Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.01.2016, 21:05:47
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Draga Cezar, ceea ce scrii tu aici e exact discursul pe care il folosesc toti cei ce au conceptii ecumeniste.
.......:))))
Cătălin dragă, nici acum nu ai reușit să te abții...:)) Iar învârți placa, aceeași placă mereu! Te-ar invidia până și pretinul meu de la semnătură.
Măi, tu numai când îți amintești de mine și gata, faci "țac! ecumenistu!"
Păi aș vrea io să fiu ecumenist, zău așa! Din multe motive. Dar nu pot măi, ce să fac dacă nu pot și pace.
Ceea ce te prefaci că nu vezi din ce îți tot transmit eu, și te pitești după pancarta aia de om al tufișurilor pe care ai mâzgălit cu pana de gâscă muiată în sângele căprioarelor virtuale "jos ecumeniștii! jos dușmanii adevăratei credințe!", ceea ce refuzi deci să vezi e că îți reproșez modul taliban și gregar în care, chipurile, răspândești dreapta învățătură.
Predicatorul sumbru și lipsit de onestitate din Brașov, caricatura cugetării creștine crede că se pitește în dosul altora.
Învață mai degrabă să stai lângă ei, creștine, nu în dos...:)))

Și acuma ia zi-mi și mie, detectivule: unde ai mai depistat mișcări ecumeniste în tărtăcuța și scriitura mea, ei?
Dacă nu poți să spui clar și la obiect, înseamnă că iar te-au buit proiecțiile...
Reply With Quote
  #62  
Vechi 15.01.2016, 21:27:16
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
N-ai înțeles, frate. Teologul nu-L exclude pe Dumnezeu și tocmai, își recunoaște limitarea pe măsură ce se apropie tot mai mult de Dumnezeu. Cui dăm întâietate în ceea ce privește vechimea pământului, teologului sau omului de știință?



Aici ai dreptate, îmi pare rău că n-am reușit să mă abțin de la a face vreun comentariu. Și iartă-mă, dar nu pot fi de acord cu ideea de a da întâietatea științei în cazul de față. :)



Dacă omul de știință și-ar recunoaște limitarea nu ar mai încerca să-și explice cum a apărut Pământul și viața pe Pământ, din moment ce aceste aspecte au fost revelate, trecând într-o altă zonă a existenței, unde nu are competență și nici mijloace de cercetare.
Oh, câți teologi Îl exclud pe Dumnezeu!!! Hoho, stai liniștit, că mai degrabă îți aduc acum o mie de oameni de știință care nu Îl exclud pe Dumnezeu decât adun 10 așaziși teologi care să nu fi uitat demult de Dumnezeu... Sau care nu uită nici un minuțel să spună o groază de tâmpenii despre El.
Frate Ovidiu, o iei pe urmele lui Cătălin? Ați început să importați apă din izvoarele de sub Tâmpa?... Chiar crezi că teolog e unul care rostește cuvântul Dumnezeu dînd din cap )sau din pană) aprobator?... Teologul e o stare de spirit, frate, un mod de a fi, iar nu un flecar uitat de Însuși Dumnezeu în vorbăria lui pompoasă și absurdă...

*
Întâietate dăm lui Dumnezeu. Ce-or înțelege omuleții e deja distracție și plâns mare... Lămuritu-m-am.
*
Aici te înșeli grozav.
Frate Ovidiu, ia sema bine la ce-ți spune un pârlit hârșit în rele:
1) Prin menirea lui dată de Însuși Dumnezeu, omul de știință cercetează, observă, cugetă, emite ipoteze, verifică, elaborează modele, ordonează etc. Este un iscoditor neobosit care, când și când, se minunează de ceea ce pricepe sau abia întrezărește și, nu de puține ori contemplă cu bucurie rafinată, aleasă, măreția înțelepciunii Dumnezeiești în facerea și guvernarea lucrurilor.
2) Omul de știință are și își făruește neîncetat mijloace de cercetare și competențe. El trebuie să cunoască, să investigheze, să înțeleagă și să aplice. Nu poate trândăvi. Ce anume să cerceteze? Totul, absolut tot ce e Creația Domnului. O face în felul lui, cu mijloacele lui. Acuma, e altă discuție cum valorifică toate acestea, dacă le pune în slujba vieții sau a morții, a adevărului sau a minciunii etc. Exact la fel cum fac și teologii. Și preoții și toți care se pun singuri în ciudată opoziție cu omul de știință. Că nu de puține ori cei care mint și pocesc cel mai mult sunt nu oamenii de știință, ci slujitorii (aparenți ai) Domnului.
Regret că nu cunoști, precum constat, nimic important din viața unui om de știință. Nu știi cât de mult regret... Aș îndrăzni să spun, ca să ma înțelegi până la capăt, că asta e cu adevărat un handicap. Unul uriaș. Te lipsești astfel de o mare frumusețe, de un mare dar oferit omului de Însuși cel Care Se voiește cunoscut nu doar în extaze, ci și prin contemplația naturală și prin sudoarea frunții gânditoare.
Hai să nu picăm iar în capcana de a pune în opoziție pe omul de știință și pe teolog. O prostie ca asta e demnă de Cătălin, nu de noi.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 16.01.2016, 00:10:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De acord cu tine, între teolog și omul de știință nu ar trebui să existe conflicte și așa și este. Însă, în cazul Facerii, mă tem că există mereu acest conflict și, în acest caz, eu nu aș da întâietate științei. Asta nu înseamnă că nu sunt oameni de știință care nu își neagă adevărata obârșie, cea de la Dumnezeu. Și atunci dreptul este omul lui Dumnezeu, fie că este preot, teolog, om de știință, artist, conducător sau slujitor, bogat sau sărac...dar nu uita frate că știința nu angajează viața, de aceea nici n-o poate pricepe și nici n-o poate crea, lucru vădit. Revenind la subiectul topicului, lămurește-mă și pe mine, cu cine ținem, cu teologii ăștia înguști sau mai marii luminați ai științei? Mă refer la ăștia care susțin că vârsta Pământului ar fi de 4,3 miliarde de ani.

Last edited by ovidiu b.; 16.01.2016 at 01:25:52.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 16.01.2016, 03:18:33
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

https://youtu.be/7W33HRc1A6c

Daca tot vb de planeta

Last edited by bob2909; 16.01.2016 at 03:38:36.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.01.2016, 06:51:53
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De acord cu tine, între teolog și omul de știință nu ar trebui să existe conflicte și așa și este. Însă, în cazul Facerii, mă tem că există mereu acest conflict și, în acest caz, eu nu aș da întâietate științei. Asta nu înseamnă că nu sunt oameni de știință care nu își neagă adevărata obârșie, cea de la Dumnezeu. Și atunci dreptul este omul lui Dumnezeu, fie că este preot, teolog, om de știință, artist, conducător sau slujitor, bogat sau sărac...dar nu uita frate că știința nu angajează viața, de aceea nici n-o poate pricepe și nici n-o poate crea, lucru vădit. Revenind la subiectul topicului, lămurește-mă și pe mine, cu cine ținem, cu teologii ăștia înguști sau mai marii luminați ai științei? Mă refer la ăștia care susțin că vârsta Pământului ar fi de 4,3 miliarde de ani.
Din pacate persisti in a-mi pune intrebari la care prefer, ori nu pot, sa raspund.
Asta e jocul tau, nu al meu.
P.S. Cand spui ca stiinta nu angajeaza viata, prefer sa imi imaginez ca esti beat. Lucru scuzabil la un familist din ziua de azi. E cea mai buna ipostaza in care pot sa mi te imaginez, altminteri chiar e de rau...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 16.01.2016, 10:56:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Omul de rand e cam confuz vizavi de ceea ce este si cum este stiinta.

Educatia "materialist dialtecta si stiintifica" a facut din stiinta un Zeu si din pacate se pare ca multi si cei mai cuviosi si nu orice cuviosi,, inca din aia cu "intelect", au luat-o de buna.

Si toate parerile lor sunt emise de pe pozitia asta, se luptacu morile de vant facand din pacate, de multe ori, donquijoteasca si credinta pentru care chipurile se lupta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 16.01.2016, 22:11:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hâc ... :)))

Last edited by ovidiu b.; 16.01.2016 at 22:55:15.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 16.01.2016, 22:17:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De acord cu tine, între teolog și omul de știință nu ar trebui să existe conflicte și așa și este. Însă, în cazul Facerii, mă tem că există mereu acest conflict și, în acest caz, eu nu aș da întâietate științei.
Nu chiar. E de fapt un conflict intre o ipoteza stiintifica si o ipoteza teologica.
Asta daca vorbim de varsta Pamantului, ca asta e subiectul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 16.01.2016, 22:50:45
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu chiar. E de fapt un conflict intre o ipoteza stiintifica si o ipoteza teologica.
Asta daca vorbim de varsta Pamantului, ca asta e subiectul.
Foarte bine exprimat.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 16.01.2016, 23:01:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E de fapt un conflict intre o ipoteza stiintifica si o ipoteza teologica.
Asta daca vorbim de varsta Pamantului, ca asta e subiectul.
Și cărei ipoteze ai da întâietate?
Reply With Quote
Răspunde