Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2006, 23:06:04
ion_cu_vaca ion_cu_vaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2006
Mesaje: 3
Implicit

Buna,
Locuiesc in USA. Viitoarea mea sotie e americanca, catolica.
Am fost casatorit si am divortat in urma cu vreo 2 ani. Pot sa ma recasatoresc (cunun) la biserica dupa ce am fost o data cununat?

Multumesc.
-ioan
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2006, 23:36:14
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Ioane, bine ai venit printre noi!

Sa stii ca puteai sa vii si fara vaca, mai ales ca acum suntem in post si nu avem nevoie de produsele ei... :)

Legat de intrebarea ta. Iti raspund si eu prin mai multe intrebari, care m-ar ajuta sa-ti dau un raspuns:
Esti ortodox?
Mergi la Biserica?
De ce vrei sa te cununi la Biserica? Ce semnificatie are asta pentru tine?
Viitoarea sotie catolica este practicanta?

Elena

Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2006, 01:32:11
ion_cu_vaca ion_cu_vaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2006
Mesaje: 3
Implicit

Buna Elena,

Sunt ortodox, merg la biserica de 4-5 ori pe an. Semnificatie? Vreau sa ma casatoresc *asa cum se cuvine*. Oricum, banuiesc ca raspunsul la intrebarea mea nu depinde de ceea ce o sa-ti raspund tie... nu? :-)
Viitoarea sotie a fost nascuta in familie catolica dar nu merge biserica catolica, de fapt nu merge la nici o biserica.

Intrebarea mea e simpla si clara:
In religia ortodoxa, poti sa te cununi la biserica de doua ori? (in caz ca a divortat de prima sotie)

-ioan
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2006, 05:29:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

casatoria a doua in biserica ortodoxa nu are semnificatia celei dintai, si nici slujba de la biserica nu este aceeasi, ci mult mai simpla si fara fast.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2006, 14:43:53
bld bld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2006
Mesaje: 9
Implicit

Sunt ortodox, merg la biserica de 4-5 ori pe an. Semnificatie? Vreau sa ma casatoresc *asa cum se cuvine*. Oricum, banuiesc ca raspunsul la intrebarea mea nu depinde de ceea ce o sa-ti raspund tie... nu? :-)

Pai cam depinde. Daca vrei sa faci casatoria la biserica pentru ca "asa se cuvine", atunci, nu prea imi dau seama pentru ce s-o mai faci la biserica.
Din ce am eu idee, casatoria asta, adica Sfanta Taina a Cununiei inseamna unirea("lipirea") unui barbat si a unei femei cu binecuvantarea lui Dumnezeu pentru a merge impreuna pe calea manturii sufletului. Si e valabila pana la moartea celor doi. NU SE POATE ANULA in nici un fel, din cate stiu eu. Biserica, stiu ca tolereaza(deci nu accepta!) separarea celor doi(sau divortul) in cateva cazuri exceptionale: adulter, cand cel putin unul din soti a devenit ateu/eretic, deci a parasit credinta ortodoxa sau cand sotii hotarasc impreuna sa devina monahi.
In cazul tau, chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau sau ce raspuns "corect" ai putea primi...
Mai gandeste-te la ce inseamna casatorie, mai intreaba un preot duhovnic...In rest numai bine!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.11.2006, 16:28:59
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mai "ion_cu_vaca",dupa nik-ul pe care ti l-ai ales nu s-ar zice ca locuiesti in America,si sincer te-am luat cu "mai" pentru ca nu-mi inspira o exprimare mai politicoasa nik-ul tau,ar fi trebuit sa arati respect fata de un forum crestin,totusi.......asta asa,ca sa ti se ofere la randu-ti respect.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2006, 20:18:11
ion_cu_vaca ion_cu_vaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2006
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc tuturor pt raspunsuri. Intrebarea mea a fost clara de aia am asteptat un raspuns clar. Nu am stiut daca biserica ortodoxa tolereaza o a 2-a casatorie, dar dupa cum bld a raspuns, se pare ca o tolereaza. Multumesc pt clarificare bld.

Numai bine.
-ioan
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2006, 09:53:35
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ion_cu_vaca
Buna Elena,

Sunt ortodox, merg la biserica de 4-5 ori pe an. Semnificatie? Vreau sa ma casatoresc *asa cum se cuvine*. Oricum, banuiesc ca raspunsul la intrebarea mea nu depinde de ceea ce o sa-ti raspund tie... nu? :-)
Viitoarea sotie a fost nascuta in familie catolica dar nu merge biserica catolica, de fapt nu merge la nici o biserica.

Intrebarea mea e simpla si clara:
In religia ortodoxa, poti sa te cununi la biserica de doua ori? (in caz ca a divortat de prima sotie)

-ioan
Ioane draga,

Ma bucur ca vrei sa te casatoresti la Biserica, fiindca asta inseamna ca pretuiesti binecuvantarea lui Dumnezeu in viata ta. Sa inteleg ca nu se mai poate in nici un fel continua prima ta relatie? Stii, Biserica Ortodoxa accepta casatoria a doua ca situatie extrema. Spre exemplu cand moare unul din soti sau cand unul "a plecat" cu altcineva.

Deci raspunsul e pozitiv la intrebarea ta, dar te rog sa mergi sa discuti cu un preot. Apoi sotia ta este de acord sa devina ortodoxa? Asta nu presupune sa se faca botezul inca o data, ci se citeste o rugaciune de trecere de la catolicism la ortodoxie, dar pentru asta ea ar trebui sa inteleaga de ce face asta. Poate ti se pare cam complicat ce-ti spun, dar e important ca Hristos sa nu fie prezent numai la binecuvantarea din Biserica, ci sa fie prezent tot timpul in viata voastra. Adica sa traiti mereu cu El in casa si in inima.

Domnul sa-ti calauzeasca pasii! Si te mai asteptam sa treci pe aici, cu vaca sau fara, sa ne mai spui si noua ce ai mai facut.

Elena
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2006, 10:55:44
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ion_cu_vaca
Buna,
Locuiesc in USA. Viitoarea mea sotie e americanca, catolica.
Am fost casatorit si am divortat in urma cu vreo 2 ani. Pot sa ma recasatoresc (cunun) la biserica dupa ce am fost o data cununat?

Multumesc.
-ioan
Doamne, mare este gradina Ta !
Intreaba omul ceva si voi sunteti mai ceva ca la securitate. Ce este asa greu de inteles ca a divortat omul deja.
Omul vrea sa se casatoreasca si religios. Foarte bine.
Si eu am facut acest lucru acum 7 ani. Preotii spun ca se poate de 3 ori.
Ce inseamna slujba casatoriei? Un ritual prin care cei doi soti sunt "legati" la nivel spiritual.
Te duci frumos la preot si ii ceri sa-ti dezlege prima casatorie. Este o slujba care ti se face personal.
Apoi, te casatoresti si mult noroc de aceasta data!
Sa fie intr-un ceas bun cum se zice.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.11.2006, 12:58:28
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

CM,
nu stiu daca ai dreptate . Asi vrea sa aud parerea unui bun stiutor . Am auzit de ex.ca se poate sa fie si o legatura pentru eternitate .Sint multe aspecte .
Poate ne lamureste cineva mai pe larg .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu ma simt casatorit, desi sunt!!! theofan Nunta 72 22.04.2012 13:15:38
preot divortat anaana71 Preotul 58 09.01.2011 12:30:36
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
Poti fi nas de cununie daca nu esti casatorit? ciprian22 Generalitati 16 22.03.2010 00:46:05