Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 10.05.2013, 12:00:09
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-eu m-am obisnuit cu office 2010 si chiar 2013 ,poate as folosi office 2007 dar 2003 arata jalnic si la fel Kingsoft Office Free (arata ca un office 2003,la fel libre sau open office)
-cine s-a obisnuit cu office 2010 nu mai foloseste vechiturile alea....
Ok. Uite aici un replacement linuxar pt office 2007, cu elemente ca in 2010, perfect free si legal: http://linuxg.net/how-to-install-wps...tu-and-fedora/
Reply With Quote
  #102  
Vechi 10.05.2013, 12:51:32
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Ok. Uite aici un replacement linuxar pt office 2007, cu elemente ca in 2010, perfect free si legal: http://linuxg.net/how-to-install-wps...tu-and-fedora/
-nu stiu cum arata instalat si cum functioneaza,eu folosesc office 2010 si sunt multumit, si oricum in ultimul timp am lucrat numai cu softurile de la adobe asa ca pt ce sa folosesc linux?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 10.05.2013, 18:08:51
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
-crezi ca daca-i transmiti pdf-ul nu poate sa copieze? se poate transforma usor un pdf editabil in word editabil cu adobe acrobat si arata identic cu pdf-ul; poate a vrut profu sa corecteze,sublinieze direct in word.
depinde, cum a fost făcut pdf-ul: nu-ți dau drepturi nu le ai! Copy-paste-ul, e adevărat merge, dar și doar pentru "text"!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 10.05.2013, 18:13:40
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
...............
Răspunsul promis „nu mai târziu de 11 mai”...

Citat:
Compatibilitatea intre Windows si Ubuntu este ca si inexistenta.

1.1. De exemplu, se spune ca Open Office sau Libre Office sunt suite de aplicatii care sunt compatibile cu Word-ul, Powerpoint-ul, Excel-ul si celelalte programe din Microsoft Office. Adevarul este ca aceasta compatibilitate este cruciala din moment ce toate scolile au Windows, la fel ca si partenerii de afaceri sau alte persoane care urmeaza sa primeasca ori sa ne trimita documentele respective.
Da, trebuie să fie compatibile, cam la fel ca orice idee nouă care se înscrie într-un context deja dat. Trebuie să plătească o jertfă. Și în cazul de față, jertfa e e acest mamut Microsoft. Programele sunt compatibile cu Microsoft, fiindcă „toate școlile au Windows”. De ce toate școlile au Windows? Oare de dorul comisioanelor mai marilor care decid evoluția vreunui sistem și a unor lucrători ai sistemului? Sau fiindcă informaticienii angajați în sistem nu pot sau nu au fost determinați să dezvolte o distribuție pe nucleu linux (luat gratis) care să permită realizarea unui SO gratis pt. sistemul de învățământ cu toate aplicațiile necesare educației. Nu e crucial să fii compatibil cu Microsoft, dar de', „este” multe comisioane de „achiziție”. Programele educaționale sub Ubuntu sunt multe și diversificate (eu mi-am instalat Ubuntu + aprox. 700 MB programe educaționale, default din Ubuntu = Edubuntu).


Citat:
Realitatea face ca singura compatibilitate intre Microsoft Office si Libre Office sa se rezume la documentele care cuprind doar texte simple, fara casete de text, imagini, grafice, si alte lucrari stratifiate. In caz contrar, risti ca atunci cand deschizi un document creat in Word de ex., sa vezi o serie de randuri de scris departate unele de altele si imaginile aruncate pe hartie ca si cu lopata.. o harababura totala si indescifrabila. Sau daca ai un fisier creat in LibreOffice Calc si il trimiti sefului ce are Excel se va enerva la culme pentru ca formulele din LibreOffice nu sunt compatibile cu Excel si va ramane doar cu scrisul fara sa stie care de unde vine.
E o eroare, BIG ERROR. Eu folosesc Linux Ubuntu din 2005 și chiar „am compatibilitate” cu „texte” - zice că fără „casete text” (Haida de”, ce prostie, cândva redactam reviste sub Ubuntu care trebuiau deschise în Windows și tipărite. Și culmea că ieșeau cum trebuie pentru userii de windows, desi foloseam „doar” OpenOffice!).

Citat:
1.2. Majoritatea programelor care se gasesc pe Windows nu sunt compatibile cu Ubuntu, mai pe intelesul oricui, nu poti sa rulezi ceva .exe pe Ubuntu pentru ca nu recunoaste aceasta extensie. Exista un program numit Wine care te ajuta sa instalezi programe de Windows pe Ubuntu dar iti nenoroceste sistemul si mai bine te lipsesti, cu alte cuvinte operatiunile pe care le desfasoara in fundal pentru a putea rula un program de Windows sunt extrem de complexe. Nici nu merge la orice program.
Nu știu cine a scris acest text, dar .exe poate proveni și de la executabil și de la execrabil. În linux orice fișier poate fi executabil doar să îi acorzi permisiunea... numai tu ca utilizator în sistemul tău, e doar dreptul tău! Programul wine e pentru cei care vor să „digere” mai bine linux-ul în faza tranzitorie de la windows. Cam așa ca evoluția de la dictatura comunismului la statul de drept! Windows = dictatura de 90% printre sisteme de operare și cu bani față de 10% alții fără posibilitatea de-a fi supuși ascultători ai sistemului totalitar, dar cu puterea de-a iniția o revoluție. Câți „democrați” și „liberali” erau în 1989? Răspuns: puțin peste 10%. Vreo 86% au votat Iliescu, un produs pur totalitar, precum si Windows astăzi!

În rest, programul wine e o idee proastă... Fiindcă celor care vor să fie comozi și să ia totalitarismul ca fapt de viață e problema lor. Linux-ul cheamă la libertate!

Citat:
Programe foarte cunoscute care nu se pot instala pe Ubuntu: Yahoo Messenger, Winamp sau AIMP, BSPlayer, Photoscape, Notepad++, cCleaner si lista continua.. evident, exista alternative dar pentru cineva care a fost invatat cu ele nu o sa ii prea convina alternativele dat fiind faptul ca sunt total diferite de ceea cu care era obisnuit, adica nu este alternativa gen Winamp-AIMP ci mai degraba Winamp-Windows Media Player.
Nici nu trebuie ca programe foarte cunoscute să fie instalate sub Linux (Ubuntu), exista foarte multe programe care înlocuiesc cu succes programele „făcute si nu născute” din mezalianța Microsoft și firme de pe piață care nu pot rezista monopolului Windows. Care „chiabur” ar fi putut rezista sistemului comunist? Comunism = MONOPOL asupra a orice... și asupra patului conjugal cu soțul / soția turnător / turnătoare pentru soția / soțul ei / său! Windows = MONOPOL asupra orice vrea să fie informatic mai bun ca el și asupra înțelegerilor dintre firmele mici partenere care dacă reușesc pentru ideea lor ori sunt momite și „convertite la monopol”, ori falimentează! Dar sunt vreo câțiva care... există pur și simplu fără voia Microsoft și a proceselor juridice-glumă (praf în ochi) pentru cei câțiva potentați ai vremii care să-și atragă vreo parte financiară „legală”!

Citat:
De asemenea, un lucru foarte important este ca nu veti putea instala driverele la imprimanta, camera foto, telefon etc. Majoritatea producatorilor nu dau CD de instalare pentru Ubuntu (Linux), astfel se face ca nu veti putea transfera pozele de pe camera foto in calculator, sau nu veti putea conecta telefonul la calculator.. de ex. nu exista niciun Nokia PC Suite pentru Ubuntu. Sunt anumite drivere inglobate in Ubuntu dar nu se compara cu functionalitatile driverelor originale.
Chiar există drivere pentru orice, dacă nu există, există totuși oameni dispuși pe gratis să ajute... „până trecem din faza totalitarismului Windows, mai apoi, nu pot să garantez”! Eu am un Toshiba care-mi face „figuri” la up-to-date-uri și trebuie să-mi reinstalez driverul wireless, no problem, chestie de 5 minute: odată salvat driverul în computer, nu-l faci decât „să se mai ruleze o dată”!

2. Nu te poti conecta la internet prin RDS in parametrii normali.

Citat:
Cei de la RDS nu furnizeaza suport pentru utilizatorii de Linux, daca ai o problema cu reteaua de internet nu pot sa te ajute decat daca ai Windows. Cei care se conecteaza la RDS prin dial-up (PPPOE) sunt indemnati sa foloseasca o ocolitura ciudata in Terminal setand conexiunea prin “pppoeconf”, lucru care va da peste cap Network Manager-ul. Modul corect este de a da click dreapta pe iconul de retea -> edit connections -> in tabul DSL adaugi o noua conexiune completand doar Username si Password, iar la Service lasi liber.
Până nu de mult nu ofereau servicii nici pentru utilizatorii de Apple-uri, dar la cât de răspândite au devenit e... „cam trebuie”. Faptul că nu te pot ajuta, aceeași problemă: cu ce să te ajute un „aplaudac” comunist cu dorința ta de libertate? Caută, lumea software-ului liber înseamnă LIBERTATE.

Modul corect (din „afara tastelor”) este: înscrie-te în PCR (în cazul de față știm noi cine) și aplaudă!

Citat:
Dar chiar si asa, vei avea acces la internet cu Mozilla Firefox, Messenger si orice altceva, dar inafara de Software Center. Acest Software Center este un fel de Control Panel in care sunt prezentate toate aplicatiile pe care le poti instala din surse sigure.. e ca un fel de site. Doar ca nu recunoaste conexiunea la internet cum trebuie si nu reusesti sa descarci si sa instalezi nimic de acolo, un lucru foarte enervant de altfel.
Acest Software Center este un soi de multe – multe site-uri care îți oferă ce dorești î unele sisteme linux.

Citat:
3. Descarca tot felul de update-uri ciudate in calculator

Update-urile nu sunt intotdeauna un lucru bun, se intampla deseori ca dupa un update sa nu mai functioneze ceva cum trebuie si sa antreneze o gramada de munca si timp pierdut. Dar nu ma refer la asta, ci la faptul ca veti vedea printre update-uri tot felul de chestii inutile cum ar fi suportul pentru literele chinezesti si nu stiu-mai-care si cate si mai cate chestii care nu fac decat sa ocupe spatiul degeaba. Poti sa alegi ce sa descarci si ce nu, dar este o lista de cateva sute de actualizari din care trebuie sa debifezi si hai sa fim seriosi, cine sta sa citeasca toate alea sa aleaga din ele.
Normal, cine mai poate să stea să citească? De aceea, totalitarismul comunist sub forma Windows mai persistă și astăzi!

Citat:
4. Experienta la calculator, per total, este precara

Utilizand Ubuntu te marginalizezi de lume, de ce apare nou.. nu te poti juca alte jocuri inafara de unele gen Sudoku si Mario, nu ai acces la toate programele utile, nu poti sa descarci si sa instalezi orice program misto pe care il vezi, si mai presus de toate nici macar nu poti sa iti reglezi luminozitatea la ecran dupa bunul plac, dat fiind faptul ca driverele video lipsesc.
Nu te marginalizezi de lume. De abia începi să înveți ce înseamnă LUMEA LIBERĂ! Dar chestia asta se învață. Însă, mai marii din totalitarism te învață că au ei grijă de tine. (Tu poți să faci liniștit „click”, gândim noi pentru tine!)

Last edited by calinit; 10.05.2013 at 18:20:25.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 10.05.2013, 18:42:44
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-pai toate de la adobe chiar daca ar avea corespondent in linux sunt muuult mai folositoare,mai folosite, utilizate de toate firmele care te angajeaza...
-office 2010 de la microsoft (nu mai vorbesc de 2013) arata muult mai bine si are multe chestii in plus fata de open office-care arata ca un office 2003.
-linuxul totusi nu e pt oricine,nu e atat de atractiv ca windowsul si pana te chinui sa gasesti toate programele corespondente te doare capul

-eu folosesc cateodata un cd sau stick live cu ubuntu daca mai vreau sa fac cate ceva din afara windowsului in rest deloc

OK, "muuult mai folositoare" fiindcă face față unui sistem pervertit? Ia încearcă să "produci" cu programe sub Linux și să vezi ce obții? Firma e interesată de PROFIT, nu de căi și mijloace! Căile și mijloacele sunt alegerea PROFESIONISTULUI! E adevărat că asta e calea mai grea și mai "strâmtă"!

Chestia cu "office 2010 de la microsoft (nu mai vorbesc de 2013) arata muult mai bine si are multe chestii in plus fata de open office-care arata ca un office 2003." e o simplă problemă de gust estetic și eu nu pot să-i fac față dpv tehnic.
linuxul totusi nu e pt oricine,nu e atat de atractiv ca windowsul si pana te chinui sa gasesti toate programele corespondente te doare capul: ba da, e pentru oricine, ca LIBERTATEA! Nu trebuie să te chinui... totul se obține prin căutare, prin puțină muncă, nu de-a gata, de-a pomana, primul pas spre acceptarea că "ștecherul nu poate fi folosit numai de specialiști"!

Mă bucur că eu folosesc cateodata un cd sau stick live cu ubuntu daca mai vreau sa fac cate ceva din afara windowsului in rest deloc. Asta dovedește ce? Că Windows-ul e foarte bun, nu-i așa?

P.S. Stai liniștit, faptul că folosesc linux nu înseamnă că știu totul despre el, în fiecare zi e o provocare și îți mulțumesc că îmi oferi posibilitatea de-a nu muri "într-un strigăt de click"!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 10.05.2013, 18:49:55
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
"Daca o persoana utilizeaza Linux acasa si invata sa opereze doar cu el,cum poate face fata cerintelor din universitati sau locuri de munca in care ti se solicita sa cunosti sa operezi in Windows,Word,Excell ... ? "
Adevăr grăiești... Răspunsul e foarte simplu dacă știi să folosești Open Office / Libre Office (Writer, Spreadsheets, Presentation) vei folosi la nivel performant și celelelate de la MS Office. S-ar putea sa ne încurce interfața grafică, cum mă încurcă pe mine la MS Office de după 2007? Nici o problemă (sunt comenzi de la tastatură - shortcuts (valabile în proporție de 90% și sub linux și sub windows).
Reply With Quote
  #107  
Vechi 10.05.2013, 18:53:36
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-nu stiu cum arata instalat si cum functioneaza,eu folosesc office 2010 si sunt multumit, si oricum in ultimul timp am lucrat numai cu softurile de la adobe asa ca pt ce sa folosesc linux?
Nici nu trebuie, dacă pe cele care le folosești sunt legale.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.05.2013, 12:28:27
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

In primul rand doresc sa va multumesc pentru efortul dvs de a raspunde intrebarilor puse si timpului oferit!
Deasemenea cred ca intentiile dvs sunt cele mai bune,insa discutand acum strict de persoana mea,va voi spune cu toata sinceritatea ca,dupa ce am citit postarile dvs si ale altor utilizatori, in conditiile in care am de facut multe lucrari de editat si operat zilnic cu calculatorul pentru studiile pe care le fac,efectiv nu imi permit sa aloc un timp pe care oricum nu il am,sa ma apuc acum sa invat sa lucrez intr-un Linux,sa studiez tutoriale,sa imi procur total alte programe cu care sa invat sa operez...
Nu lucrez nici in domeniul IT,sunt un simplu utilizator de computer ca multi altii si sincer lucrurile acestea mi se par intr-o mare masura dificile,ma depasesc.Poate altora nu li s-o parea asa,mie da,iar in conditiile in care este necesar sa imi dramuiesc timpul din fiecare zi nu vad sensul pentru care sa il investesc astfel,mi se pare o risipa inutila de vreme.Iar daca este vorba doar moralitatea de crestin...dupa cum am mai spus,imi asum lipsa de moralitate,asa dupa cum o vad unii,si voi continua sa utilizez windowsul ca si pana acum.
Insa,va multumesc inca o data pentru raspunsuri si timpul investit si poate daca nu eu am fost deschisa sa utilizez aceste informatii,poate vor fi altii dispusi sa o faca!Personal as fi chiar curioasa sa citesc apoi cat de usor sau greu le-a fost aceasta trecere,ce avantaje sau dezavantaje au intampinat...
O zi placuta va doresc!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 11.05.2013 at 12:31:07.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 11.05.2013, 13:59:18
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Aveți dreptate și vă respect opinia că nu aveți timp.

Nu vreau să înțeleagă nimeni că sunt împotriva SO Windows, nici măcar împotriva politicilor monopoliste Microsoft (deși nu nu le accept, le tolerez totuși, fiecare e liber să facă ce vrea dacă e moral și respectă legea).

Personal cred că, paradoxal, deși nu-l folosesc în scop personal, pachetul MS Office este unul foarte, foarte bun. Dar aceleași lucruri le poate face și Open Office (e drept că sunt unele lucruri care trebuie reînvățate).

Problema era "Să nu furi software". Atâta vreme cât îl folosești legal pe cel de la Microsoft, Adobe etc. e OK. Și toate celelalte sunt o problemă de opțiune. În rest, am spus mai sus opinia mea. Mulți dintre utilizatorii Windows pretextează că lipsa banilor și produsele informatice scumpe îi determină să pirateze. Eu spun atât: pe mine tocmai asta m-a îndepărtat de produsele care costă "adoptându-le" pe cele pentru care nu-mi capul cu licențele.
O zi plăcută vă doresc și eu!

Last edited by calinit; 13.09.2013 at 05:36:42.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare