Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 17.04.2016, 11:38:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cam multe etichete, AlinB!
  #252  
Vechi 17.04.2016, 16:20:18
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

http://astradrom-filiala-bihor.blogs...iunea.html?m=1
  #253  
Vechi 17.04.2016, 18:45:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa nu-mi zici a tu ti-ai incredinta viata, ba nu, mai mult, mantuirae cuiva care n-are pricepere pe domeniul asta.

"Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori."
Sper sa fi gasit cuvantul potrivit pentru tine Alin: tu esti contra. contra orice are o lipsa cat de mica.

Poate fi si un defect profesional, sunt multi care sunt pregatiti extrem de bine pe un domeniu si refuza sa mai asculte de altii in virtutea pregatirii academice pe un segment...

Stii, poate ar trebui sa te imaginezi pe tine in fata... ABSOLUTULUI. In fata lui Dumnezeu, care este TOTUL. Si toate diplomele tale valoreaza zero. Si tu valorezi... zero in fata Lui.
Si atunci ce sa-ti zica El, daca ar vorbi ca noi? Bai zero-ule, taci din gura ca degeaba vorbesti nu vezi cate greseli gramaticale, de logica, de sens, semantica, exprimare ai facut? Nu vezi ca daca te pun cap la cap esti praf in orice ai face? Si ca orice ai zice si ai face esti nedeplin, incomplet, este la o masura extrem de mica?
Sa ma ierte Bunul Dumnezeu pentru ce am scris mai sus.

Si atunci mai judeca tu pe altii cu aceeasi asprime pentru lipsurile lor cand si tu esti extrem de putin in fata Lui.

Sa stii ca omul se judeca dupa omenie, bun simt si buna vointa, dupa bunatate. Nu asculti de la un neintelept cum se face un pod, dar nici nu il condamni. Fiecare cu ale lui in viata asta.

Intelepciunea si mintea sunt si alea daruri dar daca nu le are omul, il judeci dupa bunatatea din el.

Iar asta cu profetii mincinosi, sunt de acord cu ce zici, trebuie sa avem foarte mare grija de cine ascultam.

Last edited by gpalama; 17.04.2016 at 18:49:05.
  #254  
Vechi 17.04.2016, 20:50:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Schimburile de replici de pe acest topic imi dau senzatia ca sinodul panortodox a si inceput.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #255  
Vechi 17.04.2016, 22:10:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sper sa fi gasit cuvantul potrivit pentru tine Alin: tu esti contra. contra orice are o lipsa cat de mica.

Poate fi si un defect profesional, sunt multi care sunt pregatiti extrem de bine pe un domeniu si refuza sa mai asculte de altii in virtutea pregatirii academice pe un segment...

Stii, poate ar trebui sa te imaginezi pe tine in fata... ABSOLUTULUI. In fata lui Dumnezeu, care este TOTUL. Si toate diplomele tale valoreaza zero. Si tu valorezi... zero in fata Lui.
Si atunci ce sa-ti zica El, daca ar vorbi ca noi? Bai zero-ule, taci din gura ca degeaba vorbesti nu vezi cate greseli gramaticale, de logica, de sens, semantica, exprimare ai facut? Nu vezi ca daca te pun cap la cap esti praf in orice ai face? Si ca orice ai zice si ai face esti nedeplin, incomplet, este la o masura extrem de mica?
Sa ma ierte Bunul Dumnezeu pentru ce am scris mai sus.

Si atunci mai judeca tu pe altii cu aceeasi asprime pentru lipsurile lor cand si tu esti extrem de putin in fata Lui.

Sa stii ca omul se judeca dupa omenie, bun simt si buna vointa, dupa bunatate. Nu asculti de la un neintelept cum se face un pod, dar nici nu il condamni. Fiecare cu ale lui in viata asta.

Intelepciunea si mintea sunt si alea daruri dar daca nu le are omul, il judeci dupa bunatatea din el.

Iar asta cu profetii mincinosi, sunt de acord cu ce zici, trebuie sa avem foarte mare grija de cine ascultam.
Ca de obicei, iei lucrurile personal si te ratacesti.

Ideea era foarte simpla: nu esti chirurg, nu operezi pe cordul Bisericii. Pentru asta o oarecare pricepere nu e suficienta. Punct.

De altfel, daca imi este permis sa adaug o mentiune, nici nu ai puterea sa o faci, vorbarie inutila insa cu certitudine te pagubeste personal.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #256  
Vechi 17.04.2016, 22:12:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cam multe etichete, AlinB!
Constatari, doar constantari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #257  
Vechi 17.04.2016, 22:12:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Schimburile de replici de pe acest topic imi dau senzatia ca sinodul panortodox a si inceput.
Pentru unii, da. Mai mult, deja a tras concluzii care cer musai schisma.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #258  
Vechi 17.04.2016, 22:32:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru unii, da. Mai mult, deja a tras concluzii care cer musai schisma.
LOL

Sa fiu sincer, si eu am o problema cu cei care mi se par taiosi si atunci raspund si eu la fel.
Si am invatat o chestie foarte simpla, pe care Hristos ne-a aratat-o la femeia pacatoasa: toti avem pacate, toti suntem limitati.
Din cauza asta se cuvine ca toti sa fim cu mare masura in cuvintele noastre unul fata de altul, si sa fim cu ingaduinta si bunatate si blandete.

Iar despre Schisma, sa o duci in spinare frate daca tot o incepi chiar si in cuvinte; ca eu fereasca Dumnezeu de a ma gandi la asa ceva. Una e sa spui: asta e gresit pentru ca X,Y,Z, alta e sa spui fac Biserica noua. Ai completat putin cam mult la ce am spus.
  #259  
Vechi 17.04.2016, 22:35:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Distanta intre una si alta nu e asa mare cat crezi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #260  
Vechi 17.04.2016, 22:45:04
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru unii, da. Mai mult, deja a tras concluzii care cer musai schisma.
Ce să "ceară" schismă?! Doar cf.logicii mutante a stilismului. Schisma e anatema, ca și erezia, de altfel. Nepomenirea e canonică (îți trimit opera marelui Floca, e magistrală; înțelegi perfect logica Părinților citind cartea). Schisma & erezia = shortcut to Hell. Sper că îți dai seama că orice episcop ar spune "plecăm, facem "La Sinodu' Cu Adevărat Ortodox", lîngă berăria cu interlopi din colț", s-ar compromite automat. Nici Antonia sau alți ultrași ai antiecumenismului nu ar face asta. Și, după cum Dragoș a zis pe alt topic, genul ăsta de înflăcărați sînt necesari. Nu toți sînt legaliști autoritaristi (ai o viziune aproape catolica asupra raportului sacerdot-mirean, pe bune) ca tine sau căldicei marginali ca mine. :-p
Subiect închis