Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2010, 16:54:09
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Dumnezeu exista

Sunt scrise adevarate tratate si minuni si dovezi despre existenta lui Dumnezeu, a Acestui Dumnezeu ortodox, si nu vreau sa intru aici in detalii, ce vreau sa spun insa este ca marea majoritate a populatiei globului crede in existenta aceluiasi Vechi Testament, cele 3 mari religii ale lumii crestinismul, iudaismul si islamismul, care impreuna totalizeaza aproape 4 miliarde de credinciosi de pe Tera, au in Biblie, Torah sau Coran aceeasi geneza a acestui pamant, toti propovaduiesc din strabunii lor existenta lui Adam si Eva, cum lumea a fost creata de Dumnezeu, despre Raiul cel dintai din care au fost izgoniti Adam si Eva, ba chiar toate cele 3 religii il au drept profet pe Moise, pe regele David care a scris psaltirea, pe Avraam, pe Solomon etc... toti acesti profeti apar in cele 3 religii cele mai mari ale lumii, care se mai numesc si religii Avraamice, ptr ca ele toate 3 il au ca Patriarh si il declara pe patriarhul Avraam, gasiti aici o harta de pe wikipedia a raspandirii religiilor Avrramice (reprezentate prin culoarea roz) pe teritoriul Tera in raport cu celelalte religii, considerate pagane (hinduism, budism etc): http://en.wikipedia.org/wiki/File:Abraham_Dharma.png

Deci cea mai mare populatie a lumii recunoaste prin profetii lor (diferiti unii) aceeasi formare a lumii, aceeasi istorie veche a lumii, punctul de cotitura reprezentadu-l aparitie Mantuitorului nostru pe pamant, Mantuitor pe care hogea islamului spun ca a fost un profet mare dar nu Fiul lui Dumnezeu, ci ei cred ca dupa vreo 500 de ani dupa Mantuitorul nostru a venit Mohammed care spun ei ca nu e Fiul lui Dumnezeu ci un alt profet care imbunatateste legea crestina, islamul propovaduieste ca religia iudaica e religia primara, dupa care urmeaza crestinismul care e de-asupra iudaismului ptr ca e imbunatatit cu Legea Noua adusa de Mantuitorul nostru si apoi urmeaza de-asupra islamismul lor, care spun ca e si mai imbunatatit prin noile legi ale lui Mohammed. Dar noi stim ca al lor Coran, care e scris de profetul Mohammed e PLIN!!! de injurii si instigari la crima efectiv "omorata-i, jupuiti-i de vii pe cei care cred ca Dumnezeu e in Treime", "incepeti razboiul sfant", chinuiti-i, omoratati-i cu pietre etc, cautati pe youtube pasaje violente din Coranul asa zis scris de Mohammed, plus ca femeia e considerata un animal de caruta, nu are voie nici in Geamia lor sa intre sa se roage, barbatul in schimb poate avea harem, cate 10 neveste daca isi permite sa le intretina, pai numai din asta ar trebui sa ne imaginam ca acest asa zis profet a fost un inselat al demonilor ca sa piarda de la mantuire milioane de suflete inselate si ele. Coranul chiar are specificatii despre Domnul Nostru Iisus Hristos si despre Maica Domnului si despre cum Maica Domnului a nascut fecioara fiind si fecioara a ramas, si minunile facute de Mantuitorul nostru, dar zic ei ca nu a fost Fiul lui Dumnezeu si de-asta isi vor pierde mantuirea.

Cat despre iudaism acestia sunt si mai inselati, zic ca nu a fost nimic cu Mantuitorul nostru ba si mai mult, desi declara aceeasi istorie ca a noastra in Vechiul Testament ei L-au rastignit pe Insusi Singurul Fiu al Dumnezeului celui mare care a facut cerul si pamantul si stelele si copacii, si marea si oamenii si animalele si tot si pe ei. Si acum il asteapta pe altul sa vina, care Mantuitorul nostru ne-a zis ca va fi antihristul.

Cat despre budism si hinduism credinte pagane din care s-a nascut si yoga (o mare inselare de la demoni care a adus multi posedati in Sfantul Munte Athos, asa de inofensiva precum pare) cred ca nu merita sa vorbim, eu cu ochii mei am vazut aceste credinte si templele lor in care se inshina la maimute, la vaci, la serpi, cred ca zeita maimuta ii va ajuta si toti cresc cate o oratanie pe langa casa, zicand ca e reincarnarea vreunei rude, in templele lor groaznice circula libere maimutele sau serpii si sunt hraniti din plin spunand ca sunt animale si spirite sfinte, reincarnarea unor zeite. Pai cum noi, pe care ne iubeste atat Dumnezeu, am ajuns asa de inselati sa ne punem stapani niste animale si sa ne inchinam lor ca idolilor, cand Domnul ni le-a facut noua sa le stapanim? Bdismul care sub o forma pacifista atrage multe vedete dar statuile lui Buddha zac in orgii sexuale, sex in grup, cu animale etc, prin China, propovaduind libertinajul sexual, tantra yoga, pai ce lider spiritual serios amesteca placerile carnale cu cele spirituale? Dar oamenii sunt orbi si nu vad lucrurile astea ci se lasa sedusi de "oile imbracate in piele de lup" si spun ca si ei propovaduiesc iubirea ca si noi, dar la ei e insusi necuratul caruia li se inchina, numai ca trebuie sa ai ochi sa vezi si sa cercetezi bine duhurile, nu degeaba au ajuns acei posedati practicanti yoga, magie si budism in Muntele Athos.

Cat despre magie nu exista alba sau neagra, cea alba e asa zisa aceea care face bine, dar binele e facut tot prin intermediul raului, asa ca binele temporar obtinut iti pierde sufletul pe veci, uitati-va la africani care traiesc din voodoo in ce hal sunt, sau la america centrala sau de sud unde au cutremure peste cutremure sau tsunamiuri in indonezia si inca de-abia au inceput aceste lucruri.

Deci dragilor nu va lasati pacaliti de aceste miraje, tot ce e in afara ortodoxiei apoi sa stiti ca e periculos, inclusiv sectele crestine, inclusiv catolicismul, sau ortocsii pe vechi care s-au despartit de BOR, neascultarea atrage pedeapsa Domnului, Adam si Eva aveau voie sa faca orice in afara de un lucru si ei pe ala l-au facut si din neascultare au cazut din rai, ortodoxia e singura religie crestina care a ramas la fel de 2000 de ani, am avut 7 sinoade ecumenice, ultimul in jurul anului 800 si acolo sute de sfinti si patriarhi stateau sute de zile in rugaciune si post si chemau Duhul Sfant sa le arate ce sa faca atunci cand aveau vreo intrebare, de obicei aparea o erezie in interiorul bisericii, si toti ereticii care veneau cu innoiri erau excomunicati, apoi in 1054 catolicii au ales sa paraseasca ce s-a spus in cele 7 sinoade si sa modernizeze biserica lor, si astfel au ajuns sa fie anatema si ei, cititi pe acest site realizat cu binecuvantarea Pr Iustin Parvu si al Muntelui Athos impotriva ecumenismului si a unirii tuturor crestinilor intr-o singura biserica, biserica moderna crestina unita, propusa sub asa zisul imbold al iubirii crestine si al unirii si tolerantei, sa nu se mai omare oamenii intre ei in numele religiei, dar biserica ce isi va pierde definitiv protectia Duhului Sfant, ptr ca va cadea in erezie prin modernizarea ei, si care va deveni biserica lui antihrist, iar toti cei ce vor intra in noua biserica si se vor inchina in ele va fi laolalta cu cei impotriva Domnului si vor fi pecetluiti cu pecetatea ptr ca debunavoie vor primi aceasta religie noua eretica, cititi aici pedeapsa infricosatoare a Sf Spiridon asupra catolicilor care au vrut sa construiasca un loc de rugaciune langa cel ortodox inchinat Sf Spiridon: http://areopagul.blogspot.com/2009/1...maiauzita.html

Cititi aici pedeapsa Domnului asupra unor calugari din Muntele Athos care au acceptat sa se roage impreuna cu preotii catolici, au ajuns neputreziti, umflati si imputiti la corp Doamne fereste, pai daca erau asa inofensivi catolicii de ce a mai facut Domnul aceste minuni ptr noi? Ca sa ne deschida ochii dar nu toti stiu aceste lucruri: http://areopagul.blogspot.com/2009/1...au-slujit.html

Si multe alte minuni mai gasiti pe acel site legate de catolici si ortodocsi, de-asta in fiecare an la Ierusalim Sfanta lumina vine numai de Pastele Ortodox si numai la rugaciunile ortodocsilor, intr-un an Papa s-a dus si el cu clericii lui la Ierusalim la Mormant de Pastele lor si s-a rugat ore intregi si au ajuns de rasul lumii ca nici o lumina n-a aparut din cer, si au plecat rusinati, dar din mandria lor n-au cazut si tot in erezie au ramas. Sunt sute de cazuri de oameni care au mers acolo si s-au vindecat prin acea lumina care nu arde in primele 20 de minute si sute de oameni care au vazut Sfanta Lumina zburand prin biserica si aprinzandu-le si lor lumanarile inainte de a iesi Patriarhul cu Lumina, dar oamenii tot nu cred, nu cred pana ce intr-o zi pe neasteptate se va trage linie, si va incepe Judecata mare si-atunci degeaba s-or cai si-or plange atunci de-abia vor vedea marea inselare in care au trait o viata, fiind orbiti de farmecele acestei lumi fermecata de cel necurat sa para atragatoare ptr ei dar sa-si piarda sufletele pe veci.

Aici gasiti cateva site-uri ortodoxe cu sfaturi despre ortodoxie:

http://areopagul.blogspot.com/2009/1...maiauzita.html - site cu binecuvantarea Pr Iustin Parvu si Muntelui Athos, care contine o campanie impotriva ecumenismului si a unirii tuturor religiilor crestine intruna singura - mare erezie, profetii spunand ca va fi religia lui antihrist, pe site gasiti dovezi si minuni facute de Sfinti care arata pedeapsa catolicilor si a celor care se roaga impreuna cu ei

www.sfaturiortodoxe.ro

www.crestinortodox.ro

www.impantokratoros.gr - anastirea de la Muntele Athos

Si o librarie ortodoxa:

www.cartiortodoxe.ro - carti ortodoxe cu, comada online

Bineinteles ca cea mai buna este deconectarea de lumea virtuala si conectarea la cea reala si la viata din biserica, dar uneori si aceste site-uri isi gasesc utilitatea lor daca sunt folosite cu masura, tocmai de-asta s-a realizat si acel grup pe yahoo ptr a se organiza intalniri de socializare in lumea reala.
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2010, 18:24:27
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim mult, Sofia pentru mesajul tau extrem de bine detaliat si folositor. Din pacate lucrurile sunt cu mult mai complicate si de multe ori nici noi nu mai intelegem nimic. Probabil este adevarat cand vorbim despre efectele practicii woodo prin Africa (desi Biserica Ortodoxa a ajuns si pe-acolo!) sau despre alte pedepse pe care - zicem noi - le da Dumnezeu, de parca noi n-am avea... pacatele noastre strigatoare la cer! Cineva de pe acest forum mi-a trimis un link prin care am putut viziona adevaratele crime ale Mamei-Rusii si m-am ingrozit! Nu mi-am inchipuit niciodata ca o tara poate sa-si omoare cu buna stiinta 20 de milioane de concetateni... Ce pedeapsa mai mare ca asta poate exista pentru un popor, ce pedeapsa se cuvine pentru aceste grozavii si asupra cui cad ele, fiindca pana la urma poporul a suferit oricum?...
In ultima vreme am cautat "cu disperare" sa ma documentez in privinta adevaratei credinte si am constatat ca Romania se afla intr-o pozitie destul de delicata. Poate nici n-ar trebui cercetat de fapt, fiindca am avut ocazia prin harul dumnezeiesc al sfintilor Parinti gen Arsenie Boca sau Ilie Cleopa, sa ne incerdintam ca NU suntem pe abatuta si sa ne tinem "si cu dintii" de credinta noastra (mai mult sau mai putin "strabuna"). Nelamurirea mea este si ramane aceea ca sunt anumite lucruri care NU se petrec in timpul nostru, al calendarului pe nou, ci in timpul calendarului de pe stil vechi. Dintre toate, intoarcerea raului Iordan de Boboteaza ma bulverseaza cel mai mult, pentru ca nu se intampla pe nou, ci pe vechi. Daca un roman pe nou, merge la Muntele Athos, el are toate sansele sa se intoarca de acolo profund schimbat in ganduri, dar, desi ar dori sa se schimbe pe vechi, n-o poate face in Romania, intrucat "ai nostri" NU sunt recunoscuti niciunde, stim cu totii de ce...
Din experienta stiu, insa, ca Dumnezeu vegheaza peste toti, inclusiv peste "stilistii" nostri si este greu de inteles de ce cred unii ca NU se vor mantui, cand eu vad cum "lucreaza" Dumnezeu si cu ei, si cum le aseaza cu multa intelepciune, cum nu se poate mai bine. Nu ma va putea convinge nimeni ca sunt lasati in voia sortii, cand eu vad (sunt aproape zilnic printre ei si ii admir de multe ori cand vad cu cata usurinta isi educa copii de mici sa posteasca, sa se roage, sa mearga regulat la biserica, etc) "mana" Lui Dumnezeu in schimbarea unor destine, "salvarea" in mod miraculos a unor credinciosi care NU sunt nici mandri, nici razvratiti impotriva celorlalti, ci mereu smeriti, blanzi si iubitori!
Am citit mai nou viata Sfantului Ioan Rusul (pe care am incercat si voi mai incerca s-o mai extind si pe-aici) si am plans citind despre minunea facuta inca din timpul vietii cand se roaga pentru stapanul lui, pagan, plecat la Mekka sa se roage lui Alah. Cu ajutorul Lui Iisus, el ii trimite la mare distanta, o farfurie cu pilaf cald. Nu sunt un experimentat in "vietile sfintilor" dar atata dragoste de aproape, nu cred ca am mai intalnit vreodata la nici un sfant. Iar acest "Ioan" din Rusia inca uimeste si in zilele noastre cu minunile lui, uneori chiar si la cei care poate nici n-au auzit de el!
Concluzia mea finala este ca NU trebuie sa ne amestecam in "ciorba" celorlalti, dar merita cu prisosinta sa ne rugam pentru ei si nicidecum sa ne inversunam intr-un razboi absurd si inutil al orgoliilor si acuzatiilor dureroase. Adevarul ESTE la Dumnezeu si are El grija sa-l arate fiecaruia in parte. Noi sa ne vedem de-ale noastre si sa ne rugam pentru noi si pentru ei deopotriva!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2010, 18:56:52
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Dumnezeu NU exista! Ci El ESTE!!! Cand Moise L-a intrebat pe Dumnezeu sa ii spuna numele, Dumnezeu i-a spus: EU SUNT CEL CE SUNT!!! Nu i-a spus Eu exist! pt existenta unui lucru, implica si sfarsitul acestuia! ori Dumnezeu Nu are sfarsit! Este mai inainte de veci, este si va fi pana la Sfarsitul veacurilor!
Domnul Hristos vorbeste de fiecare data la prezent: Astazi s-a facut mantuire acsei acesteia sau Astazi vei fi cu Mine in Rai si ex.pot continua...
Cand Vorveste despre Sine, spune Eu si Tatal Una SUNTEM!
Cine nu crede in Dumnezeu, este facut NEBUN de Sf.Scriptura la Psalmi: Zis-a cel nebun inima sa: Nu este Dumnezeu!
Iata iar prezenta verbului a fi! Prezentul continuu al lui Dumnezeu nu are sfarsit!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2010, 18:58:25
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Sfintii cu dragoste netzarmurita de aproapele

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Am citit mai nou viata Sfantului Ioan Rusul (pe care am incercat si voi mai incerca s-o mai extind si pe-aici) si am plans citind despre minunea facuta inca din timpul vietii cand se roaga pentru stapanul lui, pagan, plecat la Mekka sa se roage lui Alah. Cu ajutorul Lui Iisus, el ii trimite la mare distanta, o farfurie cu pilaf cald. Nu sunt un experimentat in "vietile sfintilor" dar atata dragoste de aproape, nu cred ca am mai intalnit vreodata la nici un sfant.
Ba da, mai exista destui alti Sfinti care au facut minuni si ajutat si pagani (dintre care multi s-au convertit apoi la Crestinism, schimbandu-si vietile). Un exemplu ar fi Sf. Nicolae, care a facut o minune cu un turc ce avea icoana Sfantului pe un perete si ii spusese, inainte de a pleca intr-o calatorie undeva, mai mult fara credintza, sa ii pazeasca si lui casa pana ce se va intoarce. Iar Sf. Nicolae intr-adevar i-a pazit casa turcului de un asa-zis prieten care venise in lipsa lui cu gand sa-l jefuiasca etc.

Si multi Sfinti care se rugau cu atata ardoare pt. chinuitorii/tortzionarii lor, si pe unii dintre aceia chiar i-au facut sa devina si ei martiri, prin rugaciunile lor! Primul exemplu din istoria celor care au inceput sirul martirilor, dupa modelul Mantuitorului Iisus Hristos Insusi, ar fi Sf. Arhidiacon Stefan, care se ruga inflacarat pt. cai care-l ucideau cu pietre, pt. ca Dumnezeu sa nu le socoteasca lor pacatul acela!... Ori Sf. M. Mc. Ecaterina, care i-a convertit, tot prin rugaciune, pe cei 150 de filozofi pagani trimisi sa o abata pe ea, la adevarata credinta in Hristos, si impreuna au murit muceniceste, acceptand sa fie chinuiti, arsi in foc de vii si sa li se taie capetele. Si multi alti Sfinti ajutatori pt. toti cei care li se roaga, indiferent de religie, rasa, conditie sociala etc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2010, 19:43:39
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit ...

Draga OmBun, iti raspund cu toata dragostea crestineasca de care sunt in stare, nu te lasa inselat de bunatate ca in fata Domnului bunatatea nu e cea pe care o consideram noi pe pamant, ci omul bun in fata Lui e cel care face ascultare si pazeste TOATE! poruncile, oare nu stii ca inainte de a veni Mantuitorul pe pamant toti oamenii buni mergeau in iad? Atat poate face bunatatea la mantuirea unui om, bunatatea fara Duhul Sfant pe care ni l-a trimis Mantuitorul prin jertfa Sa nu ne mantuie ci ne duce in iad, Sf Seraphim de Sarov spunea ca scopul vietii crestine e dobadirea Duhului Sfant, ca numai acesta primindu-l prin Sfintele Taine in noi ne da putere sa trecem de vamile vazduhului si sa ne mantuim, iar Domnul ne-a spus ca Duhul Sfant il dobandim numai facand ascultare, un mare sfant spunea ca doar ascultatea mantuieste, tocmai asta este ca stilistii au cazut din ascultare, cand ei au decis sa se desparta de BOR au mers la Ierusalim sa intre sub jurisdictia Patriarhiei de acolo si s-au plans acelora ca BOR i-a anatemizat iar Patriarhul de-acolo le-a zis ca-i anatemizeaza si sa plece de la El si sa mearga sa se impace cu BOR ca au cazut de sub ascultare, apoi au mers la rusi, si acestia i-au anatemizat si le-au zis la fel. Oare Sfantul Munte nu se afla in mijlocul Greciei care toata are calendarul pe nou? Oare nu tocmai sfintii si batranii din Muntele Athos care-i pe vechi ne spun noua "fugiti de stilisti ca va pierdeti mantuirea ca au cazut de sub ascultare si si-au facut calendarul drept idol, ca nu calendarul de mantuie ci ascultarea". Oare n-ar fi trebuit sa ne indrume Sfintii din muntele athos sa trecem pe vechi? Dar ei cand vin cu Moaste vin la BOR nu la stilisti, si ei iubesc mult Grecia si Romania care amandoua sunt pe nou si ne spun ca nu calendarul mantuie ci asculatrea, sa nu ne facem griji ca ptr noi nu conteaza asta.

Citeste aici ce spune Sfantul Ignatie Briancianinov despre mantuirea ne-ortodocsilor, cititi sa vedeti de fapt ce inseamna sa te mantui, asta le spune unor enoriasi care nu credeau ca numai ortodocsii se vor mantui, ci si catolicii si toti oamenii asa zisi buni: http://www.teoriaconspiratiei.com/articole/40/

Sunt atatea carti, minuni si declaratii ale Sfintilor despre cum sa ne ferim ca de foc de a cadea in erezie si a ramane in vechea credinta ortodoxa si sa ne tinem cu dintii de ea ca sunt vremurile despre care citim in Apocalipsa, ca numai o mana de oameni se vor mantui, si nu 7 miliarde de oameni cat are Terra, ordocsii sunt numai 200-250 milioane, si cati sunt practicanti nu stim? poate 10%. Chiar si ca ortodox Pr Cleopa spunea ca cei care au luat-o pe calea vrajitoriei, magiei etc, sau sunt nespovediti de tineri n-au aproape nici o speranta de mantuire, un sfant parinte spunea ca de-ati vedea cum zilnic sute de mii de suflete zboara spre iad, si ici si colo cate unul ajunge in rai, ati vinde tot si ati pleca in pustie, iar zilele astea iadul e plin de tineri.

Ca si in BOR sau in ROCOR Rusia sunt preoti si preoti asta nu-i treaba noastra sa judecam, si de-o fi sa decida sa se uneasca toate religiile intruna si sa modernizeze ortodoxia noastra de-abia atunci spune Pr Cleopa ca suntem liberi de a mai face ascultare, si noi sa ramanem in bisericile vechi si cu niticaiva preoti vechi care sa mentina slujbele asa cum sunt acum, pai catolicii nu stiai ca au scurtat slujba la o ora, din care au pastra numai citirea Evangheliei atat, pai unde sunt Sfintele Taine, unde e Duhul Sfant?

Daca stii engleza citeste site-ul Manastirii Pantokratoros din Muntele Athos unde scrie despre "fugiti de stilisti ca de foc" si arata cum au fost exhumati niste ortodocsi care au trecut la stilisti si gasiti neputreziti cu limba scoasa umflati si rascoliti in mormant de parca s-au luptat dupa moarte, si umflati si urat mirositori, apoi daca nu mai ascultam nici de Manastirile din Muntele Athos care sunt pe vechi si care-i numeste pe stilisti schismatici dar ne credem noi mai sus ca ei atunci noi singuri vom raspunde despre mantuirea nostra: http://www.impantokratoros.gr/6EFD9747.en.aspx

Daca vei cauta mai multe pe acest site de la Muntele Athos poate vei intelege mai multe.

Doamne ajuta1
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2010, 19:57:35
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Cati Sfinti a dat ortodoxia pe nou poate nu incap in calendar, Sfinti din Grecia si Romania cu calendar pe nou, numai gandindu-ne la sfintii inchisorilor, si ajungand pana la cei cu Sfinte Moaste si cate minuni se fac in Grecia si Romania pe nou ne infricosam si noi.

Consider ca trebuie sa citim mai multe carti sfinte si Noul Testament, altfel suntem total nepregatiti in fata ereziilor mascate sub piei de oi si ne vom pierde mantuirea ca nu avem reper despre cum "trebuie sa fie" si ne va lua valul crezand ca toate religiile sunt bune si ca mantuirea se castiga usor si de aproape oricine. Daca ramanem doar cititori de Forumuri, sau de opinii personale ale unora sau altora nu ne vom lumina mintea ptr ca orb pe orb nu se conduce iar informatiile pe care le dorim nu ne sar in fata si nu ne asteapta ci stau ascunse sa le cautam si sa le gasim si sa le aplicam. La judecata nu ne va intreba nimeni explicatii cum ca n-am stiut, n-am citit, aia a fost treaba ta, pe noi ne va intreba faptele, ce-am facut, nu explicatiile, de alea ne intereseaza ca n-am cautat. Mantuirea o putem capata oriunde am fi in lume, depinde doar de noi, asa dupa cum Lot s-a mantuit traind in mijlocul Sodomei si Gomorei si asa dupa cum Adam si Eva au fost izgoniti fiind in mijlocul Raiului.

Sa iubim pacatosul dar sa nu iubim pacatul ci sa stam dezlipiti de el.

Doamne-ajuta!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2010, 20:39:59
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Uite aici un link despre asa zisii sfinti catolici, niste rataciti, inselati de necurat: http://www.ortodoxie-catolicism.ro/c...ntii-catolici/

Si uite aici moartea unui Sfant Parinte din Muntele Athos:

http://209.85.135.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=ro

Si uite aici proiectul NASA Blue Beam, care incearca in cativa ani sa simuleze pe cerul lumii a doua venire a Mantuitorului, de asta ne spun Sfintii Parinti sa nu primim nici o alta noua venire a Mantuitorului pe pamant ca-l vom primi pe antihrist, ca a doua oara cand va veni nu se va mai naste din femeie ci va veni direct sa judece lumea si totul se va termina intr-un minut, dar multi vor fi inselati de asta: http://apologeticum.wordpress.com/20...dini-mondiale/
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2010, 21:07:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
link prin care am putut viziona adevaratele crime ale Mamei-Rusii si m-am ingrozit! !
Ca de obicei este foarte frumoasa expunerea ta in afara de acest detaliu mentionat de tine ca fiint "adevarata poveste"
Am urmarit si eu acest filmulet desi voiam dupa 5 minute sa-l inchid. De ce ? pentru ca este o mare gogoomanie, realizat de un regizor din tarile Baltice, comentat si ras-rumegat de diversi "cunoscatori" din Ucraina care este dupa cum poate stii cea mai inversunata si invidioasa conducere din zona.
Despre estonianul care a regizat aceasta mizerie pot sa-ti spun ca se trage din simpatizantii fascistilor care au turnau cu voinicie cristalele otravitoare din camerele de gazare si apasau pe tragaci cu mare RIVNA de catei lingusitori pentru a ucide tineri, femei si batrini suspectati de a fi partizani.

Acestia, balticii, ucrainienii si polacii erau cei mai serviabili si rivnitori dintre politaii angajati de hitleristi in teritoriile temporar ocupate

Chiar am fost curios sa urmaresc pina la sfirsit sa vad daca vor aduce vre-o persoana "neafectata" de politica actuala a gazelor si a invidiei...si te anunt ca am urmarit si nu s-a pretat NICI o persoana demna la o asemenea josnicie.

Evident insa ca tu ca roman crescut in aceasta atmosfera si cultura a urii fata de rusi insa cu mari veleitati de scriitor( nu zic nu) nu ai cum sa discerni aceste fenomene. Pentru asa ceva iti trebuie o deschidere serioasa catre cultura REALA.
Sper insa sa te ajute Dumnezeu sa vezi pe viitor ADEVARUL, si sa depasesti impresia ca TU AI ALES SA CREZI ceea ce ai scris pe hirtie( prin Lib. Arb.) cind de fapt sper sa realizezi esti un produs al circumstantelor si a FORTELOR VIETII.
Numai bine!

Last edited by andreicozia; 03.03.2010 at 21:13:54.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2010, 21:54:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Sophia

Ma bucur ca ai venit pe forum..

Discutiile despre calendar pe alte threaduri m-au pus si pe mine pe ganduri. Fara indoiala schimbarea calendarului este o manevra ecumenista.. si atunci este firesc sa-ti pui intrebari.
O sa ma uit pe linkurile tale.

(nu stiu daca te poti mantui oriunde.. ca Lot, cum spui tu.. In afara Bisericii eu nu pot vedea mantuire. Evident la Dumnezeu toate sunt posibile, dar daca noi cu buna stiinta ne dezlipim de Biserica Ortodoxa si de dreapta credinta, ne indepartam de mantuire. O sa primesc pietre in cap pentru aceasta afirmatie. Dar asta cred eu acum).

Last edited by anna21; 03.03.2010 at 21:59:22.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2010, 22:38:50
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Mai, atata ne preocupa mantuirea altora, pe care Dumnezeu singur ii stie.
Cred ca putem tine la credinta noastra si sa fim convinsi ca macar noi nu ne putem mantui in alta, o data ce-am aflat-o pe asta -- si fara ca acest lucru sa insemne ca suntem "talibani". Asta refuza lumea sa priceapa.

Nu zic ca toti cei din afara ortodoxiei se vor incolona spre iad. Insa stiu ca daca eu, care am ajuns sa cunosc Adevarul (atat cat imi poate fi el cunoscut), il dau pe altceva, ma duc in iad sigur. Si daca pe "ceilalti" ii roade atat de mult de mantuirea lor, de simt nevoia sa ne intrebe pe noi, pai sa se documenteze si eventual sa se converteasca daca asa-i indeamna sufletul.

Pe noi de ce nu ne intereseaza daca, din perspectiva hindusa, ne mantuim? Si-a pus macar careva problema asta? Sau daca ne mantuim dupa legile islamului? Aiurea. Atunci sa nu mai plangem atat de mila altora, care nu ne-au cerut-o, si sa ne vedem fiecare de mantuirea lui, ca de restul se ocupa Dumnezeu dupa cum stie.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
catolicism, dumnezeu, judecata, ortodoxie, profetii

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista dumnezeu? alexdu Generalitati 118 17.01.2011 14:02:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 21:11:56
Exista sau nu Dumnezeu vlad79 Teologie si Stiinta 236 23.11.2008 19:19:01