Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 08.12.2017, 00:41:12
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Da, dar fă diferența între ucenicii Săi și fariseii. Iisus a vorbit cu ambele categorii.
Si Iisus si fariseii si apostolii dadeau zeciuiala si tineau sabatul.
Pentru ca erau iudei, toti.
Fariseii erau o comunitate de practicanti ferventi ai legii iudaice.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Acest topic este despre orice?
Ce ar trebui să scriem aici?
Aici ar trebui sa scrii doar despre Sfanta Cruce.
Nu despre zeciuiala si sabat. Nicidecum.
  #312  
Vechi 08.12.2017, 00:44:45
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Si Iisus si fariseii si apostolii dadeau zeciuiala si tineau sabatul.
Pentru ca erau iudei, toti.
Fariseii erau o comunitate de practicanti ferventi ai legii iudaice.
Da.
Deci argumentul adventistului cade.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Aici ar trebui sa scrii doar despre Sfanta Cruce.
Nu despre zeciuiala si sabat. Nicidecum.
Ne oprim.
  #313  
Vechi 08.12.2017, 00:58:45
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Da.
Deci argumentul adventistului cade.
Nu stiu. Dar nu sunt foarte sigur.
Daca ceea ce a spus Iisus oamenilor aflati sub legea iudaica nu e valabil pentru noi, inseamna ca nici Predica de pe Munte nu ar fi. Nu-i asa?
  #314  
Vechi 08.12.2017, 01:00:59
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Si eu la fel. Insa se pare că userul adventist NU s-a indepartat de biserica ci o frecventeaza destul de des. Poate mai des decat multi ortodocsi.

Absolut de acord.

Pentru unii adventisti Helen White este echivalentul sfintilor ortodocsi sau catolici.
Ce spuneti e corect DOAR daca acesti sfinti nu contrazic scrierile apostolilor.

Nici Mantuitorul Hristos si nici Sfintii Apostoli NU au invatat niciodata asa ceva.

Este irelevant pentru suflet insa este important pentru trup.
Mai degraba ajuta decat dauneaza. Pentru mine, cel putin.
Daca as reusi sa tin dietele adventiste, ar fi o mare isprava.

E incorect să pui in antiteza crestinismul cu VT.
Crestinii respecta Vechiul Testament. Il considera inspirat si implinesc prescriptiile lui, mai putin cele abrogate in NT.
Toti crestinii, inclusiv crestinii ortodocsi.

Va contraziceti singur. Lauda lui Dumnezeu, inchinarea sau rugaciunea sunt fatete ale aceleiasi lucrari sfinte: adorarea lui Dumnezeu.


Exact aceleasi lucruri se pot spune si despre crestinsmul ortodox.
Daca esti penticostal deja nu mai esti in biserica, nu o zic eu, o zic sfintii parinti si canoanele bisericii. A fi penticostal, adventist, baptist si orice alte denominatie = departare de biserica. Nu sunt mai multe biserici, e una singura si are un singur cap si acela e Hristos. Biserica lui Hristos e de pe vremea Lui nu e de ieri de azi si invaturile bisericii crede-ma ca nu-s doar cele din Noul Testament ci au o experienta de traire si s-au format de-a lungul veacurilor in functie de probleme pe care le-a intalnit. Eretici au mai fost, biserica crestina ortodoxa a ramas si va ramane in veac si e singura biserica, trup al Lui Hristos.
Pe urma a fragmenta o fraza de a mea si a lua de acolo ce iti convine sa aprobi si ce nu sa dai deoparte cu alt comentariu desi are aceeasi continuitate este o viclenie demna de draci, stii tu unde ai facut asta :)
In ceea ce priveste sfintenia, sfintii si scrierile apostolilor eu vorbeam despre acei sfinti care au tinut sinoadele ecumenice, despre acei sfinti ai pustiei, despre acei sfinti prin care Dumnezeu face minuni, care-L propovaduiesc pe Hristos si evanghelia Lui, despre acei sfinti care au intors la Dumnezeu mii de pagani, care au murit pentru credinta, mucenicii, care au stabilit ce este bine si ce este rau in biserica lui Hristos, prin sinoadele ecumenice, care au lupta impotriva ereticilor. Acum mna, daca Hellen White pe care o aduci in discutie se incadreaza in tipar o fi vreo sfanta, desi ma indoiesc de sfintenia ei sau a unuia dintre eretici/sectanti.
Eu unul cred in Hristos si in invatatura bisericii crestine ortodoxe si nu orice autoproclamat sfant sau mai stiu eu ce pseudocrestin.
Nici nu am pus in antiteza cele doua testamente ale Sfintei Scripturi, asa ai inteles tu, gresit. Eu am pus accent pe Noul Testament pentru ca el este al crestinilor si in el se gasesc evangheliile si restul invataturii crestine, Vechiul Testament si legile lui sunt ale iudeilor si doar o prefata a ce va urma, dupa cum a spus si Mantuitorul nu a venit sa strice legea ci sa o desavarseasca, sa o implineasca.
Nu mai insist cu intrumentele muzicale ca oricum o tii pe a ta si oricum era o practica a vechiului testament, in crestinism pana la papistasii eretici ai Romei nu o sa gasesti vreun instrument in adorarea lui Dumnezeu, care au introdus orga in cadrul liturghiei la porunca lui Carol al II lea. Intreaba-i pe ei de ce au facut asta.
In ceea ce priveste ortodoxia afla e ca singura care tine invatatura de credinta nealterata, nu mai fa confuzia intre invatatura de credinta si cei care o practica. Sunt oameni si oameni, unii mai ravnitori catre cele bune altii mai putin ravnitori, noi nu discutam oameni aici, discutam despre ce e drept si adevarat si ce nu.
Daca ai de gand sa judeci oamenii afla ca Hristos ne va judeca pe toti, fiecare dupa faptele noastre vom primi. Tu nici nu esti in masura sa judeci ce fac crestinii ortodocsi si nici nu ai de ce sa-i judeci ca nu ti-au gresit tie cu nimic prin prisma ortodoxiei.
Ideea e ca doar in ortodoxie gasesti mijloacele si invatatura dreapta de credinta, de aia se si numeste ortodoxie, adica dreapta credinta si sfantul apostol Pavel vorbeste despre ea si chiar in toata Scriptura gasim notiunea de dreapta credinta(inseamna ca exista si stramba credinta)
Si nu in ultimul rand, ca sa inchei cu toate aberatiile sectante
"Iata vin zile, zice Domnul, cand voi incheia cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda Legamint Nou. Insa nu ca Legamantul pe care l-am incheiat cu parintii lor in ziua cand i-am luat de mana ca sa-i scot din pamantul Egiptului. Acel Legamant ei l-au calcat, desi Eu am ramas in legatura cu ei, zice Domnul. Dar iata Legamantul pe care-l voi incheia cu casa lui Israel, dupa acele zile, zice Domnul: voi pune Legea Mea inauntru lor si pe inimile lor voi scrie si le voi fi Dumnezeu, iar ei imi vor fi Mie popor" (Ier. XXXI, 31-33). "Nimeni nu pune petic de postav nou la haina veche...; nici nu pun oamenii vin nou in burdufuri vechi... ; ci pun vin nou in burdufuri noi si amandoua se pastreaza impreuna" (Matei IX, 16-17)."Legea si proorocii au fost pana la Ioan (Botezatorul) ; de atunci imparatia lui Dumnezeu se binevesteste si fiecare se sileste spre ea" (Luca XVI, 16 ; cp. Matei XI, 12-13)
Despre Duminica Cel dintai document, care vorbeste de Duminica este "Didahia", sau "Invatatura a celor doisprezece Apostoli" - scrisa dupa ultimele cercetari, intre anii 50-70. Aici se arata ca in aceasta sarbatoare crestina se savarsea Sfanta Euharistie si se impartaseau credinciosii. "Cand va adunati - zice -in Duminica Domnului frangeti painea si multumiti dupa ce mai intai v-ati marturisit pacatele voastre, ca jertfa voastra sa fie curata" .
Un alt document este Epistola lui Barnaba (scrisa intre anii 70-130). In ea se spune despre crestinii carora le era adresata : "Noi sarbatorim cu bucurie ziua a opta, dupa sambata, in care Hristos a inviat". "Ziua a opta, dupa sambata", in care a inviat Domnul este Duminica.
Sfantul Ignatie Teoforul, episcopul Antiohiei - martirizat in anul 107, cand Traian si-a sarbatorit biruinta asupra dacilor - vorbeste de asemenea despre Duminica, in scrisoarea sa catre Magnezieni, scrisa in drum spre Roma martiriului sau. Intre crestinii din Magnezia - nu departe de Efes - se vede din scrisoare ca erau unii proveniti dintre evrei, care mai tineau inca si legea mozaica si pe care-i indeamna : "Asadar - zice el - cei care au trait in randuielile cele vechi, si au venit la nadejdea cea noua, sa nu mai tina sambata, ci duminica, in care si viata noastra a rasarit prin El (Hristos) si prin moartea Lui, pe care unii o tagaduiesc" (cap. IX, 1-2). Iar in capitolul urmator (X, 3) spune la adresa acestora : "Este o nebunie sa vorbesti de Hristos si sa traiesti ca iudeii".
In Canonul 19, Sinodul VI ecumenic aminteste indatorirea episcopului si a preotului de a invata poporul Duminica ; prin Canonul 66, acelasi Sinod atrage atentia cum trebuie sa serbeze toti crestinii Duminica.
Duminica, ziua invierii, ziua cand li s-a aratat Domnul apostolilor, ziua cand a pogorat Sfantul Duh sub chip de limbi de foc.
  #315  
Vechi 08.12.2017, 01:34:49
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
invaturile bisericii crede-ma ca nu-s doar cele din Noul Testament
Nu te cred, nu te supara.
Orice comunitate care incalca normele Noului Testament se descalifica in a mai purta numele de Biserica.
Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Eretici au mai fost, biserica crestina ortodoxa a ramas si va ramane in veac si e singura biserica, trup al Lui Hristos.
Absolut de acord. Biserica crestina, nu confesiunea ortodoxa.
Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Vechiul Testament si legile lui sunt ale iudeilor
Da, insa nu numai ale lor ci si ale crestinilor.
Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Nu mai insist cu intrumentele muzicale ca oricum o tii pe a ta si oricum era o practica a Vechiului Testament, in crestinism...
Tot din Vechiul Testament sunt si versetele care sustin vestimentatia preotilor, cultul icoanelor sau al moastelor.
Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Daca ai de gand sa judeci oamenii afla ca Hristos ne va judeca pe toti, fiecare dupa faptele noastre vom primi. Tu nici nu esti in masura sa judeci ce fac crestinii ortodocsi si nici nu ai de ce sa-i judeci ca nu ti-au gresit tie cu nimic prin prisma ortodoxiei.
Nu i-am judecat pe ortodocsi pentru ca eu sunt mai pacatos decat ei.
Dar nu uita ca nici tie nu ti-a dat nimeni dreptul sa-i judeci pe penticostali.

Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Ideea e ca doar in ortodoxie gasesti mijloacele si invatatura dreapta de credinta, de aia se si numeste ortodoxie, adica dreapta credinta si sfantul apostol Pavel vorbeste despre ea si chiar in toata Scriptura gasim notiunea de dreapta credinta(inseamna ca exista si stramba credinta)
E fals. Le gasesti si in Catolicism si Protestantism.

Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Despre Duminica Cel dintai document, care vorbeste de Duminica este "Didahia".
Aha, deci documentele Bibliei nu au vorbit nimic despre tinerea Duminicii.
Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Duminica, ziua invierii, ziua cand li s-a aratat Domnul apostolilor, ziua cand a pogorat Sfantul Duh sub chip de limbi de foc
Aceasta este corect. Nu e nimic rau in a pazi Duminica. Avem suficiente motive pentru aceasta. Insa e o greseala sa interzici unei comunitati crestine sa pazeasca Sambata, daca ea aceasta isi doreste.

Last edited by Penticostalul Traditional; 08.12.2017 at 01:42:18.
  #316  
Vechi 08.12.2017, 03:20:17
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu te cred, nu te supara.
Orice comunitate care incalca normele Noului Testament se descalifica in a mai purta numele de Biserica.

Absolut de acord. Biserica crestina, nu confesiunea ortodoxa.
Da, insa nu numai ale lor ci si ale crestinilor.

Tot din Vechiul Testament sunt si versetele care sustin vestimentatia preotilor, cultul icoanelor sau al moastelor.

Nu i-am judecat pe ortodocsi pentru ca eu sunt mai pacatos decat ei.
Dar nu uita ca nici tie nu ti-a dat nimeni dreptul sa-i judeci pe penticostali.


E fals. Le gasesti si in Catolicism si Protestantism.


Aha, deci documentele Bibliei nu au vorbit nimic despre tinerea Duminicii.

Aceasta este corect. Nu e nimic rau in a pazi Duminica. Avem suficiente motive pentru aceasta. Insa e o greseala sa interzici unei comunitati crestine sa pazeasca Sambata, daca ea aceasta isi doreste.
  1. Nu ma supar absolut deloc, e fix alegerea ce vrei sa crezi si ce nu. In schimb te-as ruga sa nu mai faci afirmatii cu sens de adevar si de crestinism cand se vede de la o posta ca astea sunt doar parerile tale neargumentate. Si modul cum trunchiezi un text, lasa de dorit intentiile tale nevinovate. "Documentele" bibliei sunt niste carti si crestinismul nu s-a oprit doar la Noul Testament cu cartile care se regasesc in el "Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris." Ev. Ioan cap21,25 si deasemenea "Multe lucruri aveam să-ți scriu; totuși, nu voiesc să ți le scriu cu cerneală și condei" Ioan III cap 1,15 si mai sunt...cauta si vei gasi ca nu s-a scris absolut totul in Noul Testament. E si logic ca acelea sunt scrisori si doar ce au considerat ei la momentele acelea au scris. Dupa epistolele sfintilor apostoli au urmat si alte epistole ale sfintilor care au urmat.
  2. Ortodoxia nu este o confesiune, o religie, se numeste ortodoxie doar pentru ca exista sectele precum penticostalii si restul, ca sa se arate deosebirea dintre invataturile de credinta
  3. Normele Noului Testament, ce indrugi tu acolo mai ? :)
  4. Referitor la "Da, insa nu numai ale lor ci si ale crestinilor." tu citesti pe sarite, mai citeste odata aici caci crestinii nu au treaba cu iudeii si legamantul lor "Iata vin zile, zice Domnul, cand voi incheia cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda Legamint Nou. Insa nu ca Legamantul pe care l-am incheiat cu parintii lor in ziua cand i-am luat de mana ca sa-i scot din pamantul Egiptului. Acel Legamant ei l-au calcat, desi Eu am ramas in legatura cu ei, zice Domnul. Dar iata Legamantul pe care-l voi incheia cu casa lui Israel, dupa acele zile, zice Domnul: voi pune Legea Mea inauntru lor si pe inimile lor voi scrie si le voi fi Dumnezeu, iar ei imi vor fi Mie popor" (Ier. XXXI, 31-33). "Nimeni nu pune petic de postav nou la haina veche...; nici nu pun oamenii vin nou in burdufuri vechi... ; ci pun vin nou in burdufuri noi si amandoua se pastreaza impreuna" (Matei IX, 16-17)."Legea si proorocii au fost pana la Ioan (Botezatorul) ; de atunci imparatia lui Dumnezeu se binevesteste si fiecare se sileste spre ea" (Luca XVI, 16 ; cp. Matei XI, 12-13)
  5. Catolicism impropriu spus(desi credca ai zis bine deoarece si-au format propria religie cu papa cap al lor) , poate romano-catolici ca asa s-au autoproclamat ei dupa schisma de biserica primara, protestantii sunt rodul romano-"catolicilor" ,iar penticostalii si restul rodul protestantilor si se tot scindeaza in "n" denominatiuni sectante si eretice.
  6. Dar sa disctuam despre ereziile sectare, si anume ca nu cinstesc sfanta cruce, nu cinstesc pe Maica Domnului, nu cinstesc pe sfinti, nu au sfinte taine, un nu continuu ,etc. Se vede si de unde sunt aceste erezii din necredinta, necredinta ca Hristos a lucrat si lucreaza prin sfintii parinti de-a lungul veacurilor, a impodobit biserica sa cu randuiala si cu frumusete, cu miliarde de sfinti care multi dintre ei nu sunt cunoscuti oamenilor, iar ereticii inca din cele mai vechi timpuri au fost rusinati si afurisiti din biserica(adica alungati) pana se indrepteaza din parerile lor proprii.

Last edited by hurricane; 08.12.2017 at 03:25:18.
  #317  
Vechi 08.12.2017, 06:12:31
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Dumneata nici măcar nu știi faptul că existau mai multe feluri de sabate. .
Ba stiu foarte bine de existenta sabatelor ceremoniale. Acestea includeau ritualuri care prefigurau lucrarea Mantuitorului. Despre acestea scrie apostolul Pavel in Coloseni cap.2 si spune ca "au fost pironite pe cruce" si "sunt umbra lucrurilor viitoare dar trupul este a lui Hristos". Aceste sunt sabatele care nu-si mai au rostul si nu mai trebuiesc tinute. Dar ... ramane sabatul zilei a saptea (sambata) pe care nici Hristos, nici apostolii nu l-au desfiintat (nu aveau cum) ci l-au pazit.
  #318  
Vechi 08.12.2017, 06:16:47
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
  1. Dar sa disctuam despre ereziile sectare, si anume ca nu cinstesc sfanta cruce, nu cinstesc pe Maica Domnului, nu cinstesc pe sfinti,
Dumneata ii faci eretici chiar si pe sfintii apostoli. Lor le corespund perfect caracteristicile enumerate de dumneata. Ei nici macar nu au pomenit-o pe Maica Domnului in epistolele lor si nu acceptau nicidecum cultul sfintilor (lucru lesne de dovedit cu Sfinta Scriptura).
  #319  
Vechi 08.12.2017, 09:25:46
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
se vede de la o posta ca astea sunt doar parerile tale neargumentate.
Sunt mai bine argumentate decat ale tale. Nu cu mult, ce-i drept.
Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
crestinismul nu s-a oprit doar la Noul Testament cu cartile care se regasesc in el
Corect. Insa Noul Testament este infailibil, pe cand crestinismul ulterior a adus si lucruri bune dar si greseli majore.
Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Ortodoxia nu este o confesiune, o religie, se numeste ortodoxie
In acest sens al termenului, eu si multi alti crestini suntem pe de-a intregul ortodocsi.
Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
crestinii nu au treaba cu iudeii si legamantul lor
Crestinii adevarati au drept Carte Sfanta, Vechiul si Noul Testament.
Si au multa treaba cu iudeii, intrucat iudeii sunt radacina iar crestinii au au fost altoiti in maslinul iudaic. Romani 11: 13-18.
Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Catolicism impropriu spus(desi credca ai zis bine deoarece si-au format propria religie cu papa cap al lor) , poate romano-catolici ca asa s-au autoproclamat ei dupa schisma de biserica primara
Exact la fel s-au atoproclamat si crestinii rasariteni, ortodocsi.
La acest capitol, nicio diferenta intre ei si catolici.
Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Dar sa disctuam despre ereziile sectare, si anume ca nu cinstesc sfanta cruce, nu cinstesc pe Maica Domnului, nu cinstesc pe sfinti, nu au sfinte taine
Discutam: cei care au alte sfinte taine decat au avut Mantuitorul Hristos si Sfintii Apostoli, au in fapt, erezii sectare. Mai ales daca le pun deasupra Noului testament si le fac conditii ale mantuirii.

Insa penticostalii si toti toti crestinii adevarati cinstesc Sfanta Cruce, cinstesc pe Maica Domnului si cinstesc pe Sfinti.
Nu li se inchina, pentru ei se inchina doar Domnului si Dumnezeului celui Adevarat. Dupa cum le-a poruncit lor Mantuitorul Hristos.

Last edited by Penticostalul Traditional; 08.12.2017 at 09:44:50.
  #320  
Vechi 08.12.2017, 10:37:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Crestinii adevarati au drept Carte Sfanta, Vechiul si Noul Testament.
Scuză-mă, n-am văzut primele minute ale transmisiei: când ziceai că te-ai tăiat la puță?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare