Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2011, 15:48:59
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit Un sfat...

In curand va fi ziua de nastere a parintelui meu duhovnic, de care sunt foarte apropiata si legata si v-as cere parerea ce sa-i iau. Cred totusi ca cea mai buna optiune e o carte deoarece e un om care citeste foarte mult(aici e cam problema, nu stiu ce carte as putea sa-i iau) si stiu ca de carti se bucura tot timpul.
Asa ca....propuneri de carti?(As vrea sa fie ceva mai special)
Multumesc anticipat!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2011, 16:04:37
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

DIALOGUl in psihopedagogia ortodoxa de Pr. Filoteu Faros
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.06.2011, 16:05:30
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Mie mi-a placut foarte mult Sfantul Isaac Sirul - Cuvinte pentru nevointa. Si viata Sfantului Andrei cel Nebun intru Hristos.

Eu i-as mai da o imbratisare. :)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2011, 16:27:06
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit sfat !

eu zic s-i iei omului ceva diferit de ceea ce citeste de obicei !
cu atat mai mult va aprecia gestul,si ai va folosi pentru a-si dezvolta cultura generala !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2011, 16:49:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
eu zic s-i iei omului ceva diferit de ceea ce citeste de obicei !
Hai ca aici ne intelegem!:-))

Nu se cumpara unui preot carti religioase, pentru ca s-ar putea sa le aibe sau s-ar putea sa nu-l surprinzi deloc cu gestul tau.(nu-i vinzi castraveti gradinarului) Daca este duhovnic, lasa hrana aceasta spirituala in grija lui. Mult mai bine ar fi sa-i cumperi o carte ( daca insisti sa fie carte) dintr-un alt domeniu decat religia. Sau un album de arta iar mi se pare binevenit..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.06.2011, 17:07:50
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Dacă are un program încărcat, nu cred că poate citi prea multe cărți.
Ar fi bine să îi cumperi ceva audio și două căști de bună calitate.

Last edited by Carmen FUNIERU; 23.06.2011 at 17:25:51.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.06.2011, 20:41:56
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Talking

O...vestuta crosetata de manuta ta, cu dragoste, ori...un platou mare cu prajituri facute de tine (pentru el si pentru cei ce vin la biserica). Just an sugestion :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.06.2011, 05:27:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca legatura cu preotul e f buna, stii ce il bucura. Daca nu stii deja, eu zic sa reflectezi asupra relatiei...
Preotul tau nu e un preot in general (ca sa ceri sfaturi altora) ci eu un om distinct, unic, pe care doar cei care il cunosc ca persoana unica, printr-o relatie unica (iar relatia de iubire duhovniceasca e mereu unica) "se pricep" sa il bucure.
Relatia duhovniceasca presupune un mare risc asumat (de ambele parti). Altfel nu ar avea pret, ar fi o banalitate oarecare, comuna. Dar este exceptionala, unica, inimitabila. De aceea, pierderea duhovnicului e o catastrofa pentru unii.
Cata dragoste duhovniceasca, atata pricepere in a darui.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.06.2011, 05:36:53
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu o carte "mai speciala" vei reusi, poate, sa-l impresionezi (adica sa-i atragi atentia, egofilic, asupra ta - stiu eu daca o sa-i placa asta preotesei?...).

Impresioneaza-l printr-o viata crestina de inalta tinuta! E cel mai frumos cadou pentru un duhovnic. ll odihneste.

Pentru un duhovnic ortodox, ziua de nastere e in fiecare zi cand copiii sai duhovnicesti il odihnesc prin lucrarea virtutilor crestine. Intru mantuire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.06.2011, 09:42:30
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
In curand va fi ziua de nastere a parintelui meu duhovnic, de care sunt foarte apropiata si legata si v-as cere parerea ce sa-i iau. Cred totusi ca cea mai buna optiune e o carte deoarece e un om care citeste foarte mult(aici e cam problema, nu stiu ce carte as putea sa-i iau) si stiu ca de carti se bucura tot timpul.
Asa ca....propuneri de carti?(As vrea sa fie ceva mai special)
Multumesc anticipat!
Doamne ajuta!
Mie mi-a placut foarte mult sfatul d-lui. Mihnea Dragomir, dat unui alt user care a pus o intrebare asemanatoare:

". Pentru duhovnic, un cadou pur spiritual. O zi suplimentară de post, urmată seara de un Acatist, de exemplu. Sau, dacă nu puteți posti, o zi în care să faceți Orologhion-ul pentru el. Noi adesea îi batem la cap pe preoții noștri să se roage pentru noi. Trebuie și noi să ne rugăm pentru ei.

"Orologhion-ul, sau Ceasurile, sau Liturghia Orelor. Găsiți multe materiale pe net, foarte probabil chiar pe sit-ul părinte al acestui forum. "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 10:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 23:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 16:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 01:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 20:30:25