Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 08.03.2010, 13:07:20
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marius, cand vad oameni buni si fara rautate in jurul meu...asa niste pareri de rau am...si imi tot spun: uite Doamne cati oameni buni,crestini adevarati, fara pic de rautate in ei, numai eu sunt plina de bube si rautati
Si plang, si imi pare rau si vreau sa fac pocainta....si vreau si eu ...dar dintr-o data descopar ca mai sunt si altii la fel da rai ca si mine si in rautatea mea ma mai consolez putin...si iarasi zic: Doamne, ajuta-mi si mie si celor la fel ca mine sa ajungem sa te cunoastem doar pe Tine; da-ne Doamne smerenie, da-ne Doamne rabdare, da-ne Doamne sa ne vedem pe unde suntem...

Reply With Quote
  #102  
Vechi 08.03.2010, 14:30:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

[quote=veveritza;221679]
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul



Nu mi-ai raspuns daca esti una si aceeasi persoana cu Mariusica; din contextul postarilor se pare ca da....
Deci.....reciteste si vezi cum aduci numai vorbe de lauda la adresa parintelui care " se credea mantuit"
Si sa stii ca oriunde vei merge te vei impiedica de oameni...
Si fiindca suntem in toiul postului, las-o balta cu cleveteala pe seama "visarionistilor" pentru ca, crede-ma nu iti este de folos, nu te ajuta la cresterea duhovniceasca iar daca mai smintesti si pe altii care nu sunt in cunostinta de cauza dand loc la barfe si judecati......
Post usor si cu folos in continuare!

Nu conteaza cine sunt.

"reciteste si vezi cum aduci numai vorbe de lauda la adresa parintelui care "se credea mantuit" " ... nu e adevarat?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 08.03.2010, 14:37:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Marius, cand vad oameni buni si fara rautate in jurul meu...asa niste pareri de rau am...si imi tot spun: uite Doamne cati oameni buni,crestini adevarati, fara pic de rautate in ei, numai eu sunt plina de bube si rautati
Si plang, si imi pare rau si vreau sa fac pocainta....si vreau si eu ...dar dintr-o data descopar ca mai sunt si altii la fel da rai ca si mine si in rautatea mea ma mai consolez putin...si iarasi zic: Doamne, ajuta-mi si mie si celor la fel ca mine sa ajungem sa te cunoastem doar pe Tine; da-ne Doamne smerenie, da-ne Doamne rabdare, da-ne Doamne sa ne vedem pe unde suntem...

Ala bun si fara rautate banuiesc ca sunt eu, nu? - glumesc :-)
Eu incerc sa nu clevetesc si sa nu judec pe cineva.
Dar nu pot.
Ma furnica buricele degetelor, ma inteapa varful limbii, ca sa scriu si sa spun ce cred si ce stiu.
Iar in ce am scris, eu cred. Chiar si in paragraful de care ti-ai amintit.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 08.03.2010, 14:37:28
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Dumitru73;221733]
Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul

Nu conteaza cine sunt.

"reciteste si vezi cum aduci numai vorbe de lauda la adresa parintelui care "se credea mantuit" " ... nu e adevarat?

M-am lamurit cu ce mincinos am de a face! mariusica nu este dumitru ci dumitru este mariusica!
La revedere, drum bun si carare batuta!

Reply With Quote
  #105  
Vechi 08.03.2010, 14:44:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

[quote=veveritza;221741]
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul


M-am lamurit cu ce mincinos am de a face! mariusica nu este dumitru ci dumitru este mariusica!
La revedere, drum bun si carare batuta!

Nu ma face pe mine mincinos, pentru ca habar nu ai cu cine vorbesti.

Tot ce am spus pana acum, afirm si in continuare.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 08.03.2010, 14:50:23
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73

[I
Nu ma face pe mine mincinos, pentru ca habar nu ai cu cine vorbesti.[/i]


Tot ce am spus pana acum, afirm si in continuare.
Asa sa-ti ajute Dumnezeu!






Reply With Quote
  #107  
Vechi 08.03.2010, 14:58:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Asa sa-ti ajute Dumnezeu!






asta seamana mai mult a blestem decat a binecuvantare
Reply With Quote
  #108  
Vechi 08.03.2010, 15:07:33
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asta seamana mai mult a blestem decat a binecuvantare

Eu nu dau binecuvantari;si in plus ti-am dorit sa-ti ajute Dumnezeu la ceea ce vrei sa continui; unde era blestemul? si apoi stai linistit, de un crestin autentic nu se leaga blestemele
Reply With Quote
  #109  
Vechi 08.03.2010, 18:39:20
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

La ce oare ne folosesc replicile acide ? De ce dorim sa ne impunem punctul de vedere cand nu avem absolut nimic de castigat ?
Oare ce ne-ar zice Hristos ? Oare cate de tare se bucura diavolul ?
De ce sa-l bucuram pe acesta din urma stiind ca el este dusmanul nostru ?
Sa ne ajutam mai bine unul pe altul(mai ales ca avem acelasi scop) si sa cooperam pe drumul matuirii si nu numai, stiind ca acestea ne sunt de un real folos si bineplacute Domnului
Post cu folos in continuare dragilor
Reply With Quote
  #110  
Vechi 08.03.2010, 19:59:27
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=strajeru;221987]La ce oare ne folosesc replicile acide ? De ce dorim sa ne impunem punctul de vedere cand nu avem absolut nimic de castigat ?
Oare ce ne-ar zice Hristos ? Oare cate de tare se bucura diavolul ?
De ce sa-l bucuram pe acesta din urma stiind ca el este dusmanul nostru ?
Sa ne ajutam mai bine unul pe altul(mai ales ca avem acelasi scop) si sa cooperam pe drumul matuirii si nu numai, stiind ca acestea ne sunt de un real folos si bineplacute Domnului
Post cu folos in continuare dragilor



Ai dreptate, poate de aceasta observatie aveam nevoie mai repede, nimeni nu poate baga adevarul cu sila in casa cuiva.... si drept sa-ti spun nu am ajuns la masura de a intoarce si celalalt obraz
Oricum, interventia ta e binevenita si o sa ma conformez





Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma poate ajuta cineva? irodion Generalitati 5 05.05.2010 12:46:46
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 95 17.12.2009 14:41:51
poate ma ajuta cineva cu o informatie lenus Muzica Bisericeasca 2 02.10.2008 17:14:09
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 0 28.01.2007 18:44:16