Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.02.2016, 10:46:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ca sa produci unde gravitationale detectabile, trebuie sa faci ceva extrem de greu sa vibreze. Nu cred ca o sa fie omenirea capabila prea curand sa faca asta mai bine decat doua gauri negre de 29, respectiv 36 de mase solare care se combina.
Cred ca mai trebuie sa citesti odata cate mase solare ar avea gaurile alea.

Simplul fapt ca cineva calculeaza ce se intampla cand doua gauri negre se contopesc ma pune pe ganduri. E ca si cum ar calcula ce impact are un troll gigantic care trage vanturi.
Dincolo de asta, altceva am vrut sa spun. Facem niste aparate si asteptam sa gasim un anumit semnal. Daca nu-l gasim spunem ca semnalul e prea slab si ne trebuiesc aparate mai mari. In timpul asta ignoram milioane de semnale de tot felul care nu sunt ceea ce ne-am astepta sa gasim.
Spre exemplu in cazul BICEP 2 lucrurile au ramas ca inainte de anuntul triumfator al alora. Nimeni nu a spus :" ok, nu am gasit nimic deci nu a fost nici o inflatie".
Daca gasim ceva bine, daca nu e vina noastra ca nu avem aparate suficient de sensibile. Putem sta sute de ani construind aparate din ce in ce mai sensibile si chiar si cand o asemenea constructie ar deveni imposibila tot nu ne-ar trece prin cap ca teoria noastra s-ar putea sa fie gresita. Are careva alta mai buna ? Daca nu, inseamna ca semnalele pe care le primim sunt acolo dar sunt prea mici ca sa le putem detecta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.02.2016, 12:29:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Fan, fan..dar totusi.. :)

Esti sigur ca n-au sa anunte peste ceva timp ca a fost o eroare de masurare? :D

Sau chiar daca ar fi fost, si ei stiu, si nu anunta..cine poate sa-i verifice?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.02.2016 at 12:32:05.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.02.2016, 12:31:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ca sa produci unde gravitationale detectabile, trebuie sa faci ceva extrem de greu sa vibreze. Nu cred ca o sa fie omenirea capabila prea curand sa faca asta mai bine decat doua gauri negre de 29, respectiv 36 de mase solare care se combina.
Deci daca nu e reproductibil/verificabil experimental...mai este stiinta? :)

Adica hai sa fim sinceri, cine sunt mai credibili, cateva mii/milioane de oameni care spun ca s-au rugat la Dumnezeu si s-a intamplat cutare sau cutare minune in viata lor, experiment care e la indemana oricui in definitiv, SAU cativa zeci sau mai putin oameni care jura pe cuvant de pioner in unde gravitationale ca nu stiu ce lumina s-a miscat pe un ecran, cand s-au ciocnit doua gauri negre (iarasi, pe cuvant de pionier) chestie care se intampla o data la cine-stie-cate-mii-sau-milioane-de-ani si iti trebuie aparatura de nu stiu cate sute de milioane de dolari sa verifici si chiar aia poate gresi?

In plus, chestia asta nu aduce nimic nou, ci cel mult confirmarea unei teorii care exista deja de zeci de ani.
Teorie, care daca e sa fim onesti, nu ajuta practic cu nimic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.02.2016 at 12:46:51.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.02.2016, 13:03:46
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci daca nu e reproductibil/verificabil experimental...mai este stiinta? :)

Adica hai sa fim sinceri, cine sunt mai credibili, cateva mii/milioane de oameni care spun ca s-au rugat la Dumnezeu si s-a intamplat cutare sau cutare minune in viata lor, experiment care e la indemana oricui in definitiv, SAU cativa zeci sau mai putin oameni care jura pe cuvant de pioner in unde gravitationale ca nu stiu ce lumina s-a miscat pe un ecran, cand s-au ciocnit doua gauri negre (iarasi, pe cuvant de pionier) chestie care se intampla o data la cine-stie-cate-mii-sau-milioane-de-ani si iti trebuie aparatura de nu stiu cate sute de milioane de dolari sa verifici si chiar aia poate gresi?

In plus, chestia asta nu aduce nimic nou, ci cel mult confirmarea unei teorii care exista deja de zeci de ani.
Teorie, care daca e sa fim onesti, nu ajuta practic cu nimic.
Cica are aplicatii practice in imbunatatirea GPS-ului..
http://www.space.com/31905-neil-tyso...raw-video.html
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.02.2016, 13:07:06
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Teorie, care daca e sa fim onesti, nu ajuta practic cu nimic.
Energie nucleară, gps, sateliți în spațiu, ISS, Hubble... să mai continui?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.02.2016, 13:22:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Cica are aplicatii practice in imbunatatirea GPS-ului..
http://www.space.com/31905-neil-tyso...raw-video.html
Prima data cand il vad pe omul respectiv fiind onest si explicand exact cum anume se face stiinta - cat timp cineva nu are o idee mai buna se inventeaza orice pentru a tine teoria curenta in picioare. ( vezi cazul cu planeta Mercur si presupusa planeta foarte apropiata de Soare ). Daca Einstein nu ar fi creat teoria relativitatii generale am fi crezut si astazi ca exista o planeta langa soare.

Este si cazul asa ziselor gauri negre care se contopesc sau nu. Totul poate fi o imensa prostie pentru ca nu avem o idee mai buna decat relativitatea generalizata. Sau poate e adevarat si exista gauri negre care se contopesc sau nu. Dar sa-ti pariezi toti banii pe asemenea idee e periculos.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.02.2016, 14:18:44
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
.................................................. ..................
Pe scurt: exista o forta divina care a generat un eveniment initial incheiat, determinand o stare prezenta continua, incluzand toate miscarile si schimbarile active din univers, care sunt controlate si mentinute intr-un anumit echilibru si o anumita ordine care, la randul ei,nu este rodul intimplarii.

Ma bucur ca am inteles, noi oamenii moderni, macar o mica partea din ceea ce Apostolul stia acum aproape 2000 de ani. Slava lui Dumnezeu pentru toate.
Foarte frumos spus !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.02.2016, 14:24:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Energie nucleară, gps, sateliți în spațiu, ISS, Hubble... să mai continui?
Serios? Ce legatura au astea cu "radiatia gravitationala"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.02.2016, 14:28:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Cica are aplicatii practice in imbunatatirea GPS-ului..
http://www.space.com/31905-neil-tyso...raw-video.html
Ajustarea ceasului satelitilor GPS nu are legatura cu teoria undelor gravitationale.
GPS -ul functioneaza de ani de zile si fara sa fi fost detectate unde gravitationale :)

Dar o chestie nu mi-e inca clara - gaurile negre si coliziunea lor a fost observata cumva in prealabil, sau dupa ce s-a primut un semnal s-a ajuns la concluzia "trebuie sa fi fost doua gauri de negre cu mase asa si pe dincolo care s-au ciocnit"?

Oricum, ma bucur insa ca nu s-a aventurat nici un credincios "ateu" sa justifice ca treburile de genul asta inca se mai incadreaza in parametrii filosofici ai "stiintei". :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.02.2016 at 14:34:16.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.02.2016, 14:40:08
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ajustarea ceasului satelitilor GPS nu are legatura cu teoria undelor gravitationale.
GPS -ul functioneaza de ani de zile si fara sa fi fost detectate unde gravitationale :)

Dar o chestie nu mi-e inca clara - gaurile negre si coliziunea lor a fost observata cumva in prealabil, sau dupa ce s-a primut un semnal s-a ajuns la concluzia "trebuie sa fi fost doua gauri de negre cu mase asa si pe dincolo care s-au ciocnit"?

Oricum, ma bucur insa ca nu s-a aventurat nici un credincios "ateu" sa justifice ca treburile de genul asta inca se mai incadreaza in parametrii filosofici ai "stiintei". :)
GPS-ul functioneaza, dar cu o anumita precizie. Poate treaba asta va imbunatati precizia.

Oricum, nu inteleg de ce deranjeaza aceste descoperiri, in fond nu invalideaza cu nimic Evanghelia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare