Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2011, 11:10:42
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Mancarea calugarilor

Ce mananca calugarii de sunt asa sanatosi si traiesc pana in jur de 90 de ani?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2011, 11:36:09
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

mai mult legume si nu carne.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2011, 12:26:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Adevărații monahi trăiau cu post negru, grâu fiert, pâine uscată cu sare etc. Ei nu aveau plăcerea trupească a mâncării.

Doar uitați-vă la părintele Adrian Făgețeanu, care trăiește și are 100 de ani. El e dovada vie că postul aspru și înfrânarea nu te bagă în mormânt sau te dărâmă, ci te propulsează cu fruntea înainte în viață.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2011, 12:41:10
Membru Membru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Mesaje: 23
Implicit

Am si eu o intrebare: daca majoritatea oamenilor (mirenii) primesc iertarea si mantuirea lui D-zeu , atunci ce rost mai are sa fi calugar si sa straiesti atat de diferit si aspru in conditiile in care te poti mantui si traind normal si chiar si bine ...

Last edited by Membru; 10.01.2011 at 12:43:59.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2011, 12:50:41
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

De vreun an mă frământă o întrebare și nu am cui s-o pun, profit de acest topic... Există diferite "diete", în funcție de ordinele călugărești, ori alte criterii? Vreau să spun există mănăstiri unde de exemplu să se mănânce carne, să se bea băuturi alcoolice, etc.?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2011, 13:58:35
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce mananca calugarii de sunt asa sanatosi si traiesc pana in jur de 90 de ani?
Pot sa-ti spun ce nu mananca:
- nu mananca rautate,invidie,nu mananca aspiratii,ambitii,desartaciune,nu mananca orgoliu,mandrie,egoism..nu mananca minciuna...
Si pentru ca nu mananca aceste lucruri,au sufletul curat,hranindu-l doar cu lumina! Avand sufletul plin de lumina, foamea trupeasca le este satisfacuta cu hrana vie, sanatoasa..In momentele in care pe noi ne satisface o friptura de porc la tava,pe un calugar il poate satisface intr-o egala masura sau chiar mai mult, o fiertura de legume si 2 mere.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2011, 14:40:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Membru Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: daca majoritatea oamenilor (mirenii) primesc iertarea si mantuirea lui D-zeu , atunci ce rost mai are sa fi calugar si sa straiesti atat de diferit si aspru in conditiile in care te poti mantui si traind normal si chiar si bine ...
Desavarsirea este mai presus de mantuire. Asta cauta calugarii care au vandut tot si au dat saracilor, s-au mutat in padure promitand ca toata viata sa traiasca in dragoste, casitate, ascultare si saracie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2011, 14:42:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
De vreun an mă frământă o întrebare și nu am cui s-o pun, profit de acest topic... Există diferite "diete", în funcție de ordinele călugărești, ori alte criterii? Vreau să spun există mănăstiri unde de exemplu să se mănânce carne, să se bea băuturi alcoolice, etc.?
Pana am vizitat si manastirile din Banat, nu am stiut ca si calugarii consuma carne - cel putin in zona asta de Romanie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2011, 14:47:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce mananca calugarii de sunt asa sanatosi si traiesc pana in jur de 90 de ani?
Secretul e ca aia nu prea mananca de fapt, decat cate putin... S-a demonstrat experimental pe doua maimute surori ca aia care a mancat timp de 20 de ani foarte bine a trait mai putin ca sora ei care a fost hranita o data cu prima, dar cu mancare cat sa nu se sature. De aceea si in Sfanta Traditie, si in sfaturile nutritionistilor, gasim ca ne-ar fi mai bine daca ne-am ridica de la masa cand inca nu ne-am saturat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.01.2011, 14:49:43
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce mananca calugarii de sunt asa sanatosi si traiesc pana in jur de 90 de ani?
Depinde de nivelul lor de nevoință.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mancarea de post care INGRASA. AndreiM Postul 132 03.01.2018 10:22:41
Poza calugarilor ce au slujit cu latinii spre_rasarit Generalitati 32 17.02.2012 23:32:08
Marele meu pacat: Mancarea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 47 14.04.2011 12:28:54
"Plasul calugarilor'' monica73 Arta bisericeasca in general 1 16.04.2010 12:35:44
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 15:54:23