Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.08.2011, 00:31:53
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Aceea pe care tu chiar NU o cunosti...nu inca! Si iarasi imi stanesti compasiune !....hehehe ce bine aduci cu cineva/altcineva ....hehehe
serios? ia explica-ne aia din carti .... si sa ne anunti cind o traiesti ... ti-am spus ca esti tinara si mai ai de invatat si despre iubire .....
compasiune tie care ma ignori ? sa fim seriosi ca nu stii ce inseamna ... esti confuza rau
multa iubire
Reply With Quote
  #102  
Vechi 01.08.2011, 00:32:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
ATENTIE!...S-ar putea sa se crape gheatza si te duci la fund....
Vorbesti din experienta?

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
ps. de atata "lumina" cat emani tu Listener end comp se facu intuneric desavarsit si nu am teama cat MILA !
Normal ca intunericului nu-i e teama de intuneric! Dar sa stii ca intotdeauna LUMINA alunga intunericul!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 01.08.2011, 00:40:50
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
ATENTIE!...S-ar putea sa se crape gheatza si te duci la fund....
ps. de atata "lumina" cat emani tu Listener end comp se facu intuneric desavarsit si nu am teama cat MILA !
ATENTIE .. stiu sa inot ...
ps waw ... esti claRVAZATOARE - sau o banala VINZATOARE... ca sa iti folosesc stilul in rime ? poarta ochelari ca nu vezi bine
multa iubire

Last edited by the_Listener; 01.08.2011 at 00:43:47.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 01.08.2011, 03:58:22
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Recunosc ca in suflet am 25 de ani mereu....biologicul insa apartine categoric altor trepte dar am o open mind asa ca never nu ma voi supune limitarii....regret !
A fi deschis la minte nu este un lucru rau. Totusi, atentie !
O minte deschisa la orice este precum o casa cu usile si ferestrele larg deschise, prin care poate intra oricine, orice. Nu este suficient sa avem o minte deschisa, mai este nevoie si de discernamînt; altfel, ne putem trezi cu gândirea virusata.
Cum nu stim - noi, oamenii - sa ne pazim mintea, dar mai ales sufletul ...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.08.2011, 07:14:21
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
A fi deschis la minte nu este un lucru rau. Totusi, atentie !
O minte deschisa la orice este precum o casa cu usile si ferestrele larg deschise, prin care poate intra oricine, orice. Nu este suficient sa avem o minte deschisa, mai este nevoie si de discernamînt; altfel, ne putem trezi cu gândirea virusata.
Cum nu stim - noi, oamenii - sa ne pazim mintea, dar mai ales sufletul ...
Draga mea , la virusii astia marunti precum "antevorbitorii" tai sunt absolut imuna! Stii de ce? Pt. din moment ce ii ROADE atat ce fac , ce scriu, ce citesc e clar cam ce hram poarta....si care e CALEA lor "crestineasca" plina de "iubire"(aici ma tavalesc de ras)
Si in plus eu fiind fiinta de lumina nu ma pot impiedica de cioturi...Zbor prea inalt ca sa zaresc nimicurile, caci alta este calea mea spre VIATA in ADEVAR..
Multumesc de sfat, insa sunt suficient de ancorata realitatii ca sa imi stiu alege lectura...pentru ca pana la urma despre ASTA se face vorbire....Drept care uite ma gandesc sa imi cumpar o carte ce imi face cu ochiul demult,"Cum se evita vorbirea cu prostii sau 1oo de fetze ale celuilalt" de Smart Queenie

ps. de cate ori voi gasi ceva interesant va voi anunta CU MULTA IUBIRE !

Last edited by misteria; 01.08.2011 at 07:17:49.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 01.08.2011, 09:37:13
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Si in plus eu fiind fiinta de lumina nu ma pot impiedica de cioturi...Zbor prea inalt ca sa zaresc nimicurile, caci alta este calea mea spre VIATA in ADEVAR..
intotdeauna la tine "respectul de sine" a lasat cu mult in urma realitatea..

Nu crezi ca ai o litera in plus la numele de user? ha ha ha

multa iubire
Reply With Quote
  #107  
Vechi 01.08.2011, 09:43:47
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

O sugestie pentru citit in timpul liber : "Grafologia ,ticurilor verbale" ..... Astazi :multa iubire!(aviz) In rest...nu zaresc nimic? Sunt doar pauze.....
Reply With Quote
  #108  
Vechi 01.08.2011, 10:57:40
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Firilor sensibile , amatoare de poezii le recomand un volum din 2008 al unei poete dragă mie Maria Elena Cusnir , Dialog fictiv pe marginea nopților...Vă va cuceri !
Reply With Quote
  #109  
Vechi 01.08.2011, 12:32:42
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Draga mea , la virusii astia marunti precum "antevorbitorii" tai sunt absolut imuna! Stii de ce? Pt. din moment ce ii ROADE atat ce fac, ce scriu, ce citesc e clar cam ce hram poarta....si care e CALEA lor "crestineasca" plina de "iubire" (aici ma tavalesc de ras).
Dragă misteria, este cel puțin o lipsă de respect din partea ta să te exprimi astfel despre oameni, în general, iar în cazul de față, despre interlocutorii tăi, (care sunt persoane !), fie făcând uz de cuvinte ca: "viruși mărunți", "cioturi", "nimicuri", fie prin aluzii strecurate prin titluri de cărți mai mult sau mai puțin fictive, gen "cum se evită vorbirea cu proștii" …
Citat:
Si in plus eu fiind fiinta de lumina nu ma pot impiedica de cioturi...Zbor prea inalt ca sa zaresc nimicurile, caci alta este calea mea spre VIATA in ADEVAR..
Mai cunoaștem noi niște cazuri de "ființe de lumină" (cete întregi), pline de mândrie, care urmându-și căpetenia, au căzut cu toții în adâncurile cele mai adânci, devenind astfel "ființe" ale întunericului, cunoscute și sub numele de îngerii cei răi sau diavoli, draci, duhuri necurate, duhuri rele etc.
VIAȚA în ADEVĂR = O VIAȚĂ în HRISTOS, El fiind Calea, Adevărul și Viața.
Cine crede altceva se înșeală și își face rău în primul rând sieși.

Revenind la lipsa de respect, ba chiar de bun simț, văd că se impune o precizare și anume aceea că acesta este un forum creștin ortodox, iar noi ne aflăm în subforumul "Spiritualitatea ortodoxă". Prin urmare, cei care vin aici să recomande călduros cărți anticreștine, să nu se mire dacă intervenim unii dintre noi pentru a atrage atenția asupra cărților hulitoare. Consider necesare aceste semnale de alarmă, în special pentru copiii, adolescenții, tinerii, dar și în general pentru toți cei însetați de spiritualitate ortodoxă care trec pe aici și caută lecturi de folos.

Și ca să fiu mai clară, atât cărțile pe care ni le etalezi aici cu aere de superioritate, cât și felul în care ni te prezinți ("ființă de lumină" ce zboară mult prea înalt) sunt niște provocări care vin din trufie, iar această trufie, cu care noi toți avem de luptat, este alimentată tocmai de mesajele directe sau subliminale ale "maeștrilor" esoteriști, new-age-iști, marcați de gândirea drăcească propagată de hinduism și excrescențele sale.
Ori cărțile pe care tu ni le arunci în teren sunt tocmai de această factură.
De aceea, repet: este o datorie a celor care știu despre aceste lucruri să-i pună în gardă pe toți, cu atât mai mult pe cei care ne sunt frați și surori întru Hristos.
A semnala nu înseamnă a interzice, ci aceasta vine mai ales din dorința de a trezi pe cel care este pe punctul de a cădea din "pat" (a se citi de la înălțimi iluzorii). Și cu cât este "patul" mai înalt, cu atât este mai dureroasă căderea. Cine vrea să doarmă mai departe n-are decât, dacă așa înțeleg unii a face uz de liberul arbitru. În concluzie, nu văd în ce măsură te-ai putea simți îngrădită în lecturi.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 01.08.2011, 12:38:17
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit Despre trufie

Cum putem limita trufia? Aprofundând cunoasterea lui Dumnezeu. Daca trufia vine din necunoasterea lui Dumnezeu, cunoasterea lui Dumnezeu o va alunga.

Gânditi-va la gheena, gânditi-va la toate greselile care cheama pedeapsa dumnezeiasca… Toate acestea curând va vor smeri duhul. Nu puteti asa? Nu aveti taria?

Priviti lucrurile lumii acesteia, firea omeneasca, nimicnicia omului. Când vedeti pe drum un alai de mort, orfani care plâng, o vaduva care se tânguie, suflete întristate, cugetati ca bucuriile omenesti sunt o zadarnicie, ca nu fac nici cât o umbra, nici cât un vis.

Gânditi-va la bogatii care au murit ca si ceilalti, priviti asezarile celor mari, oameni vestiti, care au fost sterse de pe fata pamântului, gânditi-va cât de puternici erau stapânii lor, iar acum din toti n-a ramas nici chiar aducerea-aminte.

In fiecare zi, daca vreti, puteti sesiza o asemenea învatatura. Nu se petrec acestea zilnic? Treburile omenesti nu sunt ele, oare, ca luate de-o roata?

Cititi, de vreti. Scripturile… Daca admirati operele filosofice, cercetati-le… Asemenea, poetii, oratorii, istoricii… Pretutindeni veti gasi, daca doriti, multe dovezi. Daca acestea nu va sunt pe plac, cugetati la firea voastra însiva, la obârsia si la sfârsitul ei. Nu esti tu mai slab decât fiarele salbatice? Ce zici? Ca le întreci cu mintea? Dar minte nu ai, caci trufia e semn ca ea-ti lipseste. Cu ce te mândresti, te rog? Cu puterea ta trupeasca? Aici animalele au întâietatea, iar puterea aceasta o au si hotii, tâlharii, ucigasii. Inteligenta ta? Dar nu-i deloc lucru inteligent sa ai despre tine o parere prea buna. Aceasta, mai ales, te lipseste de inteligenta.

Sa lepadam, asadar, trufia noastra… Sa fim umili, smeriti si sa pastram masura…

http://www.ioanguradeaur.ro/60/41-despre-trufie/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 11:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 21:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 10:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 12:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27