noua acum multi ani cand a murit tatal meu, Dumnezeu sa-l odihneasca!. Dupa ce a fost ingropat, s-au asezat coroanele pe mormant si noi obisnuiam in fiecare zi sa mergem la mormant sa tamaiem si sa aprindem o lumanare. Intr-o zi, am lasat o lumanare aprinsa, gresit amplasata, am plecat si nu stiu cum, in timpul noptii au luat foc coroanele de pe mormant. Cineva, dintr-o curte vecina, a vazut valvataia, a anuntat vecinii si impreuna au stins focul. A fost foarte trist... ce ne-am mai speriat! parintele paroh ne-a mai linistit.
Asta este... se mai intampla si de-astea. Grija mare!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2012, 04:12:18
alexutzutaurashu23 alexutzutaurashu23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2012
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.Da, a fost o intamplare nefericita, sa nu i se intample nimanui acest lucru, mi-a ramas in minte treaba asta si...asta e...ce a fost, a fost.Mai mult, a sarit si acea siguranta dupa si a umplut paharu de "frica".Va dati seama ca toata noaptea nu am putut inchide un ochi.Este un forum Crestin Ortodox, dar daca mi se permie, rusine celor de la CEZ Romania pentru cum isi trateaza clientii.Am si zis la telefon ca este o situatie speciala, au zis ca ajung in cel mai scurt timp, si a durat 10 ore, au ajuns abea dimineata.Chipurile au program non-stop.

Asta e...ce a fost a fost.

O seara buna!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2012, 07:17:08
Aron.D Aron.D is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2012
Mesaje: 1
Implicit Condoleante!

Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2012, 10:04:30
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexutzutaurashu23 Vezi mesajul
Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.Da, a fost o intamplare nefericita, sa nu i se intample nimanui acest lucru, mi-a ramas in minte treaba asta si...asta e...ce a fost, a fost.Mai mult, a sarit si acea siguranta dupa si a umplut paharu de "frica".Va dati seama ca toata noaptea nu am putut inchide un ochi.Este un forum Crestin Ortodox, dar daca mi se permie, rusine celor de la CEZ Romania pentru cum isi trateaza clientii.Am si zis la telefon ca este o situatie speciala, au zis ca ajung in cel mai scurt timp, si a durat 10 ore, au ajuns abea dimineata.Chipurile au program non-stop.

Asta e...ce a fost a fost.

O seara buna!
In viata ni se intampla multe, si mai bune si mai rele... De am putea, ar fi bine sa le tinem minte pe cele bune si sa le uitam pe cele rele.
Alexutzu, iti doresc sa uiti spaimele si supararile acestea.
Dumnezeu s-o odihneasca pe bunica ta si pe voi sa va intareasca!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.11.2012, 10:18:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Poate v-a certat Dumnezeu ca nu aveti grija de bunica voastra cum trebuie si ca in loc sa fiti cu ea in ultimele ei ceasuri cand mai este pe pamantul asta voi erati pe aiurea.

Asta pare o neatentie omeneasca, pazita cu mila de Dumnezeu. Din cate zici nu s-a intamplat nimic nici voua, nici celei plecate la Dumnezeu...

Si de cei adormiti trebuie sa avem grija.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
*URGENT!!*Intamplare la inmormantare care nu se intampla zilnic alexutzutaurashu23 Intrebari utilizatori 2 25.11.2012 01:02:30
Cate minciuni spui zilnic? absolutep0wer Generalitati 22 19.06.2012 16:22:07
Merita urmarit urmatorul reportaj care face referire la ce se intampla in Mosuni flyboy Generalitati 1 23.03.2011 00:21:15
Diferite slujbe de inmormantare danyel Slujba inmormantarii 10 23.11.2009 14:32:37
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 20:24:00