Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2017, 22:20:08
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Prezenta necurata ?

Doamne ajuta ! Am o prietena care de vreo cativa ani facea ritualuri de spiritism , vrajitorie , mai mult"in gluma", insa unele in serios . Ea are 16 ani .Acum imi spune ca i se intampla tot felul de chestii ciudate : in timpul unui ritual era sa ii cada candelabrul in cap , i-au cazut obiecte grele de pe mijlocul mesei , vede umbre pe pereti , se simte stransa de gat cand vorbeste despre lucruri spirituale, insa cel mai mult spune ca are prea des cosmaruri si vede lucruri inainte de a se intampla .
Inafara faptului ca face ritualuri , este o persoana normala . Nu stiu exact ce sa zic , nu cred ca deocamdata e " posedata" , dar totusi ceva nu e bine dpdv duhovnicesc cu ea . Inca o problema este faptul ca ea nu e prea atasata de Biserica , si e o fire cam rebela .
Nu stiti ce s-ar putea oare face cu ea ? Mi-a cerut ajutorul pt ca stie ca eu sunt crestin practicant , insa nu stiu sigur ce sa ii zic ...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2017, 00:13:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi zi-i să devină o creștină practicantă. Și să-l lase pe ucidă-l toaca în pace.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2017, 06:20:44
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Inafara faptului ca face ritualuri , este o persoana normala . Nu stiu exact ce sa zic , nu cred ca deocamdata e " posedata" , dar totusi ceva nu e bine dpdv duhovnicesc cu ea . Inca o problema este faptul ca ea nu e prea atasata de Biserica , si e o fire cam rebela .
Nu stiti ce s-ar putea oare face cu ea ? Mi-a cerut ajutorul pt ca stie ca eu sunt crestin practicant , insa nu stiu sigur ce sa ii zic ...
Pai daca te joci cu leul de dupa gratii evident ca risti sa te lovesti.
Adica daca ea invoca diavolul evident ca asteapta si un raspuns.

Dar sunt curios, exact ce de invoca satana? Ritualurile astea sunt pentru un scop anume, nu sunt doar de distractie...

Sa-i zici sa se opreasca, ca altfel risca sa il tina toata viata cu ea... cu dracu nu te joci.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2017, 09:52:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
de vreo cativa ani facea ritualuri de spiritism , vrajitorie , mai mult"in gluma",...
Exista cineva care niciodata nu refuza vreo invitatie si care nu are "spirit de gluma", fiind o existenta foarte serioasa.

Odata, un cunoscut, un om admirabil si cu o vasta cultura, mi-a povestit ceva ce n-am sa uit si de la care am invatat ca astfel de glume sunt de rau augur. Odata, pe cand era la un revelion si oamenii, dupa festivitatea de intampinare a Noului An cu sampanie, obositi de dans, de bauturi si potoale se cam plictiseau prin bucatarie, in fata unui cuplu pe care nu il cunostea (prieteni de-ai prietenilor....) a sustinut ca stie sa ghiceasca in cafea. Zis si facut. Amicul tocmai sorbea dintr-o cafea. A asezat cana invers si, odata zatul uscat, i-a cerut sa-i ghiceasca. Problema e ca tipul care imi povestea habar nu avea sa ghiceasca. Sunt carti despre ghicitul in cafea. Sunt traditii si practici. Dar el era complet nul, nu ghicise in toata viata lui, spusese ca stie sa ghiceasca asa, din plictis. Ei bine, ia cana si incepe sa debiteze la intamplare. Cu sotia "beneficiarului" de fata si cu ceasca in mana, facandu-se ca studiaza cu atentie zig-zagurile zgurii, zice "Dumneata spui ca ai un copil ? Un baiat ? Ei bine, ai doi. Dumneata mai ai o fata!" Beneficiarul s-a ingalbenit. Era secretul teribil al vietii lui. Balbaind ceva despre o stare de rau, a intrerupt ghicitul. Din fericire pentru el, nevasta-sa nu a crezut o iota. Dar, dupa un timp, reintalnindu-se cu "ghicitorul" de ocazie, i-a spus ca a trecut printr-un moment teribil si s-a interesat cum de putuse afla (sau chiar...ghicise ?) asa ceva.

Lucrurile nu s-au oprit aici, desi ar fi fost foarte bine sa o fi facut. Dupa un an, alt revelion. Alt cerc de prieteni. Alta plictiseala. Amicul meu a povestit, cu haz, toata tarasenia de la revelionul trecut. Ei bine, s-a gasit cineva sa ceara sa i se ghiceasca. "Nu, asta nu mai fac! Oare nu ati inteles ca eu, de fapt, habar nu am sa ghicesc in cafea ? Nu era nici cea mai mica legatura intre urmele acelea de zat si ce debitam eu!". Nu si nu, oamenii (fiindca se adunasera martori in jurul mesei) vor sa duca provocarea la capat. Intr-o atmosfera de buna dispozitie, cer sa i se ghiceasca tipului. Biiiine. Se face cafeaua. Ceasca intoarsa. Studiul zatului. Amicul meu arboreaza expresia ingrijorata a figurii, proorocind: "Nu stiu daca e bine sa spun ce vad!" Inutil de precizat ca nu vedea nimic in zig-zagurile fara noima. "Nu stiu daca e bine sa spun, dar dumneata ai sa ai un accident. Vad bine aici un accident de masina. Hmmm! Are sa fie curand. Chiar...astazi!". Noul beneficiar a inceput sa rada. Dar parca nu era rasul lui. De la petrecere a avut grija sa ia tramvaiul in zorii zilei. Dar, spre seara, lucrurile au luat o intorsatura dramatica. Omul a venit sa isi recupereza masina fiindca trebuia sa o duca pe mama lui undeva. Dar nu au ajuns acolo. Un teribil accident i-a dus pe amandoi la spital. Cu mama lui nu stiu ce s-a intamplat, dar tipul a zacut cateva saptamani la spital, scapand cu viata. Doar cu sechele.

Inutil de precizat ca amicul meu nu mai vrea sa ghiceasca, nici daca cineva l-ar plati cu aur. De fapt, el nu e ghicior. Habar n-are. Doar a glumit...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.02.2017, 11:49:52
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Mi-a cerut ajutorul pt ca stie ca eu sunt crestin practicant , insa nu stiu sigur ce sa ii zic ...
Sa devina si ea crestina.Sa se duca la un duhovnic si sa se spovedeasca.
Intre timp , fara sa stie ea, tu roaga-te pentru ea.
Da-i sa citeasca viata Sfantului Ciprian si a Sfintei Iustina.
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...ji-119550.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare