Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.08.2009, 01:05:51
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Medicii nu sunt Dumnezeu, nu pot da viata, ei dau pronosticuri, ca pentru starea vremii... Nadejdea vindecarii nu in medici ne-o punem. Doar in Domnul prin rugaciune. ATAT!
Asa e!Off!Sa-i ajute Dumnezeu,si Maica Domnului,si Sfantul Nectarie pe oamenii bolnavi,si neputinciosi!Si multumesc pentru ajutorul dat pana acum!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.08.2009, 01:06:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Da!Dar avem si noi Sfintele moaste in Bucuresti.La manastirea Radu-Voda!Si Sfantul Nectarie a tamaduit-o pe sora mea,intr-o situatie aproape inoperabila!De aceea ma doare!Si ma deznadajduieste!Ce inseamna prognosticurile doctorilor???De ce nu fac ceva???
Casandrasa, doctorii nu sunt atotputernici, si nici atotstiutori. Iar cancerul este o boala despre care mai mult decat despre altele se pare ca nu se stie nici pe departe totul. In plus, la vindecarea si chiar si la aparitia lui se spune ca conteaza mai mult ca la alte boli factorii psihici. Sunt prea multe necunoscute ca sa se poata face un pronostic exact.
De altfel, pronosticurile medicale se fac pe baza statisticilor. Iar viata nu este incorsetata de statistici.
Stiu de multe persoane care au fost condamnate de doctori si au trait ori mult mai mult decat prognosticurile, ori s-au vindecat.

Sa stii ca supravietuirea pana la o varsta inaintata este miza cea mai importanta pentru un om. Unii si-au incheiat deja ce aveau de facut pe pamant, si de aceea mor tineri. De asta Dumnezeu ii lasa pe unii sa plece mai devreme, cu toate rugaciunile.
Sa avem incredere in El! El stie ce este bine. Sa il rugam fierbinte pentru vindecare dar sa spunem 'faca-se voia ta'. Sa nu ne agatam de cei dragi, sa ii lasam sa plece daca asa este voia lui Dumnezeu.
Vorbesc si din experienta, de aceea imi permit sa spun astfel de lucruri.
Dumnezeu sa o ajute pe sora ta, si pe tine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.08.2009, 01:10:08
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Fanni71:
''In plus, la vindecarea si chiar si la aparitia lui se spune ca conteaza mai mult ca la alte boli factorii psihici. Sunt prea multe necunoscute ca sa se poata face un pronostic exact.''


Cred!Se spune despre Tatiana Stepa,Dumnezeu s-o ierte,ca si-a pierdut parintii si fratele in ultimul an....Dureros!Nu mai ai putere sa lupti,iti pierzi forta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.08.2009, 01:18:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Fanni71:
''In plus, la vindecarea si chiar si la aparitia lui se spune ca conteaza mai mult ca la alte boli factorii psihici. Sunt prea multe necunoscute ca sa se poata face un pronostic exact.''


Cred!Se spune despre Tatiana Stepa,Dumnezeu s-o ierte,ca si-a pierdut parintii si fratele in ultimul an....Dureros!Nu mai ai putere sa lupti,iti pierzi forta!
Da. Este important si sprijinul celor dragi, deci o poti ajuta mult.
Eu stiu de o doamna, Ginette Hoppe, sotia unui teolog ortodox misionar in Albania (si luand si ea parte la munca lui), care a murit de cancer, insa a trait ultimul an jumatate cat i-a mai dat Dumnezeu de la descoperirea bolii (deja foarte avansata) intr-un mod atat de intens, atat de crestin, ca poate fi un exemplu pentru multi. Ea, sotul si prietenii ei tineau un jurnal pe un site, prayforlinette.com , dar din pacate s-au bagat unii peste situl asta. S-a publicat insa o carte. Merita citita!! Cred ca ii ajuta mult pe cei care sunt alaturi d e cineva bolnav d ecancer. Chiar daca ea a murit pana la urma.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.08.2009, 01:23:58
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da. Este important si sprijinul celor dragi, deci o poti ajuta mult.
Eu stiu de o doamna, Ginette Hoppe, sotia unui teolog ortodox misionar in Albania (si luand si ea parte la munca lui), care a murit de cancer, insa a trait ultimul an jumatate cat i-a mai dat Dumnezeu de la descoperirea bolii (deja foarte avansata) intr-un mod atat de intens, atat de crestin, ca poate fi un exemplu pentru multi. Ea, sotul si prietenii ei tineau un jurnal pe un site, prayforlinette.com , dar din pacate s-au bagat unii peste situl asta. S-a publicat insa o carte. Merita citita!! Cred ca ii ajuta mult pe cei care sunt alaturi d e cineva bolnav d ecancer. Chiar daca ea a murit pana la urma.
''Chiar daca ea a murit pana la urma.[/quote]''
Sunt eu o fire mai slaba....
Si cand era pe patul spitalului tot ea ma imbarbata pe mine....Si acum la fel...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.08.2009, 01:31:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
''Chiar daca ea a murit pana la urma.
''
Sunt eu o fire mai slaba....
Si cand era pe patul spitalului tot ea ma imbarbata pe mine....Si acum la fel...[/quote]

Curaj!
Pentru noi crestinii moartea nu mai are acelasi sens ca pentru altii, noi credem in inviere. Nu cantamcu moartea pe moarte calcand? Trebuie sa murim ocicum cu totii, dar moartea noastra este o trecere.
Povestea Ginettei este o poveste foarte frumoasa. Merita citita.
Sper sa reapara siteul.

Sa-ti mai spun ceva: sa incercam sa nu le adaugam celor dagi bolnavi si povara suferintei si angoaselor noastre. Stiu cat de greu este, dar este important sa stie ca noi le vrem binele, nu ne agatam de viata lor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2009, 01:43:06
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
''
Sunt eu o fire mai slaba....
Si cand era pe patul spitalului tot ea ma imbarbata pe mine....Si acum la fel...
Curaj!
Pentru noi crestinii moartea nu mai are acelasi sens ca pentru altii, noi credem in inviere. Nu cantamcu moartea pe moarte calcand? Trebuie sa murim ocicum cu totii, dar moartea noastra este o trecere.
Povestea Ginettei este o poveste foarte frumoasa. Merita citita.
Sper sa reapara siteul.

Sa-ti mai spun ceva: sa incercam sa nu le adaugam celor dagi bolnavi si povara suferintei si angoaselor noastre. Stiu cat de greu este, dar este important sa stie ca noi le vrem binele, nu ne agatam de viata lor.[/quote]

Sper sa apara cartea,site-ul,s-o pot citi....Adica sper sa ma ajute.
Aveti dreptate!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2009, 01:49:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Sper sa apara cartea,site-ul,s-o pot citi....Adica sper sa ma ajute.
Aveti dreptate!Doamne ajuta!
A reaparut siteul!!
http://www.prayforlynette.org/
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.08.2009, 13:42:53
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
A reaparut siteul!!
http://www.prayforlynette.org/
Trist!Foarte trist!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.08.2009, 15:59:40
liliansoare liliansoare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Mesaje: 2
Implicit matanii

va rog , poate cineva sa-mi spuna cu cine pot lua legatura sa pot lucra matanii? stiu sa lucrezbine. am lucrat pentru biserica greceasca 7 ani. tel.0726234223 sau 0724623854
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare