Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.02.2011, 17:33:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Da ateu si prost fiind tu nu ai nimanui cui sa ii multumesti pentru bunatatile dobandite si preferi sa fii asa de capul tau fara un punct,un scop...Era chiar si nume la o piesa"Praise the Lord and pass the ammunition",aceasta grupare legionara facand exact cum scrie acolo dar tu vad ca preferi "the ammunition"adica razboiul purtat impotriva tuturor si castiguri proprii nepasand de soarta celor din jur...
nu prea ai cuvinte de padre in tine.
jignesti asa fara numar.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.02.2011, 17:34:39
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Iar tu esti... magnific, lucru care ma bucura :)

Sa-nteleg ca sugerezi cum ca daca ucizi nu faci crima?

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
esti ... penibil.
compari uciderea de pe campul de lupta cu crimele miscarii legionare?
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.02.2011, 17:35:44
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Apropo, ati vazut acest link? http://www.hotnews.ro/stiri-esential...mitismului.htm

Cei care sunteti impotriva Miscarii, inteleg ca donati pentru Simon Wiesenthal, nu?
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.02.2011, 17:36:39
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Acestia despre care vorbesc eu au fost marturisitori al lui Hristos.
Nu intra aici toti legionarii, unii s-au pierdut...
Aaa, deci tot trebuie să studiez mai mult.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2011, 17:37:02
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Vasile Turtureanu: "Nu sunt vrednic sa-i multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat suferinta. Pentru mine temnita a fost cristelnita de aur in care am primit, in buna parte, botezul dragostei de Dumnezeu si de neam. [...] Am fost la inchisoare cu dragoste. La proces cand mi-au dat sentinta de 25 de ani , am zambit. Sufletul meu a primit cu bucurie aceasta osanda. << Uite banditul - au zis ei- a primit o condamnare asa mare si el zambeste.>>
[...]
Am fost arestat in urma unei tradari, pentru activitate in Fratii. Vreau sa subliniez un lucru: niciodata nu am actionat dupa ratiune, ci am facut ce am simtit. Ce am facut, am facut ca asa mi-a venit. In timp ce Antonescu dadea ani grei de temnita pentru un cantec sau o carte legionara, cand toti fugeau sau se ascundeau, eu am luat conducerea Fratiilor din Suceava. De ce? Asa am simtit.
Asa am inteles Fratia de Cruce, ca fratie pana la moarte in jurul crucii a tuturor celor ce simt in sufletul lor scanteia iubirii de Dumnezeu si neam.

Printre lucrurile care m-au facut sa merg pe acest drum al jertfei a fost si un cuvant al lui Corneliu Zelea Codreanu: "A inviat Hristos. Asa va invia si dreptatea neamului romanesc. Dar pentru aceasta se cere ca fiii sai cei mai buni sa accepte de bunavoie cununa de spini, sa ia crucea in spate, sa urce pe Golgota in genunchi, si cu lacrimi in ochi, sa se lase rastigniti. Legionari, fiti voi copiii acestia!"
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2011, 17:37:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Apropo, ati vazut acest link? http://www.hotnews.ro/stiri-esential...mitismului.htm

Cei care sunteti impotriva Miscarii, inteleg ca donati pentru Simon Wiesenthal, nu?
Mda, se cunoste problema de la Petru Voda.

Acolo idealurile legionare tind sa ia locul celor crestine, uitandu-se ca cei care au biruit cu adevarat in inchisori au biruit pentru si prin Hristos nu prin si pentru Legiune.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.02.2011, 17:38:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Iar tu esti... magnific, lucru care ma bucura :)

Sa-nteleg ca sugerezi cum ca daca ucizi nu faci crima?
eu nu sugerez nimic.
dar ce spui tu, e ca si cum ai pune egal intre crima si uciderea din culpa.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.02.2011, 17:38:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Printre lucrurile care m-au facut sa merg pe acest drum al jertfei a fost si un cuvant al lui Corneliu Zelea Codreanu: "A inviat Hristos. Asa va invia si dreptatea neamului romanesc. Dar pentru aceasta se cere ca fiii sai cei mai buni sa accepte de bunavoie cununa de spini, sa ia crucea in spate, sa urce pe Golgota in genunchi, si cu lacrimi in ochi, sa se lase rastigniti. Legionari, fiti voi copiii acestia!"
Ce pacat ca si-a uitat propriile cuvinte, inlocuind Crucea cu asasinatul politic..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.02.2011, 17:42:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Apropo, ati vazut acest link? http://www.hotnews.ro/stiri-esential...mitismului.htm

Cei care sunteti impotriva Miscarii, inteleg ca donati pentru Simon Wiesenthal, nu?
am vazut clipurile.
sincer, nu ma asteptam sa vad asa ceva cu pr Iustin.
se pare ca Patriarhia se face ca ploua si nu vrea sa comenteze.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.02.2011, 17:49:42
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce pacat ca si-a uitat propriile cuvinte, inlocuind Crucea cu asasinatul politic..
Deci... nu ma intereseaza aspectele istorico-politice, nici greselile enorme ale Miscarii Legionare. Nu urmaresc sa cosmetizez ce s-a intamplat.

M-a interesat partea spirituala a acestei Fratii, cei pe care i-am pomenit: Valeriu Gafencu, Parintele Arsenie Papacioc, badia Trifan si restul nu sunt vinovati de ceea ce se pune in carca legionarilor.

Legionarii, idiferent de circumstantele crimelor facute, nu sunt absolviti de pacatul uciderii... fiecare cu pocainta lui.

Parintele Gheorghe Calciu, fiind intrebat daca Miscarea Legionara a fost de la oameni sau de la Dumnezeu a raspuns: "Tinand cont de cati martiri a dat, cred ca a fost de la Dumnezeu, dar oameni fiind, s-au facut greseli"
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42