Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.02.2011, 23:03:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cheia stă, în prima Fericire : "Fericiți cei săraci cu duhul . . . . "

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Omul trebuie sa ceara necontenit de la Dumnezeu sa-i dea putere sa mearga in viata potrivit voii Sale. Fara aceasta cerere, omul poate ajunge in prapastie. Doar increderea in propria persoana, e pentru mine o credinta intr-o busola stricata, o ai, dar nu te ajuta sa fii pe drumul cel bun.
Prima fericire rostită de Mântuitorul ne învață că prima virtute pe care trebuie să o aibă creștinul este să fie "sărac cu duhul". Astă fericire , înăbușă încrederea oarbă în tine , înăbușă autoaprecierea "corectitudinii "tale , înăbușă aprecierea deformată că X sau Y a fost într un fel sau altu , căci :"Spre cine voi căuta , decât spre cel blând și liniștit , care tremură în cuvintele Mele " . Sunt unii oameni care sunt smeriți , fiind constrânși de împrejurări. Însă Domnul Hristos nu a făcut referire la această categorie, ci la cei care se smeresc de bună voie , adică la cei care sunt lipsiți de trufia minții și de iubire de sine excesivă , păcate prin care au căzut îngerii cei răi și primii oameni. Săraci cu duhul sunt creștinii care , cugetând mereu la desăvârșirea dumnezeiască , realizează cât de departe sunt ei de ea , cei ce își dezlipesc de bunăvoie inima de bunurile pământești și îsi eliberează sufletul de iubirea fără măsură a acestora. Acești creștini , oricât ar fi de virtuoși , nu se cred niciodată desăvârșiți și depun eforturi pentru a urca treaptă cu treaptă , cât mai sus, pe scara desăvârșirii. Fiind convinși că nu pot face nimic pentru mântuirea lor fără ajutorul și harul lui Dumnezeu și că, atâta vreme cât trăiesc pe pământ , sunt încă departe de fericirea veșnică , creștinii imploră necontenit îndurarea harului lui Dumnezeu, despre care am mai vorbit pe alt thread , de la Topicul :"Rugăciunea".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.02.2011, 16:36:59
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Aici eu recunosc ca am o mare problema. Si ma straduiesc acum sa ma corectez in aceasta privinta. Doar de foarte putin timp, incerc si spun Faca-se voia Ta, Doamne si il invit pe Dumnezeu in viata mea zi de zi, ma gandesc daca Lui ii place ce fac, cum gandesc si incotro ma indrept...

Cred ca aici am gresit enorm. Am crezut in mine orbeste, mereu am spus ca fac, dreg si ca am, dupa propriile-mi puteri. Si am crezut in ceea ce am spus si realizat ani de zile... Sunt convinsa in proportii mari ca am decazut in ultimul hal din aceasta cauza. M-am mandrit. Am crezut ca eu sunt buricul targului, ca EU SINGURA pot realiza totul, dupa cum ma duce intelectul, fizicul si pofta. Mare greseala am facut!

Acum sunt constienta, dupa ce am pierdut tot, ca doar cu ajutorul lui Dumnezeu si cu EL alaturi voi razbi. El trebuie sa faca parte din viata mea, zi de zi, iar eu trebuie sa lucrez dupa voia Lui. Trebuie sa am incredere in El si nu in mine, caci singura nu pot face nimic si sunt un nimic. Este un drum anevoios dar El este cu mine.

Cat despre increderea in 'propria persoana', in alt sens spus, intr-adevar cand mergi la un servici, interviu sau la o testare etc trebuie sa fii pregatit, emotional, fizic sau intelectual, in functie de cerinte, ca sa poti reusi. Si intr-adevar, iti aduce un zambet pe buze si un grad oarecare de destindere/optimism. Dar in mare, cred ca 'a fi pregatit pentru ceva' te ajuta sa reusesti/excelezi in ceva.

....
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.02.2011, 17:59:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Increderea desavarsita in Dumnezeu nu inseamna negarea sau anularea increderii in propria persoana. Din contra, ma incred intr-un mod mai sanatos in mine, atunci cand ma stiu sub purtarea de grija a lui Dumnezeu, atunci cand dupa putere ma straduiesc si eu sa implinesc poruncile si voia Sa.

Vorbim numai de constatarea si afirmarea unui raport firesc, asemanator celui dintre copil si parinte.

Atat timp cat copilul ramane in "bratele parintesti" este lipsit de griji. Abia dupa ce le paraseste, incep grijile de multe feluri, si, pe cat creste increderea intru sine, apare riscul transformarii din "copil" in "fiu risipitor".
Reply With Quote
  #64  
Vechi 01.07.2011, 16:20:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cat ramai la propriile tale puteri, multe lucruri sunt imposibil de realizat. De exemplu, nu iti poti iubi vrajmasii fara ajutorul lui Dumnezeu. Ni se cere sa nu ne incredem in noi, ca sa nu ramanem la propriile noastre puteri limitate. Cel care se increde in el, nu mai lasa loc pentru prezenta lui Dumnezeu in el.

Pe de alta parte daca firea noastra nu este curatita, atunci nici lucrarea noastra nu este curata si ea poate duce atat la caderea noastra cat si a altora in pacat. Iata un alt motiv pentru care omul nu trebuie sa ramana doar la increderea in sine, ci trebuie sa ceara ajutorul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum poate cineva sa isi stearga propria lui postare ? mbarboi Reguli generale de utilizare a forumului 11 13.02.2013 18:30:35
increderea de sine adelina02 Intrebari utilizatori 8 22.12.2010 00:05:22
Increderea in propria putere de a pricepe praxis Generalitati 9 09.04.2010 00:28:46
dezorientata in propria viata soul_alone Rugaciuni 9 11.01.2010 16:13:12
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00