Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2017, 15:36:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit P.S Ignatie renunță la automobilul de lux și va transforma palatul episcopal

PS Ignatie „Mie îmi place simplitatea, am alte pasiuni“

Noul Episcop al Hușilor a anunțat că va transforma palatul episcopal în care a locuit fostul Episcop, Corneliu Bârlădeanu, într-o mănăstire de maici, iar autoturismul de lux folosit de predecesorul său va fi scos la vânzare.

PS Ignatie, noul episcop al Hușilor, a declarat că îi place simplitatea, iar pasiunile sale sunt cărțile și nu luxul material. Înaltul prelat a anunțat că a decis să locuiască în fostul palat al Episcopiei Hușilor, o clădire veche, fiindu-i oferite chiar camerele în care a locuit rergretatul episcop Ioachim. În privința noii clădiri, palatul construit în timpul mandatului lui Corneliu Bârlădeanu, PS Ignatie a anunțat că intenționează să îl transforme într-o mănăstire de maici.

„Nu locuiesc în palatul nou, locuiesc în cel vechi. Cu palatul nou m-am gândit la o idee, probabil va fi transformat într-o mănăstire de maici. Avem nevoie de maici pentru ateliere, pentru pictură, broderie. Sunt mulți preoți care au nevoie de veșminte, straie. Este un proiect de viitor. Nu este foarte ușor să găsești maici destoinice care să vină acolo, în clădirea respectivă”, a declarat noul Episcop al Hușilor.
PS Ignatie a anunțat că dorește să renunțe și la autoturismul de lux, un VW Touareg, pe care fostul episcop l-a achiționat în anul 2015.

„Încă nu am mașină. Apelez în stânga și dreapta să mă ajute câte cineva să pot să mă deplasez. Există o mașină, pe care dumneavoastră ați mai văzut-o, o știți, însă eu am decis să fie vândută.

Este decizia mea, nu vreau să merg într-o asemenea mașină. Eu am alt stil, altă linie. Mașinile sunt ultimul lucru care mă interesează pe mine. Eu am alte pasiuni, cărțile. În străinătate circulam foarte mult cu metroul, cu mijloacele de transport, cu trenul. Astfel aveam ocazia să întâlnesc români, să pot interacționa cu ei”
, a mai precizat episcopul Ignatie.

După primele săptămâni petrecute la Vaslui, episcopul Ignatie spune că a descoperit ”oameni foarte faini”. Și-a stabilit un program de teren pentru a vizita parohiile din județ. ”Am început cu parohiile cele mai sărace. I-am rugat pe părinții protopopi să mergem în parohiile cele mai sărace, cum le avem noi clasificate, cele de gradul III.

Sărace nu din punct de vedere spiritual, ci material, depopulate, cu oameni în vârstă, dar foarte frumoși”, a completat episcopul.

Așa cum a anunțat încă de la întronizarea în funcție, PS Ignatie a anunțat că prioritățile sale se vor axa pe proiecte sociale, afirmând că este foarte mare nevoie. „Aici trebuie conjugate mai multe forțe. Nu dispunem doar noi, Biserica, de resursele necesare pentru aceste proiecte. Țin foarte mult la ideea că trebuie să fim inteligenți si să folosim de ceea ce putem dispune, fonduri europene, să putem oferi servicii sociale. Pe lângă acestea, țin foarte mult la prezența în rândul credincioșilor, o misiune un pic mai organizată cu tinerii, vrem să organizăm conferințe, întâlniri în fiecare zonă”, a conchis PS Ignatie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.11.2017 at 15:45:14.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.11.2017, 15:40:49
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Pe PS l-am cunoscut vara asta, la Putna. Nu înțelegeam de ce restul erau așa încântați că va veni și el să ne vorbească, nu știam nimic despre domnia asta. E un om minunat, cald, educat, cu mult umor. Și cu scaun la cap.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.11.2017, 09:33:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In Ardeal nu sunt manastiri? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.11.2017, 10:13:14
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In Ardeal nu sunt manastiri? :)
Ba da, am avut de ales între Putna și încă două (dintre care una în Ardeal). Mă sunase părintele duhovnic să mă trimită în tabără.

Altfel, merg cu familia cam o dată pe lună în Alba, la Rimetea. Suntem prieteni cu maicile de acolo.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.11.2017, 19:39:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Un episcop vrednic poate invia o eparhie intreaga...

Un om poate da viata unei tari, daca este destoinic. Prin ajutorul lui Dumnezeu si exemplul personal.

Cred ca un patriarh bun poate da viata acestei tari. Este doar o problema de imagine, de PR, de marketing pana la urma.

Un patriarh poate da viata unei tari... daca el cu adevarat traieste Evanghelia, daca este cu adevarat viu. Asta este gandul meu, un om da viata unei tari.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.11.2017, 19:43:45
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

gpalama, mă faci să zâmbesc. Dacă e ceva care ține de viața în Hristos - și este -, PR-ul și marketingul sunt futile. De ele au nevoie politicienii, nu oamenii cu viață sfântă. Pe cei din urmă îi descoperă Dumnezeu lumii, dacă e spre folosul poporului. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.11.2017, 01:35:58
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
gpalama, mă faci să zâmbesc. Dacă e ceva care ține de viața în Hristos - și este -, PR-ul și marketingul sunt futile. De ele au nevoie politicienii, nu oamenii cu viață sfântă. Pe cei din urmă îi descoperă Dumnezeu lumii, dacă e spre folosul poporului. :)
Si Biserica este o organizatie si functioneaza oarecum tot dupa aceleasi legi ale "vizibilitatii" publice, de asta ar fi util ceva pe partea de PR bineconturat.

Stii cum este, smerenia este una, insa ca oamenii sa faca trebuie sa vada.

Hristos zice sa le facem in ascuns, insa preotul si patriarhul au datoria sa INVETE. Adica sa publice in mod organizat si sa arate celorlalti ce se face in Biserica pentru a fi exemplu pentru ceilalti. Au datoria asta morala fata de intreaga Biserica.

Un PR bun nu ar strica Bisericii, ar mai zidi inimile credinciosilor si asa plapande dupa mizeriile continue aruncate pe media despre preoti si Biserica.

Sunt 2 lucruri distincte: ce face fiecare in particular se face in smerenie si ce se face de catre Biserica se arata si celorlalti ca exemplu si invatatura pentru ca restul Bisericii sa urmeze exemplul bun.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.11.2017, 21:43:14
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

PS Ignatie Mureșanul: „A-L mărturisi pe Hristos este o mare responsabilitate”

https://www.youtube.com/watch?v=NrGD8cABPJk
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.11.2017, 13:12:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sa nu ne facem iluzii.

Nu ca n-ar fi mai multi ca el in Biserica, dar nu multi ca el ajung in varf.

In situatia data, pentru a salva ceva din aparente a fost neaparat necesara aceasta miscare. si e una inteligenta.

Acum sa vedem cum o sa mearga treaba pe termen lung. Pe langa un episcop cu probleme sunt si multi consilieri cu probleme serioasa, daca nu ii va schimba si pe aceia..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2017, 22:48:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

PS Ignatie, despre atacurile împotriva „pupătorilor de moaște”: Expresia are drept geneză o atitudine militant-ateistă și total intolerantă. În România există o intruziune, o formă de agresivitate viscerală față de tot ceea ce înseamnă credință

https://www.activenews.ro/stiri-soci...redinta-147764
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare