Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.09.2009, 19:50:34
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Tu privesti lucrurile in felul urmator: ea nu lucreaza si tu o platesti din munca ta. E foarte adevarat.
Dar gandeste-te un pic mai departe. Care e scopul vietii noastre pe pamant? Mantuirea. Buuun. Atunci are vreo importanta ca o sa-ti petreci timpul de la servici facand munca in plus? Are vreo importanta ca platesti si salariul ei cu munca ta daca scopul tau e mantuirea? Crezi ca Dumnezeu nu vede tot ce se intampla pe lumea asta? Tu trebuie sa inveti din aceasta ispita, in functie de starea duhovniceasca pe care o ai la acest moment. Adica, daca ai fi fost pe cea mai de jos treapta ai fi facut scandal sau ai fi parat-o din start. N-ai facut asa ceea ce demonstreaza ca esti pe o treapta mai inalta. Si ma bucur pentru tine. Gandeste-te ca faci un bine unui semen de-al tau chiar daca el nu intelege binele pe care i-l faci, Dumnezeu vede si te va rasplati intr-un fel sau altul in viitor.

Acuma sa vedem si care ar fi urmarile parei: ori asa vei descoperi ca are o intelegere tacita (de care nu stii acum) cu vreun sef, ori vei fi tinuta minte pentru totdeauna ca "aia care paraste, sa ne ferim de ea" (si atunci o sa-ti doresti mai tarziu sa n-o fi parat).

Pentru inceput, daca asta chiar crezi ca te ajuta, ar trebui sa pui ceva in calea vederii tale catre monitorul ei astfel incat sa nu mai vezi ce face. Sau intoarce-ti biroul sau monitorul astfel incat sa nu mai vezi monitorul ei. Asa vei taia gandurile de repros la adresa ei si in plus vei avea putere de concentrare pentru munca ta.

Sa fii fericita ca ti-a dat Dumnezeu ispita asta pentru ca asa poti sa depui si tu ceva in vistieria de sus. Adica in Imparatia Lui Dumnezeu. Si ce depui acolo nu poate sa-ti ia nimeni!


P.S. Si cine stie, poate o sa-ti devina cea mai buna prietena:)
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.09.2009, 20:02:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Indraznesc sa va cer parerea in privinta unei situatii care a ajuns sa ma deranjeze foarte mult.
Cum ati proceda in cazul in care constatati ca un coleg de munca (egal in "rang") nu-si face absolut deloc datoria? Eu fac parte dintr-un departament mic (dar inimos) in care suntem 5 angajati + seful nostru. La sfarsitul anului trecut a fost angajata aceasta persoana despre care va vorbesc acum pentru ca volumul de munca era foarte mare. Pana acum vreo 2-3 luni treaba a mers bine, fara incidente semnificative, insa in ultima vreme respectiva vine la serviciu, se aseaza pe scaun si sta pe internet toata ziua.
Birourile noastre sunt asezate in asa fel incat eu pot sa vad monitorul ei (si ea pe-al meu) insa seful nostru nu are habar de indeleticirile ei. Nici macar mailurile nu si le citeste iar daca are vreo sarcina de indeplinit, mi-o pune mie pe birou. Citeste presa, viziteaza tot felul de site-uri, mai nou joaca si jocuri, cu tras in bilute care se misca, Tetris si alte minuni.
Pentru mine e foarte frustranta si demotivanta situatia. M-am gandit ca trebuie sa fac ceva (in sensul sa vorbesc cu seful nostru). Nu mi se pare cinstit comportamentul ei, ba din contra, il consider o crasa lipsa de respect fata de noi toti pentru ca volumul de munca este din nou foarte mare. Nu mai pun la socoteala faptul ca e criza iar ea reprezinta un cost absolut nejustificat pt. departamentul nostru - o platim sa joace jocuri in timpul programului!!
In schimb colega cu pricina e foarte senina, nu sesisez pic de stres, de tensiune de vreun fel la ea...

Ce-ati face voi in locul meu? Ati discuta cu seful situatia? V-ati asuma rolul de "paracios" (pentru ca si-ar da seama cine a "vorbit")?
Multe pareri si de toate felurile ! Subiectul este un deliciu ... nu si atitudinile tuturor.
Ca intotdeauna : unii mai eleganti si mai ponderati, altii chipurile mai realisti si activi si in ultimul rind putini crestini ortodoxi. Putini sunt cei care se comporta si traiesc in afara bisericii ca si in aceasta . Frumoase si de apreciat postarile si recomandarile veveritei , a lui laurschepsis si a micutei. Desi banuiesc ca atitudinea mea ,sincera de altfel si pe aceiasi linie traditionala ca in totdeauna, v-a crea repulsie totusi mi-o spun :
Inafara manierelor si a atitudinii deschise, a dreptatii eterne,a echitatii intre angajati(desi angajatii nicaieri in lume nu au aceleasi sarcini chiar daca sunt pe functii similare)a personalitatii puternice si a dorintei de a spune lucrurilor pe nume adica a atuurilor de care ar fi indreptatit un om sa uzeze la o adica... deci inafara aparentelor acest subiect este defapt eterna poveste a caprei vecinului dusa cu cinste sau nu si pe alte tarimuri ale globului. Ce cauta o asemenea poveste pe un forum crestin ? Intr-o asemenea situatie o crestina dreapta, adica ortodoxa, se comporta intr-un singur fel : se intereseaza sa se incadreze cit mai bine in program ,sa execute cit mai bine si si la timp sarcinile de serviciu, sa fie supusa sau smerita(dupa puterea fiecaruia),sa munceasca cu drag, sa fie o colega de serviciu exemplara, calda, sincera, toleranta ,ajutatoare si nu suparata,iritata sau imbufnata,sa se fereasca de toate ispitele(de toate cite poate) care ar putea sa o tulbure ! Nu am sesizat ca sora care a deschis topicul ar avea asemenea idei ! Ba chiar in momentul in care a primit ajutor duhovnicesc sau mustrare lumeasca i-a parut rau ca a deschis un topic. Pai, ori suntem ortodoxi ori suntem lumesti (binecuvintindu-ne, chipurile, singuri si ascunzindu-ne in spatele ,,virtutiilor" lumesti si nu a celor crestinesti)!

Deci ,sora draga, chiar daca te-am gretalit cu parerea mea sa nu uiti ca este doar o parere si ca sfaturi f. bune ai primit deja, vorbesc de cele curate crestinesti . Mai mult... ramine doar sa alegi : lumea si dreptatea ei sau ortodoxia si jertfa ei !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.09.2009, 20:32:13
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Multumesc, Caminaris!

Zaharia, dumneata ai pretentia ca oamenii sa fie ori ortodocsi 100% ori lumesti 100%. Eu cred ca doar 0,0001% din oameni se incadreaza in una din aceste 2 categorii, adica cei foarte sporiti duhovniceste pe de o parte si ateii convinsi de cealalta.
Mesajul dumitale pentru mine mi-a parut reprosul unui invatator catre un copil de 7 ani ca nu citeste indeajuns de cursiv. Calea catre desavarsire nu e nicidecum lina (dar asta o stii deja) iar eu nu fac parte din cei care merg pe ea fara a se poticni. Eu sunt ancorata in lumesc in masura in care apartin unei societati, locuiesc intr-un bloc, interactionez cu oameni de toate rasele / religiile, citesc si literatura si carti religioase, ma uit atat la filme ziditoare de suflet si cat si cele care ma destind sau ma fac sa rad, merg la biserica dar si la teatru, port si fuste si pantaloni, iubesc si incerc sa nu urasc. Asta sunt eu, cu bune si cu rele.
M-a deranjat o afirmatie, si anume aceea privitoare la ortodoxia / neortodoxia mea. Afla, domnule Zaharia (desi vei considera probabil acest mesaj drept unul total neortodox, ba chiar demn de blam), ca dumneata nu esti cu nimic mai ortodox decat mine. E acelasi lucru cu Szabo care e roman sadea desi poarta nume unguresc sau cu negrii nascuti in Olanda care sunt la fel de olandezi precum blonzii purtatori de saboti.
Ca exista "trepte" diferite pe care ne aflam (in interiorul ortodoxiei), asta e alta problema. Insa dumneata imi imputi o atitudine umana (faptul ca nu-mi convine sa duc in spate un lenes) drept lipsa de ortodoxie. Mi se pare exagerat (sa ca nu spun mai mult).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.09.2009, 22:02:47
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Sa va fie familia binecuvantata draga sora!
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.09.2009, 22:09:40
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
... sau cu negrii nascuti in Olanda care sunt la fel de olandezi precum blonzii purtatori de saboti.
Esti chiar asa de sigura?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.09.2009, 00:53:10
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Esti chiar asa de sigura?
Offf Antoni0, daca am lansa discutia pe fagasul asta sunt sigura ca nu ne-ar ajunge 2 vieti ca s-ajungem la vreun liman...
In mod teoretic acei negri despre care am pomenit sunt 100% olandezi. Ca in mod practic apucaturile lor sunt (nu in toate cazurile) oarecum diferite de rigurozitatea, parolismul, harnicia si abnegatia tipica olandeza, ei, asta e alta problema.
Insa Gabi Szabo e romanca asa cum Ruud Gullit e olandez.

Vad ca tu locuiesti in Italia, un exemplu similar l-ar constitui copilul unui cuplu de romani nascut pe teritoriu italian. El e la fel de cetatean al "Cizmei" ca si Berlusconi, desi pe el in cheama Gheorghita si nu Gianluigi sau mai stiu eu cum.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.09.2009, 00:54:27
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Sa va fie familia binecuvantata draga sora!
Sa ne binecuvanteze Domnul pe toti!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.10.2009, 20:49:31
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Sa ne binecuvanteze Domnul pe toti!
Draga Coralina,
Pana la urma ai rezolvat problema, te-ai clarificat?Sincer, as vrea sa stiu ce a fost...sa invatam si din intamplarile semenilor nostri!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 10:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 23:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 16:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 01:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 20:30:25