Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2014, 17:58:56
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit Convertiri vs Convertiri

Am citit in ultimul timp mai multe convertiri de la alte credinte la ortodoxie... multi dintre autori fiind persoane care au studiat teologie, preoti, monahi dar si mireni. Am observat cat de bogate sunt relatarile si trairile lor, unora le-a luat ani de zile de cercetari(dogmatice si istorice)si treceri prin alte credinte pana au ajuns in sfarsit "acasa"(unii nici nu auzisera vreodata de ortodoxie) - nefiind abordati/chemati de alte persoane cum se intampla in Romania cu fluturasi, cu evanghelia la usa sau ca te cheama superiorul de la servici la adunare.
Apoi am vrut sa vad ce zic cei care s-au convertit de la ortodoxism la alte credinte despre noi... dar nu am gasit aproape nimic ceva de genul celor spuse mai sus. Am gasit putine relatari in general ale ortodocsilor trecuti la alte credinte, dar si acelea foarte scurte, neclare, abstracte, mai mult din motive exterioare... persoane care au plecat/vor sa plece din ortodoxie dar nici macar nu cunosc minimul dogmatic/istoric al acesteia. Motive de convertire ale acestora din urma care am gasit ex:"catolicismul e mai comod/accesibil/occidental", "am vazut la stiri despre un calugar care a facut nustiu ce... ce fel de religie e ortodoxia asta?!", "ortodoxii sunt mai inapoiati dpdv material/economic", aici pe forum -nu voi da numele- "pentru ca Rosariul era mai accesibil decat Paraclisul Maicii Domnului"... nici o persoana dintre acestea(in cazul forumurilor) nu raspundeau sau evitau la intrebarile dogmatice adresate de ceilalti, nici chiar celor a caror credinta voiau s-o adopte. Mai mult, se parea ca nu aveau idee nici care este adevarul sustinut de una sau de alta(nu stia ce lasa si la ce trece).

Doar cateva exemple ca sa intelegeti la ce fel de convertiri ma astept in schimb(dar sunt foarte multe de acestea pe net.):

I.(pentru catolici)
PARTEA 1 http://www.familiaortodoxa.ro/2010/0...l-nazianzului/

PARTEA 2 http://www.familiaortodoxa.ro/2012/0...l-nazianzului/

PARTEA 3 http://www.familiaortodoxa.ro/2012/0...devarului-iii/

II.(pentru catolici)
http://www.familiaortodoxa.ro/2011/0...r-din-romania/

III.(pentr protestanti/catolici)

http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...regatiei-sale/

IV.(pentr protestanti)
http://www.impantokratoros.gr/conver...estant.ro.aspx

V.(pentru iudei, protestanti, catolici)

Am deschis acest subiect ca poate cunoasteti voi convertiri reale -asemenea celor din link-uri caci eu nu am gasit(de preferat in romana)- de la ORTODOXIE la alte "adevaruri" facute de persoane care intradevar au cautat/studiat adevarul si care cunosteau bine invataturile credintei pe care o lepadase(ortodoxe), nu din motive exterioare sau orbeste sau prin ademenire de catre altcineva. Poate cei din alte denominațiuni crestine sau de alte religie cunosc mai bine asemenea exemple si ar putea posta linkuri(daca sunt cumva interzise postari ale convertirilor de la ortodoxie la alte credinte pe acest forum va rog sa-mi trimiteti pe pm).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2014, 21:34:43
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Bun topic, si chiar as vrea sa imi recomande si mie cineva cateva carti despre convertiri la ortodoxie a diferiti oameni, as vrea sa citesc cat mai multe
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2014, 22:45:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu este in intentia mea sa particip la vreun "razboi al convertirilor". Nici in ceea ce priveste numarul lor, care ar fi mai mare intr-o parte ori in alta, fiindca eu cunosc destule cazuri de convertiri atat de la ortodoxie la catolicism cat si invers. Nici in ceea ce priveste motivatiile, care intr-o parte ar fi parelnice, daca nu meschine de-a dreptul, pe cand in altele ar veni direct de la Sfantul Duh.

Ceea ce am vazut, aceea pot spune cu siguranta. Si anume am vazut cum, din 1990 si pana acum 2 ani cand eram la curent cu ultimele date, numarul parohiilor romano-catolice din Bucuresti si imprejurimi a crescut de la 9 la 21.

In toata istoria Bisericii romano-catolice de pana la perioada interbelica inclusiv, indiferent ca vorbim de Transilvania sau de Regat, au predominat, de departe, cei de alte etnii decat cea romana. Romano-catolici erau svabi, unguri, ceangai, bulgari etc, etc. Dar foarte putini romani. Aceasta situatie s-a schimbat foarte recent. Abia in ultimele decenii, pentru prima data in istoria ei, Biserica romano-catolica e majoritar romaneasca. Acest lucru nu poate fi explicat decat prin convertiri recente.

Am mai fost martor cum, in 1990, s-au organizat doua parohii greco-catolice din Bucuresti: cea de la Acvila si cea care, teoretic, era pe Polona (dar practic pe Mihai Bravu, preotul ortodox refuzand vreo 17 ani sa predea biserica de pe Polona proprietarului de drept). Aceste doua parohii greco-catolice reinfiintate corespundeau cu realitatea interbelica: atunci tot doua parohii unite erau in Bucuresti, compuse din ardeleni veniti la munca in noua Capitala a Romaniei Mari. Fenomenul greco-catolicismului la romani regateni era cvasi-necunoscut. Astazi, exista 7 parohii greco-catolice in Bucuresti. Numai o minoritate dintre enoriasii lor mai sunt "ardeleni de susa", in timp ce majoritatea greco-catolicilor bucuresteni (inclusiv eu) nu au nici o legatura cu Ardealul. Pentru prima data in istoria ei de 3 secole, Biserica Greco-Catolica tinde sa devina o Biserica pan-romaneasca. Acest lucru se poate explica intr-un singur mod: prin convertiri de la ortodoxie. Numai in Ramnicu Vâlcea si imprejurimi exista 5 parohii greco-catolice, care au in frunte preoti care au fost ortodocsi, dar s-au convertit impreuna cu buna parte din enoriasii lor. Nimic nu-i leaga de Ardeal. Sunt romani regateni.

Desigur, nu putem vorbi de convertiri in masa. Dumnezeu da fiecaruia lumina convertirii dupa un plan numai de El stiut. Iar timpul Bisericii Catolice este altul decat timpul oamenilor. Totusi, putem vorbi de o tendinta, din moment ce, pentru Bucuresti, "plamanul apusean" a crescut de la 9 la 21, iar "plamanul rasaritean" de la 2 la 7.

Dintre convertirile mai celebre, demne de a fi "studii de caz", amintesc aici doar trei: a Fericitului Vladimir Ghica, a arhimandritului Teodosie Bontas si a arhimandritului Daniil Ciubotariu. Niciunul dintre acestia trei nu a aruncat cu piatra in Biserica Ortodoxa in care crescusera pana atunci. Ei s-au convertit atunci cand, ca si mine, au descoperit ca exista identitate intre Biserica Catolica si Biserica primului mileniu. O celebra declaratie a Fer. Vladimir este (reproduc din memorie) "am devenit catolic pentru fi mai deplin ortodox".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2014, 01:47:08
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

@Mihnea Dragomir... inteleg ce vrei sa spui numai ca nu vorbeam despre numarul de convertiri ci felul lor... ca asa poate sunt mai multi ortodocsi convertiti in ultimul timp la protestantism decat invers. Si poate numarul de catolici sa fi crescut cum spui dar nu gasesc nicaieri relatarile lor, sau daca le gasesc(sincer) i-mi vine a rade sau mai bine nu-ti vine a crede de motivele lor. Dar cresterea la o anumita confesiune poate fi nu neaparat prin convertire... daca un protestant cum se spune pe la noi "pocait" se converteste automat apar inca vreo 5 in familie... Subiectul nu este despre cati se convertesc... ci mi-ar place sa citesc de ce au facuto... in ce nu erau de acord cu invatatura(nu pacatele oamenilor) ortodoxa, unde au cautat? ce i-a convins? etc... de preferat relatarile lor si nu a altora despre ei si nu oameni care au fost invatati despre ortodoxie dupa ce au trecut la alta credinta.

Un musulman misionar trimis in mai multe tari din rasarit cat si occident(recent convertit la ortodoxism in uk) spunea ca in Arabia muti crestini filipinezi care merg acolo la munca, pentru a avea salarul mai mare(asa e legea la ei-daca nu esti musulman ai salarul mic) se convertesc la islam iar cand se intorc inapoi in tara lor sun iarasi crestini... asemenea convertiri pentru mine nu valoreaza mare lucru... la fel cum si lepadarea de o credinta la casatorie pentru ca viitorul sot/sotie te roaga si altele asemenea...

Cat despre Vladimir Ghica am citit(despre ceilalti nu am gasit) si nu scrie nicaieri de ce sa convertit... decat ca vroia sa fie si mai ortodox... nimic concret, care dogma/invatatura din ortodoxie nu il convingea? ceva mai detaliat, argumente... plus ca ce am citit eu nu e relatarea lui despre el ci a altora... (nu zic ca e fals ce am citit despre el-nu stiu)si eu as putea scrie o convertire minunata cu nu stiu cate argumente puse pe seama unui convertit.

Nu stiu daca ai citit exemplele date de mine cuvant cu cuvant(oameni sinceri care chiar pot fi verificati). La ceva asemanator ma asteptam.

Last edited by Dennis; 05.08.2014 at 02:10:14.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2014, 02:28:11
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Bun topic, si chiar as vrea sa imi recomande si mie cineva cateva carti despre convertiri la ortodoxie a diferiti oameni, as vrea sa citesc cat mai multe
cateva exemple pe net(unii din acesti convertiti au si carti cu marturisirile lor):

http://www.familiaortodoxa.ro/catego...-contemporane/ (in josul paginii la "Older Entries" se mai deschid si altele)

http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...-la-ortodoxie/ (la sfarsitul articolelor sunt si alte link-uri)

http://www.impantokratoros.gr/conver...odoxie.ro.aspx
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2014, 02:57:50
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu este in intentia mea sa particip la vreun "razboi al convertirilor"
Nu am avut intentia de a incepe un razboi al convertirilor ci, citind mai multe convertiri la ortodoxie in ultimul timp am zis "ia sa vad ce zic si cei care ne-au parasit despre noi" si chiar m-a mirat ca nu prea am gasit, decat cazuri cu motive neserioase, comice sau persoane care nu stiau nici macar minimul din invatatura ortodoxa, doar motive exterioare, rapid si fara prea multa cercetare dogmatica etc... comparativ cu anii de framantari, cercetari/studii, despre adevar al exemplelor pe care le-am dat(si se mai pot da multe asemnea)...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2014, 10:57:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dennis Vezi mesajul
in ce nu erau de acord cu invatatura(nu pacatele oamenilor) ortodoxa, unde au cautat?
E vorba, aici, de un criteriu de deosebire a duhurilor, despre care am mai vorbit cu alte ocazii. O convertire adevarata, una care vine de la Sfantul Spirit si nu de alte spirite, nu se face IN CONTRA a ceva, nu se face nefiind de acord cu ceva. Ci PENTRU ceva. Sau, mai degraba, pentru Cineva.
In limbaj psihologic asta s-ar traduce prin: motivatia actului de convertire trebuie sa fie pozitiva, si nu negativa.
Daca cineva vine la catolicism pentru ca (sau IN PRIMUL RAND pentru ca) nu e de acord cu invatatura ortodoxa, ca sa nu mai vorbim din reactie la pacatele oamenilor, atunci acela nu e pe un bun drum. Primii care cerceteaza acest lucru (sau ar trebui sa o faca) sunt preotii catolici care primesc asemenea cereri de convertire. O cerere intemeiata pe atractie este admisa imediat (sau foarte repede, in orice caz). O cerere intemeiata pe respingere este amanata, postulantul fiind trimis la lectura, meditatie si rugaciune.

In aceasta lumina putem intelege mai bine ce a spus Fericitul Vladimir Ghica si de ce el a devenit catolic spre a fi mai pe deplin ortodox. El a descoperit ceva ce toti convertitii au descoperit (ori ar fi trebuit sa o faca): Domnul, personal si prin ucenicii Sai, a lasat o singura Biserica si o singura invatatura. Iar cea care corespunde cel mai bine, in zilele noastre, Bisericii aceleia si invataturii aceleia este Biserica Catolica. Recunoastem aceasta dupa ortodoxia ei, fervoarea ei, unitatea ei, spiritul ei universal, evanghelizator si misionar.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2014, 16:57:11
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
E vorba, aici, de un criteriu de deosebire a duhurilor, despre care am mai vorbit cu alte ocazii. O convertire adevarata, una care vine de la Sfantul Spirit si nu de alte spirite, nu se face IN CONTRA a ceva, nu se face nefiind de acord cu ceva. Ci PENTRU ceva. Sau, mai degraba, pentru Cineva.
In limbaj psihologic asta s-ar traduce prin: motivatia actului de convertire trebuie sa fie pozitiva, si nu negativa.
Daca cineva vine la catolicism pentru ca (sau IN PRIMUL RAND pentru ca) nu e de acord cu invatatura ortodoxa, ca sa nu mai vorbim din reactie la pacatele oamenilor, atunci acela nu e pe un bun drum. Primii care cerceteaza acest lucru (sau ar trebui sa o faca) sunt preotii catolici care primesc asemenea cereri de convertire. O cerere intemeiata pe atractie este admisa imediat (sau foarte repede, in orice caz). O cerere intemeiata pe respingere este amanata, postulantul fiind trimis la lectura, meditatie si rugaciune.

In aceasta lumina putem intelege mai bine ce a spus Fericitul Vladimir Ghica si de ce el a devenit catolic spre a fi mai pe deplin ortodox. El a descoperit ceva ce toti convertitii au descoperit (ori ar fi trebuit sa o faca): Domnul, personal si prin ucenicii Sai, a lasat o singura Biserica si o singura invatatura. Iar cea care corespunde cel mai bine, in zilele noastre, Bisericii aceleia si invataturii aceleia este Biserica Catolica. Recunoastem aceasta dupa ortodoxia ei, fervoarea ei, unitatea ei, spiritul ei universal, evanghelizator si misionar.
Sincer i-mi pare ca faceti diversiune(intentionat) de la subiect... ma asteptam sa postati link-uri cu ceva asemanator celor postate de mine(doar ca de la ortodoxie la alte religii sau confesiuni) nu sa discutam despre lucruri care deviaza/camufleaza link-urile.

Cat despre cat de ortodoxa este Biserica Catolica si cati se convertesc la ea puteti deschide un alt thread (pentru ca nu va voi face jocul incepand o contrazicere pe aceasta tema aici-cred ca asta si intentionati:sa se discute despre orice altceva numai ca acele link-uri si/sau lipsa celor cerute de mine de la altii sa se piarda printre discutii). Va rog nu va suparati dar asa i-mi pare mie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.08.2014, 17:19:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dennis Vezi mesajul
Sincer i-mi pare ca faceti diversiune(intentionat) de la subiect...
Nu inteleg de ce vi se pare ca fac diversiune, nici pe ce baza ma inzestrati cu rele intentii. Nu despre convertiri si despre motivatia lor doriti sa vorbim aici ? Si nu despre asta am vorbit ?
Link-uri vreti ? E plin internetul de informatii pe aceasta tema. Mi-a luat 2 minute sa gasesc o pagina cu sute de alte linkuri, spre experiente de convertire. Va puteti documenta (daca, intr-adevar, asta doriti) aici: http://www.convertjournal.com/convert-stories/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2014, 17:42:28
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu inteleg de ce vi se pare ca fac diversiune, nici pe ce baza ma inzestrati cu rele intentii. Nu despre convertiri si despre motivatia lor doriti sa vorbim aici ? Si nu despre asta am vorbit ?
Link-uri vreti ? E plin internetul de informatii pe aceasta tema. Mi-a luat 2 minute sa gasesc o pagina cu sute de alte linkuri, spre experiente de convertire. Va puteti documenta (daca, intr-adevar, asta doriti) aici: http://www.convertjournal.com/convert-stories/
Poate gresesc si nu aveti rea intentie, dar eu vorbeam despre relatari personale la convertiri DE LA ORTODOXIE la altceva a unor oameni care au parasit ortodoxia stiind invataturile ortodoxe(inainte de a o parasi), celor asemenea postate de mine(ma faceti sa cred ca nu ati citit nici macar un link in intregime postat de mine ca sa stiti ce fel de convertire de la ortodoxie caut sa citesc eu)...

In link-ul dat de dvs nu apare nici un ortodox in acea lista(eu nu am gasit), deci daca nu aveti rea "intentie" va rog sa cititi cu mai multa "atentie" ce am cerut la inceputul subiectul... si nu relatarea voastra despre altii ci a lor despre ei...

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Link-uri vreti ? E plin internetul de informatii pe aceasta tema.
E cam sarac internetul de cele despre care vorbesc ca nici dvs nu mi-ati dat macar un link(repet, nu e nici un ortodox acolo)... si as aprecia daca ar posta cineva si in romana ca i-mi este mai greu sa citesc pe teme religioase in engleza(dar voi citi si in engleza).

Last edited by Dennis; 05.08.2014 at 17:46:27.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare