Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 18.04.2011, 21:02:42
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Lasand la o parte cazurile discutabile pentru ce este totusi permis avortul in cazul in care copilul nu are malformatii genetice si nici nu este rodul unui viol,cum se intampla la majoritatea avorturilor?
Nu sunt deloc umane aceste legi care permit avorturi in cazurile fara probleme,dracii au inselat pe unii sa le dea.
E destul de clar ca fatul are viata,exista nasteri premature la 6 luni chiar si copii aceia sunt persoane umane.
Aceste legi care permit avortul in cazuri in care fatul nu are nimic vin in contradictie cu legile care zic ca nu e voie sa ucizi un cetatean al statului.
Acum poate ma insel eu si legile in vigoare in statele europene nu permit avortul in cazul in care fatul este sanatos.
Eu am zis ca daca ar fi asa,ar fi ciudat si s-ar contrazice cu legea de zice ca nu ai voie sa ucizi.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.04.2011, 13:39:16
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nici macar animalele nu fac asta! Aratati-mi va rog o specie,fie ea cat de salbatica,care dupa ce isi naste puii si-i omoara? Sau care ii omoara dinainte de a se naste...
Masculii unora dintre specii reprezintă deseori un mare pericol pentru puii nou-născuți, sau pentru ouă - în cazul păsărilor. Se consideră că aceștia atacă puii - care adesea poartă zestrea genetică a altui mascul - pentru ca astfel femela să fie iarăși receptivă sexual.

Femelele deseori trebuie să-și apere puii de agresivitatea masculilor. Am avut ocazia să studiez personal acest comportament la pisicile mele. Am avut cazuri de masculi străini care au ucis puii lăsați nesupravegheați.

Cazurile de femele agresive la adresa puilor sunt mai rare în rândul speciilor. Totuși canibalismul infanticid apare la unele specii de animale. Cred că totuși, în unele cazuri, este vorba pur și simplu de o confuzie, puii fiind prea mici pentru a putea fi deosebiți de prada obișnuită.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 21.04.2011, 13:42:53
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
sotia mea a fost in pericol sa moara atunci cand a nascut. dar slava lui Dumnezeu ca azi si ea si copilul sunt bine sanatosi.
mai stiu un caz in care li s-a spus ca pruncul va avea sindromul Down. si cand a venit pe lume, ce sa vezi? copilul era perfect sanatos.
alt caz intamplat unor prieteni: li s-a spus la toate ecografele ca se va naste copilul fara o mana. cand s-a nascut a fost intreg si sanatos. Dumnezeu e mare si toate le poate.
Nu ne rămâne decât să ne bucurăm de fericitele excepții.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 21.04.2011, 13:57:36
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
femeia care face avort ar trebui sa primeasca pedeapsa care o primeste un criminal
Aștept ziua când bărbatul va rămâne gravid, se va trezi cu o dilemă, iar la sfârșit, după ce, cu chiu cu vai, o rezolvă, tot el, bărbatul, e pus la zid. De femei, bineînțeles!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 22.04.2011, 09:10:41
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Dumnezeu da libertate fiecarui individ.
Ce se intampla daca unul din cei doi potentiali parinti este de acord cu avortul iar celalalt nu? Ce se intampla? Cel care nu e de acord cu avortul trebuie sa-i impuna partenerului un copil pe care acesta nu si-l doreste?
Dumnezeu sa ne lumineze.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 22.04.2011, 09:24:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
Dumnezeu da libertate fiecarui individ.
Ce se intampla daca unul din cei doi potentiali parinti este de acord cu avortul iar celalalt nu? Ce se intampla? Cel care nu e de acord cu avortul trebuie sa-i impuna partenerului un copil pe care acesta nu si-l doreste?
Dumnezeu sa ne lumineze.
Cel care nu e de acord are datoria morala sa incerce sa-l convinga pe celalalt, pana in ultimul moment, de greseala in care se afla.

Iar daca reuseste, are datoria sa se ocupe de copil.

In nici un caz nu e acceptabila o situatie, sa zicem, in care concubinul o convinge pe concubina sa nu avorteze iar apoi isi ia lucrurile si pleaca. De altfel, si legea impune in sarcina ambilor parinti obligatia de a contribui la cresterea si educarea copilului.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 25.04.2011, 17:22:40
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cel care nu e de acord are datoria morala sa incerce sa-l convinga pe celalalt, pana in ultimul moment, de greseala in care se afla.

Iar daca reuseste, are datoria sa se ocupe de copil.

In nici un caz nu e acceptabila o situatie, sa zicem, in care concubinul o convinge pe concubina sa nu avorteze iar apoi isi ia lucrurile si pleaca. De altfel, si legea impune in sarcina ambilor parinti obligatia de a contribui la cresterea si educarea copilului.
1. primul obliga, sau convinge, partenerul in a fi de acord cu sarcina 2. legea impune ambilor parinti obligatia de a contribui... Iata a doua obligatie pentru cel putin unul din parteneri.
Stiti de ce cred ca multe casnicii sunt distruse (de cel putin una stiu concret)?pentru ca s-a impus.Multe femei raman insarcinate, pentru a putea "lega" mai bine barbatii de ele.Li se impunecelor din urma.De aceea, ulterior, casatoriile sunt niste bluf-uri.


Spuneti ca" In nici un caz nu e acceptabila o situatie, sa zicem, in care concubinul o convinge pe concubina sa nu avorteze iar apoi isi ia lucrurile si pleaca. " Va intreb ce solutie este acceptabila?
Astept un raspuns, Erethorn.Si multumesc anticipat.
Dumnezeu sa ne lumineze.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.04.2011, 22:16:50
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
In cazul acela, daca eu as fi fost salvata sau nu, crezi ca mai avea vreo importanta? Sa-mi traiesc viata fiind considerata bastarda, neiubita de catre maica-mea, deoarece imi da de mancare numai pentru ca i-o zice religia? Nu nu.

Are tot respectul meu curajul acelei mame, dar sunt persoane care nu vor sa poarta greutatea aceea.
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/sex...-speciala.html

Cei care nu vor sa poarte acea greutate, vor purta una si mai mare, cea a constiintei...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #109  
Vechi 26.11.2012, 01:51:30
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Marturisiri impresionante

Orice femeie care se gandeste sa faca avort ar fi bine sa asculte aceste marturii:

http://rupetacerea.ro/ana-maria/
http://rupetacerea.ro/gabriela/
http://rupetacerea.ro/roxana/
http://rupetacerea.ro/dr-dan-pascut/
Reply With Quote
  #110  
Vechi 26.11.2012, 03:45:22
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Cleopa Ilie – Despre pacatul avortului

https://carteromaneasca.wordpress.co...tul-avortului/





"De ce avortul este considerat ucidere si este combatut cu atata tarie de Sfanta Biserica?
Prin avort se intelege uciderea pruncilor in pantece prin tot felul de mijloace. Deoarece fatul are suflet viu, creat de Dumnezeu chiar din clipa zamislirii, pentru aceea avortul este combatut de Biserica si de Sfintii Parinti cu atata tarie, pentru ca se ucide viata, se pierde sufletul, atat al celui ucis, cat si al celui care savarseste uciderea si calca porunca lui Dumnezeu, care zice: “Cresteti si va inmultiti” (Facere 1, 28). Se calca si porunca a V-a din Decalog, care zice: “Sa nu ucizi” ( Iesire 20, 13). Prin avort se ameninta viata de pe pamant, se calca porunca creatiei data de Dumnezeu in rai, se atenteaza la viata celor mai nevinovate fiinte omenesti, care sunt copiii; se destrama familia, se imbolnaveste societatea intrega si se aduc peste cei vinovati cumplite pedepse dumnezeiesti, atat in viata, cat si dupa moarte. Apoi, sufletele copiilor avortati, nefiind botezate, nu pot intra in imparatia lui Dumnezeu, ci asteapta ziua cea infricosatoare a judecatii, cand singuri vor acuza pe parintii care i-au ucis in fata Dreptului Judecator Iisus Hristos.
Iata pentru ce avortul este crima, adica ucidere de om si trebuie combatut cu toata taria de Biserica si de păstorii ei."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14