Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 20.10.2013, 17:09:21
daniela.florentina daniela.florentina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2013
Mesaje: 1
Implicit bucuria de a ajuns la Sfant

Deoarece mama mea este foarte bolnava- are gaura pe retina, nu vede cu ochiul drept, tensiune, bolnava cu inima, ficatul, pancreasul, stomacul..si sistemul nervos si pana acum nimeni nu a reusit sa o puna pe picioare, m-am gandit la inceputl anului 2013 sa o duc la Sfantul Nectarie in Eghina pentru a I se putea confesa si vorbi cu el in liniste si pentru vindecare, dar din pacate nu am reusit sa plecam atunci, tot din cauza ca i-a ost rau tot timpul, nici eu nu sunt mai prejos, pana acum 2 ani am fost bolnava pe sisitem nervos, am luat tratament, m-am imbolnavit cu stomacul si toate cele, iar sora mea in vara acestui an s-a imbolnavit si ea pe system nervos, Am hotarat cu sotul meu ca in septembrie v-om merge toti 4 la Sfant pentru a ne ruga lui si a ne vindeca de aceste incercari,numai ca din pacate nici acum mama si sora mea nu au reusit sa mearga cu noi, deoarece sora mea a facut o cadere urata, iar mama a ramas alaturi de ea, noi urmandu-ne drumul in cele din urma, dupa ce am vrut sa nu mai plecam, dar cred ca Sfantul ne astepta.In data de 16.09.2013 am ajuns in cele din urma la Sfantul Nectariepe insula Eghina, dupa 1 zi de mers pe drum si o noapte dormita prin port - cred ca mai bine ca nu a venit mama cu noi pentru ca nu ar fi putut sa reziste atata drum. Seara m-am culcat, stiind ca a doua zi voi merge direct la manastire. In vis mi-a aparut Sf NEctarie de la rasarit si mi s-a aratat de 3 ori fata lui, pesemne ca ma astepta.Cum m am trezit de dimineata pe nemancate am plecat impreuna cu sotul meu la manastire. Mi-am citit acatistul, mi-am facut rugaciunile, dar tot nu ma simteam implinita...parca ceva nu era bine...am plecat in cele din urma, cu gandul cu inca nu merit un semn de la El...Vineri dimineata m-am reintors la manastire, parca deja ma simteam mai impacata si mai bine cu mine, iar in momentul in care am ajuns la mormantul Sfant si am pus urechea de 3 ori am auzit batai de inima ,una dupa alta la scurt timp. in momentul ala m-am umplut de o energie si o stare nemaipomenita, chiar si mama mea cand am sunat-o in Bucuresti mi-a povestit, bolnava fiind ca in ziua aceea se simtea mai bine. Duminica inaintea de plecarea dupa insula, am trecut din nou pe la manastire sa ne luam binecuvantarea Sfantului. In momentul in care am intrat in biserica unde a slujit si unde ii era capul pus marea majoritate icoanelor emanau un miros de mir care nu exista pe pamantul asta. spre iesirea din biserica am mai trecut o data pe la icoana care mi s-a parut ca miroasea cel mai puternic dintre toate, iar in clipa in care m-am apropiat am simtit cum mirul a intrat prin nasul meu...in mainile si picioarele mele si m-a cutremurat. am iesit afara la sotul meu blocata sa-i spun ce am trait si m-am intors din nou sa mai simt o data mirosul Acela, numai ca , din pacate, icoana nu mai mirosea a nimic. Am plecat cu bucurie in suflet, multumire si multa fericire spre casa- la Bucuresti. Drumul pe care l-am parcurs a fost noaptea, inainte sa iesim din Grecia ne-am pierdut si nu reuseam sa mai iesim, numai ca deodata in fata noastra au mai aparut doua masini de nicaieri dupa care ne-am tinut pana la granite cu. Bulgaria, dupa care au disparut...dupa ce am trecut granite am simtit mirs de mir de la Sfantul Nectarie...sotul meu a spus ca in cele 2 masini erau in geri trimisi de Sfant sa ne scoata de unde pierdusem..era mult prea evident si mirosul de mir....iar pana acasa am fost calauziti de luna si parca Sfantul Nectarie statea in dreapta mea si ne pazea..asa am simtit tot drumul si am ajuns cu bine acasa. Doar cand am ajuns acasa am pus cap la cap ceea ce am trait si mi-am dat seama ca Sfantul mi s-a aratat de 3 ori in vis, de 3 ori I-am auzit inima batand, de 3 ori am mers la manastirea lui - care poarta hramul Sfintei Treimi.
Va scriu toate acestea indrumata de mama mea, deoarece atunci cand am ajuns acasa cu ce am venit eu sufleteste nimeni nu-mi poate lua, ce am trait nu stiu daca mi se va mai intampla vreodata. Acum chiar daca parca dupa ce m-am intors acolo intampin tot mai multe problem si incercari, sper ca , cu ajutorul lui Dumnezeu, a Fecioarei Maria, a Domnului Iisus Hristos prin rugaciunile lui Sfantul Nectarie sa trec peste toate sa fim sanatosi toata familia si sa ne vinecam de toate bolile trupesti si sufletesti.
Slava tie Dumnezeul nostru! Slava tie Sfantule Nectarie pentru bunatatile si iubirea pe care ne-o arati! Credeti, iubiti-l pe Sfant si el nu ne va parasi vreodata!
Daniela 25, Bucuresti
Reply With Quote
  #642  
Vechi 06.11.2013, 21:49:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://stirileprotv.ro/stiri/bizar/d...-dumnezeu.html
Reply With Quote
  #643  
Vechi 20.11.2013, 09:24:02
mishuroby mishuroby is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Mesaje: 1
Implicit Moastele Sf Nectarie se gasesc acum si in PITESTI

-Acest minunat sfant contemporan noua este acum mai aproape. Moastele sale se gasesc acum si la biserica sfintii imparati constantin si elena din pitesti. Bisericuta se afla pe strada crinului, in curtea caminului de copii(in gang la rusi, langa piata mare-pt cunoscatori). Veniti si cinstiti acest sfant care este grabnic ascultatator si ajutator! rugati-va lui si ve-ti vedea ca minunile nu intarzie sa apara!
Reply With Quote
  #644  
Vechi 24.11.2013, 00:38:13
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit Multumesc Sf Nectaie

Multumesc Sf Nectarie pentru ajutorul dat ! Saptamana aceasta am efectuat o ecografie abdominala si alte analize si toate au iesit foarte bine!!Iar cu o seara inainte de acestea m-am rugat Sf Nectarie ptr ajutor!!Ma rog in continuare Sfantului ptr sanatate sa imi treaca durerea de caop,ptr linistea sufleteasca sa-i ajute pe parintii mei dandu-le sanatate si pe matusa si unchiul meu la fel dand-le sanatate !!!Multumesc Sfinte Nectarie!!
Reply With Quote
  #645  
Vechi 29.11.2013, 21:29:58
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

As dori sa povestesc minunile prin care Dumnezeu l-a adus pe Sf Nectarie la mine, dar si pe mine, la el.

1. Anul trecut, imi doream sa ajung la Patriarhie, pentru ca aflasem ca fusesera aduse sfintele moaste ale Sf Nectarie...insa, nu aveam cu cine...deja imi pierdusem nadejdea cand, in biserica, am auzit conversatia dintre o batrana cunoscuta si o alta persoana, in ceea ce priveste biletele de tren catre Bucuresti! Astfel, am reusit sa ajung la Sf Nectarie! Desi asteptarea la rand a durat 7 ore, nu am avut nici cea mai mica stare de rau.

2.Alta data, icoana sa, din Grecia, a venit in orasul meu. Cand am ajuns la biserica in care a fost gazduita si am vazut ca alti credinciosi atingeau diferite obiecte de icoana, mi-am dat seama ca eu nu aveam nimic in acest scop...in timp ce ma gandeam daca la pangar as putea gasi ceva, un baiat cunoscut a aparut si mi-a oferit iconita pe care mi-o doream cu Sf Nectare si... a atins-o chiar el de icoana cea mare!!! Dumnezeu nu m-a lasat sa plec fara o amintire din acea vizita, pentru rugaciunile Sf Nectarie, ba chiar, a doua zi, a adus o alta persoana cunoscuta mie, o fetita, care a pozat icoana cea mare.

3.De ziua Sf Nectarie, anul acesta, ma intrebam ce ne va mai pregati sfantul. Ma gandeam ca as putea merge la Bucuresti, la manastirea unde se afla parte din moastele sale, sa iau mir. Peste cateva zile, am fost anuntata ca moastele de la Radu-Voda vor veni in orasul meu!!! Sf Nectarie a vazut ca imi doream sa-l vad si m-a scutit de un efort, iar Dumnezeu ne-a indeplinit dorinta de a ne intalni.
Insa, am plecat putin mahnita pentru ca nu am gasit mir de la sfintele sale moaste, iar mirul luat din acele hartiute triunghiulare se stersese, deoarece le introdusesem in Acatist. Peste cateva zile, prin pronia lui Dumnezeu, a Maicii Domnului si a Sf Nectarie, am vazut, pe facebook, o icoana postata de autorul acestui site si l-am adaugat. Cand am inceput sa vorbim, mi-a oferit mir! Nu de la Bucuresti, ci de la Eghina!!! Exact ce lipsea, pentru ca intalnirea mea cu Sf Nectarie sa fie completa!
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #646  
Vechi 04.12.2013, 14:40:29
mihaeladanaila mihaeladanaila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2013
Mesaje: 1
Implicit Buna

Va rog frumos , cine poate sa-mi trimita si mie mir de la Sfantul Nectarie de la Manastirea din Eghina ,am mare nevoie si poate cineva ma poate ajuta . Daca are cineva , va rog sa ma contactati la adresa de e-mail : mihaela_77_tec@yahoo.com . Va multumesc mult daca ma puteti ajuta . Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #647  
Vechi 22.01.2014, 15:17:16
andreearoxana andreearoxana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2014
Mesaje: 1
Implicit Minunile Lui Dumnezeu

As vrea sa relatez povestea mea care a inceput acum 4 ani. As dori sa precizez de la inceput ca acum sunt bine, sanatoasa slava Lui Dumnezeu si sfintilor Sai. La 30 ani fost depistata cu o boala grava, in Romania mi s-a dat un diagnostic, in Germania altul. Am urmat diverse tratamente si in Romania, si in Germania, am fost la multi medici, povestea este lunga si imi e greu sa imi reamintesc. Am suferit si o depresie foarte grava. Problemele mele de sanatate s-au rezolvat nu cu medici, ci cu ajutorul unei doamne care are har de la Dumnezeu si care trateaza foarte multe boli cu tratamente naturiste. In afara de acestea, am fost la multe masluri. De asemenea, as dori sa reamintesc si eu si sa ii multumesc Sfantului Nectarie care m-a ajutat enorm. Am fost in Bucuresti cand au fost aduse moastele Sale si am stat la rand foarte multe ore pana am ajuns la acestea. De atunci, ma simt foarte bine. Daca aveti probleme de sanatate nu uitati sa va rugati din inima (Dumnezeu si sfintii Sai fac intr-adevar minuni) si daca credeti in tratamente naturiste si in aceasta doamna careia ii multumesc enorm, scrieti-mi pe adresa kems21@yahoo.com pentru a va da numarul dumneaei in vederea insanatosirii. Multumesc Lui Dumnezeu, Maicii Domnului, Sfantului Nectarie, Sfantului Spiridon, Sfantului Nicolae, Sfantului Andrei, Sfantului Efrem si tuturor sfintilor. Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #648  
Vechi 11.02.2014, 16:13:38
Simona-sim Simona-sim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2014
Mesaje: 1
Implicit Ajutor divin

Asa cum mi-am propus!, va voi povesti mica mea minune. De multe luni m-am confruntat cu probleme ale stomacului care au evoluat spre rau. Nici eu nu am făcut tratamentele ca lumea, am plecat urechea la diverși experți care ma tot sfătuiau ca nu e nevoie de endoscopie, ca am o simplă gastrita si asa mai departe. Insa in timp, stările de rau isi făcuseră propriile Rutine si eu eram robul lor. Într-un final, am ajuns la dnul dr Pițigoi, de la spitalul Fundeni. Dupa 6 endoscopii si o luna, starile mele pot avea 3 posibile diagnostice. Acest ulcer e de asa natutaincat stomacul rămâne plin zile întregi cu resturi alimentare si de aceea a fost dificila vizualizarea lui. Daca nu a fi reusit, ar fi trebuit sa imi bage o sonda pt a drena stomacul. M-am rugat arzător înainte de ultima endoscopie, stiind cs dacă nu ar fi reușit, m-ar fi așteptat alte zile de stat in spital cu perfuzii si sonda. Dar bunul Dumnezeu m ajutat si dr a putut preleva mostră de ulcer pt biopsie. Acum ma rog ca biopsia si tomografia sa nu arate o tumoare. Ma rog neîncetat Sfântului Nectarie, Maicii Domnului si lui Iisus Hristos sa ma ajute sa ajungem cat mai rpd la un rezultat bun, si la o boala cat mai ușoară. Nu sunt un om credincios in adevărul sens al cuvântului ci ma rog mai ales când ceva merge prost in viata mea si inca o data Sfântul Nectarie si Maica Sfânta m-au ajutat inzecit. Cuvintele sunt de prisos..,.... Doamne ajuta si multă sănătate tuturor
Reply With Quote
  #649  
Vechi 26.03.2014, 19:03:40
anais_09 anais_09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 2
Implicit ajutor de la Sf Nectarie

Doresc sa multumesc Sfintului Nectarie ,Domnului Isus Hristos si Maicii Domului pentru ajutorul primit in rezolvarea problemelor de serviciu si de sanatate.Stiu ca Sfintul Nectarie ma ajuta in fiecare zi pentru vindecarea mea si a sotului meu.Slavit sa fie Domnul,Maica Sfinta si toti Sfintii nostri Parinti!
Reply With Quote
  #650  
Vechi 01.04.2014, 21:31:40
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Sfantul Nectarie m-a ajutat sa scap de niste ganduri rele care nu imi dadeau pace, dupa ce am fost si m-am rugat la Sf. Moaste de la Manastirea Radu Voda si la icoana Maicii Domnului de acolo. Doamne miluieste!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33