Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.11.2010, 22:29:01
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit "Daca faci psihologie iti pierzi sufletu"

Sunt asa deznadajduita... Am ales si eu, ca tot omu' un domeniu in care sa lucrez mai tarziu, nu stiu daca-i bine, nu stiu daca-i rau, dar trebuia sa aleg. Pentru aceasa fac studii, si in loc de incurajare am auzit care mai de care cu pareri: unii spun ca e frums ce fac, altii ca o sa-mi pierd sufletu, altii, mai rau, isi bateau joc de mine cand invatam pentru olimpiade ca am pe "sfanta psihologie" si sa-i transmit o injuratura profesorului (precizez ca nu avea legatura cu continutul, ca nu stia ce invat, pentru a zice ca l-a deranjat ceva anume)... Cred ca in orice domeniu putem alege sa fim crestini sau sa ne pierdem, de ce trebuie sa aud asemenea reactii?

Oamenii care zic acestea nu-si dau seama de impactul pe care cuvintele il pot avea, se pot transforma in obsesii sau te pot impinge in deznadejde. Sunt acei oameni care or sa-ti spuna si ca stiinta e pacat, ca stiinta zice ca nu exista Dumnezeu...Va spun sigur ca un bun om de stiinta nu va putea spune NICIODATA ca Dumnezeu nu exista!!! Macar pentru simplul fapt ca acest lucru nu e demonstrabil, ceea ce se cere pentru o concluzie stiintifica.

Ma simt pierduta intre atatea pareri, cum stiu cine are dreptate si cine nu...

Last edited by timeea89; 07.11.2010 at 22:35:07.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.11.2010, 22:47:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Ma simt pierduta intre atatea pareri, cum stiu cine are dreptate si cine nu...
Depinde cred de personalitatea ta cum vrei sa privesti aceasta incercare. Cred ca variantele posibile ale dilemei tale sunt sa ii asculti si sa ramii la munca cimpului sau la coada vacii ca o "buna crestina" sau sa fi o "rebela" de-a dreptul razvratita si sa-ti vezi de scoala pe care o urmezi :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.11.2010, 22:50:21
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Din cauza psihologiei nu ne pierdem sufletul, ni-l pierdem daca ne jucam cu vorbele si ne batem joc de altii.

Psihologia se impaca cu crednta. Eu urmaream e emisiune cu un psiholog si am observat ca sunt foarte multe lucruri in comun.

Daca Dumnezeu ti-a dat aceasta inclinatie spre psihologie inseamna ca are niste planuri cu tine, la fel cum are cu toti oamenii..

Eu, personal, nu pot sa inteleg aceste aitudini idioate din partea oamenilor, pe care le mentionezi. Este evident ca stiinta se impaca perfect cu religia si cred ca e bine sa nu iei in seama astfel de cretinisme.

Stau si ma gandesc la faptul ca ai putea ajuta multi oameni din postura de psiholog si poate chiar sa-i indrepti spre Dumnezeu.
Imi aduc aminte ce spunea unii din marii duhovnici legat de psihologie.
Ca cel care lucreaza cu sufletul omului trebuie sa se spovedeasca des pentru ca lucreaza intr-o zona sensibila. Iar despre psihologie, spunea unul dintre ei ca este o mila a lui Dumnezeu fata de oamenii din timpurile noastre. Ca oamenii nu mai merg la duhovnici si le-a lasat Dumnezeu si varianta asta.

In concluzie, poti fi sigura ca psihologia nu e rea precum nici stiinta nu este rea. Sa incercam, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa ii iertam pe ceilalti.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.11.2010, 22:57:22
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Eu cred că este un lucru bun și interesant, dar în profesarea lui nu ar trebui să te ghidezi atât pe ceea ce ai învățat în școală și pe tratatele obișnuite ci pe o înțelegere personală a mecanismelor psihologice. Ar trebui să cauți să redai oamenilor încrederea în ei nu prin intermediul medicamentelor ci prin cunoaștere de sine.

În acest sens materialele psihologiei laice, scrise în bună măsură de atei, sunt puțin folositoare și chiar dăunătoare fiindcă pleacă de la principiul metodei științifice în studierea personalității umane ceea ce e o greșeală, omul e o taină, ceva ce nu poate fi studiat empiric ci prin intuiție, prin inspirație divină. Cărțile de psihologie sunt abstracte, nepractice pentru că nu înțeleg ce este omul, autorii lor resping deseori ideea existenței sufletului și a lui Dumnezeu și din aceasta decurge o înțelegere deformată a naturii fenomenelor psihice.


Îți recomand cărțile ascetice despre lupta cu gândurile și cu patimile scrise de Sfinții călugări, acolo vei găsi explicații utile despre originea gândurilor, mișcările inimii, trezvie, închipuire de sine și altele. Cele mai bune sunt Scara, Siluan Atonitul, Patericul.


Știința atee nu poate înțelege ce efect devastator au patimile și păcatele, în special mândria, pentru că ea nu vede omul în veșnicie ci doar în condiția de animal trecător. Trebuie să ai înțelepciunea să fii rezervată față de ce este prezentat cu titlul de științific și să faci o evaluare proprie atentă a teoriilor respective, respingându-le dacă e cazul.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 07.11.2010 at 23:04:58.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.11.2010, 00:06:43
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu as intreba pe tema topicului de fata: daca faci teologie iti salvezi sufletul?

Sigur este ca daca faci psihologie sau matematica, sau chimie, sau chiar teologie, fara Hristos, iti poti pierde sufletul! Oricum, pierderea sau castigarea sufletului sunt notiuni ce nu se pot incadra in sabloane la modul general. Sunt alte variabile care intra in ecuatia mantuirii mult mai pregnant si definitoriu decat domeniul in care crestinul activeaza in aceasta viata. Sfantul Ioan Botezatorul are sfat spre mantuire pentru toti cei care-l intrebau ce sa faca. Apostolul Pavel atentioneaza insa ca nimic nu ne este de folos decat dragostea, chiar daca toate ne sunt ingaduite! si tot Apostolul Pavel spune: Toate sunt curate pentru cei curați; iar pentru cei întinați și necredincioși nimeni nu este curat, ci li s-au întinat lor și mintea și cugetul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.11.2010, 01:29:39
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Draga Timeea,nu trebuie sa desnadajduiesti!Eu cunosc o doamna psiholog care are cabinetul din cadrul spitalului de psihiatrie ca o chilie.Multe icoane,multe carti duhovnicesti si radio trinitas mai tot timpul.Este nelipsita de la Biserica,se marturiseste si se impartaseste cu regularitate si este psiholog.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.11.2010, 02:01:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Sunt asa deznadajduita... Am ales si eu, ca tot omu' un domeniu in care sa lucrez mai tarziu, nu stiu daca-i bine, nu stiu daca-i rau, dar trebuia sa aleg. Pentru aceasa fac studii, si in loc de incurajare am auzit care mai de care cu pareri: unii spun ca e frums ce fac, altii ca o sa-mi pierd sufletu, altii, mai rau, isi bateau joc de mine cand invatam pentru olimpiade ca am pe "sfanta psihologie" si sa-i transmit o injuratura profesorului (precizez ca nu avea legatura cu continutul, ca nu stia ce invat, pentru a zice ca l-a deranjat ceva anume)... Cred ca in orice domeniu putem alege sa fim crestini sau sa ne pierdem, de ce trebuie sa aud asemenea reactii?

Oamenii care zic acestea nu-si dau seama de impactul pe care cuvintele il pot avea, se pot transforma in obsesii sau te pot impinge in deznadejde. Sunt acei oameni care or sa-ti spuna si ca stiinta e pacat, ca stiinta zice ca nu exista Dumnezeu...Va spun sigur ca un bun om de stiinta nu va putea spune NICIODATA ca Dumnezeu nu exista!!! Macar pentru simplul fapt ca acest lucru nu e demonstrabil, ceea ce se cere pentru o concluzie stiintifica.

Ma simt pierduta intre atatea pareri, cum stiu cine are dreptate si cine nu...
Vă pot spune câteva lucruri din proprie experiență, fiind absolvent de psihologie ca a doua facultate.
Pe de o parte, ideea că făcând psihologie îți pierzi sufletul este o exagerare evidentă și reducționistă. Noi credem că sufletul nostru, câștigat de Cristos prin sfânta Sa jertfă și făcut viu prin Botez poate fi pierdut, numai că modalitatea de pierdere a lui se numește "păcat" și nu "psihologie".
Pe de altă parte, ceva-ceva este adevărat: poate nici o altă "știință socială" nu a fost mai alterată de semnele timpului ca psihologia. Influența unui anumit mod lipsit de Dumnezeu de a privi lumea este enormă în psihologia de azi. Noi ne închipuim că psihologia, ca și știința în general, operează cu date obiective. Eroare: psihologia e făcută de oameni pentru alți oameni: cum ar putea fi obiectivă ? Chiar sub ochii mei, adică în ultimii 20 de ani, încadrarea unor afecțiuni s-a modificat, multe dispărând și apărând altele noi. Spre exemplu, homosexualitatea, încadrată la "parafilii" în primele 3 ediții ale DSM (un fel de Larousse al psihopatologiei) a dispărut din DSM ediția a IV-a. Un reputat om de știință, profesor și șef de catedră în SUA (Le Vay), care a făcut peste 1800 de autopsii arătând că există deosebiri importante între creierul de bărbat și creierul de femeie, a fost zburat din Universitate deoarece teoria lui nu era conformă cu dogma ateistă a vremii. Ateii, care ne acuză pe noi că suntem dogmatici, suferă de un teribil dogmatism. Deosebirea este că, în timp ce dogmele noastre vin de la Dumnezeu, cele pe care se sprijină ateii nu aș putea preciza de unde vin. Ca orice lucru clădit pe nisip, și psihologia este ceva cu geometrie variabilă, teoriile se năruie odată cu fiecare generație care a crezut în ele, fiecare considerând că a ajuns, în sfârșit, la "cunoaștere științifică".
În mod deosebit aș îndrăzni să atrag atenția asupra psihoterapiei în general și mai ales asupra psihanalizei. Cine face psihanaliză se joacă cu focul. Să nu uităm că diavolul nu are acces la domeniul spiritual, în schimb domeniul psihic este locul predilect în care acționează.

Cu atât mai mult trebuie să apreciem eforturile și succesele celor care practică psihoterapie pe bază creștină. Iată, aici, un exemplu de pe alte meleaguri: http://www.idpsy.com./

Să vă ajute Dumnezeu în toate câte faceți spre gloria Lui !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.11.2010, 10:32:41
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Un reputat om de știință, profesor și șef de catedră în SUA (Le Vay), care a făcut peste 1800 de autopsii arătând că există deosebiri importante între creierul de bărbat și creierul de femeie, a fost zburat din Universitate deoarece teoria lui nu era conformă cu dogma ateistă a vremii. Ateii, care ne acuză pe noi că suntem dogmatici, suferă de un teribil dogmatism. Deosebirea este că, în timp ce dogmele noastre vin de la Dumnezeu, cele pe care se sprijină ateii nu aș putea preciza de unde vin.
Stiinta asta pe care se sprijina ateii in ideile lor impotriva lui Dumnezeu nu e stiinta, este pseudostiinta.
Sa dea Dumnezeu sa folosim spre mantuire tot ce ne-a dat.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.11.2010, 14:09:42
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Sunt asa deznadajduita... Am ales si eu, ca tot omu' un domeniu in care sa lucrez mai tarziu, nu stiu daca-i bine, nu stiu daca-i rau, dar trebuia sa aleg. Pentru aceasa fac studii, si in loc de incurajare am auzit care mai de care cu pareri: unii spun ca e frums ce fac, altii ca o sa-mi pierd sufletu, altii, mai rau, isi bateau joc de mine cand invatam pentru olimpiade ca am pe "sfanta psihologie" si sa-i transmit o injuratura profesorului (precizez ca nu avea legatura cu continutul, ca nu stia ce invat, pentru a zice ca l-a deranjat ceva anume)... Cred ca in orice domeniu putem alege sa fim crestini sau sa ne pierdem, de ce trebuie sa aud asemenea reactii?

Oamenii care zic acestea nu-si dau seama de impactul pe care cuvintele il pot avea, se pot transforma in obsesii sau te pot impinge in deznadejde. Sunt acei oameni care or sa-ti spuna si ca stiinta e pacat, ca stiinta zice ca nu exista Dumnezeu...Va spun sigur ca un bun om de stiinta nu va putea spune NICIODATA ca Dumnezeu nu exista!!! Macar pentru simplul fapt ca acest lucru nu e demonstrabil, ceea ce se cere pentru o concluzie stiintifica.

Ma simt pierduta intre atatea pareri, cum stiu cine are dreptate si cine nu...
Sigur ca psihologia este necesara.Bunaoara, noi, cei de la catedra, facem tot ce ne sta in putinta sa-i intelegem pe copii, sa gasim caile cele mai accesibile spre cunoastere, dar exista si situatii care ne depasesc si atunci apelam pentru modelarea copilului aflat in dificultate si la sprijinul psihologului. Eu cred ca si preotii si medicii, in misiunea lor se sprijina foarte mult pe psihologie.Este o stiinta necesara.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.11.2010, 11:30:05
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Stiinta asta pe care se sprijina ateii in ideile lor impotriva lui Dumnezeu nu e stiinta, este pseudostiinta.
Sa dea Dumnezeu sa folosim spre mantuire tot ce ne-a dat.
Asa e, sunt de acord, cand stiinta spune ca nu exista Dumnezeu, sau ca homosexualitatea e ceva normal de fapt e vorba de pseudostiinta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Tot timpul mi-au zis ca "daca omori, te duci in iad" Bast-et Generalitati 12 05.10.2010 17:36:21
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 16:45:38