Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.02.2010, 10:40:19
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

incepe sa ma doara capul. pana acum daca stiam de cateva secte, dar pe forum aici, am citit ca sunt mii, nu doar cateva. ce repede poate fi omul amagit.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.02.2010, 10:44:56
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
incepe sa ma doara capul. pana acum daca stiam de cateva secte, dar pe forum aici, am citit ca sunt mii, nu doar cateva. ce repede poate fi omul amagit.
Problema e ca cele pe care le numit noi secte, sunt declarate, lucreaza la vedere.
Dar vorbim de grupari ce actioneaza chiar in biserica, printre credinciosi.
Ele nu sunt chiar sectare, dar te duc pana la marginea prapastiei.
Cauta pe youtube cantarile Oastei Domnului, spre exemplu, si sa-mi spui ce parere ai.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.02.2010, 10:50:51
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Problema e ca cele pe care le numit noi secte, sunt declarate, lucreaza la vedere.
Dar vorbim de grupari ce actioneaza chiar in biserica, printre credinciosi.
Ele nu sunt chiar sectare, dar te duc pana la marginea prapastiei.
Cauta pe youtube cantarile Oastei Domnului, spre exemplu, si sa-mi spui ce parere ai.
atat timp cat Oastea Domnului este sub obladuirea BOR-ului, nu-mi fac mari griji. daca te uiti in biserica, putini cred cu adevarat. chiar daca nu mi-a placut raspunsul, un preot mi-a spus ca avem preotii pe care-i meritam. niste preoti tineri au fost la parintele Arsenie Papacioc si l-au intrebat ce se intampla cu pasivitatea celor care vin la biserica. si parintele le-a raspuns: din cauza voastra sunt asa. eu si acum ii multumesc lui Dumnezeu ca ne-a adus un preot extraordinar in parohie si ma duc de drag la biserica.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.02.2010, 10:59:02
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
atat timp cat Oastea Domnului este sub obladuirea BOR-ului, nu-mi fac mari griji. daca te uiti in biserica, putini cred cu adevarat. chiar daca nu mi-a placut raspunsul, un preot mi-a spus ca avem preotii pe care-i meritam. niste preoti tineri au fost la parintele Arsenie Papacioc si l-au intrebat ce se intampla cu pasivitatea celor care vin la biserica. si parintele le-a raspuns: din cauza voastra sunt asa. eu si acum ii multumesc lui Dumnezeu ca ne-a adus un preot extraordinar in parohie si ma duc de drag la biserica.
Ce inseamna sub obladuirea BOR?
Ce parere crezi ca ar avea parintele Arsenie daca ar participa la un astfel de spectacol?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.02.2010, 11:07:34
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Ce inseamna sub obladuirea BOR?
Ce parere crezi ca ar avea parintele Arsenie daca ar participa la un astfel de spectacol?
nu stiu, parintele Arsenie din cand in cand nu a fost de acord nici cu parintele Cleopa.
Oastea Domnului este miscare duhovniceasca în cadrul Bisericii Ortodoxe Române.
http://www.oasteadomnului.ro/acasa/scurt-istoric/
si gasesti si discutiile de pe forum despre ei:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...astea+domnului
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.02.2010, 11:16:26
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
nu stiu, parintele Arsenie din cand in cand nu a fost de acord nici cu parintele Cleopa.
Oastea Domnului este miscare duhovniceasca în cadrul Bisericii Ortodoxe Române.
http://www.oasteadomnului.ro/acasa/scurt-istoric/
si gasesti si discutiile de pe forum despre ei:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...astea+domnului
Pai ce facem?
Vorbim de viata oamenilor, de sacrificiile lor?
Sau de credinta lor?
Ei uita sa treaca multe in acel scurt istoric. Spre exemplu ca au cochetat, la un moment dat, cu secte. Nu mai stiu foarte bine, dar parca erau evanghelisti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.02.2010, 11:23:27
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Pai ce facem?
Vorbim de viata oamenilor, de sacrificiile lor?
Sau de credinta lor?
Ei uita sa treaca multe in acel scurt istoric. Spre exemplu ca au cochetat, la un moment dat, cu secte. Nu mai stiu foarte bine, dar parca erau evanghelisti.
BOR-ul nu ia pe nimeni sub obladuire, daca nu stie exact cu cine are de-aface. nu merge cu daca si parca. eu nu am auzit ca Oastea Domnului sa aiba gandire sectara, sunt in schimb foarte conservatori. dar despre visaroinisti e nasol, parintele Visarion din pacate a fost amagit de diavol. uite pe ce isi baza credinta:

"Visarion se pretinde, el însuși, purtătorul unor revelații primite direct, în urma unor „arătări”, viziuni. În predici, reproduce astfel de mesaje, prezentând dialoguri între Dumnezeu, Maica Domnului, îngeri, diavoli, sfinți, fără bază biblică și patristică. Abuzează de digresiuni, povești și descrieri imaginare, care fac, însă, deliciul adepților. Nu în ultimul rând, creează o psihoză eminamente sectară prin descrierile îngrozitoare ale sfârșitului lumii, ale chinurilor iadului etc. Are, însă, și meritul de a îndrepta adepții pe calea moralității, prin combaterea aspră a păcatelor și viciilor"
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.02.2010, 11:33:51
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
BOR-ul nu ia pe nimeni sub obladuire, daca nu stie exact cu cine are de-aface. nu merge cu daca si parca. eu nu am auzit ca Oastea Domnului sa aiba gandire sectara, sunt in schimb foarte conservatori.
Nu e chiar asa.
Aceasta luare sub obladuire a fost o solutie de compromis, aprig disputata in sanul bisericii.
S-a pus si problema scoaterii lor in afara bisericii.
Dar a fost gasita aceasta formula de compromis.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.02.2010, 11:35:25
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Doamne ajuta!;iertati-ma,dar ierodiaconului Visarion Iugulescu nu este mort?;uitati ce am gasit eu aici--http://www.popasduhovnicesc.ro/ sau aici--http://www.ierodiaconvisarion.ro/ --;
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.02.2010, 11:39:13
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
dar despre visaroinisti e nasol, parintele Visarion din pacate a fost amagit de diavol. uite pe ce isi baza credinta:

"Visarion se pretinde, el însuși, purtătorul unor revelații primite direct, în urma unor „arătări”, viziuni. În predici, reproduce astfel de mesaje, prezentând dialoguri între Dumnezeu, Maica Domnului, îngeri, diavoli, sfinți, fără bază biblică și patristică. Abuzează de digresiuni, povești și descrieri imaginare, care fac, însă, deliciul adepților. Nu în ultimul rând, creează o psihoză eminamente sectară prin descrierile îngrozitoare ale sfârșitului lumii, ale chinurilor iadului etc. Are, însă, și meritul de a îndrepta adepții pe calea moralității, prin combaterea aspră a păcatelor și viciilor"
Asta cred ca e luata de la pr David.
Cam asa e, foarte, foarte pe scurt.
"Ucenicii" dansului pretind chiar mai mult decat atat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma poate ajuta cineva? irodion Generalitati 5 05.05.2010 12:46:46
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 95 17.12.2009 14:41:51
poate ma ajuta cineva cu o informatie lenus Muzica Bisericeasca 2 02.10.2008 17:14:09
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 0 28.01.2007 18:44:16