Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 21.12.2013, 19:38:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In primul rand ca aceia sau acelea care cred ca "se joaca" cu astfel de lucruri si apeleaza la "ajutorul" diavolului, nu stiu cu ce lucruri extrem de grave "se joaca" si in final tot ei vor suferi cumplit, deoarece diavolul cu siguranta aveea "grija" sa le aduca suferinte cumplite! Nu-i bine sa apelem la diverse chestiuni -in sens rau- care ne depasesc pe noi ca oameni .
Ca asa ma mai cert cu unul, ca vorba aia mai servesc un sprit, ca daca sunt singur si nu am nici o femeie care sa ma iubeasca si s-o iubesc, mai "agat" vreo femeie intr-o imprejurare, doar oameni suntem, insa sunt lucruri (magia, vrajitoria care inseamna practic invocarea diavolului) care depasesc puterea omeneasca si e bine sa nu ne jucam cu niste chestiuni pe care nu le putem controla.

Apoi in al doilea rand nici un om lucid, cat de cat educat si cultivat, nu cred ca sta sa-si piarda timpul cu astfel de prostii gen vrajitorie si magie. Toti oamenii seriosi care i-am cunoscut, inclusiv inainte de 1989 (tractoristi, muncitori, soferi, electricieni, sau ceferisti mai ales), nu-si pierdeau timpul cu asa ceva. Va imaginati vreoadata ca un om integru, serios (precum un impegat de miscare care poarta cu mandrie uniforma CFR-ului) s-ar putea ocupa vreodata cu asa ceva ?!
  #362  
Vechi 21.12.2013, 22:07:45
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-in primul rand nu stiu cu cine stau de vorba
-ce vrei sa vezi manifestari exterioare? nu exista nimic exterior la satanisti in general,oricum sunt si mai tineri,sau tinere,si nu neaparat comunisti
-satanismul este in mintea si sufletul lor (magie,hipnoza...legatura nevazuta cu diavolul chiar daca sunt inconstiente de acest lucru)
-daca scoti sufletul cuiva din trup si apoi respectivul ramane cu corpul fizic si memoria si pare ca traieste dar fara sufletul lui in trup,si satanistii sau satanistele il controleaza asta inseamna magie ,vrajitorie

Nici eu. Ma gandesc ca vrajitorii lucreaza cu dracu, in cazul in care nu sunt doar escroci, dar nu cred ca cineva poate scoate sufletul cuiva din trup, nimeni nu are puterea asta.
  #363  
Vechi 21.12.2013, 23:12:45
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In primul rand ca aceia sau acelea care cred ca "se joaca" cu astfel de lucruri si apeleaza la "ajutorul" diavolului, nu stiu cu ce lucruri extrem de grave "se joaca" si in final tot ei vor suferi cumplit, deoarece diavolul cu siguranta aveea "grija" sa le aduca suferinte cumplite! Nu-i bine sa apelem la diverse chestiuni -in sens rau- care ne depasesc pe noi ca oameni .
Ca asa ma mai cert cu unul, ca vorba aia mai servesc un sprit, ca daca sunt singur si nu am nici o femeie care sa ma iubeasca si s-o iubesc, mai "agat" vreo femeie intr-o imprejurare, doar oameni suntem, insa sunt lucruri (magia, vrajitoria care inseamna practic invocarea diavolului) care depasesc puterea omeneasca si e bine sa nu ne jucam cu niste chestiuni pe care nu le putem controla.

Apoi in al doilea rand nici un om lucid, cat de cat educat si cultivat, nu cred ca sta sa-si piarda timpul cu astfel de prostii gen vrajitorie si magie. Toti oamenii seriosi care i-am cunoscut, inclusiv inainte de 1989 (tractoristi, muncitori, soferi, electricieni, sau ceferisti mai ales), nu-si pierdeau timpul cu asa ceva. Va imaginati vreoadata ca un om integru, serios (precum un impegat de miscare care poarta cu mandrie uniforma CFR-ului) s-ar putea ocupa vreodata cu asa ceva ?!
-da sunt oameni educati si cultivati care intra in masonerie,in aceasta organizatie satanica si fac magie neagra
-sunt oameni cu facultate care pactica yoga la secta satanica MISA
-a fi satanist nu inseamna ca te inchini constient diavolului -aia sunt putini-
-in schimb sunt destui magicieni,vrajitori,ocultisti...care chiar inconstienti intra in legatura cu puterile intunericului practicand o forma sau alta de magie
-sunt si oameni "simpli" muncitori...care fac magie si daca nu sunt inscrisi intr-o secta satanica sau nu se inchina direct diavolului prin nu stiu ce ritualuri...
-cei care au anumita putere psihica si rautate si controleaza oamenii psihic,prin hipnoza cu ajutorul fortelor demonice practica magie chiar daca ei nu sunt constienti ca sunt in legatura cu diavolul
-de ex cei care practica homeopatia -care e o forma de magie simpatica-sunt magicieni,dar ei nu intra constient in legatura cu diavolul; la fel cei care practica yoga sunt in legatura cu demonii chiar daca ei nu-si dau seama
-magia e de multe feluri si poate fi practicata de multi indiferent ca au studii sau nu
  #364  
Vechi 21.12.2013, 23:16:12
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ma gandesc ca vrajitorii lucreaza cu dracu, in cazul in care nu sunt doar escroci, dar nu cred ca cineva poate scoate sufletul cuiva din trup, nimeni nu are puterea asta.
-nu vorbim de excroci aici ci vorbim de cei care intra in legatura cu demonii chiar daca nu sunt constienti de acest lucru
-poate doar daca ingaduie Dumnezeu pot scoate anumiti satanisti sufletul din anumiti oameni,nu oricand ,dar eu cred ca se poate din pacate....
  #365  
Vechi 22.12.2013, 00:01:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Oricum, concluzia este ca e bine a ne tine departe de tot ce inseamna vrajitorie, magie, yoga, etc! Personal nicioadata nu am avut de-a face cu asa ceva si nici nu vreau sa am vreodata de-a face cu asa ceva.
Hipnoza din cate stiu in unele cazuri s-ar folosi si de politie- pentru persoanele care au suferit un soc ca urmare a unei agresiuni, pentru a-si putea aminti detalii asupra agresorului si pentru ca apoi autoritatile sa-l poata descoperi.
Din unele informatii telepatia s-ar fi utilizat si de structurile militare si de informatii. O "legenda urbana" spune ca inainte de 1989 chiar securitate si armata (Ilie Ceausescu ar fi fost implicat, iar Vasile Rudan ar fi condus experiente in zona muntilor Buzaului cu anumite persoane cu capacitati telepatice) ar fi fost implicate in astfel de activitati , prin care urmareau antrenarea unor persoane cu capacitati telepatice, pentru a fi folosite in identificarea spionilor straini trimisi in Romania. Experiente de acest fel se faceau si in SUA, URSS si China.
  #366  
Vechi 22.12.2013, 13:05:13
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In primul rand ca aceia sau acelea care cred ca "se joaca" cu astfel de lucruri si apeleaza la "ajutorul" diavolului, nu stiu cu ce lucruri extrem de grave "se joaca" si in final tot ei vor suferi cumplit, deoarece diavolul cu siguranta aveea "grija" sa le aduca suferinte cumplite! Nu-i bine sa apelem la diverse chestiuni -in sens rau- care ne depasesc pe noi ca oameni .
Ca asa ma mai cert cu unul, ca vorba aia mai servesc un sprit, ca daca sunt singur si nu am nici o femeie care sa ma iubeasca si s-o iubesc, mai "agat" vreo femeie intr-o imprejurare, doar oameni suntem, insa sunt lucruri (magia, vrajitoria care inseamna practic invocarea diavolului) care depasesc puterea omeneasca si e bine sa nu ne jucam cu niste chestiuni pe care nu le putem controla.

Apoi in al doilea rand nici un om lucid, cat de cat educat si cultivat, nu cred ca sta sa-si piarda timpul cu astfel de prostii gen vrajitorie si magie. Toti oamenii seriosi care i-am cunoscut, inclusiv inainte de 1989 (tractoristi, muncitori, soferi, electricieni, sau ceferisti mai ales), nu-si pierdeau timpul cu asa ceva. Va imaginati vreoadata ca un om integru, serios (precum un impegat de miscare care poarta cu mandrie uniforma CFR-ului) s-ar putea ocupa vreodata cu asa ceva ?!

Ăsta-i mesaj de înrămat și de agățat pe perete, așa-i de prețios. Bun, s-a înțeles, e permis să stea tovarășul până mijește de ziuă prin cârciumi cu mâna pe ulcică și capul pe țâțele vecinelor de bărdacă, că doar om este. Ba chiar e indicată șprițuirea pentru a căpăta o mai bună luciditate, să nu mai spun că cititul etichetei de pe sticla de poșircă aduce și-o lumină-n ochii tulburi ai convivului, căci vinul de speluncă educă spiritul și cultivă simțurile cel mai bine.

Ca o concluzie, e canonic să fii comunist (sau ce-o mai fi camaradul, pui de securist, neam de comsomolist sau altele) și să faci potecă de la poarta casei până-n crâșmă, bașca să tragi de muieri prin parcări, dar e sărit din lege să te arăți frate cu dracul pe față, trebuie s-o iei așa... mai pe ocolite, mai puști un înotător pe Dunăre, că de, e plictiseală mare să stai noaptea de strajă cu ochii zgâiți spre malul sârbesc, mai pârăști vreun vecin după ce-l asculți la țeavă cu borcanul câteva luni în șir și deja știi cine-i intră-n casă și ce discuții poartă, mai tragi șuturi la babe prin pivnițele securității, așa... de distracție, că doar oameni suntem.

Last edited by stireana; 22.12.2013 at 13:25:05.
  #367  
Vechi 22.12.2013, 13:26:51
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Talking

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Ăsta-i mesaj de înrămat și de agățat pe perete, așa-i de prețios. Bun, s-a înțeles, e permis să stea tovarășul până mijește de ziuă prin cârciumi cu mâna pe ulcică și capul pe țâțele vecinelor de bărdacă, că doar om este. Ba chiar e indicată șprițuirea pentru a căpăta o mai bună luciditate, să nu mai spun că cititul etichetei de pe sticla de poșircă aduce și-o lumină-n ochii tulburi ai convivului, căci vinul de speluncă educă spiritul și cultivă simțurile cel mai bine.

Ca o concluzie, e canonic să fii comunist (sau ce-o mai fi camaradul, pui de securist, neam de comsomolist sau altele) și să faci potecă de la poarta casei până-n crâșmă, bașca să tragi de muieri prin parcări, dar e sărit din lege să te arăți frate cu dracul pe față, trebuie s-o iei așa... mai pe ocolite, mai puști un înotător pe Dunăre, că de, e plictiseală mare să stai noaptea de strajă cu ochii zgâiți spre malul sârbesc, mai pârăști vreun vecin după ce-l asculți la țeavă cu borcanul câteva luni în șir și deja știi cine-i intră-n casă și ce discuții poartă, mai tragi șuturi la babe prin pivnițele securității, așa... de distracție, că doar oameni suntem.
Am murit de ras citind postarea d-voastra.
  #368  
Vechi 22.12.2013, 16:51:29
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Pai sa-i numim pe cativa din cei care fie prin legi tampite, fie prin furt organizat, au distrus economia romaneasca dupa 1990: Petre Roman, Victor Ciorbea, Emil Boc (probabil cei mai incompetenti primi-ministri din istoria recenta), Adrian Nastase, Ovidiu Musetescu, Sorin Dimitriu, Ioan Avram Muresan, Radu Sarbu, Traian Basescu, Calin Marinescu, Sorin Pantis, Mihai Necolaiciuc, Miron Mitrea, Radu Berceanu, Elena Udrea si multi altii!
Eu nu consider pe Emil Boc incompetent...poate nu am o imagine obiectiva a realitatii economice macro...dar din punctul meu de vedere...la serviciu am facut mai putine pacate in perioada respectiva...
criteriile de evaluare difera...nu spun ca prefer aceeasi conducere, cred ca mai bine este o alternanta si o completare....
Nu e frumos oricum sa critici...propune ceva constructiv.
  #369  
Vechi 22.12.2013, 17:21:01
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Ăsta-i mesaj de înrămat și de agățat pe perete, așa-i de prețios. Bun, s-a înțeles, e permis să stea tovarășul până mijește de ziuă prin cârciumi cu mâna pe ulcică și capul pe țâțele vecinelor de bărdacă, că doar om este. Ba chiar e indicată șprițuirea pentru a căpăta o mai bună luciditate, să nu mai spun că cititul etichetei de pe sticla de poșircă aduce și-o lumină-n ochii tulburi ai convivului, căci vinul de speluncă educă spiritul și cultivă simțurile cel mai bine.

Ca o concluzie, e canonic să fii comunist (sau ce-o mai fi camaradul, pui de securist, neam de comsomolist sau altele) și să faci potecă de la poarta casei până-n crâșmă, bașca să tragi de muieri prin parcări, dar e sărit din lege să te arăți frate cu dracul pe față, trebuie s-o iei așa... mai pe ocolite, mai puști un înotător pe Dunăre, că de, e plictiseală mare să stai noaptea de strajă cu ochii zgâiți spre malul sârbesc, mai pârăști vreun vecin după ce-l asculți la țeavă cu borcanul câteva luni în șir și deja știi cine-i intră-n casă și ce discuții poartă, mai tragi șuturi la babe prin pivnițele securității, așa... de distracție, că doar oameni suntem.
Ce am zis eu si ce intelegeti dumneavoastra!

-Eu am zis doar ca orice om cand iese in oras sau se intalneste cu prietenii, cand e vara - cald tare, mai serveste o bere la terasa sau la o petrecere, nunta sau chef mai cinsteste un pahar de vin, insa nicioadata nu am zis ca trebuie exagerat si sa se ajunga la betie! Fiecare om cu capu pe umeri stie care este limita si cand sa se opreasca! Aveea pe acest tema regretatul Gica Petrescu cateva melodii foarte inspirate!

-Evident ca orice barbat isi doreste sa cunoasca o femeie care s-o iubeasca si sa-l iubeasca, iar cand Dumnezeu i da acest lucru, atunci indiferent in ce imprejurare ar fi, indiferent cat de mare ar fi o tentatie, etc, nu-si va insela femeia iubita!
Insa daca este singur si nu are marea bucurie precizata mai sus, atunci daca intr-o situatie intalneste o ocazie, ca barbat singur cam greu de rezistat.

-Iar cu turnatoriile la securitate dupa 1964, in general daca-ti vedeai de servici si familie nu aveai treaba cu "baietii cu ochi albastri" de la securitate! Cel putin aici la Husi ce glume se spuneau si cum se critica regimul la un meci pe stadion ori dupa meci la o masa la "Cina", sau la o tabla, ar fi trebuit dupa logica dumneavoastra ca tot Husul sa fie inchis! Ori nimeni nu a patit nimic din cauza asta.
Ca mai erau unii care din ciuda sau ca sa-ti faca rau te turnau , e adevarat. Insa cand vedeau asemenea denunturi ordinare si securistilor le era scarba si lehamite sa mai stea sa le mai analizeze, si de obicei nu le dadeau curs (ma rog, ca sa nu aiba probleme cu cei de la partid i ziceau denuntatorului "lasati, ca o sa vedem", insa dupa aia nu faceau nimic).
Aveam in ultimii ani doi indivizi aici- prima secretara Maria Roman si secretarul cu propaganda Vasile Munteanu. Cand incepeau cu acele aberatii si tampenii "materialism dialectic" si "lupta impotriva misticismului" radeau de dansii si baietii de la securitate si militie.
  #370  
Vechi 22.12.2013, 17:29:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Iar cu cei impuscati cand incercau sa treaca Dunarea: militarii din trupele de graniceri aveeau obligatia legala de a impiedica trecerea ilegala a frontierei de stat. Acuma nu cred ca ati vrea sa fi fost in "pielea" granicerului: pe de o parte aveea un consemn militar de respectat (daca nu-l respecta putea ajunge in fata curtii martiale), iar pe de alta parte omeneste nu cred ca-i venea deloc usor sa traga intr-un om neinarmat, care nu-l atacasera.
Aici poate singurul "compromis' care-l putea face granicerul era sa traga intentionat in alta directie, si sa motiveze apoi ca nu l-a putut nimeri pe fugar din cauza intunericului, cetii, distantei, etc!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familia in regimul comunist florinbrasov0 Generalitati 40 11.09.2016 23:24:09
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16
Imi cer iertare ca am laudat fostul regim ateisto-comunist mihailt Generalitati 44 29.09.2010 15:33:34
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01