Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.02.2010, 11:39:57
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Nu e chiar asa.
Aceasta luare sub obladuire a fost o solutie de compromis, aprig disputata in sanul bisericii.
S-a pus si problema scoaterii lor in afara bisericii.
Dar a fost gasita aceasta formula de compromis.
nici nu te contrazic nici nu-ti dau dreptate, nu sunt atat de bine informata, dar am incredere in BOR.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.02.2010, 11:41:58
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Asta cred ca e luata de la pr David.
Cam asa e, foarte, foarte pe scurt.
"Ucenicii" dansului pretind chiar mai mult decat atat.
faptul ca ei cred in aratari, deja mie mi-e de ajuns...chiar si asa pe scurt.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.02.2010, 11:44:00
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasart Vezi mesajul
Doamne ajuta!;iertati-ma,dar ierodiaconului Visarion Iugulescu nu este mort?;uitati ce am gasit eu aici--http://www.popasduhovnicesc.ro/ sau aici--http://www.ierodiaconvisarion.ro/ --;
Doamne ajuta!
da, a murit acum 2-3 ani
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.02.2010, 11:46:11
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
nici nu te contrazic nici nu-ti dau dreptate, nu sunt atat de bine informata, dar am incredere in BOR.
Informatia asta o gasesti in cartile lui Traian Dorz, unul din liderii gruparii de la inceput.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.02.2010, 11:47:58
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasart Vezi mesajul
Doamne ajuta!;iertati-ma,dar ierodiaconului Visarion Iugulescu nu este mort?;uitati ce am gasit eu aici--http://www.popasduhovnicesc.ro/ sau aici--http://www.ierodiaconvisarion.ro/ --;
Doamne ajuta!
nu stiu daca a murit sau nu. acum ar avea 88 de ani, deci e posibil sa traiasca.

"- într-o vreme, Călăuza a apărut cu binecuvântarea P.S. Galaction (fie s-a obținut în grabă, fie nu s-a obținut deloc, căci la ora actuală se publică fără nici o binecuvântare).

- la inițiativa pr. paroh Ion Grigore, s-a desființat gruparea de la 11 Iunie. Visarion s-a retras, bătrân, la Comarnic, dar adepții s-au regrupat la alte biserici: Sf. Pantelimon, Sf. Mina, Sf. Silvestru, Sf. Nicolae Șelari, Toți Sfinții, Sf. Stelian, Mătăsari etc. De asemenea, au puternice nuclee în țară: Constanța, Iași, Botoșani, Craiova, Tulcea, Timișoara, Arad."
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.02.2010, 11:48:04
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
faptul ca ei cred in aratari, deja mie mi-e de ajuns...chiar si asa pe scurt.
vezi sa nu te auda geo.nektarios ca te trage de urechi :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.02.2010, 11:48:43
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Informatia asta o gasesti in cartile lui Traian Dorz, unul din liderii gruparii de la inceput.
nu pot decat sa-ti mai spun odata ca am incredere in BOR.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.02.2010, 12:03:18
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
BOR-ul nu ia pe nimeni sub obladuire, daca nu stie exact cu cine are de-aface. nu merge cu daca si parca. eu nu am auzit ca Oastea Domnului sa aiba gandire sectara, sunt in schimb foarte conservatori. dar despre visaroinisti e nasol, parintele Visarion din pacate a fost amagit de diavol. uite pe ce isi baza credinta:

"Visarion se pretinde, el însuși, purtătorul unor revelații primite direct, în urma unor „arătări”, viziuni. În predici, reproduce astfel de mesaje, prezentând dialoguri între Dumnezeu, Maica Domnului, îngeri, diavoli, sfinți, fără bază biblică și patristică. Abuzează de digresiuni, povești și descrieri imaginare, care fac, însă, deliciul adepților. Nu în ultimul rând, creează o psihoză eminamente sectară prin descrierile îngrozitoare ale sfârșitului lumii, ale chinurilor iadului etc. Are, însă, și meritul de a îndrepta adepții pe calea moralității, prin combaterea aspră a păcatelor și viciilor"
Pai si despre Par.Nicodim Mandita au iesit vorbe urate,la fel si despre gruparea sa numita ,,Manditari''. Acum tre sa credem toate acestea pt ca le-am gasit intr-o carte de sectologie prea exagerata a(Dumnezeu sa-l ierte) Pr.David ? Pai dupa sfintia sa aproape toata ortodoxia romana este divizata in secte si grupari.
Oare sa fi avut greseala Par.Visarion sau Par.Nicodim Mandita? Hristos ne spune : Dupa faptele lor ii veti cunoaste.
Personal am studiat indeaproape miscarea Pr.Visarion(merg la Biserica Sf.Pantelimon din Bucuresti - Calea Mosilor din anul 200,biserica unde sunt ucenici ai Par Visarion) pentru a vedea ce greseli are invatatura sa si pt a le combate.Insa...sunt 10 ani de atunci si nu gasit nimic(desi as fi vrut).
Se pot vedea si cuvantarile preotilor si ierarhilor ca au luat parte la slujba de inmormantare a Par.Visarion.
Iar despre ''Manditari'' pot spune ca nu doar i-am cunoscut ci am fost unul dintre ei lucrand la editura ce difuzeaza cartile parintelui(Agapis).Pot spune ca traire ca a fratilor de acolo nu exista decat in manastire(ei practicand calugaria alba).
Cat despre O.D o parte este coordonata de la Sibiu si este conform regulilor ortodoxe iar cealalta a luat-o de mult timp pe aratura.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.02.2010, 12:04:28
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
nu pot decat sa-ti mai spun odata ca am incredere in BOR.
Asta inseamna ca nu te-ar deranja ca de sf Dumitru sa auzi pe dealul patriarhiei niste muzica asa cu stiu baietii astia sa cante, cu chitari, cu orgi, etc. :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.02.2010, 12:06:40
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Asta inseamna ca nu te-ar deranja ca de sf Dumitru sa auzi pe dealul patriarhiei niste muzica asa cu stiu baietii astia sa cante, cu chitari, cu orgi, etc. :)
mai intai sa-i aud. deocamdata eu am aflat de putin timp de ei si aici pe forum. de ce oare? daca erau asa galagiosi si respinsi de BOR cred ca auzeam mai de mult.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma poate ajuta cineva? irodion Generalitati 5 05.05.2010 12:46:46
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 95 17.12.2009 14:41:51
poate ma ajuta cineva cu o informatie lenus Muzica Bisericeasca 2 02.10.2008 17:14:09
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 0 28.01.2007 18:44:16