Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.07.2010, 15:39:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Asta s-a dorit a fi o ironie fina ?

Ce-i drept, m-ati facut sa zambesc :)

Oricum, sper ca veti merge la Opera dupa ce veti fi participat la Sfanta Liturghie.
Va fi inainte de liturghie ca e sambata. :)
Nu ironie... doar atentionare. Nu pentru ca sunt mai bun, ci pentru ca simt pe pielea mea ca sunt furat de aparente in loc de esenta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.07.2010, 15:54:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Va fi inainte de liturghie ca e sambata. :)
Nu ironie... doar atentionare. Nu pentru ca sunt mai bun, ci pentru ca simt pe pielea mea ca sunt furat de aparente in loc de esenta.
Am inteles, si va multumesc pentru bunele intentii si pentru sfat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.07.2010, 16:11:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Si acest dispret de la cine vine? Ca de la Dumnezeu, nu. Poate ar trebui sa va puna pe ganduri acest lucru.

Poate ca ar trebui sa ne puna pe ganduri acele fapte care, mai mult ca sigur, au sadit in inimile unora tendinta de respingere a unei Biserici a lui Hristos si a ritului asociat. Care sunt acele fapte, va las sa meditati singura, desi probabil stiti la ce ma gandesc.
Intrebarea era de la CINE, nu de la CE.
Raspunsul corect: de la diavol.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.07.2010, 17:04:16
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

...Tare important se pare ca este pastrarea legamantului de la botez, daca am priceput eu bine din cate am reusit sa citesc ieri din Profetii despre Romania postate tot ieri...cat am reusit eu sa ma lepad de satana, greu de spus...

...Am inceput sa imi pun si unele probleme, daca sa mai merg in continuare la Biserica de langa mine, unde aproape ca se si cere ceva modernitate, dar unde am invatat sa cant in cor de vreun an si jumatate, sau sa fac cumva sa merg acolo unde am ajuns dupa ceva rugaciuni la miezul noptii si imi place tare mult atmosfera...

...Caci la cat de vrednica sunt eu in a calatori cu intrebarea, s ar zice ca mi va trebui mult pana sa ajung eu sa sfintesc vreun locsor, ci bine e sa ma bucur de ce ajung altii sa sfinteasca...cat o sa i mai avem si pe acestia...cam putin s ar zice....
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2010, 16:14:54
tibby49 tibby49 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2010
Mesaje: 2
Implicit despre optiunile unui familist fara familie, la 53 de ani

O femeie simpla, obisnuita, fara a avea nimic iesit din comun dar careia in marea ei suferinta i-a ramas speranta. Si-a pierdut sotul de 7 ani de zile, nu mai are prieteni apropiati caci toti sunt foarte ocupati si ii mai dau telefon din cand in cand, ba mai bine zis foarte rar, ea nu are serviciu caci la 53 de ani si cu 8 boli declarate de medici, cu 40 de kg in plus nu se uita nici un angajator la ea, desi e o femeie foarte inteligenta si cu o minte ascutita, deschisa la dialog, comunicare, la tot ce e nou, e foarte deosebita de ceea ce inseamna 53 de ani si de ceea ce inseamna gloata, turma. Da. E un tip aparte si se distanteaza de 85% de oameni obisnuiti. Isi doreste sa scrie o carte autobiografica, sa compuna niste melodii clasice (a studiat pianul de la varsta de 5 ani), sa aiba pace si liniste in familie, sa ii fie copilul aproape, sa aiba o mama sanatoasa la minte si la trup si chiar ea sa fie sanatoasa, sa isi aiba sotul aproape.
Iata niste vise care nu sunt in realitate. Nimic din ce isi doreste nu se poate implini caci totul s-a risipit ca un fum.
Tot ce poate face la ora actuala este sa munceasca. Dar nu oricum, pentru ca nu poate.
Si-a compus un anunt pe care vi-l ofer si dumneavoastra si daca exista vreo solutie si pentru ea, atunci va rog sa ma contactati pe mine sau s-o contactati direct pe ea. Va multumesc pentru atentie si amabilitate si va doresc sanatate si reusite spirituale cat mai multe.
Iata anuntul:
Operator calculator dactilografiez ( preferabil la domiciliul meu ) cărți, articole, referate, disertatii, orice fel de lucrari, proiecte de diploma, licenta, master, teze de doctorat, in romana, franceza, engleza, italiana. Execut si corectură texte in /din romana, franceza, engleza, italiana. Predarea lucrarilor se face în format electronic pe email sau CD. Pret / pagina dactilografiere = 2 lei
BUCURESTI si zonele limitrofe ; Tel. 0751 822 118
----------------------------------------------------------------------
Profesoara romana,franceza,engleza si psiholog cu multa rabdare, 30 de ani vechime in sistemul didactic si pedagogic, rezultate excelente la examene, evaluari, teste, meditez elevi clasele 1-8 la domiciliul lor. Pret sedinta 2 ore = 40 lei. ; tel. 0729 484 457
-------------------------------------------------------------------------
Ofer servicii de baby-sitting maxim 4 ore zilnic, cu 10 lei /ora ( fara lectii ), sau cu 15 lei / ora ( cu lectii ).
Nu pot sta mai mult pentru ca am o mama bolnava de care vad si nu o pot lasa singura prea mult timp. tel. 0729 484 457
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.10.2010, 16:55:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu înțeleg care este legătura dintre tema topicului și aceste anunțuri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta dintre un ortodox si un catolic Marinela Nunta 30 16.07.2011 11:56:44
Numele Biserici Primare era Ortodox sau catolic ioan_strainul Despre Biserica Ortodoxa in general 27 18.02.2011 14:24:09
Un prunc mort nu poate fi botezat costel Botezul 4 24.06.2010 22:41:10
Un preot greco-catolic inselat de duhuri rele injunghie un ortodox mihailt Generalitati 4 21.02.2010 11:14:48
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 14:07:52