Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.09.2008, 01:41:50
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

2 avorturi/10 ani pentru o femeie activa sexual este putin, de regula sunt 4,5 avorturi per deceniu daca nu si mai multe...este o statistica cumplita insa ramine ,din pacate,o realitate

11 milioane au fost declarate in din 89 - 2000 deci pina in 2008 se pare ca au mai fost adaugate citeva milioane bune, cite?...Dumnezeu stie
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.09.2008, 13:23:48
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Actele oficiale vb,nu eu.statistica ministerului sanatatii,iar cele alE ONG sunt si mai sumbre.ti se pare mult?stiu,este infricosator.asta este sealitate.si ne mai miram ca batem recorduri an de an la calamitati?toate se intorc impotriva noastra.si a mai aparut si tampenia de la CERN.celula lui Dumnezeu.oare ce-o sa mai inventeze creierele oamenilor?si bineinteles,sa implicat si romania.Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute
Reply With Quote
  #73  
Vechi 10.09.2008, 14:03:22
mina94 mina94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2008
Mesaje: 24
Implicit

Cind intr-o familie exista intelegere si respect ptr cele crestinesti, nu cred ca exista avorturi. Dar ce te faci atunci cind femeia duce greul gospodariei, creste copiii asa cum poate , mai maninca si bataie de la barbat de vreo 3 ori pe zi.....mai sta femeia sa se gideasca daca e pacat sau avortul?Cine ajuta acele femei ,cine le lamureste ca nu e bine ce fac?Ofemeie singura nu poate lupta cu raul indiferent ce forme poate lua.In lume sint diferite case in care o femeie batuta sau gravida poate primi sfaturi , poate primi ajutor......la noi se gasesc astfel de locuri?....nu cred.
Atunci femeia i-a decizi singura sau impinsa de altii....decizi care duc la ......avort.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 11.09.2008, 03:16:20
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana_ema
Tinerii sa se casatoreasca foarte devreme",
Stiu, dar tu te-ai marita la 12 ani sau ti-ai da fata in casatorie la 12-13 ani?...dupa spusele par Cleopa,? Dumnezeu sa-l odihneasca
Reply With Quote
  #75  
Vechi 11.09.2008, 03:25:15
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mina94
Cind intr-o familie exista intelegere si respect ptr cele crestinesti, nu cred ca exista avorturi. Dar ce te faci atunci cind femeia duce greul gospodariei, creste copiii asa cum poate , mai maninca si bataie de la barbat de vreo 3 ori pe zi.....mai sta femeia sa se gideasca daca e pacat sau avortul?Cine ajuta acele femei ,cine le lamureste ca nu e bine ce fac?Ofemeie singura nu poate lupta cu raul indiferent ce forme poate lua.In lume sint diferite case in care o femeie batuta sau gravida poate primi sfaturi , poate primi ajutor......la noi se gasesc astfel de locuri?....nu cred.
Atunci femeia i-a decizi singura sau impinsa de altii....decizi care duc la ......avort.
Dintre familiile tinere ce cunosc eu una din 10 au supravietuit, in rest sunt inconjurat de femei(si barbati) singure(i) divortate, unele si cu cite un copil dupa ele.

Mai nou o colega tinara de servici care nu a reusit nici dupa 6 ani de la divort sa-si revina si sa-si recapete increderea in barbati a hotarit sa faca un copil singura!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 11.09.2008, 09:47:44
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=c3mDYUFKCa8&feature=related
e un filmulet care pe mine m-a facut sa plang fff tare, cred k ar trebui sa il vada fiecare femeie inainte de a se gandi la avort, avortul nu este numai cel chirurgical ci si cel prin anticonceptionale, recunosc am luat si eu ceva timp pana sa aflu exact ce inseamna o pastila anticonceptionala si asta nu am aflat de la medici k ei nu vor sa recunoasca k sunt pastile care produc avortul dar la alt nivel mai mic, ci dintr-o carte AVORTUL SI ANTICONCEPTIONALELE, aparuta in 2003. acum am o fetita minunata ii multumesc lui Dumnezeu pt asta si mai vreau sa am copii cat mi-o da Dumnezeu, k el ne da cat putem duce nu mai mult. am auzit pe multi(cunostinte de ale mele) k nu vor sa faca copii k nu au ce sa le ofere, dar ei se descurca bine cu banii cu toate, nu vreau sa ii judec da zic asa k fapt divers. unui copil nu trebuie sa ii oferi totul k ti se urca in cap, unde creste unu mai creste si al doi-lea si restu. bunicii si strabunicii nostri cum cresteau cate 8-9 copii si nu se mai plangeau, atunici se cresteau copiii mult mai greu ca acum, si tot ii faceau. in ziua de azi nu mai speli la scutece, sunt tot felu de scutece de unica folosinta si multe altele. daca este credinta in Dumnezeu sigur ne ajuta dar atunci knd stie el avem nevoie nu knd vrem noi.
si in incheiere un zambet de copil lumineaza fata multor oameni, copiii zambesc mai usor decat noi adultii.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 11.09.2008, 11:34:59
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

iata un mesaj inaltator.dumnezeu sa-ti de-a putere.iata un mesaj cu adevarat crestin.se poate.multi ar trebui sa ia cunostinta de aceste vb.si eu am crescut la fel.sarac.cu toate astea,Dumnezeu te imbogateste cu altele.faceti copii,nu-i omorati pt ca Dumnezeu va va ajuta sa-i cresteti
Reply With Quote
  #78  
Vechi 11.09.2008, 11:49:24
TeoH TeoH is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2008
Mesaje: 44
Implicit

Sa nu uitam, fratilor, ca atunci cand Dumnezeu trimite un copilas pe lume are cu siguranta grija de el, chiar daca este o familie cu multe lipsuri. Aceste lipsuri nu pot sa umbreasca bucuria pe care o aduc copiii intr-p familie. Este cel mai frumos dar de la Dumnezeu, pe care refuzandu-l vom avea parte de multa suferinta, caci cine suntem noi pentru a sti ce-i mai bine pentru noi?...Daca Dumnezeu ne ajuta pe noi care avem multe pacate, stiute si nestiute, cum sa nu-l ajute si pe acest mic copilas care este fragil si nevinovat si care este in primul rand copilul Lui... NOI NU AVEM DREPTUL SA LUAM VIATA NICI UNUI COPIL! Cele care sunt inca in viata dupa ce au avortat sa fie bucuroase ca mai au sansa de a se intoarce si de as-i plange pacatul. Uitati-va la aceste filmulete si trimiteti-le si altora daca doriti:
http://www.youtube.com/watch?v=9fyVOJTpsf8
http://www.youtube.com/watch?v=IWePvHTcjWs&feature=related&resnum=17
Reply With Quote
  #79  
Vechi 11.09.2008, 13:07:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
ne influientam reciproc intr-un fel sau altul,ne formam convingerile in functie de ceea ce vedem,simtim si realizam despre ceea ce se-ntampla in jur.Toti suntem vinovati si astfel toti trebuie sa reactionam,si daca nu intelegem acest lucru vom continua sa aratam cu degetul sau sa criticam la infinit "pacatul",fara vre-un rezultat.
Ma plictisesc atunci cand vad ca religia pune cel mai mult accent pe "duh",atata timp cat intreg aspectul fizic ne influienteaza atat de mult structura existentiala.Aici nu poate fi vorba doar de religie,ci de moralitate,de caracterul nostru,de educatie si de existenta materiala pe acest pamant...chiar si in virtutea purificarii sufletului nostru.
ory , daca iti formezi convingerile in modul descris de tine, ajungi sa traiesti in afara adevarului, caci adevarul este Dumnezeu. Astfel te afunzi intr-un hatis din care nu ai cum iesi.
Biserica te ajuta tocmai sa te orientezi in viata, sa stii ce e bine si cee rau. Iar morala despre care vorbesti, tot de la Dumnezeu este si o gasesti in Biserica, nu aiurea. Ai grija sa nu confunzi Biserica cu oamenii. In afara Bisericii vei gasi teorii logice, care mai de care mai savante, dar lipsite de adevar.
Oricate am aduna, oricate placeri ne-am face in aceasta viata, plecam cu mainile goale si cu faptele noastre de o viata, care vor iesi la lumina si ne vor incrimina. Pentru a sti acest lucru e nevoie de Biserica, nu numai de lume. De aceea Biserica pune accentul pe "duh" cum spui tu.
Omul poate trai si numai cu apa si paine, dar astazi omul nu se mai multumeste cu nimic; vrea totul si chiar mai mult si cu cat are mai mult crede ca si-a facut datoria.
Sensul vietii e gasirea drumului catre Dumnezeu. Nu L-am cautat pe Dumnezeu in timpul vietii, degeaba am facut atatea si atatea lucruri, toate trecatoare.
Intr-adevar oamenii se gandesc la bunastarea copilului si atunci, pentru ca nu se simt in stare sa ofere tot ce ar vrea, prefera sa puna capat unei vieti, care nici nu a inceput. Dar cine spune ca acel copil va dori toate bunatatile acelea? Tot noi adultii il invatam pe copil sa aiba si sa ceara. S-au nascut genii in familii de oameni saraci dar credinciosi.
Nu suntem nici unii mai buni decat ceilalti.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 11.09.2008, 16:39:58
ioana_ema's Avatar
ioana_ema ioana_ema is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2007
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de ioana_ema
Tinerii sa se casatoreasca foarte devreme",
Stiu, dar tu te-ai marita la 12 ani sau ti-ai da fata in casatorie la 12-13 ani?...dupa spusele par Cleopa,? Dumnezeu sa-l odihneasca
Textul mai complet era urmatorul: "Tinerii sa se casatoreasca foarte devreme. Dupa canoanele Bisericii, dupa invatatura Sfantului Ioan Gura de Aur, trebuie sa se casatoreasca baiatul cand este de 15 ani si fata cand este de 13 ani.[...]Iar daca acum, dupa legile statului, s-a hotarat sa fie fata de 16 ani, este buna si aceasta randuiala. Ca nu-i prea tanara, este numai potrivita. Si baiatul n-ar trebui sa treaca de varsta de 18 ani sau cel mult 20, dar sa se pazeasca cu mare tarie pana la casatorie in feciorie, cum i-au facut mamele lor." Ca sa raspund la intrebare, la 12-13 ani categoric nu, poate si la 16 ar fi cam devreme dupa parerea mea, dar la 18-20 de ani nu mi se pare o exagerare.. Tot mai des aud persoane care spun ceva de genul: "casatorie?aa,nu, dupa 30 de ani poate"...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Biblia fara numele lui Iisus Hristos delia31 Despre Sfanta Scriptura 10 23.04.2012 13:06:25
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
N-am stiut pana atunci de numele lui Iisus Hristos Ioan_Ciobota Generalitati 9 04.10.2007 11:53:51